Herb Tucholi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Tucholi
Herb Tucholi w latach 1990-2014

Herb Tucholi - w herbie miasta widnieje postać Świętej Małgorzaty, w srebrnej szacie, umieszczonej na błękitnej tarczy. Święta trzyma w lewej ręce krzyż, w prawej - srebrnego gołębia. Na głowie nosi złotą koronę. Wokół głowy świętej widnieje srebrny nimb. Symbolika herbu nawiązuje do świętej jako patronki miasta, która widniała i widnieje także na wszystkich pieczęciach miejskich.

Jak głosi legenda św. Małgorzata miała uchronić miasto i mieszkańców podczas oblężenia Tucholi, kiedy to ukazała się obrońcom nakazując rzucać we wrogów chlebem. Najeźdźcy przekonani o sile mieszkańców i ogromnych zapasach odstąpili od oblężenia.

Herb w obecnej postaci został ustanowiony przez Radę Miejską 25 kwietnia 2014 r.[1] zastępując wcześniejszy herb z 1990 r.[2], zakwestionowany przez Komisję Heraldyczną przy MSWiA[3][4].

W okresie pruskim funkcjonował herb przedstawiający świętą Małgorzatę z krzyżem w dłoni, stojącą na smoku[5].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uchwała Nr XLI/347/14 Rady Miejskiej w Tucholi z dnia 25 kwietnia 2014 r. w sprawie ustanowienia herbu, flagi, pieczęci Gminy Tuchola oraz łańcuchów Burmistrza Tucholi i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Tucholi (Dz. Urz. Woj. Kujawsko-Pomorskiego z 2014 r. Nr BRAK, poz. 1519)
  2. Uchwała nr II/8/90 Rady Miejskiej w Tucholi z dnia 20 czerwca 1990 r. w sprawie określenia nazwy Rady w Tucholi i herbu miasta Tucholi
  3. Symbole jakby nielegalne
  4. Tak wygląda nowy herb Tucholi
  5. Tuchola - pocztówki, zdjęcia, dokumenty