Herb Tuliszkowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
POL Tuliszków COA.svg

Herb Tuliszkowa - główny motyw herbu miasta i gminy Tuliszków - lis na tarczy herbowej, jest zgodny z wzorem pieczęci miejskiej, widniejącej na dokumencie z 1793 roku. Tłem dla tarczy herbowej jest postać rycerza Janusza z Tuliszkowa trzymającego miecz grunwaldzki, który symbolizuje jego udział w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku. Na piersi rycerza znajduje się orzeł piastowski, świadczący o udziale w soborze w Konstancji w 1414 roku. Na dole znajduje się ozdobna wstęga z napisem Sigillvm Oppidi Tvliskow.

Jest to herb rycerski, nawiązujący do jednego z historycznych właścicieli miasta, kasztelana kaliskiego Janusza Zaremby.

Negatywna opinia Komisji Heraldycznej o herbie spowodowała podjęcie przez miasto i gminę starań o uchwalenie nowego herbu. Zgodnie z sugestiami Komisji, usunięto dodatkowe elementy pozostawiając samą tarczę herbową barwy srebrnej, z wizerunkiem kroczącego czerwonego lisa, nad którym umieszczono trzy czarne romby, nawiązujące do kamieni herbu rodowego Dryja Tuliszkowskich. Podobny motyw występował w XVI-wiecznej pieczęci miejskiej. Wbrew własnej wcześniejszej opinii, Komisja zakwestionowała także i ten herb, jak również opartą na nim flagę.

W kolejnym projekcie pozostawiono w srebrnej tarczy samego czerwonego lisa. Mimo podjęcia uchwały nr XVIII/130/08 z 24 lipca 2008 "w sprawie przyjęcia projektu uchwały w sprawie uchwalenia herbu, flagi, barw i pieczęci Gminy i Miasta Tuliszków" nie podjęto jak dotąd uchwały ustanawiającej nowe symbole. Herb z trzymaczem nadal jest używany przez miasto, wbrew opiniom Komisji Heraldycznej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]