Herb gminy Komprachcice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rozbudowana wersja herbu gminy.

Herb gminy Komprachcice nie jest herbem historycznym. Utworzono go w latach 90. XX wieku, choć pewne elementy w rozbudowanej wersji nawiązują do dawnych herbów gminy.

Umieszczony jest na tarczy tzw. starofrancuksiej. Na błękitnym polu znajduje się sygnaturka nawiązująca do drewnianego kościółka z Komprachcic, przeniesionego w latach 40. XX wieku do Ochódz. Kościół zwieńczony jest barokowym hełmem i zakończony iglicą z chorągiewką zwróconą w prawo (kierunek heraldyczny). W dolnej części tarczy, pod sygnaturką, znajduje się figura, wzorowana na stylu gotyckim, która ma przedstawiać św. Jadwigę Śląską, której kult na Górnym Śląsku był i jest bardzo rozpowszechniony. Po obu stronach wieży wznoszą się identyczne konary drzewa (ułożone w stosunku do siebie przeciwstawnie) z zielonymi liśćmi (po prawej stronie sercowatymi, po lewej w kształcie szpilek).

Gmina Komprachcice posiada również większą - rozbudowaną formę herbu. Tarczę trzymają wówczas trzymacze heraldyczne - białe (srebrne) koziołki w lekkim skoku. Pod tarczą na czerwonej wstędze znajdują się dawne herby gminne miejscowości wchodzących w skład gminy Komprachcice, używane w okresie rządów niemieckich lub inne symbole, które mają mieć związek z miejscowościami gminy. Nad tarczą, również na czerwonej wstędze, umieszczono napis "Gmina – Komprachcice – Gmina".

Herb gminy znajduje się m.in. na tabliczkach z nazwami ulic oraz budynkach samorządowych - stosuje się go najczęściej w prostszej wersji.

Dawne herby miejscowości wchodzących w skład gminy[edytuj | edytuj kod]