Herb gminy Zakrzówek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb gminy Zakrzówek
Herb gminy Zakrzówek do 2014 roku

Herb gminy Zakrzówek przedstawia w polu błękitnym postać Św. Mikołaja z nimbem złotym, w tunice srebrnej, płaszczu czerwonym spiętym fibulą, takież czapce biskupiej, trzymającego w prawicy pastorał złoty w skos, w lewicy przy piersi księgę oprawioną czerwono, na której trzy kule złote, 1 i 2.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Postać Św. Mikołaja nawiązuje do wezwania kościoła parafialnego w Zakrzówku. Zakrzówecka parafia została erygowana w 1592 roku. Imię Mikołaj nosiło wielu opatów klasztoru cysterskiego w Koprzywnicy, który był właścicielem Zakrzówka i fundatorem kościoła parafialnego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Herb przedstawiający Św. Mikołaja funkcjonował w gminie Zakrzówek na długo przed przyjęciem obecnego herbu. Różnił się on barwami oraz umieszczeniem u stóp Mikołaja tarczek z inicjałem Z oraz z herbem województwa lubelskiego. Ponadto, święty trzymał w prawicy inny atrybut (woreczek). Herb w tej postaci uzyskał negatywną opinię Komisji Heraldycznej. Ostateczną stylizację herbu opracowano w roku 2014 i przyjęto Uchwałą nr XLV/275/2014 Rady Gminy Zakrzówek z dnia 30 lipca 2014 r.[1] po uprzednim uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej.

Projekt graficzny herbu opracowali Robert Fidura i Kamil Wójcikowski, zaś koncepcję heraldyczno-historyczną stworzył Henryk Krawiec.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uchwała Nr XLV/275/2014 Rady Gminy Zakrzówek z dnia 30 lipca 2014 r. w sprawie ustanowienia herbu, flagi, flagi stolikowej i pieczęci Gminy Zakrzówek oraz zasad ich używania (Dz. Urz. Woj. Lubelskiego z 2014 r. Nr BRAK, poz. 2799)