Herb obwodu murmańskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb obwodu murmańskiego.

Herb obwodu murmańskiego (ros: Герб Мурманской области) – jest oficjalnym symbolem obwodu murmańskiego, przyjętym 25 czerwca 2004 roku przez obwodową dumę.

Opis i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Herb luźno nawiązuje do miejskiego herbu Murmańska[1]. Herb ma postać nowoczesnej francuskiej tarczy herbowej. Podzielony jest na dwa pola. Mniejsze górne pole barwy czerwonej i większe dolne barwy błękitnej. W górnej części złote linie. W dolnej srebrna kotwica ze skrzyżowanymi za nią, także koloru srebrnego, kilofem i mieczem[1].

Zorza polarna symbolizuje położenie miasta powyżej kręgu polarnego[2]. Kotwica jest symbolem nawigacji, ale także rybołówstwa i przez to nawiązuje do statusu stolicy obwodu - Murmańska - jako ważnego miasta portowego[2]. Kilof to odwołanie do przemysłu górniczego, niezwykle rozwiniętego w regionie, a miecz ma przywoływać militarną potęgę kraju i ukazywać, że obwód strzeże Rosji przed zagrożeniami od północy[2]. Błękit tarczy symbolizuje morze, ale także jego piękno i wielkość, a czerwień oddawać ma odwagę i siłę mieszkańców[2]. Złoty kolor obrazuje bogactwa regionu, a srebrny symbolizuje czystość[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

W pierwszym kwartale 2004 r.[3], jeszcze przed ostatecznym wyborem herbu dla obwodu murmańskiego toczył się ogłoszony przez władze konkurs, na który wpłynęło wiele różnorodnych prac[4]. W większości z nich powtarzały się podobne elementy: błękit jako symbol morza, kotwica, kilofy, zorza polarna[4]. Nawiązaniami do przyrody regionu w tych projektach były propozycje wpisania w herb różnych zwierząt: ryb podobnie jak w herbie miasta Murmańska czy głowy renifera[4]. Ostatecznie wybrano projekt jaki został przyjęty przez władze obwodowe. Jego autorem jest, artysta pochodzący z leżącego w obwodzie murmańskim Siewieromorska, Piotr Abarin (Петр Абарин)[5][2]. Praca jego uznana została przez specjalną komisję konkursową za najlepiej oddającą ducha obwodu, która jednocześnie była zgodna z normami heraldycznymi. W nagrodę otrzymał on 20 tysięcy rubli[3].

Użycie herbu reguluje ustawa obwodowej dumy z dnia 1 czerwca 2006 r. (491-01-ЗМО)[6]. Na podstawie tego prawa herb ma być zawsze umieszczany na: budynkach dumy i administracji obwodu murmańskiego, w salach posiedzeń dumy obwodowej i najwyższych władz administracji obwodu, a także w salach sądowych[5]. Ma on znajdować się także na dokumentach urzędowych wydawanych w obwodzie, dyplomach, licencjach, a także w czasopismach urzędowych[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Geraldika.ru: Герб Мурманской области (ros.). [dostęp 2012-07-07].
  2. a b c d e Heraldicum.ru: Герб Мурманской области (ros.). [dostęp 2012-07-07].
  3. a b c Statesymbol.ru: Мурманская область. Мурманск (ros.). [dostęp 2012-07-07].
  4. a b c Herb.Murman.ru: Мурманская область (ros.). [dostęp 2012-07-07].
  5. a b c Gov-Murman.ru: Гербы городов Мурманской области (ros.). [dostęp 2012-07-07].
  6. Gov-Murman.ru: Закон Мурманской области "О гербе и флаге Мурманской области" (ros.). [dostęp 2012-07-07].