Herb obwodu swierdłowskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb wielki obwodu swierdłowskiego

Herb obwodu swierdłowskiego – jest oficjalnym symbolem obwodu swierdłowskiego, przyjętym 6 maja 2005 roku przez regionalną dumę.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Herb wielki obwodu swierdłowskiego to srebrny soból w polu czerwonym. Zwierzę to zamieszkuje górzyste lasy od Uralu po Kamczatkę i jest uważane za jeden z symboli regionu. Soból jest wspięty, trzymający w obu łapach strzałę złotą, zwróconą ku dołowi. Nad tarczą Wielka imperialna korona Rosji. Trzymacze heraldyczne to dwa złote gryfy po każdej stronie tarczy, wspięte, o orężu srebrnym, trzymające w prawych szponach flagę obwodu swierdłowskiego w złotym obramowaniu. Dwa gryfy stoją na czerwono-złotej wstędze, która ozdobiona jest liśćmi cedrowymi. Na wstędze umieszczono dewizę herbową w języku rosyjskim „Опорный край державы”.

Historia i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Soból ze strzałą wskazuje na związki obwodu z Syberią. Został zaczerpnięty z herbu Wierchoturia, jednego z najstarszych rosyjskich miast za Uralem. W ten sposób podkreślana jest ciągłość między dawnymi dziejami tych ziem a nowoczesnym obwodem[1]. W przeciwieństwie do oryginału jest to jednak srebrny, a nie czarny soból. Użycie gryfów jako trzymaczy jest nawiązaniem do Herodota. Niektórzy badacze identyfikują wzmiankowane przez niego góry Ryfejskie jako góry Uralu[2]. Miały one blokować dostęp do ówcześnie znanego świata gryfom. Gryfy w herbie mają według jego twórców strzec mineralnych bogactw Uralu[3]. Ural jako nieprzebyta przez żadną wrogą armię zapora ma tu też symbolizować potęgę mocarstwową państwa[3]. Jest to też hołd złożony ludności regionu biorącej udział w wielkiej wojnie ojczyźnianej[2]. Użycie cedrowych elementów dekoracyjnych ma kolejny raz wskazywać na bogactwa naturalne, w tym przypadku dotyczące gospodarki leśnej, obwodu swierdłowskiego. Dewiza herbowa zaczerpnięta została z jednego z wierszy sowieckiego poety Aleksandra Twardowskiego[3].

Herb obwodu z 1997 r.

Dopuszcza się także użycie herbu małego, w którym pominięte zostają wszystkie udostojnienia herbu. Prace nad herbem trwały długo, bo od roku 1995. Rozpatrywano wiele projektów. Wiele z nich budziło zastrzeżeń, zarówno ekspertów do spraw heraldyki (np. nieuprawnione użycie wstęgi Orderu św. Andrzeja Apostoła Pierwszego Powołania[4]) jak i polityków różnych szczebli[3]. Ostatecznie obecny wizerunek herbu został oficjalnie przyjęty 6 maja 2005 roku przez regionalną dumę, izbę niższą parlamentu obwodu swierdłowskiego. Zatwierdzony wcześniej 26 marca 2005 r. i zarejestrowany pod numerem 1850 w Rejestrze Heraldycznym Federacji Rosyjskiej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Официальный сервер Правительства Свердловской области: Символика Свердловской области (ros.). [dostęp 2011-08-10].
  2. a b Gerb.rossel.ru: Геральдика Свердловской области (ros.). [dostęp 2011-08-10].
  3. a b c d Geraldica.ru: Закон Свердловской области о гербе и флаге Свердловской области (ros.). [dostęp 2011-08-10].
  4. Novy Region: Символы Свердловской области: трусливый соболь и сепаратистский флаг (ros.). [dostęp 2011-08-10].