Herb powiatu brodnickiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb powiatu brodnickiego w latach 2000–2014

Herb powiatu brodnickiego przedstawia w srebrnym polu czerwonego jelenia w skoku. Herb nawiązuje do chorągwi komturstwa brodnickiego spod Grunwaldu. Projekt herbu opracowali Krzysztof Mikulski i Lech Tadeusz Karczewski.

Herb został ustanowiony przez Radę Powiatu 22 kwietnia 2014[1].

W latach 2000–2014 powiat posługiwał się innym herbem, ustanowionym 26 października 2000[2]. Herb ten przedstawiał na tarczy czwórdzielnej w krzyż: w polu pierwszym - czerwonym, biała (srebrna), otwarta, prawa dłoń symbolizująca Brodnicę. W polu drugim - zielonym, biała (srebrna) ryba ułożona pionowo, głową ku górze, pomiędzy dwiema złotymi (żółtymi) kulami reprezentująca Górzno. W polu trzecim - błękitnym, trzy złote (żółte) kłosy pochodzące z herbu Jabłonowa Pomorskiego. W polu czwartym - srebrnym (białym), dwie czerwone belki faliste, które mogą nawiązywać zarówno do średniowiecznego znaku ziemi chełmińskiej (porównaj: herb powiatu chełmińskiego), jak i wywodzącego się od niego herbu gminy Brodnica.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uchwała Nr XLVIII/213/2014 Rady Powiatu w Brodnicy z dnia 22 kwietnia 2014 r. w sprawie ustanowienia herbu, flagi, sztandaru i pieczęci Powiatu Brodnickiego, łańcucha Starosty Brodnickiego oraz laski Przewodniczącego Rady Powiatu (Dz. Urz. Woj. Kujawsko-Pomorskiego z 2014 r. Nr BRAK, poz. 1431).
  2. Uchwała Nr XVIII/96/2000 Rady Powiatu w Brodnicy z dnia 26 października 2000 r. w sprawie ustanowienia herbu, flagi i pieczęci Powiatu Brodnickiego.