Herb powiatu siedleckiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb powiatu siedleckiego

Herb powiatu siedleckiego przedstawia w polu czerwonym rzekę falistą srebrną. Nad nią waga srebrna, której szalki osadzone na ostrzu miecza gorejącego w słup o złotym ostrzu i srebrnej rękojeści. Poniżej rzeki dwie skrzyżowane szable srebrne ze złotymi rękojeściami.

Herb został ustanowiony przez Radę Powiatu 23 lutego 2018 r.[1]

Autorem projektu herbu jest Robert Szydlik.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Waga srebrna z mieczem gorejącym o złotym ostrzu - to atrybuty św. Michała Archanioła, patrona jednej z najstarszych parafii na terenie powiatu w Mordach. Nawiązanie do tego Świętego jest też odwołaniem historycznym, jako że we wschodniej i północno-wschodniej części powiatu w przeszłości znaczna część ludności była wyznania prawosławnego, a później unickiego. Św. Michał Archanioł jest w kościołach wschodnich otaczany wyjątkową czcią i z tego powodu często patronował także katolickim parafiom na etnicznym i religijnym pograniczu.

Rzeka falista srebrna – symbol granicy i pogranicza. Kilka rzek na terenie powiatu wskazuje na historyczne granice między Małopolską, Mazowszem i Podlasiem, które stykają się ze sobą na terenie powiatu.

Skrzyżowane szable symbolizują bitwę pod Iganiami (10 kwietnia 1831 r.) – najgłośniejsze wydarzenie militarne na terenie powiatu, jedną z bitew Powstania Listopadowego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uchwała Rady Powiatu w Siedlcach z dnia 23 lutego 2018 r. w sprawie ustanowienia herbu, flagi, flagi stolikowej, banneru, sztandaru i pieczęci Powiatu Siedleckiego oraz zasad i warunków ich używania (Dz. Urz. Woj. Mazowieckiego z 2018 r. Nr BRAK, poz. 2119)