Herby (Kielce)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Osiedle Herby widziane od strony dawnej lokomotywowni (opuszczonej od 2009), w tle osiedle Na Stoku.
Dzielnice i osiedla Kielc, Herby mają na mapie nr 11

Herby – północno-zachodnia część[1][2][3] Kielc.

Początkowo Herby były zamieszkiwane przez kolejarzy, z uwagi na funkcjonującą do dziś stację kolejową Kielce Herbskie oraz linię kolejową Kielce-Fosowskie, która przecinała ten obszar, stanowiąc jednocześnie południową granicę dzielnicy. Od północnej strony Herby graniczą z kompleksem leśnym oraz dzielnicą Skrzetle, na terenie której znajduje się Elektrociepłownia Kielce.

Obecnie Herby są mieszkalno-przemysłową częścią Kielc z dominującą zabudową domków jednorodzinnych oraz bloków mieszkalnych. Od nazwy Herbów pochodzi określenie "Most Herbski", stanowiący wiadukt nad linią kolejową Kielce-Fosowskie w ciągu ul. 1 Maja – jednej z głównych ulic miasta.

Na Herbach zlokalizowany jest Pierwszy Urząd Skarbowy przy ul. Wróblej 17, Drugi Urząd Skarbowy przy ul. Częstochowskiej i Urząd Miasta Kielce przy ul. Strycharska. Przy ul. mjra Jana Piwnika "Ponurego" znajduje się Staropolska Szkoła Wyższa i Stowarzyszenie Bezpieczny Dom. Przy ulicy Helenówek mieści się również zespół szkół ponadpodstawowych AWANS. Przy ulicy wróbla znajduje się Szkoła Podstawowa nr. 5. Osiedle Herby posiada centrum handlowe "centrum herby".

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Przez Herby przechodzi droga krajowa nr 74 Wieluń-Zosin (ul. Łódzka). Jest to dwujezdniowa droga, na której niedawno zakończyły się prace remontowe.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Herby jest wzmiankowana w dokumentach od 1910 roku i pochodzi bezpośrednio od nazwy osady robotniczej Herby pod Częstochową. Takie niecodzienne przeniesienie nazewnictwa nastąpiło podczas budowy linii kolejowej łączącej wspomniane miejscowości z Kielcami i stacji kolejowej Kielce Herbskie[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju), integralne części miasta Kielce
  2. Plan Kielc, dowolne wydanie z lat 1978-2009, podaje nazwę Herby
  3. Kielce nie posiadają jednolitego, usankcjonowanego ustawą podziału administracyjnego, stąd nazwanie Herbów osiedlem lub dzielnicą może prowadzić do błędu
  4. Władysław Dzikowski, Danuta Kopertowska, Toponimia Kielc, Warszawa-Kraków 1976