Hessy Levinsons Taft

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hessy Levinsons Taft
Ilustracja
Hessy Levinsons Taft na okładce Sonne ins Haus
Data i miejsce urodzenia 17 maja 1934
Berlin
Zawód, zajęcie chemiczka

Hessy Levinsons Taft (ur. 17 maja 1934 w Berlinie) − amerykańska chemiczka żydowskiego pochodzenia.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Hessy Levinsons Taft urodziła się 17 maja 1934 roku w Berlinie. Gdy miała sześć miesięcy, matka zabrała ją do fotografa Hansa Ballina, który wykonał kilka jej zdjęć, odbitka jednego z nich zawisła w domu Levinsonsów. Wkrótce potem, jeszcze w 1934 roku, magazyn dla rodzin Sonne ins Haus (pol. „Słońce w domu”) ogłosił wyniki konkursu na „najpiękniejsze dziecko rasy aryjskiej”, w którym wygrało jej zdjęcie. Było to to samo, które jej rodzice wybrali spośród kilku i zawiesili w domu[1].

Zaniepokojeni rodzice dziecka udali się do fotografa, prosząc o wyjaśnienie sytuacji. Ballin wyjaśnił, że naziści sami zwrócili się do niego z poleceniem zgłoszenia 10 swoich najlepszych zdjęć dzieci na konkurs. Ballin z rozmysłem zgłosił wśród zdjęć fotografię Hessy Levinsons, chcąc w ten sposób ośmieszyć nazistów. Takie same oferty dostało dziewięciu innych, najlepszych niemieckich fotografów. Zwycięzcę konkursu wybrał prawdopodobnie minister propagandy Joseph Goebbels[1].

Po kilku tygodniach zdjęcie Levinsons było już bardzo popularne, pojawiało się na plakatach, w oknach witryn sklepowych, w reklamach i na pocztówkach. Rodzice przestali z nią wychodzić na spacery w obawie, że ich dziecko może zostać rozpoznane i ktoś doniesie władzom o jego żydowskim pochodzeniu[1].

Pod koniec lat 30. Levinsonsowie wyjechali z Niemiec do Paryża, a po klęsce Francji przedostali się do strefy nieokupowanej. Levinsonsowie usiłowali opuścić Europę i w 1941 roku udało im się uzyskać wizę do USA, ale nie zdołali tam dotrzeć w wyznaczonym przez administrację czasie. Wobec tego w 1942 roku uzyskali wizę kubańską i dotarli do tego kraju. W 1949 roku rodzina przeniosła się do Nowego Jorku[2], gdzie Levinsons dorosła i ukończyła studia w zakresie chemii. Pracowała na St. John's University, zajmując stanowisko profesora chemii[1].

Levinsons Taft ujawniła historię swojej rodziny pracownikom United States Holocaust Memorial Museum w latach 90., a w lipcu 2014 roku wystąpiła w Instytucie Jad Waszem i ofiarowała mu okładkę czasopisma ze swoim zdjęciem[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Łukasz Woźnicki: "Idealna Aryjka". Jak żydowskie dziecko stało się twarzą nazistowskiej propagandy (pol.). W: Gazeta Wyborcza [on-line]. Agora SA, 2014-07-07. [dostęp 2014-07-15].
  2. Hessy Levinsons Taft (ang.). United States Holocaust Memorial Museum. [dostęp 2014-07-15].