Hieronim Lu Tingmei

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Hieronim Lu Tingmei

盧廷美業樂
męczennik
Data i miejsce urodzenia 1811
prowincja Kuejczou, Chiny
Data i miejsce śmierci 28 stycznia 1858
Maokou, Chiny
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 2 maja 1909
przez Piusa X
Kanonizacja 1 października 2000
Watykan
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich)
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Lu.
Relikwie św. Hieronima Lu Tingmei. Muzeum «Dom Pauliny Jaricot», Lyon, Francja

Św. Hieronim Lu Tingmei (chiń. 盧廷美業樂) (ur. 1811 r. w powiecie Langdai, Kuejczou, w Chinach – zm. 28 stycznia 1858 r. w Maokou, prowincja Kuejczou) – święty Kościoła katolickiego, katechista, męczennik.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z dobrze sytuowanej rodziny, jego ojciec był nauczycielem. Lu Tingmei był najstarszym z czwórki rodzeństwa. Gdy jego ojciec zaprzestał pracy, Lu Tingmei przejął jego wszystkie nauczycielskie obowiązki. Cieszył się dużym szacunkiem. Po pewnym czasie ożenił się i miał dwóch synów i córkę. Pod wpływem lektury katolickiej książki pożyczonej od Pawła Yang nawrócił się. Został ochrzczony imieniem Hieronim w 1853 r. Razem z Wawrzyńcem Wang Bing przeniósł się do Maokou w prowincji Kuejczou. Próbowali tam zbudować miejsce do nauczania wiary katolickiej. Postąpili jednak wbrew zwyczajowej praktyce i nie przekupili miejscowych urzędników, w wyniku czego znaleźli się na ich „czarnej liście”. 13 grudnia 1857 r. zostali aresztowani podczas wieczornej modlitwy. Bez rozprawy zostali skazani na śmierć razem z Agatą Lin Zhao przez mandaryna Maokou. Następnego dnia zostali ścięci. W nocy kilku przyjaciół przyszło i zabrało ich ciała, żeby je pochować.

Dzień wspomnienia[edytuj | edytuj kod]

9 lipca w grupie 120 męczenników chińskich.

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny[edytuj | edytuj kod]

Razem z Wawrzyńcem Wang Bing i Agatą Lin Zhao należy do męczenników z Maokou. Zostali oni beatyfikowani 2 maja 1909 r. przez Piusa X. Kanonizowani w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • George G. Christian OP, Augustine Zhao Rong i in.: Martyrs of China. Nowy Jork: The Dominican Province of St. Joseph, 2005, s. 70.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]