Hieronim Paprotny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hieronim Paprotny
Data i miejsce urodzenia 25 września 1875
Rudy
Data i miejsce śmierci 16 maja 1956
Katowice-Ligota
Zawód, zajęcie powstaniec śląski, działacz społeczny i plebiscytowy

Hieronim Paprotny (ur. 25 września 1875 w Rudach, zm. 16 maja 1956 w Katowicach-Ligocie) − polski powstaniec śląski, działacz społeczny i plebiscytowy.

Był członkiem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, Towarzystwa Oświatowego Gwiazda, Stowarzyszenia Śpiewaczego „Harmonia”, a także współzałożycielem Śląskiego Związku Samodzielnych Rzemieślników. W 1905 był jednym z głównych oskarżonych w procesie przeciwko młodzieży polskiej w Gliwicach, proces ten jednak z powodu braku dowodów umorzono. W tym samym roku był członkiem polskiego Komitetu Wyborczego miasta Gliwic w wyborach samorządowych, a w 1914 członkiem rady nadzorczej Banku Ludowego w Gliwicach. Walczył we wszystkich powstaniach śląskich, brał udział w akcji plebiscytowej, w czasie której był członkiem Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Gliwicach. W okresie międzywojennym działał w Związku Powstańców Śląskich oraz w Polskim Związku Zachodnim[1]. W czasie II wojny światowej więziony był w obozach w Dachau oraz w Oświęcimiu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. red. Franciszek Hawranek: Encyklopedia powstań śląskich. s. 373.
  2. red. Katarzyna Gruchot, Grzegorz Wawoczny: Raciborzanie tysiąclecia. s. 110.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Encyklopedia powstań śląskich. Franciszek Hawranek (red.). Opole: Instytut Śląski w Opolu, 1982. (pol.)
  2. Raciborzanie tysiąclecia. Katarzyna Gruchot, Grzegorz Wawoczny (red.). Racibórz: Nowiny Raciborskie, 2002. ISBN 83-912666-2-1. (pol.)