Hirotoshi Honda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hirotoshi Honda
本田博俊
Data i miejsce urodzenia 11 kwietnia 1942
Hamamatsu
Zawód, zajęcie inżynier, przedsiębiorca

Hirotoshi Honda (jap. 本田博俊 Honda Hirotoshi, ur. 11 kwietnia 1942 w Hamamatsu)japoński przedsiębiorca, inżynier i założyciel firmy Mugen Motorsports; syn Sōichirō Hondy, założyciela Hondy.

Uchylanie się od podatków[edytuj | edytuj kod]

W dniu 25 maja 2006 roku Hirotoshi Honda został uniewinniony z zarzutów oszustw podatkowych, ale sędzia przewodniczący Yasuo Shimoyama Sądu Rejonowego Saitama nakazał zapłacić 240 mln jenów grzywny firmie Mugen Motorsports[1]. Sędzia orzekł, że biegły rewident firmy Norio Hirokawa odegrał główną rolę w systemie oszustwa podatkowego, skazując go na trzy lata pozbawienia wolności[2].

Japońscy prokuratorzy aresztowali Hirotoshiego Hondę w 2003[3]. Kilka godzin później rozpoczęli śledztwo w firmie Mugen, która zawarła relacje biznesowe z Honda Motor Company, w związku z podejrzeniem o unikanie płacenia podatków korporacyjnych w wysokości miliarda jenów[2][4].

Prokuratorzy stwierdzili, że Hirotoshi Honda rzekomo zatwierdzał transakcje, choć jednocześnie orzekli, że był również ofiarą i tylko podpisywał dokumenty podatkowe przygotowane przez jego rewidenta, nie wiedząc o popełnianej zbrodni[2]. Prokuratorzy podejrzewali, że firma ukryła swój dochód poprzez przesunięcie środków do spółki o nazwie MG Estate. Od jego aresztowania w 2003 Hirotoshi Honda nie ustąpił ze stanowiska prezesa spółki.

Hirotoshi Honda jest członkiem zarządu MG Estate, który został przemianowany na GE Seirijigyosha. Mugen odnotowała sprzedaż w wysokości około 6,8 miliarda jenów za rok budżetowy do października 2001 roku. Honda wycofała swój kapitał z Mugen, ale nadal zespoły z firmy uczestniczą w wyścigach samochodowych[4]. Wszystkie obiekty i pracownicy firmy zostali przekazani M-TEC Company, utworzonej przez krewnego Sōichirō Hondy, natomiast korporacja Mugen istnieje nadal jedynie do udziału w postępowaniu sądowym[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mugen guilty of tax evasion (ang.). The Japan Times. [dostęp 2016-01-23].
  2. a b c Mugen President Honda found not guilty in tax evasion case (ang.). HighBeam Research, 2006-05-25. [dostęp 2014-12-21].
  3. a b Son of Honda Motor founder arrested over tax evasion (ang.). 2003-07-01. [dostęp 2014-12-21].
  4. a b Honda founder's son held for tax evasion: Prosecutors allege his firm reported bogus expenses (ang.). Autoweek, 2003-07-07. [dostęp 2014-12-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]