Historia Narnii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis okresów i wydarzeń w dziejach Narnii, krainy opisanej w Opowieściach z Narnii.

Skróty oznaczające, w której części ma miejsce dane wydarzenie lub występuje dany okres:

  • LCSSz - Lew, czarownica i stara szafa
  • KK - Książę Kaspian
  • PWdŚ - Podróż „Wędrowca do Świtu”
  • KiJCh - Koń i jego chłopiec
  • SK - Srebrne krzesło
  • SCz - Siostrzeniec czarodzieja
  • OB - Ostatnia bitwa

I Tysiąclecie[edytuj | edytuj kod]

0 - (SCz)Do Narnii trafiają za pomocą magicznych pierścieni pierwsi ludzie. Są to Digory Kirke, jego przyjaciółka Pola, wuj Digory’ego - Andrzej, pobożny dorożkarz Frank, jego koń Truskawek (który po otrzymaniu skrzydeł od Aslana dostaje nowe imię - Pegaz) oraz Czarownica Jadis. Aslan stwarza Narnię powołując po parze zwykłych zwierząt zmieniając je w mówiące. Aslan przywołuje żonę Franka - Helenę i mianuje ich królem i królową Narnii. Jadis zjada jabłko z Drzewa Opieki stając się boginką. Digory wraz Aslanem sadzi w Narnii Drzewo Opieki, które ma chronić Narnię przed Czarownicą. Aslan daje Digory'emu jabłko z drzewa opieki dla jego obłożnie chorej matki.

1 - Rozpoczyna się sprawiedliwe panowanie królowej Heleny i króla Franka. Ich córki i synowie zostają władcami Narnii i Archenlandii.

15 - Frank i Helena postanawiają stworzyć armię, która miałaby odeprzeć atak Czarownicy. Składa się ze wszystkich drapieżnych kotów, gryfów, nosorożców, słoni, niedźwiedzi, itd. W tym samym czasie Jadis planuje atak na Narnię. Powołuje trolle, ghule, ogry, Czarne Karły i wszystkie zimowe zwierzęta. Ma zamiar zrobić w Narnii Wieczną Zimę bez Bożego Narodzenia. Obdarzyła się mianem Białej Czarownicy. Za pomocą czarów stwarza różdżkę zamieniającą jej przeciwników w kamień.

180 - Książę Kol, młodszy syn króla Narnii Franka V, prowadzi zwolenników do Archenlandii (do tej pory niezamieszkanej) i zostaje pierwszym królem tego kraju.

204 - Banici z Archenlandii uciekają przez południową pustynię i zakładają nowe królestwo Kalormen.

300 - Imperium Kalormenu bardzo się powiększa. Kalormeńczycy kolonizują Telmar do zachodnich granic Narnii.

302 - Kalormeńczycy w Telmarze zachowują się bardzo nikczemnie i Aslan przemienia ich w nieobdarzone zdolnością mówienia zwierzęta. Kraj pozostaje wyludniony. Król Narnii Zefir uwalnia Samotne Wyspy od smoka, a ich wdzięczni mieszkańcy obierają go swoim cesarzem.

407 - Olwin z Archenlandii pokonuje olbrzyma Pira.

470 - Piraci z naszego świata lądują w Telmarze.

570 - Mniej więcej w tych czasach żył Księżycowy Zając.

898 - Biała Czarownica powraca do Narnii z północy.

900 - Początek Wielkiej Zimy.

948 - Biała Czarownica mianuje wilka Maugrima szefem tajnej policji.

1000 -(początek LCSSZ) Łucja Pevensie przedostaje się przed sekretne przejście do Narnii. Spotyka tam fauna Tumnusa. Niedługo potem wraca tam z bratem Edmundem, który spotyka Białą Czarownicę i przechodzi na jej stronę. Wkrótce całe rodzeństwo Pevensie wchodzi do Narnii, gdzie spotykają rodzinę bobrów, którzy opowiadają im o tym że Aslan powrócił i że mają się spotkać przy kamiennym stole, podczas gdy Edmund odłącza się od nich i przekazuje zdobyte informacje o powrocie Aslana. Edmund spotyka rodzeństwo i zaczyna rozumieć swój błąd przez co jest znów w zgodzie z rodzeństwem. Biała Czarownica chce zabić Edmunda powołując się na Wielkie Czary, lecz w końcu daje się przekonać na zabicie Aslana. Biała Czarownica zabija na Kamiennym Stole Lwa, który ofiarowuje się za zdrajcę Edmunda. Łucja i Zuzanna obserwowały wszystko z ukrycia. Kiedy Biała Czarownica odeszła obie podbiegły do Aslana, płacząc siedziały przy jego ciele i wstawały chodząc w tą i z powrotem. O wschodzie słońca Aslan zmartwychwstaje. W tym czasie trwa bitwa pod Beruną. Czarownica ponosi klęskę. Aslan zabija Czarownicę. Na zamku Ker - Paravel Łucja, Edmund, Zuzanna i Piotr zostają mianowani przez Aslana na królów i królowe Narnii. Rozpoczyna się Złoty Wiek.

II tysiąclecie[edytuj | edytuj kod]

1001 - (początekKiJCh) Królewicz Kor - syn króla Archenlandii Luny zostaje porwany przez wielkiego wroga króla. Rozpoczyna się pościg po morzu za złodziejem. Podczas bitwy dziecko gdzieś przepada. Ratuje je jeden z rycerzy króla Luny i głodzi się na śmierć, aby uratować królewicza. Umiera na łodzi, zaś Aslan pcha łódkę do brzegu, gdzie malutkie dziecko znajduje stary rybak. Bierze je pod swój dach i nadaje mu imię Szasta.

1013 - Pewnego dnia do drzwi rybaka zapukał kalormeński szlachcic, który chce kupić do niewoli Szastę. Ten zaś ucieka wraz z narnijskim mówiącym koniem, Brihy-hinny-brinny-huhy-haaah (w skrócie Bri). Po drodze spotykają kalormeńską księżniczkę - Arawis, którą zmuszano do małżeństwa (w Kalormenie dziewczyny wychodzą za mąż w wieku 13 14 lat), więc uciekła z domu. Królowa Zuzanna i król Edmund odwiedzają Kalormen. W Taszbanie Szasta zostaje wzięty za archenlandzkiego księcia i po raz pierwszy spotyka swego brata, księcia Korina, potem zamieniają się i Szasta wraca do konia.

1014 - (koniecKiJCh)Król Piotr zwycięsko walczy z dzikimi olbrzymami z północy. Król Luna z Archenlandii dzięki Szaście odpiera zdradziecki atak wojsk księcia Rabadasza z Kalormenu, a książę Kor (bo tak teraz tak mówmy o Szaście) wraca do prawdziwego domu - do Archenlandii.

1015 -(koniecLCSSz) Władcy Narnii polują na Białego Jelenia i znikają z Narnii.

1025 - Kor zostaje królem i żeni się z Arawis.

1050 - Królem zostaje syn Kora - Ram Wielki.

1502 - Mniej więcej w tych czasach żyła królowa Łabędzia Śnieżka.

1998 - Telmarowie atakują Narnię. Ich wódz, Kaspian I Zwycięzca zostaje królem Narnii.

III tysiąclecie[edytuj | edytuj kod]

2290 - Narodziny księcia Kaspiana X, syna Kaspiana IX. Kaspian IX zostaje zamordowany przez swojego brata Miraza, który objął tron.

2303 -(KK) Kaspian ucieka z zamku przed swoim wujem Mirazem. Wojna domowa spada na Narnię. Kaspian przyzywa rodzeństwo Pevensie (którzy w Złotym Wieku panowali jako królowie i królowe Narnii) za pomocą magicznego rogu Zuzanny. Z ich i Aslana pomocą pokonuje wojska Miraza, który zostaje zamordowany przez swojego zwolennika. Książę Kaspian zostaje władcą Narnii jako Kaspian X.

2306 - (PWdŚ)Kaspian wyrusza w podróż na morze w poszukiwaniu siedmiu baronów (Reviliana, Berna, Argoza, Mavramorna, Oktezjana, Restimara i Rupa)- przyjaciół jego ojca, którzy zostali wygnani przez Miraza. Na jego okręcie pojawiają się Edmund i Łucja wraz ze swoim kuzynem Eustachym Klarencjuszem Scrubbem. Kaspian znajduje swych wujów lub ich ślady. U schyłku swej podróży poznaje córkę gwiazdy - Ramandu, która zostaje jego żoną. Po podróży zyskuje miano Żeglarza.

2314 - Rodzi się syn Kaspiana X - Rilian.

2330 - (początek SK)Ukąszona przez olbrzymiego węża żona Kaspiana natychmiast umiera. Narnia pokrywa się żałobą.

2331 - Rilian znika. Najlepsi rycerze narnijscy wyruszają na poszukiwania i już nie wracają.

2341 - Eustachy Scrubb i jego koleżanka ze szkoły Julia Pole zostają wezwani przez Aslana do jego Krainy. Ten daje im misję odnalezienia królewicza Riliana. Zaraz potem zdmuchuje ich do Narnii; rozpoczyna się wędrówka Eustachego i Julii, którzy wraz z błotowijem Błotosmętkiem wyruszają na poszukiwanie królewicza Riliana.

2342 - (koniec SK)Trójka przyjaciół znajduje Podziemny Świat, w którym uwięziony jest królewicz. Zabijają czarownicę, która porwała królewicza. To ona była wężem, który ukąsił matkę Riliana. Należała ona do tego rodu co zła królowa Jadis - Biała Czarownica. Po powrocie Riliana do Narnii lud nazwał go Rilianem Odczarowanym.

2400 - Śmierć Riliana.

2534 - Banici na Latarnianym Pustkowiu. Budowa wież dla strzeżenia tego regionu.

2555 - (OB)Rebelia szympansa Krętacza. Eustachy i Julia ratują króla Tiriana. Wchodzą do magicznej szopy, gdzie spotykają Łucję, Piotra, Edmunda Pevensie Eustachego, Julię, panią Polę i profesora Kirke. Aslan zabiera wszystkich do prawdziwej Narnii, gdzie wszyscy spotykają swoich wszystkich dawnych przyjaciół.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]