Hiszam Ichtijar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hiszam Ichtijar, nazwisko podawane także w brzmieniu Bachtijar[1] (ur. 1941, zm. 20 lipca 2012 w Damaszku) – syryjski wojskowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny sunnickiej[1].

Przed 2001 kierował oddziałem Generalnego Dyrektoriatu Bezpieczeństwa[a]. odpowiedzialnego za sprawy palestyńskie. Wskazywano na jego powiązania z Asifem Szaukatem[1]. W 2001 zastąpił gen. Alego Hammuda na stanowisku dyrektora Generalnego Dyrektoriatu Bezpieczeństwa[1]. Był doradcą prezydenta Syrii Baszszara al-Asada[2]. W 2005 przeszedł z Generalnego Dyrektoriatu Bezpieczeństwa na stanowisko przewodniczącego Biura Bezpieczeństwa Narodowego przy Przywództwie Regionalnym partii Baas, odpowiedzialnego za koordynowanie prac syryjskich agencji bezpieczeństwa w zgodzie z poleceniami prezydenta al-Asada[3].

W lipcu 2006 znalazł się w grupie syryjskich urzędników i wojskowych objętych amerykańskimi sankcjami. Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych zamroził jego konta, oskarżając go o wspieranie terroryzmu i destabilizowanie rządu libańskiego. W roku następnym objęto go zakazem wjazdu do USA[4]. Wskazano, iż odgrywał znaczącą rolę we wspieraniu przez Syrię Hezbollahu[3].

Po rozpoczęciu protestów przeciwko al-Asadowi w 2011 brał udział w tłumieniu wystąpień, brał udział w tłumieniu protestów w Darze. Z tego powodu nowe sankcje nałożyły na niego Stany Zjednoczone i Unia Europejska[3].

Ciężko ranny w zamachu na budynek sił bezpieczeństwa w Damaszku 18 lipca 2012[b], zmarł z powodu poniesionych obrażeń dwa dni później[5]. Do ataku przyznała się Liwa al-Islam, jedno z walczących przeciwko al-Asadowi ugrupowań radykalnie muzułmańskich[6]. Razem z pozostałymi ofiarami zamachu został pochowany w Grobie Nieznanego Żołnierza w Damaszku[7].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Głównej cywilnej syryjskiej służby bezpieczeństwa spełniającej zadania policji politycznej. Por. Fyderek Ł.: Pretorianie i technokraci w reżimie politycznym Syrii. Kraków: Księgarnia Akademicka, 2011, s. 107. ISBN 978-83-7638-111-4.
  2. Zginęli w nim: wiceminister obrony Asif Szaukat, minister obrony gen. Dawud Radżiha oraz gen. Hasan Turkumani. Por. Syria crisis: Profiles of security and defence chiefs killed in Damascus blast

Przypisy[edytuj | edytuj kod]