Hokej na lodzie na Zimowej Uniwersjadzie 2013

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hokej na lodzie na Zimowej Uniwersjadzie 2013
2011 2015
Data 10 grudnia 2013 – 21 grudnia 2013
Gospodarz Trydent
Liczba konkurencji 2
Zwycięzcy
Mężczyźni  Kanada
Kobiety  Kanada
 Główny artykuł: Zimowa Uniwersjada 2013.

Turniej hokeja na lodzie na Zimowej Uniwersjadzie 2013 odbywał się przez cały czas trwania imprezy (mecze kobiet rozegrano w dniach 10-20 grudnia, a mężczyzn – 10-21 grudnia). Mecz finałowy turnieju mężczyzn był jednocześnie ostatnim sportowym wydarzeniem przed ceremonią zamknięcia. Spotkania rozgrywano w halach Pergine Valsugana Ghiaccio Hall, Stadio del Ghiaccio de Gianmario Scola oraz Stadio del Ghiaccio de Cavalese. W męskiej rywalizacji udział brało 12 reprezentacji, a w kobiecej – 6.

Turniej mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

W turnieju mężczyzn obrońcami złotego medalu byli Rosjanie. Po wygraniu wszystkich trzech spotkań grupowych oraz pokonaniu w ćwierćfinale Czechów zostali jednak wyeliminowani w półfinale przez Kanadę. W finale spotkały się ekipy Kanady oraz czwarta drużyna poprzedniej uniwersjady Kazachstan. Mecz obejrzała największa widownia podczas tej uniwersjadzie, bo 2600 osób. Mecz zakończył się zwycięstwem Kanadyjczyków 6:2, zaś mecz przeszedł do historii jako jeden z najbardziej brutalnych w historii zimowej uniwersjady. Obydwa zespoły zdobyły w sumie 246 minut kar, zaś z lodowiska sędziowie usunęli ośmiu zawodników dając im karę meczu. Brązowe medale zdobyli Rosjanie, który pokonali w meczu o trzecie miejsce Amerykanów tym samym rezultatem.

Złoto
Srebro
Brąz
 Kanada
 Kazachstan
 Rosja

Turniej kobiet[edytuj | edytuj kod]

W turnieju kobiet obrończynie złotego medalu - Kanadyjki zdołały obronić tytuł pokonując w finale reprezentację Rosji. Zawodniczki z kraju klonowego liścia zwyciężyły w każdym z rozegranych przez nie siedmiu spotkań zdobywając 77 bramek, tracąc przy tym jedynie dwie. W meczu o trzecie miejsce Amerykanki pokonały Japonki 3:1. Dla drużyny Rosji był to pierwszy medal w konkurencji kobiet w historii uniwersjady.

Złoto
Srebro
Brąz
 Kanada
 Rosja
 Stany Zjednoczone

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]