Holger Apfel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Holger Apfel
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 29 grudnia 1970
Hildesheim
Przewodniczący Narodowodemokratycznej Partii Niemiec
Okres od 13 listopada 2011
do 19 grudnia 2013
Poprzednik Udo Voigt
Następca Udo Pastörs

Holger Apfel (ur. 29 grudnia 1970 w Hildesheim) – niemiecki polityk narodowy, lider frakcji nacjonalistów w saksońskim landtagu, od 13 listopada 2011 do 19 grudnia 2013 przewodniczący NPD.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W młodości związał się ze Śląskim Związkiem Studentów (niem. Studentenbund Schlesien) oraz Młodymi Narodowymi Demokratami (niem. Junge Nationaldemokraten), do których należał od 1988. W 1991 ukończył szkołę średnią w rodzinnym Hildesheim, po czym uczył się do zawodu księgarza i wydawcy. W 1992 został wiceprzewodniczącym młodzieżówki NPD, dwa lata później stanął na jej czele (do 1999). W 1996 wybrano go w skład nowego zarządu partii. W tym samym roku objął obowiązki szefa wydawnictwa narodowego związanego z NPD Deutsche Stimme Verlag. W 2000 stanął na czele redakcji miesięcznika o tej samej nazwie.

Demonstracja Frontu Niemieckich Jabłek

W marcu 2000 został wybrany wiceprzewodniczącym NPD. W wyborach 2004 uzyskał mandat radnego saksońskiego landtagu, gdy NPD po raz pierwszy przekroczyła próg wyborczy. Objął obowiązki lidera frakcji nacjonalistów w parlamencie lokalnym. Rok później bez powodzenia ubiegał się o mandat w Bundestagu z ramienia narodowców w okręgu Kamenz-Hoyerswerda-Großenhain. W styczniu 2005, gdy przewodniczący landtagu Erich Iltgen zarządził minutę ciszy na rzecz ofiar narodowego socjalizmu, wraz z innymi członkami frakcji NPD opuścił salę. W tym czasie domagał się uczczenia jedynie pamięci niemieckich ofiar bombardowania Drezna. W 2006 saksoński parlament uchylił mu immunitet z powodu toczącej się sprawy o zniesławienie.

Od 2003 stoi na czele Sojuszu Narodowego w Dreźnie (niem. Nationales Bündnis Dresden). Jest żonaty z przewodniczącą Grupy Kobiet Narodowych (niem. Ring Nationaler Frauen) Jasmin Langer.

Ze względu na nazwisko (niem. Apfel = jabłko) jest przedmiotem licznych żartów, np. działacze antynazistowscy założyli w 2005 stowarzyszenie Front Niemieckich Jabłek (niem. Front Deutscher Äpfel), które parodiuje działania i retorykę NPD.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]