Hong Tianguifu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Hong.
Hong Tianguifu
Nazwisko chińskie
Pismo uproszczone 洪天贵福
Pismo tradycyjne 洪天貴福
Hanyu pinyin Hóng Tiānguìfú
Wade-Giles Hung T’ien-kuei-fu

Hong Tianguifu (ur. 23 listopada 1849, zm. 18 listopada 1864) – drugi i ostatni cesarz Niebiańskiego Królestwa Wielkiego Pokoju, najstarszy syn przywódcy tajpingów, Hong Xiuquana.

Najstarszy z trzech synów Hong Xiuquana; jego matką była Lai Lianying. Od wczesnego dzieciństwa był wyróżniany przez ojca i przeznaczony na następcę. Miał równy mu tytuł Niebiańskiego Króla (Tian Wang, 天王), choć na ogół używany z dodatkiem Młodszy. Według edyktów z 1861 miał się zająć zarządzaniem ziemskimi sprawami, podczas gdy jego ojciec miał się skupić wyłącznie na kwestiach duchowych.

Pięć dni po śmierci Hong Xiuquana objął 6 czerwca 1864 tron tajpingów w Nankinie, ale efektywna władza spoczywała w rękach Li Xiuchenga. Sześć tygodni później, 19 lipca, Zeng Guoquan przypuścił ostateczny szturm i zdobył stolicę tajpingów. Hong i Li uciekli z garstką popleczników (młodsi bracia i cztery żony Tianguifu zginęły w rzezi po szturmie). Li został szybko pojmany, ale Hong schronił się w Huzhou, bronionym przez Hong Rengana. Po jego zdobyciu uciekał dalej na południe, aż do południowego Jiangxi gdzie został schwytany 25 października koło Shichengu. Przesłuchującym go urzędnikom qingowskim oświadczył, że nie uczestniczył w działaniach swego ojca, potajemnie studiował księgi konfucjańskie i że pragnie studiować dalej i przystąpić do cesarskich egzaminów.

Został stracony w Nanchangu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Jonathan D. Spence: God's Chinese Son: The Taiping Heavenly Kingdom of Hong Xiuquan. New York, London: W.W. Norton & Co, 1996. ISBN 0-393-03844-0.