Hope and Homes for Children

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hope and Homes for Children
Państwo  Wielka Brytania
Siedziba Salisbury
Data założenia 1994
Status organizacja
Profil działalności Dzieci
Zasięg Globalny
brak współrzędnych
Strona internetowa

Hope and Homes for Children (HHCR) – brytyjska organizacja koncentrująca się na deinstytucjonalizacji opieki nad dziećmi, jak również reformach systemu opieki nad nimi poprzez zapewnienie dzieciom z placówek opiekuńczych i wychowawczych alternatywnej opieki zbliżonej do życia rodzinnego[1].

Organizacja powstała w 1994 z inicjatywy Marka Cooka (emerytowanego żołnierza brytyjskiego) i jego małżonki – Caroline, jako reakcja na krzywdę porzuconych na pastwę losu dzieci z sierocińca w Sarajewie, podczas wojny bośniackiej. Początkowo planowali założyć światową sieć niewielkich, dobrze zaopatrzonych domów dziecka, ale po rozmowach z samymi dziećmi doszli do wniosku, że nie jest to rozwiązanie optymalne. Dzieci w wywiadach przede wszystkim oczekiwały miłości i rodziny. Zgodnie z oczekiwaniami zainteresowanych organizacja skupia się więc na zapewnianiu dzieciom miejsc w rodzinach zastępczych. Działa w następujących krajach (często operując również w państwach sąsiadujących, nieodległych, jak również bardziej oddalonych): Ukraina, Mołdawia, Rumunia, Bułgaria, Bośnia i Hercegowina, Sudan, Rwanda i Republika Południowej Afryki[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Radu Tohatan, Adrian Oros, Ștefan Dărăbuș, Program przeciwdziałania oddzielaniu dzieci od ich rodzin, Rumunia (dossier organizacji), w: Dziecko Krzywdzone, nr 2/2013, s.125, ISSN 1644-6526
  2. Hope and Homes for Children, Our founders' story