Howard W. Koch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: Howard Koch.

Howard Winchel Koch (ur. 11 kwietnia 1916 w Nowym Jorku; zm. 16 lutego 2001 w Los Angeles) – amerykański producent i reżyser filmowy i telewizyjny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Nowym Jorku w rodzinie żydowskiej. Swoją karierę filmową rozpoczął jako pracownik Universal Studios w nowojorskim biurze tej wytwórni. W 1947 zaczął pracę w Hollywood jako asystent reżysera. Swój pierwszy film wyprodukował w 1953, a w roli samodzielnego reżysera zadebiutował rok później.

Howard W. Koch był ośmiokrotnie producentem ceremonii rozdania Oscarów. W latach 1977-1979 pełnił funkcję prezydenta Amerykańskiej Akademii Filmowej. Za działalność dobroczynną otrzymał w 1990 prestiżową Nagrodę im. Jeana Hersholta, przyznawaną przez Amerykańską Akademię Filmową podczas ceremonii oscarowej. W 1991 Koch został też laureatem Nagrody im. Franka Capry, przyznawanej przez Amerykańską Gildię Reżyserów.

Howard W. Koch cierpiał na chorobę Alzheimera. Zmarł w Los Angeles w 2001. Jego syn Hawk Koch został wybrany do Zgromadzenia Gubernatorów Amerykańskiej Akademii Filmowej w 2004, a w latach 2012-13 był - podobnie jak ojciec przed laty - prezydentem tej organizacji.