Hucisko (powiat rzeszowski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy wsi w powiecie rzeszowskim. Zobacz też: inne znaczenia nazwy Hucisko.
Hucisko
Hucisko
Państwo  Polska
Województwo podkarpackie
Powiat rzeszowski
Gmina Głogów Małopolski
Liczba ludności (2011) 405[1][2]
Strefa numeracyjna 17
Kod pocztowy 36-003 Przewrotne
Tablice rejestracyjne RZE
SIMC 0649953
Położenie na mapie gminy Głogów Małopolski
Mapa lokalizacyjna gminy Głogów Małopolski
Hucisko
Hucisko
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Hucisko
Hucisko
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Hucisko
Hucisko
Położenie na mapie powiatu rzeszowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu rzeszowskiego
Hucisko
Hucisko
Ziemia50°13′14″N 22°01′20″E/50,220556 22,022222

Huciskowieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, w gminie Głogów Małopolski[3][4]}.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa rzeszowskiego.

W Hucisku działa Ochotnicza Straż Pożarna, przy której działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza (zdobyła III miejsce w zawodach wojewódzkich, Mistrzostwo Powiatu Rzeszowskiego i Podwójne Mistrzostwo Gminy Głogów Młp.).

W miejscowości znajduje się kaplica pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy należąca do parafii Przewrotne, którego architektura nawiązuje do tradycyjnego budownictwa sakralnego. Kaplica Matki Boskiej Nieustającej Pomocy pochodzi z końca XIX wieku – zwrócona została ścianą ołtarzową ku pobliskiej drodze; jej czterospadowy dach z kopułą wieńczy żelazny krzyż. Przy drodze wiodącej do Leżajska stoi XVIII-wieczna kapliczka, której wnętrze mieści ludowy, XIX-wieczny ołtarzyk z kopią obrazu Matki Boskiej Leżajskiej z 1752 roku.

W Hucisku znajduje się także przystanek autobusowy i dwa sklepy spożywcze.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jest to stara puszczańska osada przemysłowa, która powstała w XVII wieku przy hucie szkła. Działały tutaj hamernie przetapiające rudy darniowe na żelazo. Do dziś zachowane są jeszcze pozostałości tradycyjnego budownictwa lasowiackiego. Hucisko było własnością królewską i należało do starostwa bratkowickiego. Jego mieszkańcy zajmowali się nie tylko hutnictwem, ale także wypalaniem węgla drzewnego, rolnictwem i bartnictwem.

Podczas okupacji niemieckiej Hucisko było dwukrotnie pacyfikowane w odwecie za akcje ruchu oporu: część mieszkańców związała się z ruchem komunistycznym i należała do oddziału partyzanckiego GL "Iskra". Za działalność partyzancką hitlerowcy zastrzelili 24 osoby i spalili część zabudowań. W 1972 wieś została odznaczona Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy za wybitne zasługi w walce z okupantem hitlerowskim[5][6].

Sport[edytuj | edytuj kod]

Wiosną 2002 roku w Hucisku otwarte zostały tereny rekreacyjno-sportowe "Pod Gadką". Obszar ten zajmuje ok. 10 ha, a w jego skład wchodzi mały zalew, boisko sportowe i zadaszone stoły, przeznaczone na organizowanie imprez.

W lipcu 2008 r. w Hucisku powstał klub sportowy, HPP Jedność Hucisko[7], który do rozgrywek A-klasy zgłosił drużynę piłkarska juniorów starszych.

HPP Jedność powstała w ramach współpracy sąsiednich miejscowości tj. Hucisko, Przewrotne i Pogwizdów Stary (stąd skrót HPP i nazwa Jedność).

W miejscowości działa też drużyna piłkarska i siatkarska.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]