Huta Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Huta Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”
Ilustracja
Zrujnowane budynki HSG „Ząbkowice” (2008)
Państwo  Polska
Siedziba Dąbrowa Górnicza
Adres ul. Wapienna 2
42-520 Dąbrowa Górnicza
Położenie na mapie Dąbrowy Górniczej
Mapa lokalizacyjna Dąbrowy Górniczej
Huta Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”
Huta Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Huta Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”
Huta Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Huta Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”
Huta Szkła Gospodarczego „Ząbkowice”
Ziemia50°22′03,6″N 19°15′59,8″E/50,367667 19,266611

Huta Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” (HSG „Ząbkowice”) – huta szkła użytkowego działająca w latach 1884–2002 w Ząbkowicach (od 1977 dzielnicy Dąbrowy Górniczej).

Huta powstała w 1884 roku jako Ząbkowicka Fabryka Szkła. Jej założycielem był Józef Schreiber. W 1896 przedsiębiorstwo przekształcono w spółkę akcyjną pod nazwą Towarzystwo Akcyjne Ząbkowickiej Fabryki Szkła w Ząbkowicach, do której przystąpili: Paul Star, Arnold Feigl, Max Gurewicz i Wacław Hajek. Do 1902 roku huta wytwarzała wyłącznie szkło dmuchane, później rozpoczęła produkcję wyrobów ze szkła prasowanego. Produktami huty była galanteria szklana oraz szkło do lamp naftowych i gazowych. Od 1928 roku Towarzystwo Akcyjne Ząbkowickiej Fabryki Szkła w Ząbkowicach przystąpiło do warszawskiej spółki "Verpol" Sp. z o.o.

Z powodu kryzysu w 1935 huta wstrzymała produkcję. Ponowne jej uruchomienie miało miejsce podczas II wojny światowej, a jej wyroby przeznaczone były wyłącznie na cele wojskowe. Po wyzwoleniu tych terenów produkcja w zakładzie ruszyła w marcu 1945 roku. Do 1949 roku zakład pozostawał pod Tymczasowym Zarządem Państwowym, wówczas to został przekształcony w przedsiębiorstwo państwowe. Od 1959 roku zakład funkcjonował jako Ząbkowicka Huta Szkła Gospodarczego - Przedsiębiorstwo Państwowe Wyodrębnione, podległe Centralnemu Zarządowi Przemysłu Szklarskiego i Ceramicznego. W rok później nazwa ta została zmieniona na Hutę Szkła Gospodarczego Ząbkowice. Głównym asortymentem zakładu były produkty ze szkła ołowiowego, zwane potoczne "kryształami". W 1995 roku zatrudniała 300 osób.

W 2002 w oparciu o majątek Huty Szkła Gospodarczego powstała Huta Szkła Artystycznego "Ząbkowice" S.A. W dwa lata później spółka została postawiono w stan likwidacji[1]. Kolejnym podmiotem, działającym w tym miejscu oraz branży jest spółka Crystallite Huta Szkła Sp. z o.o., zarejestrowana w 2004 roku[2].

W dobie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej projektantami wyrobów Ząbkowickiej Huty Szkła Gospodarczego byli m.in. Jan Sylwester Drost (od 1960) i Eryka Trzewik-Drost (od 1966).

Aktualnie na terenie dawnej huty mają również swoje siedziby firmy, działające w branżach: przemysłowej i spożywczej. Wiele z zabudowań zakładu popadło w ruinę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Huta Szkła Artystycznego Ząbkowice S.A. (w likwidacji) (pol.). www.krs-online.com.pl. [dostęp 2014-05-27].
  2. Crystallite Huta Szkła Sp. z o.o.. www.krs-online.com.pl. [dostęp 2018-05-21].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]