Hutnik Dobry Wynik Kraków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hutnik Dobry Wynik Kraków
Pełna nazwa UKS Hutnik Dobry Wynik Kraków
Barwy biało-błękitno-niebieskie
Data założenia 21 marca 1950
Liga I liga
Państwo  Polska
Adres os. Teatralne 35
31-948 Kraków
Prezes Mirosław Janawa
Strona internetowa

Hutnik Dobry Wynik Kraków – sekcja siatkarska klubu Hutnik Kraków założona w 1950 roku w Krakowie. Dwukrotny mistrz Polski w latach 1988 i 1989.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Sekcja piłki siatkowej powstała w roku 1950, a jej inicjatorami byli: J. Folfasiński i S. Armaty. W sezonie 1951/52 drużyna po raz pierwszy wystąpiła w mistrzostwach okręgowych w Żywcu, a następnie wygrała turniej eliminacyjny do ligi okręgowej w Oświęcimiu. Zespół prowadził wówczas Julian Korzeniak.

W roku 1965 siatkarze Hutnika prowadzeni przez Emiliana Sirackiego wywalczyli historyczny awans do I ligi, a dwa lata później zdobyli pierwszy medal mistrz Polski - brąz. Od tego sezonu dbano o wzmocnienia, efektem czego były kolejne medale - srebro w sezonach: 1967/68 oraz 1968/69. W sezonie 1977/78 Hutnik zdobył trzeci srebrny medal MP. Po tym sukcesie drużyna grała gorzej i sezon po sezonie obsuwała się w tabeli (z wyjątkiem sezonu 1980/81 - brąz). Doszło do tego, że w sezonie 1983/84 Hutnik spadł z Ekstraklasy. Było to dość nieoczekiwane i szybko znaleziono sposób na rozwiązanie tej niekorzystnej sytuacji. Już po sezonie Hutnik ponownie znalazł się w ekstraklasie.

Siatkarze nie zawiedli i w sezonie 1985/86 wywalczyli kolejny brązowy medal MP. Później było jeszcze lepiej a końcówka lat osiemdziesiątych to najwspanialszy okres w historii sekcji. Drużynę objął trener Jerzy Piwowar, pozyskano również nowych, znakomitych zawodników tj.: Robert Ratajczak, Marek Fornal, Ryszard Jurek, Andrzej Martyniuk i inni, którzy w sezonie 1986/87 zdobyli po raz piąty srebrny medal MP. Nadszedł sezon 1987/88, w którym Hutnik okazał się lepszy od m.in Stali Stocznia, Resovii czy Legii Warszawa i po raz pierwszy wywalczył tytuł Mistrza Polski.

Mistrzowski skład: Ryszard Jurek, Robert Ratajczak, Andrzej Martyniuk, Zdzisław Jabłoński, Wacław Golec, Marek Topór, Jerzy Pawełek, Marek Fornal, Roman Szczerbik, Jacek Szerszeń, Grzegorz Bogusz, Wadim Dyba oraz trenerzy: Jerzy Piwowar i Jacek Sańka (asystent)

Siatkarze Hutnika nie zachłysnęli się sukcesem i również w roku następnym potwierdzili swą dominację na parkietach Polski. Należy zaznaczyć że Hutnik znakomicie zagrał w play-off, gdzie startując z czwartego miejsca pokonał Stal Stocznię by w finale wygrać z AZS Olsztyn. W zespole występował Grzegorz Wagner, a asystentem Jerzego Piwowara był Ryszard Pozłutko. W tym samym roku Hutnik zdobył również Puchar Polski.

W kolejnym sezonie nie udało się obronić tytułu mistrza Polski i Hutnicy musieli zadowolić się srebrem uznając wyższość AZS Częstochowa. Po sezonie 1989/90 z zespołem rozstał się trener Jerzy Piwowar (Tunezja) oraz kilku czołowych zawodników: Ryszard Jurek, Jacek Szerszeń, Marek Fornal. W tej sytuacji nowemu trenerowi Jerzemu Skorupie trudno było nawiązać do poprzednich medalowych sukcesów co potwierdzało się w wynikach - 4. miejsce po sezonie 90/91. Od tej pory wobec ciężkiej sytuacji finansowej sekcji oraz dalszych ubytków kadrowych siatkarze Hutnika grali coraz słabiej i w sezonie 1991/92 spadli do ówczesnej serii B. Sytuacja zmieniała się na gorsze i w sezonie 1992/93 mimo utrzymania się w serii B zarząd podjął decyzję o wycofaniu drużyny z rozgrywek centralnych.

W sezonie 2014/15 Hutnik Dobry Wynik Kraków wywalczył awans do I ligi na turnieju w Katowicach. W połowie sezonu zespół zrezygnował z dalszych rozgrywek z powodów finansowych.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Kadra[edytuj | edytuj kod]

  • Pierwszy trener: Jerzy Piwowar
  • Drugi trener: Zenon Matras
Nr Imię i nazwisko Pozycja
1 Polska Leszek Klimczak środkowy
2 Polska Kamil Maruszczyk przyjmujący
3 Polska Łukasz Ciupa przyjmujący
4 Polska Kamil Kołek atakujący
5 Polska Dominik Miarka przyjmujący
6 Polska Tomasz Obuchowicz środkowy
7 Polska Robert Kiwior rozgrywający
10 Polska Krzysztof Ferek atakujący
11 Polska Paweł Golec przyjmujący
12 Polska Karol Dudziński środkowy
13 Polska Rafał Sokołowski środkowy
14 Polska Jędrzej Goss atakujący
15 Polska Marcin Bachmatiuk środkowy
16 Polska Karol Galiński libero
17 Polska Piotr Adamski rozgrywający
18 Polska Bartosz Zieliński libero

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]