III liga polska w piłce nożnej, grupa opolsko-śląska (2013/2014)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
III liga polska w piłce nożnej 2013/2014
(grupa opolsko-śląska)
Ilustracja
Zasięg geograficzny ligi
Państwo  Polska
Dyscyplina piłka nożna
Organizator rozgrywek Śląski Związek Piłki Nożnej
Rozgrywki
Liczba drużyn 24 (w 2 grupach po 12 drużyn)
2013/2014
2012/2013 2014/2015
Szczegóły rozgrywek
Termin sierpień 2013 – czerwiec 2014
Liczba meczów 360
Bramki 998 (2,77 na mecz)
Mistrz III ligi Nadwiślan Góra

III liga, grupa opolsko-śląska, sezon 2013/2014 – 6. edycja rozgrywek czwartego poziomu ligowego piłki nożnej mężczyzn w Polsce po reorganizacji lig w 2008 roku. Brały w niej udział 24 drużyny z województwa opolskiego i województwa śląskiego, podzielone na 2 grupy (północna i południowa). Najlepsze cztery drużyny z obu grup zagrały w grupie mistrzowskiej o baraże do II ligi. Pozostałe drużyny walczyły o utrzymanie. Ostatnie zespoły spadły odpowiednio do grup: opolskiej, śląskiej I i śląskiej II IV ligi. Opiekunem ligi był Śląski Związek Piłki Nożnej.

Sezon ligowy rozpoczął się w 10 sierpnia 2013 roku, a ostatnie mecze rozegrane zostały 8 czerwca 2014 roku[1][2].

Zasady rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Zmagania w lidze toczą się systemem kołowym w dwóch rundach – jesiennej i wiosennej. Do ligi awansuje mistrz i wicemistrz IV ligi z grupy opolskiej oraz mistrzowie IV ligi z grup: śląska I oraz śląska II. Drużyny, które po zakończeniu rozgrywek zajmą w tabeli grupy spadkowej 1 i grupy spadkowej 2 odpowiednio 5, 6, 7 i 8 miejsce, spadają do właściwej terytorialnie IV ligi i będą w kolejnym sezonie występować w IV lidze. Ilość drużyn spadających z III ligi ulega zwiększeniu o ilość drużyn, które spadną z II ligi zgodnie z przynależnością terytorialną do Opolskiego lub Śląskiego ZPN.[3].

Drużyna, które zrezygnuje z uczestnictwa w rozgrywkach, degradowana jest o 2 klasy rozgrywkowe i przenoszona na ostatnie miejsce w tabeli (jeśli rozegrała przynajmniej 50% spotkań sezonu; wtedy mecze nierozegrane weryfikowane są jako walkowery 0:3 na niekorzyść drużyny wycofanej) lub jej wyniki zostają anulowane[3]. Z rozgrywek eliminowana – i również degradowana o 2 klasy rozgrywkowe – jest drużyna, która nie rozegra z własnej winy 3 spotkań sezonu[3].

Kolejność w tabeli ustala się według liczby zdobytych punktów. W przypadku uzyskania równej ilości punktów przez dwie drużyny, o zajętym miejscu decydują:

a) liczba zdobytych punktów w spotkaniach bezpośrednich,
b) korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach bezpośrednich,
c) przy uwzględnieniu reguły UEFA, że bramki strzelone na wyjeździe liczone są podwójnie, korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach bezpośrednich,
d) korzystniejsza różnica bramek we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek,
e) większa liczba bramek zdobytych we wszystkich spotkaniach z całego cyklu.

W przypadku, gdy dwoma zespołami o jednakowej liczbie punktów są zespoły, których kolejność decyduje o awansie lub spadku, stosuje się wyłącznie zasady określone w punktach a, b i c, a jeżeli one nie rozstrzygną kolejności, zarządza się spotkanie barażowe na neutralnym boisku, wyznaczonym przez Wydział Gier PZPN.

Przy więcej niż dwóch zespołach przeprowadza się dodatkową punktację pomocniczą spotkań wyłącznie między zainteresowanymi drużynami, kierując się kolejno zasadami podanymi punktach a, b, c, d oraz e[3].

Grupa północna[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy poprzedniej edycji
SKC Skra Częstochowa 5
PŁG Polonia Łaziska Górne 6
WES Górnik Wesoła 7
SZJ Szczakowianka Jaworzno 8
PTR LZS Piotrówka 9
SWO Swornica Czarnowąsy 13
NAM Start Namysłów 14
Aiga uparrow inv.svg Awans z IV ligi 2012/2013
grupa opolska
POP Piast Strzelce Opolskie 2
grupa śląska I
SZO Szombierki Bytom 1
Uczestnicy dołączeni do ligi
PIA Piast II Gliwice PZPN1
RCH Ruch II Chorzów PZPN1
RRA Ruch Radzionków ŚZPN2

Objaśnienia:

  1. Zgodnie z uchwałą PZPN o rozwiązaniu Młodej Ekstraklasy, rezerwy drużyn grających w najwyższej klasie rozgrywkowej mają wrócić do lig, w których grały przed jej utworzeniem[4].
  2. Decyzją Śląskiego ZPN drużyna Ruchu Radzionków, po roku przerwy, rozpoczął rozgrywki w sezonie 2013/2014 w III lidze opolsko-śląskiej (północ)[5].

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Skra Częstochowa 22 16 6 0 51 13 +38 54 Grupa mistrzowska
2 Górnik Wesoła 22 13 5 4 42 19 +23 44
3 Ruch II Chorzów 22 12 4 6 49 28 +21 40
4 Piast II Gliwice 22 12 4 6 38 30 +8 40
5 Polonia Łaziska Górne 22 12 3 7 43 28 +15 39
6 Swornica Czarnowąsy 22 9 6 7 37 27 +10 33
7 Szombierki Bytom 22 9 2 11 40 34 +6 29
8 Ruch Radzionków 22 8 4 10 25 33 −8 28
9 LZS Piotrówka 22 7 5 10 25 24 +1 26
10 Start Namysłów 22 5 1 16 16 57 −41 16
11 Piast Strzelce Opolskie 22 4 2 16 23 62 −39 14
12 Szczakowianka Jaworzno 22 2 4 16 17 51 −34 10
Aktualne na 27 kwietnia 2014. Źródło: 90minut (pol.)
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – zapewniony udział w barażach.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość WES PTR POP PIA PŁG RRA RCH SKC NAM SWO SZJ SZO
Górnik Wesoła 3:2 1:1 0:1 2:1 1:0 0:3 1:1 3:0 1:1 0:3wo 5:3
LZS Piotrówka 1:1 0:1 1:2 2:3 2:1 1:1 0:2 2:0 1:0 2:0 2:0
Piast Strzelce Opolskie 0:2 1:6 2:4 1:2 0:3 1:3 1:7 4:0 0:3 4:1 1:1
Piast II Gliwice 1:6 1:0 5:1 0:1 0:0 3:2 1:1 3:1 5:2 4:2 2:1
Polonia Łaziska Górne 0:1 1:0 4:1 2:0 6:1 3:1 2:2 2:0 2:2 6:1 1:3
Ruch Radzionków 1:0 0:1 3:1 2:0 3:0 2:2 0:0 1:1 0:1 2:1 2:3
Ruch II Chorzów 0:1 1:1 7:1 2:0 1:0 3:1 2:3 3:0 0:2 5:1 2:1
Skra Częstochowa 1:0 3:1 1:0 0:0 3:2 3:0 1:1 4:0 2:1 2:0 4:0
Start Namysłów 0:5 1:0 2:0 0:1 0:2 0:1 1:3 0:4 0:2 4:2 2:1
Swornica Czarnowąsy 1:4 2:0 2:1 1:1 0:0 4:0 2:4 1:2 6:0 1:1 1:2
Szczakowianka Jaworzno 0:0 0:0 0:1 1:3 0:1 1:2 0:2 0:4 2:3 1:1 1:0
Szombierki Bytom 1:2 0:0 5:0 2:1 4:2 3:0 3:1 0:1 6:1 0:1 1:2

Aktualne na 27 kwietnia 2014. Źródło: 90minut
Objaśnienia:
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: zielony – zwycięstwo gospodarzy, żółty – remis, różowy – zwycięstwo gości.


Grupa A (mistrzowska): Skra Częstochowa, Górnik Wesoła, Ruch II Chorzów i Piast II Gliwice.

Grupa B (spadkowa): Polonia Łaziska Górne, Swornica Czarnowąsy, Szombierki Bytom i Ruch Radzionków.

Grupa C (spadkowa): LZS Piotrówka, Start Namysłów, Piast Strzelce Opolskie i Szczakowianka Jaworzno.

Grupa południowa[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy poprzedniej edycji
BKS BKS Stal Bielsko-Biała 2
PNI Pniówek Pawłowice Śląskie 3
ROG Przyszłość Rogów 4
LEŚ LZS Leśnica 10
CZN LKS Czaniec 11
ODR Odra Wodzisław Śląski 12
GŁU Polonia Głubczyce 131
Aiga uparrow inv.svg Awans z IV ligi 2012/2013
grupa opolska
OTM Czarni Otmuchów 3
grupa śląska II
NAG Nadwiślan Góra 1
REK Rekord Bielsko-Biała 2
Uczestnicy dołączeni do ligi
GZA Górnik II Zabrze PZPN2
POD Podbeskidzie II Bielsko-Biała PZPN2

Objaśnienia:

  1. Mistrz IV ligi opolskiej - Skalnik Gracze zrezygnował z występów w III lidze. Jego miejsce zajęła Polonia Głubczyce (najlepszy spadkowicz w sezonie 2012/2013)[6].
  2. Zgodnie z uchwałą PZPN o rozwiązaniu Młodej Ekstraklasy, rezerwy drużyn grających w najwyższej klasie rozgrywkowej mają wrócić do lig, w których grały przed jej utworzeniem[4].

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Nadwiślan Góra 22 16 2 4 50 17 +33 50 Grupa mistrzowska
2 Rekord Bielsko-Biała 22 14 3 5 39 20 +19 45
3 BKS Stal Bielsko-Biała 22 12 5 5 39 21 +18 41
4 Pniówek Pawłowice Śląskie 22 11 5 6 34 25 +9 38
5 LKS Czaniec 22 10 7 5 26 17 +9 37
6 Podbeskidzie II Bielsko-Biała 22 9 4 9 45 27 +18 31
7 Górnik II Zabrze 22 9 4 9 26 21 +5 31
8 Odra Wodzisław Śląski 22 7 2 13 20 37 −17 23
9 Polonia Głubczyce 22 5 5 12 21 37 −16 20
10 Czarni Otmuchów 22 5 3 14 15 49 −34 18
11 LZS Leśnica1 22 6 5 11 17 35 −18 23
11 Przyszłość Rogów1 22 2 5 15 14 46 −32 11

Aktualne na 27 kwietnia 2014. Źródło: 90minut (pol.)
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – zapewniony udział w barażach.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1LZS Leśnica i Przyszłość Rogów wycofały się z rozgrywek po rundzie jesiennej[7].

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość BKS OTM GZA CZN LEŚ NAG ODR PNI POD GŁU ROG REK
BKS Stal Bielsko-Biała 5:0 3:0 0:0 1:2 3:0 3:1 1:1 0:3 4:0 2:1 2:3
Czarni Otmuchów 0:1 1:0 1:1 3:0wo 1:3 0:3 0:3 1:3 0:2 3:0wo 1:3
Górnik II Zabrze 1:1 2:0 1:2 3:0wo 2:0 2:0 0:1 0:2 0:1 3:1 2:0
LKS Czaniec 1:1 3:0 0:2 3:0wo 0:0 0:1 0:0 1:0 2:0 1:0 0:2
LZS Leśnica 0:1 1:0 1:1 2:0 0:1 1:1 0:3wo 2:1 2:0 wo 1:0
Nadwiślan Góra 1:2 8:0 2:0 1:2 3:0 4:0 4:1 2:1 3:1 2:1 1:0
Odra Wodzisław Śląski 0:0 0:2 0:2 0:4 2:1 0:3 3:1 1:0 2:3 3:0wo 0:3
Pniówek Pawłowice Śląskie 2:1 1:2 1:0 2:0 3:1 1:2 3:0 1:1 3:2 3:1 0:2
Podbeskidzie II Bielsko-Biała 0:1 8:0 2:3 2:2 0:0 1:4 2:0 3:1 5:1 5:0 2:3
Polonia Głubczyce 1:2 0:0 2:1 0:1 1:1 1:1 0:3 0:0 0:1 1:1 1:2
Przyszłość Rogów 0:3wo 2:0 0:0 1:2 2:2 0:3wo 1:0 0:0 3:3 0:3wo 0:2
Rekord Bielsko-Biała 4:2 0:0 1:1 1:1 3:0wo 0:2 2:0 2:3 1:0 3:1 2:0

Aktualne na 27 kwietnia 2014. Źródło: 90minut
Objaśnienia:
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: zielony – zwycięstwo gospodarzy, żółty – remis, różowy – zwycięstwo gości.


Grupa A (mistrzowska): Nadwiślan Góra, Rekord Bielsko-Biała, BKS Stal Bielsko-Biała i Pniówek Pawłowice Śląskie.

Grupa B (spadkowa): Polonia Głubczyce, Czarni Otmuchów, LZS Leśnica i Przyszłość Rogów.

Grupa C (spadkowa): LKS Czaniec, Podbeskidzie II Bielsko-Biała, Górnik II Zabrze i Odra Wodzisław Śląski.

Grupa A - mistrzowska[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Nadwiślan Góra 30 21 4 5 72 23 +49 67
2 Skra Częstochowa 30 18 9 3 63 24 +39 63
3 Rekord Bielsko-Biała 30 19 5 6 56 26 +30 62
4 Górnik Wesoła 30 16 9 5 48 28 +20 57
5 BKS Stal Bielsko-Biała 30 15 8 7 51 34 +17 53
6 Pniówek Pawłowice Śląskie 30 14 8 8 48 38 +10 50
7 Ruch II Chorzów 30 13 6 11 60 45 +15 45
8 Piast II Gliwice 30 12 5 13 47 58 −11 41
Aktualne na 8 czerwca 2014. Źródło: 90minut.pl (pol.)
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – zapewniony udział w barażach.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Grupy spadkowe[edytuj | edytuj kod]

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Polonia Łaziska Górne 30 18 5 7 68 30 +38 59
2 Swornica Czarnowąsy 30 16 7 7 56 29 +27 55
3 Szombierki Bytom 30 15 2 13 61 39 +22 47 Możliwy spadek do IV ligi1
4 Ruch Radzionków 30 13 6 11 44 40 +4 45 Spadek do IV ligi
5 Polonia Głubczyce 30 7 8 15 32 49 −17 29
6 Czarni Otmuchów 30 6 5 19 20 73 −53 23
7 LZS Leśnica 30 6 5 19 17 59 −42 23
8 Przyszłość Rogów 30 2 5 23 14 70 −56 11

Aktualne na 8 czerwca 2014. Źródło: 90minut.pl (pol.)
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – zapewniony udział w barażach.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1W przypadku, gdy mistrz ligi opolsko-śląskiej wywalczy awans do II ligi pomiędzy drużynami z 4. miejsca zostanie rozegrany baraż o utrzymanie, zaś gdy mistrz ligi opolsko-śląskiej nie wywalczy awansu do II ligi spadną obie drużyny z 4. miejsc.

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 LKS Czaniec 30 15 9 6 36 21 +15 54
2 Górnik II Zabrze 30 15 5 10 51 30 +21 50
3 Podbeskidzie II Bielsko-Biała 30 12 7 11 64 42 +22 43 Możliwy spadek do IV ligi1
4 Odra Wodzisław Śląski 30 12 4 14 35 47 −12 40 Spadek do IV ligi
5 LZS Piotrówka 30 7 8 15 32 36 −4 29
6 Piast Strzelce Opolskie 30 6 4 20 33 74 −41 22
7 Start Namysłów 30 6 2 22 28 87 −59 20
8 Szczakowianka Jaworzno 30 4 6 20 26 66 −40 18

Aktualne na 8 czerwca 2014. Źródło: 90minut.pl (pol.)
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – zapewniony udział w barażach.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1 W przypadku, gdy mistrz ligi opolsko-śląskiej wywalczy awans do II ligi pomiędzy drużynami z 4. miejsca zostanie rozegrany baraż o utrzymanie, zaś gdy mistrz ligi opolsko-śląskiej nie wywalczy awansu do II ligi spadną obie drużyny z 4. miejsc.


Kwalifikacja do baraży o II ligę: Nadwiślan Góra

Awans do nowej II ligi: Nadwiślan Góra

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]