III liga polska w piłce nożnej (1957)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
III liga 1957
1956 1958
Szczegóły rozgrywek

III liga polska w piłce nożnej (1957) – 5. edycja rozgrywek trzeciego poziomu ligowego piłki nożnej mężczyzn w Polsce. Rozgrywki prowadzone w 17 grupach, następnie zwycięzcy grup występują w eliminacjach do II ligi. W eliminacjach brało udział 16 drużyn grając w 4 grupach systemem kołowym.

Grupa (Katowicka A)[edytuj | edytuj kod]

1 WAWEL WIREK 22 33 51-34
2 SLAWIA RUDA ŚLĄSKA 22 31 36-20
3 START CHORZÓW 22 30 37-20
4 SIEMIANOWICZANKA 22 29 54-31
5 SILESIA MIECHOWICE 22 28 36-32
6 PODLESIANKA PODLESIE 22 25 38-34
7 STAL MIKOŁÓW 22 22 37-35
8 STAL BIELSKO 22 19 41-36
9 SLOWIAN KATOWICE 22 18 45-36
10 MOTOR SIEMIANOWICE 22 12 18-60
11 RAPID WEŁNOWIEC 22 9 29-46
12 KOLEJARZ KATOWICE 22 8 15-53

Grupa (Katowicka B)[edytuj | edytuj kod]

1 RUCH RADZIONKOW 22 29 46-23
2 WALKA MAKOSZOWY 22 28 38-28
3 STAL ZABRZE 22 26 33-30
4 GKS GLIWICE 22 25 50-32
5 BBTS BIELSKO 22 25 61-40
6 POLONIA PIEKARY 22 23 48-39
7 GÓRNIK ŚWIĘTOCHŁOWICE 22 22 31-38
8 POGON NOWY BYTOM 22 20 31-38
9 NAPRZÓD JANÓW 22 20 40-48
10 LUBLINIECKI KS 22 17 19-33
11 BAILDON KATOWICE 22 17 33-59
12 STAL ŁAGIEWNIKI 22 12 29-51

Grupa (Krakowska - wschodnia)[edytuj | edytuj kod]

Brak tabeli.

Grupa (Krakowska - zachodnia)[edytuj | edytuj kod]

Brak tabeli.

Grupa III (Warszawska)[edytuj | edytuj kod]

Brak tabeli.

Grupa IV (Gdańska)[edytuj | edytuj kod]

Brak tabeli.

Grupa V (Poznańska)[edytuj | edytuj kod]

Brak tabeli.

Grupa VI (Wrocławska)[edytuj | edytuj kod]

Brak tabeli.

Grupa VII (Rzeszowska)[edytuj | edytuj kod]

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Legia Krosno 22 31 46 19
2 Polonia Przemyśl 22 30 53 31
3 Resovia 22 29 64 32
4 Stal Stalowa Wola 22 29 55 28
5 JKS Jarosław 22 25 43 44
6 Górnik Gorlice 22 22 37 46
7 Gwardia Rzeszów 22 20 40 43
8 Czarni Jasło 22 19 32 43
9 Sanoczanka Sanok 22 18 33 44
10 Czuwaj Przemyśl 22 15 30 41
11 Stal Dęba 22 14 26 51
12 Czuwaj Łańcut 22 12 20 55
Legenda:
eliminacje o awans do II ligi
degradacja do klasy A
  • Beniaminkiem III ligi był triumfator klasy A rzeszowskiej w sezonie 1956 czyli Górnik Sanok. Ten zespół rozpoczął występy w III lidze edycji 1957 jako Sanoczanka Sanok. 2 lipca 1957 doszło do fuzji tego klubu z ZKS Stal Sanok, po czym do 1960 w lidze występował zespół pod nazwą RKS Sanoczanka Sanok.
  • Po przedostatniej 21 kolejce na pierwszym miejscu w tabeli była Polonia Przemyśl z jednym punktem przewagi nad Legią Krosno[1][2]. W ostatniej kolejce Polonia przegrała w Sanoku z Sanoczanką 1:0, zaś Legia pokonała u siebie Górnika Gorlice i to drużyna z Krosna zdobyła mistrzostwo w rozgrywkach[3].
  • Triumfator rozgrywek zakwalifikował się do eliminacji o II ligę, a dwa ostatnie drużyny zostały zdegradowane do klasy A 1958.

Grupa (Łódzka)[edytuj | edytuj kod]

Brak tabeli

Grupa (Szczecińska)[edytuj | edytuj kod]

Brak tabeli

Grupa (Olsztyńska)[edytuj | edytuj kod]

Brak tabeli

Grupa (Lubelska)[edytuj | edytuj kod]

Brak tabeli

Grupa (Zielonogórska)[edytuj | edytuj kod]

Brak tabeli

Grupa (Zagłębiowska)[edytuj | edytuj kod]

1 VICTORIA CZĘSTOCHOWA 20 25 38-23
2 RAKÓW CZĘSTOCHOWA 20 22 47-27
3 ZAGŁĘBIAK DĄBROWA GÓRNICZA 20 22 36-21
4 AKS NIWKA 20 21 38-30
5 WARTA ZAWIERCIE 20 19 40-28
6 SKRA CZĘSTOCHOWA 20 18 40-29
7 SARMACJA BĘDZIN 20 17 30-45
8 STAL PORĘBA 20 15 35-50
9 ZAGŁĘBIE II SOSNOWIEC 20 14 28-46
10 CKS CZELADŹ 20 7 26-59

Grupa (Opolska)[edytuj | edytuj kod]

Brak tabeli

Grupa (Bydgoska)[edytuj | edytuj kod]

Brak tabeli

Eliminacje do II ligi[edytuj | edytuj kod]

Grupa I[edytuj | edytuj kod]

Tabela końcowa:

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Piast Nowa Ruda 6 10 5 0 1 15 10
2 Polonia Warszawa 6 9 4 1 1 11 5
3 Warmia Olsztyn 6 4 2 0 4 9 10
4 Olimpia Poznań 6 1 0 1 5 5 15

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gość →
Gospodarz
Piast Nowa Ruda Polonia Warszawa Warmia Olsztyn Olimpia Poznań
Piast Nowa Ruda
2:1 3:1 4:2
Polonia Warszawa 4:1
2:1 0:0
Warmia Olsztyn 1:3 0:1
3:1
Olimpia Poznań 1:2 1:3 0:3

Grupa II[edytuj | edytuj kod]

Tabela końcowa:

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Pogoń Szczecin 6 12 6 0 0 37 2
2 Warta Gorzów Wielkopolski 6 6 3 0 3 8 15
3 Flota Gdynia 6 4 2 0 4 4 15
4 Kujawiak Włocławek 6 2 1 0 5 5 22

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gość →
Gospodarz
Pogoń Szczecin Warta Gorzów Wlkp. Flota Gdynia Kujawiak Włocławek
Pogoń Szczecin
5:0 4:0 10:1
Warta Gorzów Wielkopolski 1:6
2:0 2:0
Flota Gdynia 0:5 3:1
1:0
Kujawiak Włocławek 0:7 1:2 3:0

Grupa III[edytuj | edytuj kod]

Tabela końcowa:

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Unia Racibórz 6 12 6 0 0 19 4
2 Victoria Częstochowa 6 6 3 0 3 7 14
3 Wawel Wirek 6 5 2 1 3 11 11
4 Lublinianka Lublin 6 1 0 1 5 4 12

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gość →
Gospodarz
Unia Racibórz Victoria Częstochowa Wawel Wirek Lublinianka Lublin
Unia Racibórz
3:0 4:1 3:0
Victoria Częstochowa 0:3
2:1 1:0
Wawel Wirek 3:4 4:0
1:0
Lublinianka Lublin 0:2 3:4 1:1

Grupa IV[edytuj | edytuj kod]

Tabela końcowa:

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Legia Krosno 6 9 4 1 1 11 6
2 Włókniarz Pabianice 6 7 3 1 2 13 6
3 Ruch Radzionków 6 4 1 2 3 8 14
4 Unia Oświęcim 6 4 0 4 2 3 9

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gość →
Gospodarz
Legia Krosno Włókniarz Pabianice Ruch Radzionków Unia Oświęcim
Legia Krosno
1:0 4:3 1:0
Włókniarz Pabianice 2:0
3:0 6:1
Ruch Radzionków 1:5 3:1
0:0
Unia Oświęcim 0:0 1:1 1:1

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dopiero następna niedziela 15 bm. przyniesie rozstrzygnięcie kto będzie mistrzem rzeszowskiej ligi okręgowej – a kto spadnie. „Nowiny Rzeszowskie Sportowe”. Nr 28, s. 4, 9 września 1957. 
  2. Decydujący pojedynek „wielkiej czwórki”. „Nowiny Rzeszowskie”. Nr 219, s. 5, 13 września 1957. 
  3. Liga okręgowa. „Nowiny Rzeszowskie-Nowiny Sportowe”. Nr 29, s. 2, 16 września 1957. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]