III liga polska w piłce nożnej (1976/1977)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Poziomy rozgrywkowe w sezonie
1976/77
Rozgrywki P Nazwa
Centralne I I Liga
II II Liga
III III Liga
Wojewódzkie
(49 okręgów)
IV klasa okręgowa
V A klasa
VI B klasa
VII C klasa
III liga 1976/1977
1975/1976 1977/1978
Szczegóły rozgrywek
Państwo  Polska
Liczba zespołów 112 w 8 grupach
Liczba meczów 1458
Bramki 3462 (2,37 na mecz)

III liga polska w piłce nożnej (1976/1977) – 25. edycja rozgrywek trzeciego poziomu ligowego piłki nożnej mężczyzn w Polsce. Brało w nich udział 112 drużyn grająch w 8 grupach.

Reforma[edytuj | edytuj kod]

Po wprowadzeniu reformy administracyjnej w 1975 roku postanowiono reaktywować III ligę. Liczbę grup zmniejszono z 23 do 8 i tylko 106 z 326 zespołów zachowało miejsce na trzecim poziomie rozgrywek. Dodatkowo w lidze zagrało 6 spadkowiczów z II ligi z poprzedniego sezonu. Według regulaminu rozgrywek w sezonie 1976/77 drużyny rezerwowe zostały przez jeden rok pozbawione prawa gry w III lidze.

Grupa I[edytuj | edytuj kod]

Tabela końcowa[1]:

Poz. Klub M Pkt. Bramki Mecze Uwagi
zdob. stra. zwy. rem. por.
1 Budowlani Bydgoszcz 26 42 46 15 19 4 3 awans do II ligi
2 Czarni Słupsk 26 37 41 32 16 5 5
3 Chemik Bydgoszcz 26 36 42 19 15 6 5
4 MRKS Gdańsk 26 35 53 29 15 5 6
5 Wda Świecie 26 28 33 26 11 6 9
6 Pomowiec Gronowo Elbląskie 26 26 31 21 10 6 10
7 Goplania Inowrocław 26 26 38 40 11 4 11
8 Wisła Tczew 26 24 35 29 10 4 12
9 Gryf Słupsk 26 24 31 35 9 6 11
10 Wielim Szczecinek 26 23 27 37 9 5 12
11 Włókniarz Starogard Gdański 26 22 23 42 9 4 13 spadek do klasy okręgowej
12 Stomil Grudziądz 26 19 33 42 7 5 14 spadek do klasy okręgowej
13 Darzbór Szczecinek 26 11 23 56 3 5 18 spadek do klasy okręgowej
14 Kotwica Kołobrzeg 26 11 21 54 4 3 19 spadek do klasy okręgowej

Grupa II[edytuj | edytuj kod]

Tabela końcowa[2]:

Poz. Klub M Pkt. Bramki Mecze Uwagi
zdob. stra. zwy. rem. por.
1 Polonia Warszawa (S) 26 40 51 21 18 4 4 awans do II ligi
2 Hutnik Warszawa 26 39 52 15 18 3 5
3 Stomil Olsztyn 26 36 44 14 14 8 4
4 Wigry Suwałki 26 36 34 25 13 10 3
5 Gwardia Szczytno 26 33 48 26 14 5 7
6 AZS AWF Warszawa 26 30 44 25 11 8 7
7 Farmacja Tarchomin (Warszawa) 26 28 32 33 13 2 11
8 Włókniarz Białystok 26 26 27 25 9 8 9
9 Mazur Ełk 26 22 31 35 9 4 13
10 Narew Ostrołęka 26 20 34 39 8 4 14
11 Marymont Warszawa 26 20 35 44 8 4 14 spadek do klasy okręgowej
12 Śniardwy Orzysz 26 13 20 60 6 1 19 spadek do klasy okręgowej
13 Błękitni Raciąż 26 11 24 63 3 5 18 spadek do klasy okręgowej
14 Warmia Grajewo 26 10 15 66 3 4 19 spadek do klasy okręgowej

Grupa III[edytuj | edytuj kod]

Tabela końcowa[3]:

Poz. Klub M Pkt. Bramki Mecze Uwagi
zdob. stra. zwy. rem. por.
1 Radomiak Radom 26 37 37 19 15 7 4 awans do II ligi
2 Lublinianka Lublin 26 36 42 15 15 6 5
3 AZS AWF Biała Podlaska 26 30 25 21 8 14 4
4 Granat Skarżysko-Kamienna 26 29 33 27 11 7 8
5 Stal Nowa Dęba 26 28 24 16 9 10 7
6 Korona Kielce (S) 26 27 37 33 12 3 11
7 Chełmianka Chełm 26 26 33 41 9 8 9
8 Broń Radom 26 25 20 24 7 11 8
9 Błękitni Kielce 26 24 18 23 7 10 9
10 Stal Poniatowa 26 22 25 30 6 10 10
11 Pogoń Siedlce 26 21 26 30 9 3 14 spadek do klasy okręgowej
12 Tomasovia Tomaszów Lubelski 26 21 24 35 5 11 10 spadek do klasy okręgowej
13 Stal Kraśnik 26 21 30 41 9 3 14 spadek do klasy okręgowej
14 Czarni Radom 26 17 18 37 4 9 13 spadek do klasy okręgowej

Grupa IV[edytuj | edytuj kod]

Tabela końcowa[4]:

Poz. Klub M Pkt. Bramki Mecze Uwagi
zdob. stra. zwy. rem. por.
1 Resovia 26 38 45 18 16 6 4 awans do II ligi
2 Cracovia 26 36 38 11 15 6 5
3 Karpaty Krosno 26 30 18 13 11 8 7
4 Garbarnia Kraków 26 28 25 19 10 8 8
5 Polna Przemyśl 26 28 37 29 8 12 6
6 Sandecja Nowy Sącz 26 27 22 22 9 9 8
7 MZKS Jasło 26 27 35 30 11 5 10
8 Glinik Gorlice 26 26 28 23 11 4 11
9 Chemik Pustków 26 24 15 28 6 12 8
10 Tarnovia Tarnów 26 24 21 29 8 8 10
11 Metal Tarnów 26 23 26 34 9 5 12 spadek do klasy okręgowej
12 Prokocim Kraków 26 22 27 33 7 8 11 spadek do klasy okręgowej
13 Stal Sanok 26 20 16 28 7 6 13 spadek do klasy okręgowej
14 Borek Kraków 26 11 20 56 3 5 18 spadek do klasy okręgowej

Grupa V[edytuj | edytuj kod]

Tabela końcowa[5]:

Poz. Klub M Pkt. Bramki Mecze Uwagi
zdob. stra. zwy. rem. por.
1 Odra Wodzisław Śląski 26 42 51 22 19 4 3 awans do II ligi
2 Raków Częstochowa 26 37 39 20 16 5 5
3 MCKS Czeladź 26 30 34 28 12 6 8
4 Górnik Knurów 26 30 36 24 10 10 6
5 AKS Górnik Niwka (Sosnowiec) (S) 26 29 32 29 11 7 8
6 Unia Racibórz 26 28 27 25 9 10 7 do grupy VI
7 GKS Jastrzębie (Jastrzębie-Zdrój) 26 28 27 23 9 10 7
8 GKS Jaworzno 26 27 36 21 10 7 9
9 Górnik Wojkowice (Będzin) 26 27 38 28 9 9 8
10 AKS Chorzów 26 27 26 21 8 11 7
11 Stal Racibórz 26 23 26 33 7 9 10 spadek do klasy okręgowej
12 Unia Oświęcim 26 18 18 44 6 6 14 spadek do klasy okręgowej
13 Bolesław Bukowno 26 10 16 51 2 6 18 spadek do klasy okręgowej
14 Chorzowianka Chorzów 26 8 18 55 3 2 21 spadek do klasy okręgowej
  • AKS Niwka zmienił nazwę na AKS Górnik Niwka
  • W lutym 1977 roku Wojkowice włączono do Będzina

Grupa VI[edytuj | edytuj kod]

Tabela końcowa[6]:

Poz. Klub M Pkt. Bramki Mecze Uwagi
zdob. stra. zwy. rem. por.
1 Chemik Kędzierzyn-Koźle 28 37 40 19 12 13 3 awans do II ligi
2 MZKS Jelenia Góra 28 35 33 26 14 7 7
3 Zastal Zielona Góra 28 34 33 23 12 10 6 do grupy VII
4 Lechia Piechowice 28 32 39 32 13 6 9
5 Zagłębie Lubin (S) 28 31 34 31 10 11 7
6 Metal Kluczbork 28 31 33 24 13 5 10
7 Chrobry Głogów 28 31 38 27 11 9 8
8 Stal Brzeg 28 30 40 31 11 8 9
9 Odra Wrocław 28 30 32 27 10 10 8
10 Bielawianka Bielawa 28 29 40 37 12 5 11
11 Pafawag Wrocław 28 29 33 24 9 11 8 spadek do klasy okręgowej
12 Piast Nowa Ruda 28 27 33 32 10 7 11 spadek do klasy okręgowej
13 Dozamet Nowa Sól 28 22 29 45 8 6 14 spadek do klasy okręgowej
14 Promień Żary 28 19 16 37 5 9 14 spadek do klasy okręgowej
15 KKS Kluczbork 28 3 20 78 1 1 26 spadek do klasy okręgowej

Grupa VII[edytuj | edytuj kod]

Tabela końcowa[7]:

Poz. Klub M Pkt. Bramki Mecze Uwagi
zdob. stra. zwy. rem. por.
1 Warta Poznań 24 37 37 15 17 3 4 awans do II ligi
2 Stal Stocznia Szczecin (S) 24 36 45 7 16 4 4
3 Stoczniowiec Barlinek 24 31 29 23 13 5 6
4 Sparta Szamotuły 24 27 28 26 10 7 7
5 Grunwald Poznań 24 26 33 29 9 8 7
6 Mieszko Gniezno 24 24 28 27 8 8 8
7 Świt Skolwin (Szczecin) 24 22 30 38 9 4 11
8 Polonia Poznań 24 21 23 26 8 5 11
9 Flota Świnoujście 24 19 29 34 6 7 11
10 Polonia Leszno 24 19 28 35 7 5 12 do grupy VI
11 Grunwald Choszczno 24 18 27 45 7 4 13 spadek do klasy okręgowej
12 Dąb Dębno (S) 24 17 23 34 6 5 13 spadek do klasy okręgowej
13 Noteć Czarnków 24 15 18 39 5 5 14 spadek do klasy okręgowej

Grupa VIII[edytuj | edytuj kod]

Tabela końcowa[8]:

Poz. Klub M Pkt. Bramki Mecze Uwagi
zdob. stra. zwy. rem. por.
1 Start Łódź 26 44 58 19 19 6 1 awans do II ligi
2 Ostrovia Ostrów Wielkopolski 26 35 36 18 13 9 4
3 Boruta Zgierz 26 32 45 30 12 8 6
4 Orzeł Łódź 26 31 42 22 12 7 7
5 Wisła Płock 26 30 28 23 11 8 7
6 Włókniarz Pabianice 26 28 35 23 10 8 8
7 Pogoń Zduńska Wola 26 27 35 23 10 7 9
8 Victoria Jarocin 26 27 19 25 10 7 9
9 Włókniarz Łódź 26 26 40 30 10 6 10
10 Piotrcovia Piotrków Trybunalski 26 25 25 24 9 7 10
11 Żyrardowianka Żyrardów 26 23 31 39 10 3 13 spadek do klasy okręgowej
12 Stal Ostrów Wielkopolski 26 17 18 37 5 7 14 spadek do klasy okręgowej
13 Lech Rypin 26 13 13 46 3 7 16 spadek do klasy okręgowej
14 Tur Turek 26 6 9 75 1 4 21 spadek do klasy okręgowej

Przypisy[edytuj | edytuj kod]