III liga polska w piłce nożnej (1989/1990)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Poziomy rozgrywkowe w sezonie
1989/90
Rozgrywki P Nazwa
Centralne I I Liga
II II Liga
III III Liga
Wojewódzkie
(49 okręgów)
IV klasa okręgowa
V A klasa
VI B klasa
VII C klasa
III liga 1989/1990
1988/1989 1990/1991
Szczegóły rozgrywek
Państwo  Polska
Liczba zespołów 80 (1 wycofana)
Liczba meczów 1482
Bramki 3536 (2,39 na mecz)

III liga polska w piłce nożnej (1989/1990) – 38. edycja rozgrywek trzeciego poziomu ligowego piłki nożnej mężczyzn w Polsce. Liczba grup została zmniejszona z 8 do 4, a liczba drużyn ze 114 do 80. W tym sezonie drużyna, która wygrała dany mecz różnicą co najmniej trzech bramek otrzymywała za zwycięstwo 3 punkty, a drużyna przegrana w tym meczu traciła jeden punkt w tabeli.
Do klasy okręgowej spadły tylko 4 drużyny, ponieważ w następnym sezonie liczba grup została zwiększona do 9.

Nowe zespoły[edytuj | edytuj kod]

(S) 15 spadkowiczów z II ligi z poprzedniego sezonu
(B) 4 drużyny, które uzyskały awans z lig okręgowych

Grupa 1[edytuj | edytuj kod]

Tabela końcowa[1]:

Poz. Klub M Pkt. Bramki Mecze Uwagi
zdob. stra. zwy. rem. por.
1 Ostrovia Ostrów Wielkopolski 38 61 73 29 23 5 10 awans do II ligi
2 Elana Toruń 38 60 70 34 23 7 8
3 Chemik Police (S) 38 54 62 29 20 8 10
4 Warta Poznań 38 51 54 36 19 10 9
5 Stoczniowiec Gdańsk 38 49 44 26 18 9 11
6 Chemik Bydgoszcz 38 46 57 44 18 7 13
7 Celuloza Kostrzyn 38 45 46 33 15 13 10
8 Dozamet Nowa Sól 38 43 47 36 16 11 11
9 Błękitni Stargard Szczeciński 38 43 39 39 15 14 9
10 Stoczniowiec Barlinek 38 41 57 48 14 11 13
11 Flota Świnoujście 38 39 47 40 15 10 13
12 Gryf Słupsk 38 36 35 41 11 15 12
13 Wisła Tczew 38 35 44 47 13 11 14
14 Lechia Zielona Góra 38 33 39 50 12 11 15
15 Olimpia Elbląg 38 31 44 57 13 9 16
16 Goplania Inowrocław 38 27 39 59 11 8 19
17 Arka Gdynia (S) 38 27 38 59 10 10 18
18 SHR Wojcieszyce 38 18 26 53 6 11 21 spadek do klasy okręgowej
19 Wda Świecie 38 18 33 70 6 11 21
20 Polonia Bydgoszcz 38 3 24 88 3 7 28
  • SHR Wojcieszyce wycofał się po zakończeniu sezonu

Grupa 2[edytuj | edytuj kod]

Tabela końcowa[2]:

Poz. Klub M Pkt. Bramki Mecze Uwagi
zdob. stra. zwy. rem. por.
1 Hutnik Warszawa 36 61 64 29 23 8 5 awans do II ligi
2 GKS Bełchatów (S) 36 51 61 34 20 7 9
3 Polonia Warszawa 36 50 58 28 16 12 8
4 Pilica Tomaszów Mazowiecki 36 48 55 32 18 8 10
5 Boruta Zgierz (S) 36 46 52 29 17 10 9
6 Stomil Olsztyn (S) 36 46 44 29 15 12 9
7 Wisła Płock 36 46 40 26 16 13 7
8 RKS Ursus (Warszawa) 36 41 46 35 12 12 12
9 Jeziorak Iława 36 38 44 37 13 10 13
10 Górnik Konin 36 34 43 38 14 7 15
11 Bug Wyszków 36 34 32 39 11 12 13
12 Włókniarz Pabianice 36 33 33 36 11 13 12
13 Gwardia Szczytno 36 32 33 39 9 14 13
14 Stal Kutno 36 28 34 46 12 7 17
15 Wigry Suwałki 36 25 33 54 9 9 18
16 Lechia Tomaszów Mazowiecki 36 25 27 58 9 14 13
17 Polkolor Piaseczno 36 23 29 54 8 12 16
18 Włókniarz Aleksandrów Łódzki 36 13 32 67 6 8 22
19 Mazur Ełk 36 10 29 79 5 8 23
20 Gwardia Białystok (B) 0 0 0 0 0 0 0 drużyna wycofana
  • Gwardia Białystok wycofała się po rundzie jesiennej, a jej wyniki anulowano

Grupa 3[edytuj | edytuj kod]

Tabela końcowa[3]:

Poz. Klub M Pkt. Bramki Mecze Uwagi
zdob. stra. zwy. rem. por.
1 Raków Częstochowa 38 65 75 20 21 11 6 awans do II ligi
2 GKS Tychy 38 60 75 32 22 8 8
3 Piast Nowa Ruda (S) 38 58 65 27 23 6 9
4 Górnik Pszów (Wodzisław Śląski) (S) 38 55 67 35 19 10 9
5 Piast Gliwice (S) 38 53 55 31 17 14 7
6 Chrobry Głogów 38 53 62 43 21 8 9
7 Górnik Knurów (S) 38 44 57 45 17 7 14
8 Odra Opole 38 44 57 48 16 11 11
9 Carbo Gliwice 38 42 54 43 13 13 12
10 MK Górnik Katowice 38 41 47 40 13 15 10
11 Ślęza Wrocław (S) 38 38 42 39 13 11 14
12 MCKS Czeladź 38 37 34 31 11 14 13
13 Naprzód Rydułtowy (Wodzisław Śląski) 38 35 49 49 13 10 15
14 Metal Kluczbork 38 34 31 41 12 12 14
15 Ruch Radzionków (B) 38 32 31 43 11 10 17
16 ROW Rybnik 38 31 45 57 13 6 19
17 Kuźnia Jawor 38 24 32 58 9 11 18
18 Granica Bogatynia (B) 38 7 27 90 6 9 23
19 Małapanew Ozimek 38 4 20 77 3 11 24 spadek do klasy okręgowej
20 Victoria Wałbrzych[4] 38 3 24 100 6 5 27 spadek do klasy okręgowej
  • Victoria Wałbrzych przed rozpoczęciem rundy wiosennej połączyła się z Victorią Świebodzice[5][6]

Grupa 4[edytuj | edytuj kod]

Tabela końcowa[7]:

Poz. Klub M Pkt. Bramki Mecze Uwagi
zdob. stra. zwy. rem. por.
1 Korona Kielce 38 60 63 18 22 10 6 awans do II ligi
2 Radomiak Radom (S) 38 58 60 28 21 9 8
3 Karpaty Krosno (S) 38 55 48 25 22 10 6
4 Błękitni Kielce 38 52 55 40 17 13 8
5 Wisła Puławy 38 48 50 41 20 8 10
6 Hetman Zamość 38 45 52 37 16 10 12
7 Unia Tarnów 38 44 58 42 15 8 15
8 Sandecja Nowy Sącz 38 44 46 34 15 12 11
9 Górnik Łęczna (S) 38 42 41 33 13 15 10
10 Avia Świdnik (S) 38 41 42 41 15 12 11
11 Broń Radom (S) 38 40 42 37 15 10 13
12 Wisłoka Dębica 38 37 26 31 12 13 13
13 Cracovia 38 35 49 47 11 12 15
14 Zelmer Rzeszów 38 35 53 53 11 10 17
15 Granat Skarżysko-Kamienna 38 33 29 44 12 12 14
16 Garbarnia Kraków 38 30 46 56 12 7 19
17 Lublinianka Lublin 38 27 36 54 11 8 19
18 Wawel Kraków 38 19 31 61 7 10 21
19 Stadion Kielce (B) 38 13 36 80 7 8 23
20 Igloopol II Dębica 38 2 17 78 2 11 25

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Arka Gdynia e-kronika, kronika.arkowcy.pl [dostęp 2020-02-17].
  2. Historia GKS Bełchatów - Sezon 1989/90 - tabela rozgrywek, www.gksbelchatow.net [dostęp 2020-06-23] (pol.).
  3. Piłka nożna: Liga III, Grupa III - Sezon 1989/1990 – WikiZagłębie, wikizaglebie.pl [dostęp 2020-06-23] (pol.).
  4. w rundzie wiosennej jako Victoria Świebodzice
  5. HISTORIA KLUBU - MKS Victoria Świebodzice, victoriaswiebodzice.futbolowo.pl [dostęp 2020-08-31].
  6. Piłka nożna: Liga III, Grupa III - Sezon 1989/1990 – WikiZagłębie, wikizaglebie.pl [dostęp 2020-06-23] (pol.).
  7. 1989/90 III liga grupa IV – WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia, www.wikipasy.pl [dostęp 2020-06-23] (pol.).