III liga polska w piłce nożnej (2014/2015)/Grupa IV (opolsko-śląska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
III liga polska w piłce nożnej 2014/2015
(grupa opolsko-śląska)
Ilustracja
Zasięg geograficzny ligi
Sports current event.svg 2014-2015
Państwo  Polska
Dyscyplina piłka nożna
Organizator rozgrywek Opolski Związek Piłki Nożnej
Rozgrywki
Liczba drużyn 20
Zwycięzca Polonia Bytom
Wyższy poziom ligowy Polonia Bytom
Niższy poziom ligowy Piast II Gliwice,
Polonia Łaziska Górne,
Górnik Wesoła,
Skalnik Gracze,
Małapanew Ozimek
Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca Ruch Radzionków
Obecny zwycięzca Polonia Bytom
2014/2015
2013-2014 2015-2016
Szczegóły rozgrywek
Termin 26 lipca 2014 – 6 czerwca 2015
Liczba meczów 380
Bramki 1146 (3,02 na mecz)
Mistrz III ligi Polonia Bytom
Ostatnia aktualizacja infoboksu: 12 czerwca 2015

III liga, grupa opolsko-śląska, sezon 2014/2015 – 7. edycja rozgrywek czwartego poziomu ligowego piłki nożnej mężczyzn w Polsce po reorganizacji lig w 2008 roku. Brało w niej udział 20 drużyn z województwa opolskiego i województwa śląskiego. Najlepsza drużyna zagrała o baraże do II ligi. Ostatnich 5 zespołów spadło odpowiednio do grup: opolskiej, śląskiej I i śląskiej II IV ligi. Opiekunem ligi był Opolski Związek Piłki Nożnej.

Sezon ligowy rozpoczął się w 26 lipca 2014 roku, a ostatnie mecze rozegrane zostały 6 czerwca 2015 roku[1].

Zasady rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Zmagania w lidze toczyły się systemem kołowym w dwóch rundach – jesiennej i wiosennej. Drużyny, które po zakończeniu rozgrywek zajęły w tabeli odpowiednio 16, 17, 18, 19 i 20 miejsce, spadły do właściwej terytorialnie IV ligi.[2].

Drużyna, które zrezygnowała z uczestnictwa w rozgrywkach, degradowana została o 2 klasy rozgrywkowe i przenoszona na ostatnie miejsce w tabeli (jeśli rozegrała przynajmniej 50% spotkań sezonu; wtedy mecze nierozegrane weryfikowane są jako walkowery 0:3 na niekorzyść drużyny wycofanej) lub jej wyniki zostały anulowane[2]. Z rozgrywek eliminowana – i również degradowana o 2 klasy rozgrywkowe – była drużyna, która nie rozegrała z własnej winy 3 spotkań sezonu[2].

Kolejność w tabeli ustalało się według liczby zdobytych punktów. W przypadku uzyskania równej ilości punktów przez dwie drużyny, o zajętym miejscu decydowały:

a) liczba zdobytych punktów w spotkaniach bezpośrednich,
b) korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach bezpośrednich,
c) przy uwzględnieniu reguły UEFA, że bramki strzelone na wyjeździe liczone są podwójnie, korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w spotkaniach bezpośrednich,
d) korzystniejsza różnica bramek we wszystkich spotkaniach z całego cyklu rozgrywek,
e) większa liczba bramek zdobytych we wszystkich spotkaniach z całego cyklu.

W przypadku, gdy dwoma zespołami o jednakowej liczbie punktów byłyby zespoły, których kolejność decyduje o awansie lub spadku, miały zastosowanie wyłącznie zasady określone w punktach a, b i c, a jeżeli one nie rozstrzygnęłyby kolejności, miało się odbyć dodatkowe spotkanie barażowe na neutralnym boisku, wyznaczonym przez Wydział Gier PZPN.[2]

Uczestnicy sezonu 2013/2014
SKC Skra Częstochowa 2
REK Rekord Bielsko-Biała 3
WES Górnik Wesoła 4
BKS BKS Stal Bielsko-Biała 5
PNI Pniówek Pawłowice Śląskie 6
RCH Ruch II Chorzów 7
PIA Piast II Gliwice 8
PŁG Polonia Łaziska Górne 9
SWO Swornica Czarnowąsy 10
SZO Szombierki Bytom 11
CZN LKS Czaniec 12
GZA Górnik II Zabrze 13
POD Podbeskidzie II Bielsko-Biała 14
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z II ligi zachodniej 2013/2014
PBT Polonia Bytom 91
ODO Odra Opole 12
RZD Ruch Zdzieszowice 13
Aiga uparrow inv.svg Awans z IV ligi 2013/2014
grupa opolska
MAŁ Małapanew Ozimek 1
SKG Skalnik Gracze 2
grupa śląska I
GRŚ Grunwald Ruda Śląska 1
grupa śląska II
JAS GKS 1962 Jastrzębie 1

Objaśnienia:

  1. Polonia Bytom nie otrzymała licencji na grę w II lidze w sezonie 2014/2015, w związku z czym została zdegradowana do III ligi[3].

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Polonia Bytom (M) 38 27 6 5 91 25 +66 87 Baraże o II ligę
2 Odra Opole 38 26 7 5 84 32 +52 85
3 Ruch Zdzieszowice 38 24 8 6 84 37 +47 80
4 BKS Stal Bielsko-Biała 38 22 8 8 68 24 +44 74
5 Rekord Bielsko-Biała 38 22 5 11 73 49 +24 71
6 GKS 1962 Jastrzębie 38 20 6 12 60 40 +20 66
7 Szombierki Bytom 38 16 9 13 62 47 +15 57
8 Skra Częstochowa 38 15 10 13 60 51 +9 55
9 Górnik II Zabrze 38 15 9 14 64 54 +10 54
10 LKS Czaniec 38 15 7 16 40 49 −9 52
11 Podbeskidzie II Bielsko-Biała 38 15 5 18 60 59 +1 50
12 Swornica Czarnowąsy1 (S) 38 13 11 14 45 69 −24 50 Spadek do klasy okręgowej
13 Ruch II Chorzów 38 13 10 15 61 65 −4 49
14 Pniówek Pawłowice Śląskie 38 13 7 18 51 53 −2 46
15 Grunwald Ruda Śląska 38 10 12 16 50 70 −20 42
16 Piast II Gliwice 38 12 6 20 61 77 −16 42
17 Polonia Łaziska Górne (S) 38 9 9 20 33 60 −27 36 Spadek do IV ligi
18 Górnik Wesoła (S) 38 8 6 24 41 74 −33 30
19 Skalnik Gracze (S) 38 4 6 28 27 105 −78 18
20 Małapanew Ozimek (S) 38 3 8 27 22 93 −71 17

Źródło: 90minut (pol.)
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Swornica Czarnowąsy wycofała się po zakończeniu rozgrywek, w związku z czym dodatkowo utrzymał się Piast II Gliwice.[4]

Lider kolejka po kolejce[edytuj | edytuj kod]

Polonia Bytom (piłka nożna)Odra OpolePolonia Bytom (piłka nożna)Odra OpolePolonia Bytom (piłka nożna)LKS CzaniecGrunwald Ruda ŚląskaRekord Bielsko-BiałaRuch II Chorzów

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość BKS JAS WES GZA GRŚ CZN MAŁ ODO PIA PNI POD PBT PŁG REK RZD RCH SKG SKC SWO SZO
BKS Stal Bielsko-Biała 1:1 1:1 2:1 2:0 2:1 4:0 2:2 4:0 2:0 5:2 1:2 2:2 0:1 1:1 1:1 6:0 4:0 0:1 1:0
GKS 1962 Jastrzębie 0:1 1:0 0:0 4:0 0:1 3:0 2:0 3:0 1:0 3:1 0:2 2:0 2:2 1:2 5:1 2:0 2:0 1:1 2:3
Górnik Wesoła 0:0 0:1 1:0 1:3 0:1 1:1 0:2 0:1 2:0 1:2 1:3 2:0 1:3 2:1 2:2 3:1 0:2 1:2 2:5
Górnik II Zabrze 0:2 3:1 3:4 4:1 3:0 2:2 1:1 2:0 3:0 0:2 2:0 1:3 0:2 0:2 6:2 2:1 4:0 4:1 2:2
Grunwald Ruda Śląska 1:2 4:1 0:0 0:3 0:1 2:1 0:3 1:1 0:3 6:6 0:2 0:0 4:2 2:2 1:1 4:0 1:1 1:1 2:2
LKS Czaniec 0:3 1:2 2:0 3:2 1:0 4:1 0:4 5:1 1:0 2:1 0:4 3:1 1:0 1:0 0:1 1:1 1:1 1:0 1:0
Małapanew Ozimek 0:3 1:3 0:3 0:1 0:2 0:0 0:4 2:1 0:3 1:5 0:4 0:0 2:2 1:2 1:2 1:1 0:0 1:5 0:1
Odra Opole 0:0 0:1 3:1 3:1 0:0 2:2 2:0 2:1 3:0 1:3 2:1 5:0 1:0 2:1 4:1 2:0 7:1 4:1 2:0
Piast II Gliwice 0:5 1:2 6:2 1:1 0:2 1:0 3:0 1:2 3:1 5:0 0:2 4:1 0:2 0:3 2:5 4:0 2:2 1:1 2:2
Pniówek Pawłowice Śląskie 3:0 1:1 2:0 2:2 1:0 1:1 5:0 1:2 3:3 1:1 3:2 0:3 1:3 0:5 1:1 5:0 0:2 4:0 0:0
Podbeskidzie II Bielsko-Biała 1:3 0:1 3:1 1:2 1:2 1:0 1:0 4:0 3:1 2:0 1:2 0:1 1:3 1:3 1:2 2:2 0:1 3:0 2:1
Polonia Bytom 0:1 4:0 2:1 3:0 3:1 4:0 2:0 1:1 2:1 3:0 2:0 1:1 2:2 3:2 4:1 6:0 1:2 5:0 3:0
Polonia Łaziska Górne 1:0 0:0 1:0 0:1 0:1 1:0 1:2 1:6 3:2 1:2 0:3 0:3 0:1 1:1 0:2 1:2 2:0 0:3 1:1
Rekord Bielsko-Biała 2:1 1:0 4:1 2:0 5:2 3:0 2:0 2:3 4:1 1:1 1:0 1:3 2:1 0:0 4:3 3:1 3:2 3:0 0:3
Ruch Zdzieszowice 0:3 2:0 5:0 3:1 6:2 1:1 4:1 2:1 5:0 1:0 1:1 1:1 2:0 4:1 1:4 1:0 2:2 4:0 2:1
Ruch II Chorzów 0:3 2:1 5:3 0:1 2:2 1:0 0:0 1:3 1:2 1:2 0:1 0:1 3:0 2:1 1:2 3:1 0:0 2:2 0:0
Skalnik Gracze 1:0 2:4 0:1 1:1 0:2 0:5 0:3 1:3 0:6 1:4 2:2 0:6 3:2 1:3 0:3 2:5 0:5 1:1 0:6
Skra Częstochowa 1:0 0:3 3:1 2:2 1:1 2:0 7:0 1:2 4:0 0:1 1:2 0:2 1:0 2:1 0:1 0:0 6:1 0:0 3:2
Swornica Czarnowąsy 0:5 2:1 1:1 3:2 3:0 1:1 4:1 0:0 0:1 1:0 0:2 0:0 1:1 2:1 0:3 3:2 1:0 2:5 0:6
Szombierki Bytom 1:4 1:3 2:1 1:1 4:0 2:1 4:0 1:0 0:3 1:0 2:1 0:0 1:1 1:0 2:3 2:1 0:1 1:0 1:2

Źródło: 90minut
Objaśnienia:
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: zielony – zwycięstwo gospodarzy, żółty – remis, różowy – zwycięstwo gości.


Kwalifikacja do baraży o II ligę: Polonia Bytom

Spadek do IV ligi: Piast II Gliwice, Polonia Łaziska Górne, Górnik Wesoła, Skalnik Gracze, Małapanew Ozimek

Baraże o II ligę[edytuj | edytuj kod]

13 czerwca 2015
13:00
Warta Poznań 1:2
(1:2)
Polonia Bytom Poznań, (Stadion przy Drodze Dębińskiej)  
Łukasz Spławski Gol 29' Raport Gol 20' Dawid Cempa
Gol 36' Marcin Lachowski
Widzów: 1000
Sędzia: Tomasz Radkiewicz (Łódź)
kartki:
Żółta kartka Bartłomiej Setlak

17 czerwca 2015
17:00
Polonia Bytom 1:0
(1:0)
Warta Poznań Bytom, (Stadion im. Edwarda Szymkowiaka)  
Jacek Broniewicz Gol 25' (k) Raport Widzów: 2104
Sędzia: Paweł Pskit (Łódź)
kartki:
Łukasz Grube Żółta kartka
Damian Michalik Żółta kartka
kartki:
Żółta kartka Artur Marciniak
Czerwona kartka w 89. minucie 89' Michał Brzostowski


Awans do II ligi : Polonia Bytom[5]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]