III liga polska w piłce nożnej (2017/2018)/Grupa II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
III liga polska, Grupa II 2017/2018
2016/2017 2018/2019
Szczegóły rozgrywek
Państwo  Polska
Termin sierpień 2017 - czerwiec 2018
Liczba zespołów 18
Liczba meczów 306
Mistrz III ligi Elana Toruń

III liga polska w piłce nożnej (2017/2018)/Grupa II – 2. edycja rozgrywek czwartego poziomu ligowego piłki nożnej mężczyzn w Polsce po reformie przeprowadzonej w 2016 roku, która zredukowała liczbę grup z 8 do 4. Brało w niej udział 18 drużyn z województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Sezon ligowy rozpoczął się 12 sierpnia 2017 roku, a ostatnie mecze rozegrane zostały 16 czerwca 2018 roku.

Zasady rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Zasięg terytorialny grup III ligi polskiej w piłce nożnej od sezonu 2016/2017

W III lidze sezonu 2017/2018 wzięło udział 72 drużyny, podzielone na zasadzie terytorialnej na 4 grupy po 18 zespołów:

Mistrzowie każdej z grup uzyskali awans na poziom centralny – do II ligi. Po 3 lub po 4 ostatnie drużyny (zależnie od planowanej liczby drużyn w sezonie 2017/2018) spadły na poziom wojewódzki – do odpowiedniej terytorialnie grupy IV ligi. Liczba spadających mogła zwiększyć się zależnie od liczby drużyn spadających z lig wyższych.

Drużyny, które wycofały się z rozgrywek po rozegraniu mniej niż 50% spotkań, były automatycznie relegowane o dwa szczeble ligowe niżej (do klasy okręgowej) i przesunięte na koniec tabeli, a osiągnięte przez nie rezultaty zostały anulowane. Drużyny, które wycofały się z rozgrywek po rozegraniu 50% lub więcej spotkań, również były automatycznie relegowane o dwa szczeble ligowe niżej i przesunięte na koniec tabeli, ale za nierozegrane mecze przyznawane były walkowery 3:0 dla zespołów przeciwnych. Wykluczenie z rozgrywek groziło także za nieprzystąpienie z własnej winy do trzech meczów[1][2].

Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w III lidze, grupa II w sezonie 2017/2018
Uczestnicy sezonu 2016/2017
LPO Lech II Poznań 2
BAŁ Bałtyk Gdynia 3
JAR Jarota Jarocin 4
ELA Elana Toruń 5
PRZ GKS Przodkowo 6
KLE Sokół Kleczew 7
KAL KKS 1925 Kalisz 8
ŚWS Świt Skolwin 9
WDA Wda Świecie 10
ŚRW Polonia Środa Wielkopolska 11
KSG KP Starogard Gdański 121
POG Pogoń II Szczecin 13
GKN Górnik Konin 14
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z II ligi 2016/2017
KOT Kotwica Kołobrzeg 16
Aiga uparrow inv.svg Awans z IV ligi 2016/2017
grupa kujawsko-pomorska
USK Unia Solec Kujawski 1
grupa pomorska
PEL Wierzyca Pelplin 1
grupa wielkopolska
COW Centra Ostrów Wielkopolski 12
grupa zachodniopomorska
ENG Energetyk Gryfino 1

Objaśnienia:

  1. KS Chwaszczyno przed startem rozgrywek przekazał licencję i miejsce w III lidze w sezonie 2017/2018 KP Starogard Gdański, wicemistrzowi IV ligi pomorskiej i będzie występował w gdańskiej klasie B.
  2. Centra Ostrów Wielkopolski, mistrz IV ligi wielkopolskiej południowej wygrał swoje mecze barażowe o awans do III ligi z Lubuszaninem Trzcianka, mistrzem IV ligi wielkopolskiej północnej.

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Elana Toruń (M) (A) 34 24 5 5 71 24 +47 77 Awans do II ligi
2 Świt Skolwin 34 23 4 7 70 27 +43 73
3 Bałtyk Gdynia 34 22 3 9 74 36 +38 69
4 Lech II Poznań 34 20 6 8 69 34 +35 66
5 KKS 1925 Kalisz 34 19 6 9 52 33 +19 63
6 Polonia Środa Wielkopolska 34 17 9 8 63 41 +22 60
7 Sokół Kleczew 34 17 8 9 52 32 +20 59
8 Kotwica Kołobrzeg 34 17 6 11 48 37 +11 57
9 KP Starogard Gdański 34 15 6 13 46 32 +14 51
10 Pogoń II Szczecin 34 14 7 13 44 54 −10 49
11 Jarota Jarocin 34 11 9 14 45 50 −5 42 JAR – PEL 2:0
PEL – JAR 1:1
12 Wierzyca Pelplin 34 12 6 16 38 47 −9 42
13 Wda Świecie 34 10 5 19 52 72 −20 35
14 Górnik Konin 34 9 7 18 40 61 −21 34
15 Centra Ostrów Wielkopolski (S) 34 9 5 20 38 67 −29 32 Spadek do IV ligi
16 GKS Przodkowo (S) 34 7 4 23 38 75 −37 25
17 Unia Solec Kujawski (S) 34 4 7 23 33 80 −47 19
18 Energetyk Gryfino1 (S) 34 2 5 27 9 80 −71 11 Spadek do klasy A

Źródło: 90minut.pl
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Energetyk Gryfino wycofał się z rozgrywek po rundzie jesiennej[3]

Lider kolejka po kolejce[edytuj | edytuj kod]

Elana ToruńŚwit SkolwinElana ToruńŚwit SkolwinElana ToruńWda ŚwiecieSokół Kleczew

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość BAŁ COW ELA ENG PRZ GKN JAR KAL KOT KSG LPO POG ŚRW KLE ŚWS USK WDA PEL
Bałtyk Gdynia 2:0 2:1 3:0 5:0 2:1 5:0 2:3 3:0 2:3 1:4 1:0 4:1 2:2 2:1 2:0 3:0 0:0
Centra Ostrów Wielkopolski 2:4 0:1 3:0wo 1:0 2:4 2:1 1:1 0:3 0:1 3:0 1:2 0:0 1:1 1:3 3:0 1:2 1:2
Elana Toruń 2:0 6:1 1:0 6:0 2:0 1:1 2:0 1:0 0:3 0:1 4:1 2:0 2:0 1:0 0:0 3:2 5:0
Energetyk Gryfino 0:3wo 0:1 0:3wo 3:2 1:1 0:3wo 0:3 0:1 0:0 0:3wo 0:3wo 0:0 0:1 0:3wo 0:3wo 0:3wo 0:3wo
GKS Przodkowo 1:3 4:0 1:0 3:0wo 2:1 1:1 3:2 1:1 0:1 1:3 3:3 1:4 1:5 1:2 3:1 2:1 0:2
Górnik Konin 3:4 2:1 1:2 3:0wo 0:0 2:3 0:2 0:2 0:0 0:5 3:0 1:0 1:0 2:2 1:1 4:2 2:3
Jarota Jarocin 1:1 1:2 0:2 2:3 1:1 1:1 1:2 3:0 1:1 2:1 1:2 2:1 2:0 2:0 0:6 1:1 2:0
KKS 1925 Kalisz 2:1 2:0 1:1 3:0wo 2:0 2:0 2:1 0:1 1:0 0:0 0:0 0:0 2:0 1:3 3:2 2:1 0:2
Kotwica Kołobrzeg 3:1 3:0 1:2 3:0wo 2:1 2:0 3:1 2:4 1:0 1:1 1:1 1:1 0:1 0:3 2:0 3:1 1:0
KP Starogard Gdański 0:1 0:1 1:2 3:0wo 6:1 1:0 1:1 0:3 1:0 0:2 3:0 1:2 0:0 0:3 2:0 3:1 2:0
Lech II Poznań 0:5 2:1 1:1 3:0 3:1 4:0 2:1 4:0 0:3 2:0 1:2 2:3 3:0 0:0 1:1 1:2 3:0
Pogoń II Szczecin 3:2 1:0 1:3 3:0 4:0 2:0 2:0 1:0 2:1 0:4 1:4 0:3 1:4 0:1 3:3 1:1 1:0
Polonia Środa Wielkopolska 2:1 3:3 1:1 3:0wo 2:0 5:2 1:0 4:0 1:2 1:0 0:0 1:1 2:1 3:1 5:1 3:3 2:0
Sokół Kleczew 1:0 3:1 0:2 3:0wo 2:1 1:1 0:0 0:0 0:1 1:0 3:1 3:0wo[a][4] 3:2 1:1 3:2 4:0 2:0
Świt Skolwin 0:1 6:1 2:1 4:1 3:2 2:0 3:1 1:0 3:0 0:1 0:2 2:0 5:0 1:1 3:0 3:0 2:1
Unia Solec Kujawski 0:2 4:1 1:5 0:0 1:0 1:2 0:3 0:6 1:1 0:3 0:3 1:3 0:2 0:2 0:2 3:5 0:0
Wda Świecie 0:3 1:2 0:3 1:1 3:2 0:2 1:4 0:2 1:1 4:3 1:5 3:0 0:3 2:1 1:2 7:0 0:1
Wierzyca Pelplin 0:1 1:1 2:3 3:0 1:0 4:0 1:1 0:1 3:2 2:2 1:2 0:0 3:2 0:3 0:3 2:1 0:2

Źródło: 90minut
Objaśnienia:
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: zielony – zwycięstwo gospodarzy, żółty – remis, różowy – zwycięstwo gości.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Mecz 13 kolejki pomiędzy Sokołem Kleczew a Pogoni II Szczecin został zweryfikowany przez Wydział Gier Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej z wyniku 2:1 na 3:0. Powodem takiej decyzji było przekroczenie limitu zawodników spoza Unii Europejskiej, którzy grali w drużynie ze Szczecina.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]