III liga polska w piłce nożnej (2018/2019)/Grupa II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
III liga polska, Grupa II 2018/2019
2017/2018 2019/2020
Szczegóły rozgrywek
Termin sierpień 2018 - czerwiec 2019
Liczba zespołów 18
Liczba meczów 306
Mistrz III ligi Lech II Poznań

III liga polska w piłce nożnej (2018/2019)/Grupa II – 3. edycja rozgrywek czwartego poziomu ligowego piłki nożnej mężczyzn w Polsce po reformie przeprowadzonej w 2016 roku, która zredukowała liczbę grup z 8 do 4. Brało w niej udział 18 drużyn z województw: kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.

Sezon ligowy rozpoczął się 10 sierpnia 2018 roku, a ostatnie mecze rozegrane zostały 15 czerwca 2019 roku.

Zasady rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Zasięg terytorialny grup III ligi polskiej w piłce nożnej w sezonie 2018/2019

W III lidze sezonu 2018/2019 bierze udział 72 drużyny, podzielone na zasadzie terytorialnej na 4 grupy po 18 zespołów:

Mistrzowie każdej z grup uzyskali awans na poziom centralny – do II ligi. Po 3 lub po 4 ostatnie drużyny (zależnie od planowanej liczby drużyn w sezonie 2018/2019) spadły na poziom wojewódzki – do odpowiedniej terytorialnie grupy IV ligi. Liczba spadających mogła zwiększyć się zależnie od liczby drużyn spadających z lig wyższych.

Drużyny, które wycofały się z rozgrywek po rozegraniu mniej niż 50% spotkań, były automatycznie relegowane o dwa szczeble ligowe niżej (do klasy okręgowej) i przesunięte na koniec tabeli, a osiągnięte przez nie rezultaty zostały anulowane. Drużyny, które wycofały się z rozgrywek po rozegraniu 50% lub więcej spotkań, również były automatycznie relegowane o dwa szczeble ligowe niżej i przesunięte na koniec tabeli, ale za nierozegrane mecze przyznawane były walkowery 3:0 dla zespołów przeciwnych. Wykluczenie z rozgrywek groziło także za nieprzystąpienie z własnej winy do trzech meczów[1].

Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w III lidze, grupa II w sezonie 2018/2019
Uczestnicy sezonu 2017/2018
ŚWS Świt Skolwin 2
BAŁ Bałtyk Gdynia 3
LPO Lech II Poznań 4
KAL KKS 1925 Kalisz 5
ŚRW Polonia Środa Wielkopolska 6
KLE Sokół Kleczew 7
KOT Kotwica Kołobrzeg 8
KSG KP Starogard Gdański 9
POG Pogoń II Szczecin 10
JAR Jarota Jarocin 11
PEL Wierzyca Pelplin 12
WDA Wda Świecie 13
GKN Górnik Konin 14
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z II ligi 2017/2018
GWK Gwardia Koszalin 17
Aiga uparrow inv.svg Awans z IV ligi 2017/2018
grupa kujawsko-pomorska
CHE Chemik Bydgoszcz 1
grupa pomorska
RST Radunia Stężyca 1
grupa wielkopolska
MGN Mieszko Gniezno 11
grupa zachodniopomorska
BAK Bałtyk Koszalin 1

Objaśnienia:

  1. Mieszko Gniezno, mistrz IV ligi wielkopolskiej północnej wygrał swoje mecze barażowe o awans do III ligi z Victorią Września, mistrzem IV ligi wielkopolskiej południowej.

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Lech II Poznań (M) (A) 34 23 6 5 86 33 +53 75 Awans do II ligi
2 KKS 1925 Kalisz 34 21 6 7 70 37 +33 69 KAL – RST 3:0
RST – KAL 2:2
3 Radunia Stężyca 34 21 6 7 75 37 +38 69
4 Kotwica Kołobrzeg 34 20 8 6 70 41 +29 68
5 Mieszko Gniezno 34 19 4 11 74 53 +21 61
6 Polonia Środa Wielkopolska 34 19 3 12 59 44 +15 60
7 Świt Skolwin 34 16 10 8 50 33 +17 58
8 Bałtyk Gdynia 34 18 3 13 59 50 +9 57
9 Sokół Kleczew 34 16 5 13 48 50 −2 53
10 KP Starogard Gdański 34 14 9 11 56 37 +19 51
11 Pogoń II Szczecin 34 14 3 17 52 59 −7 45
12 Górnik Konin 34 12 5 17 46 55 −9 41
13 Bałtyk Koszalin 34 12 4 18 57 75 −18 40
14 Jarota Jarocin 34 10 8 16 37 50 −13 38
15 Gwardia Koszalin 34 10 3 21 35 71 −36 33
16 Chemik Bydgoszcz (S) 34 9 3 22 38 64 −26 30 Spadek do IV ligi
17 Wierzyca Pelplin (S) 34 3 5 26 31 81 −50 14
18 Wda Świecie1 (S) 34 1 5 28 20 93 −73 8 Spadek do klasy okręgowej

Źródło: 90minut.pl
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Wda Świecie wycofała się z rozgrywek po rundzie jesiennej [2]

Miejsca po danych kolejkach[edytuj | edytuj kod]

Drużyna \
Kolejka
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34
Lech II 4 4 11 9 6 6 5 5 4 3 7 7 5 4 3 2 2 1 3 3 3 3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Kalisz 11 11 15 8 13 8 8 8 7 6 4 3 2 2 1 3 3 2 1 1 1 1 2 3 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
Stężyca 3 1 1 1 1 2 2 2 2 1 1 1 1 1 4 4 4 4 4 4 4 4 4 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
Kotwica 10 10 3 3 3 5 3 4 8 8 9 8 7 8 9 7 8 6 6 5 5 5 5 6 6 5 5 4 4 4 4 4 4 4
Mieszko 12 12 6 4 4 3 4 7 6 5 3 5 3 3 2 1 1 3 2 2 2 2 3 4 4 4 4 5 5 5 5 6 6 5
Polonia 3 2 9 12 7 11 12 10 9 9 8 9 9 9 8 9 9 10 9 9 9 9 10 8 9 8 8 6 6 6 6 5 5 6
Świt Skolwin 8 7 5 6 10 10 9 9 10 10 10 11 14 11 10 10 10 11 11 11 10 10 9 10 10 9 9 8 9 9 8 8 7 7
Bałtyk G. 13 14 10 5 5 4 6 3 3 7 5 6 8 5 7 6 7 8 7 7 6 6 6 5 5 6 6 7 8 7 7 7 8 8
Kleczew 15 16 12 7 12 7 7 6 5 4 2 2 4 6 5 5 5 5 5 6 7 7 7 9 7 7 7 9 7 8 9 9 9 9
Starogard 1 3 2 2 2 1 1 1 1 2 6 4 6 7 6 8 6 7 8 8 8 8 8 7 8 10 10 10 10 10 10 10 10 10
Pogoń II 17 17 18 17 18 18 18 18 18 18 18 18 17 15 15 15 13 14 14 15 12 14 12 12 13 12 12 12 13 12 11 11 11 11
Górnik 14 13 16 18 17 15 10 11 12 15 14 14 11 13 11 11 11 9 10 10 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 12 12 12 12
Bałtyk K. 18 18 17 16 16 17 15 13 13 13 13 13 10 12 13 13 14 15 15 12 13 12 13 13 12 13 13 13 12 14 13 13 14 13
Jarota 6 6 4 10 9 12 13 15 11 12 12 12 13 14 14 14 15 13 13 14 15 13 14 15 15 14 14 14 14 13 14 14 13 14
Gwardia K. 9 9 7 14 15 14 16 17 15 11 11 10 12 10 12 12 12 12 12 13 14 15 16 14 14 15 15 15 15 15 15 15 15 15
Chemik 7 8 14 15 11 13 14 16 17 17 17 17 18 18 18 18 16 16 16 16 16 16 15 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16
Wierzyca 16 15 8 13 14 16 17 12 14 14 15 15 15 16 16 16 17 17 17 17 17 17 17 17 17 17 17 17 17 17 17 17 17 17
Świecie 5 5 13 11 8 9 11 14 16 16 16 16 16 17 17 17 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18

UWAGA:

  • Grubsza linia pionowa oznacza granicę między rundą jesienną a wiosenną.

Lider kolejka po kolejce[edytuj | edytuj kod]

Lech II PoznańKKS 1925 KaliszLech II PoznańMieszko GnieznoKKS 1925 KaliszRadunia StężycaKP Starogard GdańskiRadunia StężycaKP Starogard Gdański

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość BAŁ BAK CHE GKN GWK JAR KAL KOT KSG LPO MGN POG ŚRW RST KLE ŚWS WDA PEL
Bałtyk Gdynia 1:2 1:0 3:0 3:1 4:0 2:1 4:2 2:0 3:1 4:3 1:0 1:1 0:3 4:0 0:0 3:0wo 1:1
Bałtyk Koszalin 6:1 2:3 0:2 2:2 6:2 1:0 0:2 3:3 0:2 0:4 1:4 1:2 2:5 0:1 2:3 3:2 2:1
Chemik Bydgoszcz 1:3 1:2 1:3 1:2 1:0 1:1 2:0 0:3 1:3 2:3 1:3 2:3 2:1 0:3 1:3 3:0wo 3:0wo
Górnik Konin 1:4 3:1 1:3 0:1 2:2 1:2 2:3 0:0 2:3 2:1 1:2 3:1 1:2 0:1 2:1 2:2 2:1
Gwardia Koszalin 1:0 1:2 2:1 0:4 0:2 3:2 1:1 0:2 1:0 2:4 1:3 0:1 1:2 1:2 0:2 3:0wo 1:0
Jarota Jarocin 1:0 2:1 1:1 0:1 0:2 0:1 0:1 2:4 0:1 2:0 3:0 0:1 2:2 1:1 1:1 3:0wo 3:1
KKS 1925 Kalisz 3:0 2:0 3:1 0:0 1:0 1:0 0:2 1:1 1:2 4:0 2:1 2:1 3:0 4:3 3:1 3:1 6:3
Kotwica Kołobrzeg 4:2 1:1 2:0 2:0 6:0 2:1 0:4 1:0 3:3 4:1 1:0 2:0 2:2 4:1 4:0 3:0wo 1:0
KP Starogard Gdański 3:1 5:0 4:0 2:2 2:0 3:1 1:3 1:1 2:0 1:2 0:1 1:1 0:1 4:1 0:3 2:1 2:2
Lech II Poznań 1:0 4:0 4:0 3:0 3:0 4:0 4:1 1:1 2:1 3:3 2:0 4:1 3:1 1:1 5:2 3:0wo 3:0wo
Mieszko Gniezno 4:1 1:2 0:1 1:2 4:1 3:2 1:1 5:2 2:1 1:0 7:1 3:0 0:3 3:0 3:0 3:0wo 2:1
Pogoń II Szczecin 0:4 2:2 2:0 4:1 5:0 0:1 1:2 0:4 1:4 3:2 2:2 0:1 0:1 1:0 1:1 4:1 5:0
Polonia Środa Wielkopolska 5:0 6:0 2:0 4:0 2:1 3:0 0:4 2:1 0:1 1:1 2:4 2:0 2:3 2:0 0:2 2:1 3:0
Radunia Stężyca 2:0 2:3 4:1 3:0 2:1 0:1 2:2 2:1 2:0 0:5 0:0 6:0 4:1 3:0 1:2 5:0 2:0
Sokół Kleczew 2:0 3:1 0:0 1:0 3:1 2:2 1:0 1:2 1:0 2:3 1:2 3:1 0:2 1:1 1:0 3:0wo 3:1
Świt Skolwin 0:1 1:0 2:0 1:0 5:0 1:1 0:1 1:1 0:0 1:1 2:1 1:0 2:0 1:1 2:0 2:2 4:0
Wda Świecie 0:2 0:3wo 1:0 0:3wo 2:2 0:0 0:3wo 2:2 0:3wo 0:5 0:1 0:3wo 0:3wo 0:3wo 4:5 0:3wo 1:2
Wierzyca Pelplin 1:3 1:6 0:3wo 0:3wo 2:3 0:1 3:3 1:2 0:0 1:4 4:0 1:2 1:2 0:4 0:1 0:0 3:0wo

Aktualne na 15 czerwca 2019. Źródło: 90minut
Objaśnienia:
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: zielony – zwycięstwo gospodarzy, żółty – remis, różowy – zwycięstwo gości.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]