III liga polska w piłce nożnej (2019/2020)/Grupa III

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
III liga polska, Grupa III 2019/2020
2018/2019 2020/2021
Szczegóły rozgrywek
Termin 3 sierpień 2019 - czerwiec 2020
Liczba zespołów 18
Liczba meczów 306

III liga polska w piłce nożnej (2018/2019)/Grupa III – 4. edycja rozgrywek czwartego poziomu ligowego piłki nożnej mężczyzn w Polsce po reformie przeprowadzonej w 2016 roku, która zredukowała liczbę grup z 8 do 4. Bierze w niej udział 18 drużyn z województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego, śląskiego. Sezon ligowy rozpocznie się 3 sierpnia 2019 roku, a ostatnie mecze rozegrane zostaną w czerwcu 2020 roku.

Zasady rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Zasięg terytorialny grup III ligi polskiej w piłce nożnej w sezonie 2019/2020

W III lidze sezonu 2018/2019 bierze udział 72 drużyny, podzielone na zasadzie terytorialnej na 4 grupy po 18 zespołów:

Mistrzowie każdej z grup uzyskają awans na poziom centralny – do II ligi. Po 4 lub po 3 ostatnie drużyny (zależnie od planowanej liczby drużyn w sezonie 2018/2019) spadną na poziom wojewódzki – do odpowiedniej terytorialnie grupy IV ligi. Liczba spadających może zwiększyć się zależnie od liczby drużyn spadających z lig wyższych.

Drużyny, które wycofały się z rozgrywek po rozegraniu mniej niż 50% spotkań, będą automatycznie relegowane o dwa szczeble ligowe niżej (do klasy okręgowej) i przesunięte na koniec tabeli, a osiągnięte przez nie rezultaty zostaną anulowane. Drużyny, które wycofają się z rozgrywek po rozegraniu 50% lub więcej spotkań, również będą automatycznie relegowane o dwa szczeble ligowe niżej i przesunięte na koniec tabeli, ale za nierozegrane mecze przyznawane były walkowery 3:0 dla zespołów przeciwnych. Wykluczenie z rozgrywek grozi także za nieprzystąpienie z własnej winy do trzech meczów[1][2].

Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w III lidze, grupa III w sezonie 2019/2020
Uczestnicy sezonu 2018/2019
ŚLZ Ślęza Wrocław 2
ZAG Zagłębie II Lubin 3
REK Rekord Bielsko-Biała 4
GTA Gwarek Tarnowskie Góry 5
GZA Górnik II Zabrze 6
RZD Ruch Zdzieszowice 7
PNI Pniówek Pawłowice Śląskie 8
ŻMI Piast Żmigród 9
MLE Miedź II Legnica 10
FHG Foto-Higiena Gać 11
STB Stal Brzeg 12
KLU MKS Kluczbork 131
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z II ligi 2018/2019
ROW ROW 1964 Rybnik 16
RCH Ruch Chorzów 18
Aiga uparrow inv.svg Awans z IV ligi 2018/2019
grupa dolnośląska
ŚLĄ Śląsk II Wrocław 12
grupa lubuska
UZG Lechia Zielona Góra 13
grupa opolska
LSD LZS Starowice Dolne 24
grupa śląska
PBT Polonia Bytom 15

Objaśnienia:

  1. Spadkowicz z II ligi Rozwój Katowice zrezygnował z gry w III lidze (drużyna została rozwiązana), w związku z czym dodatkowo utrzymał się MKS Kluczbork.
  2. Śląsk II Wrocław, mistrz IV ligi dolnośląskiej wschód wygrał swoje mecze barażowe o awans do III ligi z AKS Strzegom, mistrzem IV ligi dolnośląskiej zachód.
  3. Przed startem rozgrywek Falubaz Zielona Góra powrócił do nazwy Lechia Zielona Góra.
  4. Polonia Głubczyce, mistrz IV ligi opolskiej zrezygnował z awansu do III ligi, dzięki czemu awansował wicemistrz LZS Starowice Dolne.
  5. Polonia Bytom, mistrz IV ligi śląskiej I wygrał swoje mecze barażowe o awans do III ligi z LKS Czaniec, mistrzem IV ligi śląskiej II.

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Śląsk II Wrocław 17 11 3 3 33 16 +17 36 Awans do II ligi
2 Ruch Chorzów1 17 8 6 3 33 19 +14 28
3 Polonia Bytom 17 9 3 5 28 17 +11 30
4 Ruch Zdzieszowice 17 8 5 4 24 19 +5 29
5 MKS Kluczbork 17 8 3 6 29 24 +5 27
6 Gwarek Tarnowskie Góry 17 8 3 6 30 25 +5 27
7 Rekord Bielsko-Biała 17 8 2 7 25 28 −3 26
8 Lechia Zielona Góra 17 8 2 7 29 33 −4 26
9 Pniówek Pawłowice Śląskie 17 6 6 5 22 20 +2 24
10 Górnik II Zabrze 17 7 3 7 31 29 +2 24
11 Ślęza Wrocław 17 6 6 5 22 19 +3 24
12 Foto-Higiena Gać 17 6 6 5 23 23 0 24
13 ROW 1964 Rybnik 17 6 3 8 29 32 −3 21
14 Stal Brzeg 17 4 7 6 21 24 −3 19
15 Miedź II Legnica 17 4 7 6 30 29 +1 19
16 Piast Żmigród 17 3 5 9 18 28 −10 14 Spadek do IV ligi
17 Zagłębie II Lubin 17 1 10 6 16 22 −6 13
18 LZS Starowice Dolne 17 0 4 13 7 43 −36 4

Aktualne na 24 listopada 2019. Źródło: 90minut.pl
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – zapewniony udział w barażach.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Ruch Chorzów został ukarany odjęciem dwóch punktów za zaległości finansowe.[3]

Miejsca po danych kolejkach[edytuj | edytuj kod]

Drużyna \
Kolejka
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34
Foto-Higiena Gać 4 2 2 2 2 2 2 2 4 7 7 4 6 8 9 11 12
Górnik II Zabrze 16 5 7 11 8 10 7 10 7 12 13 12 12 14 13 12 10
Gwarek Tarnowskie Góry 17 7 10 8 11 11 14 15 11 5 8 5 3 3 6 7 6
Lechia Zielona Góra 14 16 8 6 12 5 8 11 8 8 4 7 9 10 10 9 8
LZS Starowice Dolne 9 10 14 15 15 17 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18
Miedż II Legnica 5 13 17 16 16 14 10 5 6 6 10 11 13 11 14 15 15
MKS Kluczbork 13 11 16 17 18 15 16 16 16 13 11 13 11 12 11 6 5
Piast Żmigród 8 9 15 9 9 13 15 14 14 15 15 17 17 16 16 16 16
Pniówek Pawłowice Śląskie 10 14 13 12 10 4 4 4 3 3 1 3 4 6 8 8 9
Polonia Bytom 15 15 9 7 7 9 13 7 10 9 9 6 8 5 3 4 3
Rekord Bielsko-Biała 2 6 4 4 6 8 6 8 12 10 6 10 7 9 7 5 7
ROW 1964 Rybnik 6 8 5 10 4 7 5 9 9 14 14 14 14 13 12 13 13
Ruch Chorzów 16 18 18 18 17 18 12 12 13 11 12 9 5 4 4 3 2
Ruch Zdzieszowice 12 17 11 13 13 12 3 3 2 2 2 1 1 2 2 2 4
Stal Brzeg 3 3 3 3 3 3 11 13 15 16 16 15 15 15 15 14 14
Śląsk II Wrocław 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 3 2 2 1 1 1 1
Ślęza Wrocław 7 4 6 5 5 6 9 6 5 4 5 8 10 7 5 10 11
Zagłębie II Lubin 13 12 12 14 14 16 17 17 17 17 17 16 16 17 17 17 17

UWAGA:

  • Grubsza linia pionowa oznacza granicę między rundą jesienną a wiosenną.

Lider kolejka po kolejce[edytuj | edytuj kod]

Śląsk II WrocławRuch ZdzieszowicePniówek Pawłowice ŚląskieŚląsk II Wrocław

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość FHG GZA GTA UZG LSD MLE KLU ŻMI PNI PBT REK ROW RCH RZD STB ŚLĄ ŚLZ ZAG
Foto-Higiena Gać 3:3 0:3 2:0 2:0 2:2 1:1 0:4 2:1
Górnik II Zabrze 2:1 3:1 2:3 0:1 2:3 2:2 4:1 2:0
Gwarek Tarnowskie Góry 0:0 2:1 2:1 1:1 3:0 2:0 1:0 0:3 0:1
Lechia Zielona Góra 1:4 3:3 0:0 2:3 2:1 0:3 3:2 2:3 3:1
LZS Starowice Dolne 0:1 1:4 1:6 0:0 0:2 0:2 1:1 1:4 0:0 0:0
Miedź II Legnica 1:1 4:0 2:0 1:2 1:1 4:1 1:1 0:2
MKS Kluczbork 3:1 4:1 3:2 1:2 1:0 3:3 1:0 1:1
Piast Żmigród 0:3 1:3 0:1 5:0 1:0 4:2 0:0 2:2
Pniówek Pawłowice Śląskie 2:1 5:2 2:0 2:1 1:3 1:1 0:2 1:1
Polonia Bytom 1:2 4:0 4:1 2:4 3:2 0:0 0:1 2:0 0:0
Rekord Bielsko-Biała 1:0 5:3 1:3 1:0 0:0 0:1 0:3 2:0
ROW 1964 Rybnik 3:1 3:2 2:1 1:2 1:2 0:2 2:0 2:3 1:1
Ruch Chorzów 1:3 7:2 1:1 0:0 4:1 3:1 2:2 1:1 1:0
Ruch Zdzieszowice 0:0 1:2 2:0 1:1 3:2 2:1 3:1 2:0 2:2
Stal Brzeg 2:1 3:2 1:1 0:3 4:1 1:2 0:1 2:2 2:1
Śląsk II Wrocław 0:0 4:0 1:0 4:0 2:0 2:1 1:3 1:0
Ślęza Wrocław 2:2 2:3 0:0 0:2 1:0 2:1 2:0 1:1
Zagłębie II Lubin 0:3 4:0 0:2 1:1 2:2 0:2 1:1 1:1

Aktualne na 24 listopada 2019. Źródło: 90minut
Objaśnienia:
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: zielony – zwycięstwo gospodarzy, żółty – remis, różowy – zwycięstwo gości.

Mecz po meczu – zwycięstwa, remisy, porażki[edytuj | edytuj kod]

Uwaga:

  • zastosowano kolejność chronologiczną (np. jeśli dana drużyna rozegrała mecz 2. kolejki jako swój piąty w kolejności, jego rezultat podano w kolumnie oznaczonej numerem „2”).
  • grubsza linia pionowa w rzędzie "Drużyna/Mecz" oznacza granicę między rundą jesienną a wiosenną.
  • zaznaczona pozycja oznacza miejsce w tabeli po konkretnej kolejce.
  • kolorem zielonym zaznaczono pozycję pierwszą w tabeli, natomiast kolorem czerwonym miejsca spadkowe w tabeli w konkretnej kolejce sezonu.
Drużyna \
Mecz
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 Poz.
Foto-Higiena Gać Z Z Z Z P Z P R P P R Z P R R R R 12.
Górnik II Zabrze P Z P P Z R Z P Z P R Z P P Z R Z 10.
Gwarek Tarnowskie Góry P Z P Z P R R Z Z Z P Z Z P P R Z 6.
Lechia Zielona Góra P P Z Z P Z R P Z Z Z P P P Z R Z 8.
LZS Starowice Dolne R R P P R P P P P P R P P P P P P 18.
Miedź II Legnica R P P R R Z Z Z R Z P R P R R P P 15.
MKS Kluczbork P R P P R Z P R Z Z Z P Z P Z Z Z 5.
Piast Żmigród R R P Z R P P Z P R P P R Z P P P 16.
Pniówek Pawłowice Śląskie R P R R Z Z Z Z Z P Z R P P P R R 9.
Polonia Bytom P P Z Z R R P Z P Z Z Z P Z Z R Z 3.
Rekord Bielsko-Biała Z P Z R R P Z P P Z Z P Z P Z Z P 7.
ROW 1964 Rybnik R R Z P Z P Z P P P P P Z Z Z P R 13.
Ruch Chorzów Z Z P P R R Z P R Z R Z Z Z R Z R 2.
Ruch Zdzieszowice Z P Z P R Z Z Z Z P R Z Z R P R R 4.
Stal Brzeg Z R Z R R P P P P P R R R Z R Z P 14.
Śląsk II Wrocław Z Z Z Z R Z P R Z P P Z Z Z R Z Z 1.
Ślęza Wrocław R Z P Z R P R Z Z Z P P R Z R P R 11.
Zagłębie II Lubin P R R P R P R R P R Z R R R P R P 17.

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

Aktualne na 24 listopada 2019 roku

Bramki Strzelcy Drużyna
13 Gol Polska Mariusz Idzik Ruch Chorzów
12 Gol Polska Wojciech Caniboł Pniówek Pawłowice Śląskie
9 Gol Polska Szymon Kobusiński Lechia Zielona Góra
Polska Wojciech Okińczyc Lechia Zielona Góra
8 Gol Polska Sebastian Pączko Gwarek Tarnowskie Góry
Polska Marcin Lachowski Polonia Bytom
Polska Szymon Szymański Rekord Bielsko-Biała
7 Gol Polska Marcin Wodecki ROW 1964 Rybnik
Polska Sebastian Bergier Śląsk II Wrocław
6 Gol Brazylia Arisco Miedź II Legnica
Polska Mateusz Zatwarnicki Miedź II Legnica
Polska Marcin Niemczyk Ruch Zdzieszowice
Polska Piotr Samiec-Talar Śląsk II Wrocław
5 Gol 8 zawodników
4 Gol 11 zawodników
3 Gol 29 zawodników
2 Gol 40 zawodników
1 Gol 89 zawodników

Opracowano na podstawie: 90minut.pl

Hat-tricki[edytuj | edytuj kod]

Lp Piłkarz Spotkanie Rezultat Kolejka Data
1. Polska Alan Wojtaszek Piast Żmnigród – LZS Starowice Dolne 5:0 8. 21.09.2019
2. Polska Sebastian Pączko LZS Starowice Dolne – Gwarek Tarnowskie Góry 1:4 9. 28.09.2019
3. Polska Hubert Muszyński Foto-Higiena Gać – Ślęza Wrocław 0:4 9. 28.09.2019
4. Polska Wojciech Caniboł Pniówek Pawłowice Śląskie – Miedź II Legnica 5:2 11. 12.10.2019
5. Polska Szymon Szymański Rekord Bielsko-Biała – Miedź II Legnica 5:3 13. 26.10.2019

Wytłuszczeniem wyróżniono drużynę, w której grał zdobywca hat-tricka.

Bramki samobójcze[edytuj | edytuj kod]

Lp Piłkarz Spotkanie Rezultat Kolejka Data
1. Polska Adam Orłowicz Polonia Bytom – MKS Kluczbork 3:2 3. 17.08.2019
2. Polska Łukasz Sztylka Śląsk II Wrocław – Rekord Bielsko-Biała 2:1 6. 07.09.2019
3. Polska Kamil Nitkiewicz Pniówek Pawłowice Śląskie – MKS Kluczbork 2:0 7. 14.09.2019
4. Polska Dariusz Pawłowski Górnik II Zabrze – Pniówek Pawłowice Śląskie 2:3 8. 21.09.2019
5. Polska Bartłomiej Rakowski Ruch Chorzów – LZS Starowice Dolne 7:2 16. 16.11.2019

Wytłuszczeniem wyróżniono drużynę, w której grał strzelec bramki samobójczej.
Opracowano na podstawie: 90minut.pl

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]