III liga polska w piłce nożnej (grupa I)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
III liga polska w piłce nożnej
(grupa I)
Ilustracja
Zasięg geograficzny ligi
Sports current event.svg 2019/2020
Państwo  Polska
Dyscyplina piłka nożna
Organizator rozgrywek Łódzki ZPN
Mazowiecki ZPN
Podlaski ZPN i
Warmińsko-Mazurski ZPN
Data założenia 2016
Rozgrywki
Liczba drużyn 18
Wyższy poziom ligowy II liga
Niższy poziom ligowy IV liga
łódzka
mazowiecka południowa
mazowiecka północna
podlaska
warmińsko-mazurska
Puchary: Puchar Polski
Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca Drwęca Nowe Miasto Lubawskie (2016/2017)
Obecny zwycięzca Legionovia Legionowo (2018/2019)
Najwięcej zwycięstw Drwęca Nowe Miasto Lubawskie
Legionovia Legionowo i
Widzew Łódź (1)

Grupa I III ligi – jedna z czterech grup III ligi piłki nożnej, które są rozgrywkami czwartego poziomu ligowego piłki nożnej mężczyzn w Polsce.

Grupa ta powstała w 2016 roku, gdy po sezonie 2015/16 w wyniku reorganizacji rozgrywek III ligi piłki nożnej w Polsce Grupa V (nieoficjalna nazwa: podlasko-warmińsko-mazurska) została połączona z Grupą VI (nieoficjalna nazwa: łódzko-mazowiecka).

Za rozgrywki toczące się w tej grupie odpowiedzialny na przemian jest: Łódzki Związek Piłki Nożnej z siedzibą w Łodzi, Mazowiecki Związek Piłki Nożnej z siedzibą w Warszawie, Podlaski Związek Piłki Nożnej z siedzibą w Białymstoku oraz Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej z siedzibą w Olsztynie, a występuje w nich 18 drużyn z województw: łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Mistrzowie ligi[edytuj | edytuj kod]

Sezon Poziom Mistrz Wicemistrz 3. miejsce
awans do II ligi:
2016/17 IV Drwęca Nowe Miasto Lubawskie ŁKS Łódź Widzew Łódź
2017/18 Widzew Łódź Lechia Tomaszów Mazowiecki Sokół Aleksandrów Łódzki
2018/19 Legionovia Legionowo Sokół Aleksandrów Łódzki Lechia Tomaszów Mazowiecki
2019/20 ? ? ?
  • Po zakończeniu sezonu 2016/2017 Drwęca Nowe Miasto Lubawskie nie otrzymała licencji na grę w II lidze w sezonie 2017/2018, dzięki czemu do II ligi awansował ŁKS Łódź.

Sezon 2019/2020[edytuj | edytuj kod]

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy sezonu 2018/2019
SOK Sokół Aleksandrów Łódzki 2
LTM Lechia Tomaszów Mazowiecki 3
STR Unia Skierniewice 4
SOS Sokół Ostróda 5
PWA Polonia Warszawa 6
ZMB Olimpia Zambrów 7
LEG Legia II Warszawa 8
PEL Pelikan Łowicz 9
ZBP Znicz Biała Piska 10
BRŃ Broń Radom 11
ŚWI Świt Nowy Dwór Mazowiecki 12
URS Ursus Warszawa 13
HMG Huragan Morąg 14
RWM Ruch Wysokie Mazowieckie 15
Aiga uparrow inv.svg Awans z IV ligi 2018/2019
grupa łódzka
RKS RKS Radomsko 1
grupa mazowiecka
PGM Pogoń Grodzisk Mazowiecki 11
grupa podlaska
WAS KS Wasilków 1
grupa warmińsko-mazurska
CON Concordia Elbląg 1

Objaśnienia:

  1. Pogoń Grodzisk Mazowiecki, mistrz IV ligi mazowieckiej południowej wygrał swoje mecze barażowe o awans do III ligi z Huraganem Wołomin, mistrzem IV ligi mazowieckiej północnej.

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Sokół Ostróda 7 6 0 1 16 8 +8 18 Awans do II ligi
2 Świt Nowy Dwór Mazowiecki 7 5 2 0 13 7 +6 17
3 Sokół Aleksandrów Łódzki 7 4 2 1 17 11 +6 14
4 Legia II Warszawa 6 4 1 1 11 5 +6 13
5 Pelikan Łowicz 7 3 2 2 17 10 +7 11
6 Huragan Morąg 7 3 2 2 13 10 +3 11
7 Unia Skierniewice 7 3 1 3 13 13 0 10
8 Broń Radom 6 3 1 2 7 7 0 10
9 Concordia Elbląg 7 2 3 2 7 10 −3 9
10 Lechia Tomaszów Mazowiecki 6 2 2 2 7 6 +1 8
11 Polonia Warszawa 7 2 2 3 7 11 −4 8
12 Ursus Warszawa 7 2 2 3 7 9 −2 8
13 Olimpia Zambrów 6 2 1 3 12 11 +1 7
14 Znicz Biała Piska 7 1 4 2 8 9 −1 7
15 RKS Radomsko 7 2 1 4 11 12 −1 7
16 Ruch Wysokie Mazowieckie 7 0 4 3 10 13 −3 4 Spadek do IV ligi
17 Pogoń Grodzisk Mazowiecki 7 1 0 6 8 19 −11 3
18 KS Wasilków 7 1 0 6 3 16 −13 3

Aktualne na 8 września 2019. Źródło: 90minut.pl
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – zapewniony udział w barażach.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2018/2019[edytuj | edytuj kod]

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy sezonu 2017/2018
LTM Lechia Tomaszów Mazowiecki 2
SOK Sokół Aleksandrów Łódzki 3
PWA Polonia Warszawa 4
ZMB Olimpia Zambrów 5
HMG Huragan Morąg 6
URS Ursus Warszawa 7
ŚWI Świt Nowy Dwór Mazowiecki 8
SUL Victoria Sulejówek 9
ŁOM ŁKS 1926 Łomża 10
PEL Pelikan Łowicz 11
MEŁ MKS Ełk 13
SOS Sokół Ostróda 14
LEG Legia II Warszawa 151
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z II ligi 2017/2018
LGO Legionovia Legionowo 18
Aiga uparrow inv.svg Awans z IV ligi 2017/2018
grupa łódzka
STR Unia Skierniewice 1
grupa mazowiecka
BRŃ Broń Radom 12
grupa podlaska
RWM Ruch Wysokie Mazowieckie 1
grupa warmińsko-mazurska
ZBP Znicz Biała Piska 1

Objaśnienia:

  1. Drwęca Nowe Miasto Lubawskie nie otrzymała licencji na nowy sezon, w związku z czym dodatkowo utrzymała się Legia II Warszawa.
  2. Broń Radom, mistrz IV ligi mazowieckiej południowej wygrał swoje mecze barażowe o awans do III ligi z Mazovią Mińsk Mazowiecki, mistrzem IV ligi mazowieckiej północnej.

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Legionovia Legionowo (M) (A) 34 25 4 5 87 35 +52 79 Awans do II ligi
2 Sokół Aleksandrów Łódzki 34 22 8 4 61 26 +35 74
3 Lechia Tomaszów Mazowiecki 34 19 7 8 64 48 +16 64
4 Unia Skierniewice 34 20 3 11 56 29 +27 63
5 Sokół Ostróda 34 16 8 10 54 52 +2 56
6 Polonia Warszawa 34 16 7 11 59 42 +17 55
7 Olimpia Zambrów 34 13 13 8 66 52 +14 52 ZMB – LEG 2:2
LEG – ZMB 0:4
8 Legia II Warszawa 34 14 10 10 51 44 +7 52
9 Pelikan Łowicz 34 12 9 13 46 51 −5 45
10 Znicz Biała Piska 34 12 8 14 51 59 −8 44
11 Broń Radom 34 12 7 15 57 64 −7 43
12 Świt Nowy Dwór Mazowiecki 34 12 6 16 59 52 +7 42
13 Ursus Warszawa 34 10 9 15 51 60 −9 39
14 Huragan Morąg 34 9 9 16 53 68 −15 36 HMG – RWM 2:1
RWM – HMG 2:4
15 Ruch Wysokie Mazowieckie 34 10 6 18 45 70 −25 36
16 Mazur Ełk1 (S) 34 8 8 18 37 59 −22 32 Spadek do IV ligi
17 Victoria Sulejówek (S) 34 6 11 17 43 67 −24 29
18 ŁKS 1926 Łomża (S) 34 2 3 29 25 85 −60 9

Źródło: 90minut.pl
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1MKS Ełk od 14 grudnia 2018 r. występuje pod nazwą Mazur Ełk.

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

31 goli
26 goli
24 gole
17 goli
15 goli

Sezon 2017/2018[edytuj | edytuj kod]

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy sezonu 2016/2017
DNM KS Drwęca Nowe Miasto Lubawskie 11 2
WID Widzew Łódź 3
ŚWI Świt Nowy Dwór Mazowiecki 4
LTM Lechia Tomaszów Mazowiecki 5
SOS Sokół Ostróda 6
PEL Pelikan Łowicz 7
LEG Legia II Warszawa 8
SOK Sokół Aleksandrów Łódzki 9
ŁOM ŁKS 1926 Łomża 10
MEŁ MKS Ełk 11
HMG Huragan Morąg 12
URS Ursus Warszawa 13
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z I ligi 2016/2017
PWA Polonia Warszawa 15
ZMB Olimpia Zambrów 17
Aiga uparrow inv.svg Awans z IV ligi 2016/2017
grupa łódzka
SDZ Warta Sieradz 1
grupa mazowiecka
SUL Victoria Sulejówek 13
grupa podlaska
TBP Tur Bielsk Podlaski 1
grupa warmińsko-mazurska
WIK GKS Wikielec 1

Objaśnienia:

  1. Finishparkiet Drwęca Nowe Miasto Lubawskie nie otrzymał licencji na grę w II lidze oraz zrezygnował z odwoływania się od decyzji Komisji Licencyjnej PZPN, w związku z czym do II ligi awansował ŁKS Łódź.
  2. W lutym 2018 roku Finishparkiet Drwęca Nowe Miasto Lubawskie zmieniło nazwę na KS Drwęca Nowe Miasto Lubawskie.
  3. Victoria Sulejówek, mistrz IV ligi mazowieckiej południowej wygrał swoje mecze barażowe o awans do III ligi z Pogonią Grodzisk Mazowiecki, mistrzem IV ligi mazowieckiej północnej.

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Widzew Łódź (M) (A) 34 22 8 4 63 25 +38 74 Awans do II ligi WID – LTM 0:0
LTM – WID 1:2
2 Lechia Tomaszów Mazowiecki 34 23 5 6 74 33 +41 74
3 Sokół Aleksandrów Łódzki 34 19 9 6 64 37 +27 66
4 Polonia Warszawa 34 17 11 6 63 37 +26 62
5 Olimpia Zambrów 34 18 2 14 60 54 +6 56
6 Huragan Morąg 34 16 6 12 50 38 +12 54
7 Ursus Warszawa 34 15 8 11 51 46 +5 53
8 Świt Nowy Dwór Mazowiecki 34 14 7 13 58 52 +6 49
9 Victoria Sulejówek 34 13 9 12 53 57 −4 48
10 ŁKS 1926 Łomża 34 12 9 13 41 46 −5 45
11 Pelikan Łowicz 34 13 4 17 63 63 0 43
12 Drwęca Nowe Miasto Lubawskie1 (S) 34 11 9 14 40 54 −14 42 Spadek do IV ligi
13 MKS Ełk 34 10 9 15 35 42 −7 39 MEŁ – SOS 1:1
SOS – MEŁ 0:2
14 Sokół Ostróda 34 10 9 15 40 48 −8 39
15 Legia II Warszawa 34 11 5 18 52 52 0 38
16 Warta Sieradz (S) 34 6 9 19 35 59 −24 27 Spadek do IV ligi
17 Tur Bielsk Podlaski (S) 34 6 7 21 33 79 −46 25
18 GKS Wikielec (S) 34 4 6 24 29 82 −53 18

Źródło: 90minut.pl
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Drwęca Nowe Miasto Lubawskie nie otrzymała licencji na nowy sezon, w związku z czym dodatkowo utrzymała się Legia II Warszawa.

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

22 gole
18 goli
15 goli
14 goli
13 goli

Sezon 2016/2017[edytuj | edytuj kod]

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy sezonu 2015/2016
grupa łódzko-mazowiecka
URS Ursus Warszawa 2
SOK Sokół Aleksandrów Łódzki 3
LTM Lechia Tomaszów Mazowiecki 4
LEG Legia II Warszawa 5
ŁKS ŁKS Łódź 6
PEL Pelikan Łowicz 7
ŚWI Świt Nowy Dwór Mazowiecki 8
grupa podlasko-warmińsko-mazurska
HMG Huragan Morąg 2
MEŁ MKS Ełk 3
DRW Finishparkiet Drwęca Nowe Miasto Lubawskie 4
ŁOM ŁKS 1926 Łomża 5
SOS Sokół Ostróda 6
JAG Jagiellonia II Białystok 7
CON Concordia Elbląg 8
Aiga uparrow inv.svg Awans z IV ligi 2015/2016
grupa łódzka
WID Widzew Łódź 1
grupa mazowiecka
HWO Huragan Wołomin 11
grupa podlaska
RWM Ruch Wysokie Mazowieckie 1
grupa warmińsko-mazurska
MOL Motor Lubawa 1

Objaśnienia:

  1. Huragan Wołomin, mistrz IV ligi mazowieckiej północnej wygrał swoje mecze barażowe o awans do III ligi z Victorią Sulejówek, mistrzem IV ligi mazowieckiej południowej.

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Drwęca Nowe Miasto Lubawskie (M) 34 23 6 5 80 30 +50 75
2 ŁKS Łódź (A) 34 21 10 3 60 13 +47 73 Awans do II ligi1
3 Widzew Łódź 34 19 9 6 57 34 +23 66
4 Świt Nowy Dwór Mazowiecki 34 17 11 6 61 32 +29 62
5 Lechia Tomaszów Mazowiecki 34 15 10 9 59 37 +22 55
6 Sokół Ostróda 34 15 9 10 53 39 +14 54
7 Pelikan Łowicz 34 16 5 13 50 39 +11 53 PEL – LEG 4:0
LEG – PEL 2:1
8 Legia II Warszawa 34 16 5 13 58 51 +7 53
9 Sokół Aleksandrów Łódzki 34 13 10 11 46 34 +12 49
10 ŁKS 1926 Łomża 34 12 10 12 37 34 +3 46
11 MKS Ełk 34 13 5 16 45 51 −6 44
12 Huragan Morąg 34 12 7 15 43 39 +4 43
13 Ursus Warszawa 34 12 6 16 43 44 −1 42
14 Jagiellonia II Białystok2 (S) 34 10 10 14 34 50 −16 40 Drużyna wycofana
15 Concordia Elbląg3 (S) 34 11 9 14 59 57 +2 39 Spadek do IV ligi
16 Huragan Wołomin (S) 34 7 4 23 27 84 −57 25
17 Ruch Wysokie Mazowieckie (S) 34 4 9 21 26 69 −43 21
18 Motor Lubawa (S) 34 0 5 29 15 108 −93 5

Źródło: 90minut.pl
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1ŁKS Łódź awansował do II ligi, gdyż Drwęca Nowe Miasto Lubawskie nie otrzymała stosownej licencji i zrezygnowała z odwołania od tej decyzji.
2Jagiellonia II Białystok po zakończeniu sezonu nie przystąpiła do rozgrywek podlaskiej IV ligi w sezonie 2017/2018 (drużyna została rozwiązana).
3Concordia Elbląg została ukarana odjęciem trzech punktów przez Komisję Dyscyplinarną FIFA za niewywiązanie się z kontraktu wobec zawodnika.

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

21 goli
19 goli
18 goli
17 goli
16 goli