III liga polska w piłce nożnej (grupa III)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
III liga polska w piłce nożnej
(grupa III)
Ilustracja
Zasięg geograficzny ligi
Sports current event.svg 2019/2020
Państwo  Polska
Dyscyplina piłka nożna
Organizator rozgrywek Dolnośląski ZPN
Lubuski ZPN
Opolski ZPN i
Śląski ZPN
Data założenia 2016
Rozgrywki
Liczba drużyn 18
Wyższy poziom ligowy II liga
Niższy poziom ligowy IV liga
dolnośląska wschód
dolnośląska zachód
lubuska
opolska
śląska I
śląska II
Puchary: Puchar Polski
Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca GKS 1962 Jastrzębie (2016/2017)
Obecny zwycięzca Górnik Polkowice (2018/2019)
Najwięcej zwycięstw GKS 1962 Jastrzębie
Górnik Polkowice i
Skra Częstochowa (1)

Grupa III III ligi – jedna z czterech grup III ligi piłki nożnej, które są rozgrywkami czwartego poziomu ligowego piłki nożnej mężczyzn w Polsce.

Grupa ta powstała w 2016 roku, gdy po sezonie 2015/16 w wyniku reorganizacji rozgrywek III ligi piłki nożnej w Polsce Grupa III (nieoficjalna nazwa: dolnośląsko-lubuska) została połączona z Grupą IV (nieoficjalna nazwa: opolsko-śląska).

Za rozgrywki toczące się w tej grupie odpowiedzialny na przemian jest: Dolnośląski Związek Piłki Nożnej z siedzibą we Wrocławiu, Lubuski Związek Piłki Nożnej z siedzibą w Zielonej Górze, Opolski Związek Piłki Nożnej z siedzibą w Opolu oraz Śląski Związek Piłki Nożnej z siedzibą w Katowicach, a występuje w nich 18 drużyn z województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego i śląskiego.

Mistrzowie ligi[edytuj | edytuj kod]

Sezon Poziom Mistrz Wicemistrz 3. miejsce
awans do II ligi:
2016/17 IV GKS 1962 Jastrzębie Ruch Zdzieszowice Rekord Bielsko-Biała
2017/18 Skra Częstochowa Ślęza Wrocław Gwarek Tarnowskie Góry
2018/19 Górnik Polkowice Ślęza Wrocław Zagłębie II Lubin
2019/20 ? ? ?

Sezon 2019/2020[edytuj | edytuj kod]

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy sezonu 2018/2019
ŚLZ Ślęza Wrocław 2
ZAG Zagłębie II Lubin 3
REK Rekord Bielsko-Biała 4
GTA Gwarek Tarnowskie Góry 5
GZA Górnik II Zabrze 6
RZD Ruch Zdzieszowice 7
PNI Pniówek Pawłowice Śląskie 8
ŻMI Piast Żmigród 9
MLE Miedź II Legnica 10
FHG Foto-Higiena Gać 11
STB Stal Brzeg 12
KLU MKS Kluczbork 131
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z II ligi 2018/2019
ROW ROW 1964 Rybnik 16
RCH Ruch Chorzów 18
Aiga uparrow inv.svg Awans z IV ligi 2018/2019
grupa dolnośląska
ŚLĄ Śląsk II Wrocław 12
grupa lubuska
UZG Lechia Zielona Góra 13
grupa opolska
LSD LZS Starowice Dolne 24
grupa śląska
PBT Polonia Bytom 15

Objaśnienia:

  1. Spadkowicz z II ligi Rozwój Katowice zrezygnował z gry w III lidze (drużyna została rozwiązana), w związku z czym dodatkowo utrzymał się MKS Kluczbork.
  2. Śląsk II Wrocław, mistrz IV ligi dolnośląskiej wschód wygrał swoje mecze barażowe o awans do III ligi z AKS Strzegom, mistrzem IV ligi dolnośląskiej zachód.
  3. Przed startem rozgrywek Falubaz Zielona Góra powrócił do nazwy Lechia Zielona Góra.
  4. Polonia Głubczyce, mistrz IV ligi opolskiej zrezygnował z awansu do III ligi, dzięki czemu awansował wicemistrz LZS Starowice Dolne.
  5. Polonia Bytom, mistrz IV ligi śląskiej I wygrał swoje mecze barażowe o awans do III ligi z LKS Czaniec, mistrzem IV ligi śląskiej II.

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Śląsk II Wrocław 6 5 1 0 12 3 +9 16 Awans do II ligi
2 Foto-Higiena Gać 6 5 0 1 12 5 +7 15
3 Stal Brzeg 6 2 3 1 8 7 +1 9
4 Pniówek Pawłowice Śląskie 6 2 3 1 5 4 +1 9
5 Lechia Zielona Góra 6 3 0 3 9 11 −2 9
6 Ślęza Wrocław 6 2 2 2 5 6 −1 8
7 ROW 1964 Rybnik 6 2 2 2 13 15 −2 8
8 Rekord Bielsko-Biała 6 2 2 2 8 9 −1 8
9 Polonia Bytom 6 2 2 2 6 6 0 8
10 Górnik II Zabrze 6 2 1 3 12 10 +2 7
11 Gwarek Tarnowskie Góry 6 2 1 3 8 11 −3 7
12 Ruch Zdzieszowice 5 2 1 2 5 7 −2 7
13 Piast Żmigród 6 1 3 2 6 6 0 6
14 Miedź II Legnica 6 1 3 2 8 8 0 6
15 MKS Kluczbork 5 1 2 2 7 8 −1 5
16 Zagłębie II Lubin 5 0 3 2 4 6 −2 3 Spadek do IV ligi
17 LZS Starowice Dolne 6 0 3 3 0 5 −5 3
18 Ruch Chorzów1 5 1 2 2 6 7 −1 3

Aktualne na 10 września 2019. Źródło: 90minut.pl
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – zapewniony udział w barażach.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Ruch Chorzów został ukarany odjęciem dwóch punktów za zaległości finansowe.

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2018/2019[edytuj | edytuj kod]

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy sezonu 2017/2018
ŚLZ Ślęza Wrocław 2
GTA Gwarek Tarnowskie Góry 3
STB Stal Brzeg 4
GPO Górnik Polkowice 51
ŻMI Piast Żmigród 6
RZD Ruch Zdzieszowice 7
REK Rekord Bielsko-Biała 8
ZAG Zagłębie II Lubin 9
LDZ Lechia Dzierżoniów 11
SGW Stilon Gorzów Wielkopolski 12
PNI Pniówek Pawłowice Śląskie 13
MLE Miedź II Legnica 14
GZA Górnik II Zabrze 152
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z II ligi 2017/2018
KLU MKS Kluczbork 15
Aiga uparrow inv.svg Awans z IV ligi 2017/2018
grupa dolnośląska
FHG Foto-Higiena Gać 13
grupa lubuska
GWK Warta Gorzów Wielkopolski 1
grupa opolska
GŁU Agroplon Głuszyna 1
grupa śląska
RRA Ruch Radzionków 14

Objaśnienia:

  1. Przed startem rozgrywek KS Polkowice powrócił do nazwy Górnik Polkowice.
  2. BKS Stal Bielsko-Biała zrezygnował z gry w III lidze po zakończeniu sezonu 2017/2018, w związku z czym dodatkowo utrzymał się Górnik II Zabrze.
  3. Foto-Higiena Gać, mistrz IV ligi dolnośląskiej wschód wygrał swoje mecze barażowe o awans do III ligi z Apisem Jędrzychowice, mistrzem IV ligi dolnośląskiej zachód.
  4. Ruch Radzionków, mistrz IV ligi śląskiej I wygrał swoje mecze barażowe o awans do III ligi z Polonią Bytom, mistrzem IV ligi śląskiej II.

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Górnik Polkowice (M) (A) 34 25 4 5 81 32 +49 79 Awans do II ligi
2 Ślęza Wrocław 34 20 6 8 68 33 +35 66
3 Zagłębie II Lubin 34 19 7 8 70 32 +38 64
4 Rekord Bielsko-Biała 34 16 9 9 52 42 +10 57
5 Gwarek Tarnowskie Góry 34 15 9 10 53 43 +10 54
6 Górnik II Zabrze 34 14 10 10 57 49 +8 52 GZA – RZD 0:2
RZD – GZA 0:3
7 Ruch Zdzieszowice 34 15 7 12 49 44 +5 52
8 Pniówek Pawłowice Śląskie 34 13 10 11 50 38 +12 49 PNI – ŻMI 2:1
ŻMI – PNI 0:0
9 Piast Żmigród 34 13 10 11 49 50 −1 49
10 Miedź II Legnica 34 13 6 15 51 54 −3 45
11 Foto-Higiena Gać 34 12 8 14 52 54 −2 44
12 Stal Brzeg 34 12 7 15 51 47 +4 43
13 MKS Kluczbork1 34 11 9 14 33 41 −8 42
14 Warta Gorzów Wielkopolski (S) 34 10 7 17 35 47 −12 37 Spadek do IV ligi
15 Agroplon Głuszyna (S) 34 9 7 18 40 73 −33 34
16 Ruch Radzionków (S) 34 8 8 18 38 72 −34 32
17 Lechia Dzierżoniów (S) 34 6 8 20 43 74 −31 26
18 Stilon Gorzów Wielkopolski (S) 34 7 4 23 29 76 −47 25

Źródło: 90minut.pl
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Spadkowicz z II ligi Rozwój Katowice zrezygnował z gry w III lidze (drużyna została rozwiązana), w związku z czym dodatkowo utrzymał się MKS Kluczbork.

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

27 goli
20 goli
18 goli
14 goli
13 goli

Sezon 2017/2018[edytuj | edytuj kod]

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy sezonu 2016/2017
RZD Ruch Zdzieszowice 2
REK Rekord Bielsko-Biała 3
PLK KS Polkowice 4
MLE Miedź II Legnica 5
STB Stal Brzeg 6
SKC Skra Częstochowa 7
BKS BKS Stal Bielsko-Biała 8
PNI Pniówek Pawłowice Śląskie 9
ŚLZ Ślęza Wrocław 10
ŻMI Piast Żmigród 11
FZG Falubaz Zielona Góra 12
GZA Górnik II Zabrze 13
LDZ Lechia Dzierżoniów 14
UTU Unia Turza Śląska 151
Aiga uparrow inv.svg Awans z IV ligi 2016/2017
grupa dolnośląska
ZAG Zagłębie II Lubin 12
grupa lubuska
SGW Stilon Gorzów Wielkopolski 1
grupa opolska
GŁU Polonia Głubczyce 1
grupa śląska
GTA Gwarek Tarnowskie Góry 13

Objaśnienia:

  1. Spadkowicz z II ligi Polonia Bytom zrezygnowała z gry w III lidze, w związku z czym dodatkowo utrzymała się Unia Turza Śląska.
  2. Zagłębie II Lubin, mistrz IV ligi dolnośląskiej zachód wygrał swoje mecze barażowe o awans do III ligi z Foto-Higieną Gać, mistrzem IV ligi dolnośląskiej wschód.
  3. Gwarek Tarnowskie Góry, mistrz IV ligi śląskiej I wygrał swoje mecze barażowe o awans do III ligi z LKS Bełk, mistrzem IV ligi śląskiej II.

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Skra Częstochowa (M) (A) 34 18 12 4 59 28 +31 66 Awans do II ligi
2 Ślęza Wrocław 34 19 7 8 67 48 +19 64
3 Gwarek Tarnowskie Góry 34 18 9 7 56 40 +16 63
4 Stal Brzeg 34 17 9 8 69 46 +23 60
5 KS Polkowice 34 18 5 11 64 43 +21 59
6 Piast Żmigród 34 17 6 11 56 43 +13 57
7 Ruch Zdzieszowice 34 13 10 11 57 44 +13 49
8 Rekord Bielsko-Biała 34 13 7 14 49 50 −1 46 REK: 12 pkt
ZAG: 9 pkt
BKS: 9 pkt
LDZ: 6 pkt
9 Zagłębie II Lubin 34 14 4 16 53 57 −4 46
10 BKS Stal Bielsko-Biała1 (S) 34 14 4 16 41 48 −7 46 Spadek do klasy okręgowej
11 Lechia Dzierżoniów 34 14 4 16 55 58 −3 46
12 Stilon Gorzów Wielkopolski 34 13 5 16 59 61 −2 44
13 Pniówek Pawłowice Śląskie 34 11 10 13 43 51 −8 43
14 Miedź II Legnica 34 12 5 17 42 56 −14 41
15 Górnik II Zabrze 34 11 6 17 56 63 −7 39
16 Unia Turza Śląska2 (S) 34 10 6 18 50 62 −12 36 Spadek do klasy okręgowej
17 Falubaz Zielona Góra (S) 34 9 6 19 48 67 −19 33 Spadek do IV ligi
18 Polonia Głubczyce (S) 34 7 1 26 37 96 −59 22

Źródło: 90minut.pl
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1BKS Stal Bielsko-Biała wycofał się po zakończeniu rozgrywek, w związku z czym dodatkowo utrzymał się Górnik II Zabrze.
2Unia Turza Śląska po zakończeniu rozgrywek zrezygnowała z gry w IV lidze śląskiej w sezonie 2018/2019 i będzie występowała w katowickiej klasie okręgowej.

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

24 gole
21 goli
20 goli
18 goli
17 goli

Sezon 2016/2017[edytuj | edytuj kod]

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy sezonu 2015/2016
grupa dolnośląsko-lubuska
GWB Górnik Wałbrzych 11
PLK KS Polkowice 2
ŚLZ Ślęza Wrocław 3
MLE Miedź II Legnica 4
LDZ Lechia Dzierżoniów 5
ŚLĄ Śląsk II Wrocław 6
ŻMI Piast Żmigród 7
grupa opolsko-śląska
BKS BKS Stal Bielsko-Biała 2
REK Rekord Bielsko-Biała 3
GZA Górnik II Zabrze 4
SKC Skra Częstochowa 5
PNI Pniówek Pawłowice Śląskie 6
JAS GKS 1962 Jastrzębie 7
RZD Ruch Zdzieszowice 82
Aiga uparrow inv.svg Awans z IV ligi 2015/2016
grupa dolnośląska
KOW Olimpia Kowary 1
grupa lubuska
FZG Falubaz Zielona Góra 1
grupa opolska
STB Stal Brzeg 1
grupa śląska
UTU Unia Turza Śląska 13

Objaśnienia:

  1. Górnik Wałbrzych przegrał swoje mecze barażowe o awans do II ligi z Polonią Warszawa, mistrzem III ligi łódzko-mazowieckiej.
  2. Spadkowicz z II ligi Nadwiślan Góra nie otrzymał licencji na grę w III lidze w sezonie 2016/2017, w związku z czym dodatkowo utrzymał się Ruch Zdzieszowice.
  3. Unia Turza Śląska, mistrz IV ligi śląskiej II wygrał swoje mecze barażowe o awans do III ligi z Gwarkiem Tarnowskie Góry, mistrzem IV ligi śląskiej I.

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 GKS 1962 Jastrzębie (M) (A) 34 20 10 4 72 29 +43 70 Awans do II ligi
2 Ruch Zdzieszowice 34 21 6 7 59 27 +32 69
3 Rekord Bielsko-Biała 34 15 12 7 58 35 +23 57
4 KS Polkowice 34 16 8 10 63 40 +23 56
5 Miedź II Legnica 34 16 7 11 53 48 +5 55 MLE – STB 2:1
STB – MLE 0:2
6 Stal Brzeg 34 14 13 7 55 43 +12 55
7 Skra Częstochowa 34 14 12 8 53 35 +18 54
8 BKS Stal Bielsko-Biała 34 14 9 11 48 30 +18 51
9 Pniówek Pawłowice Śląskie 34 15 5 14 49 52 −3 50
10 Ślęza Wrocław 34 13 9 12 48 50 −2 48 ŚLĘ – PŻM 4:2
PŻM – ŚLĘ 1:0
11 Piast Żmigród 34 13 9 12 54 55 −1 48
12 Falubaz Zielona Góra 34 11 11 12 43 54 −11 44
13 Górnik II Zabrze 34 12 7 15 49 49 0 43
14 Lechia Dzierżoniów 34 8 10 16 28 59 −31 34 LDZ: 8 pkt
UNT: 5 pkt
ŚLĄ: 2 pkt
15 Unia Turza Śląska1 34 8 10 16 49 57 −8 34
16 Śląsk II Wrocław (S) 34 9 7 18 39 48 −9 34 Spadek do IV ligi
17 Górnik Wałbrzych (S) 34 6 8 20 24 51 −27 26
18 Olimpia Kowary (S) 34 2 5 27 29 111 −82 11

Źródło: 90minut.pl
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Spadkowicz z II ligi Polonia Bytom zrezygnowała z gry w III lidze, w związku z czym dodatkowo utrzymała się Unia Turza Śląska.

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

19 goli
17 goli
14 goli
13 goli
11 goli