III liga polska w piłce nożnej (grupa VIII 2008-2016)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
III liga polska w piłce nożnej
(grupa VIII)
Ilustracja
Zasięg geograficzny ligi
Państwo  Polska
Dyscyplina piłka nożna
Organizator rozgrywek Lubelski ZPN i
Podkarpacki ZPN
Data założenia 2008
Data rozwiązania 2016
Rozgrywki
Liczba drużyn 18
Wyższy poziom ligowy II liga
Niższy poziom ligowy IV liga
lubelska
podkarpacka
Puchary: Puchar Polski
Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca Resovia (2008/2009)
Ostatni zwycięzca Motor Lublin (2015/2016)
Najwięcej zwycięstw Resovia (2)

Grupa VIII (nieoficjalna nazwa: lubelsko-podkarpacka) III ligi – była jedną z ośmiu grup III ligi piłki nożnej (w latach 2008-2016), które były rozgrywkami czwartego poziomu ligowego piłki nożnej mężczyzn w Polsce.

Grupa ta powstała w 2008 roku na skutek reorganizacji rozgrywek. Za rozgrywki toczące się w tej grupie odpowiedzialny na przemian był: Lubelski Związek Piłki Nożnej z siedzibą w Lublinie oraz Podkarpacki Związek Piłki Nożnej z siedzibą w Rzeszowie. W ostatnim sezonie 2015/16 za rozgrywki odpowiedzialny był Lubelski Związek Piłki Nożnej, a występowało w nich 18 drużyn z województw: lubelskiego i podkarpackiego.

Po sezonie 2015/16 w wyniku reorganizacji rozgrywek III ligi piłki nożnej w Polsce Grupa VIII została połączona z Grupą VII (nieoficjalna nazwa: małopolsko-świętokrzyska) III ligi tworząc od 2016 roku nową Grupę IV III ligi.

Mistrzowie ligi[edytuj | edytuj kod]

Sezon Poziom Mistrz Wicemistrz 3. miejsce
awans do II ligi, grupy wschodniej:
2008/09 IV Resovia Stal Rzeszów Górnik II Łęczna
2009/10 Spartakus Szarowola Górnik II Łęczna Avia Świdnik
2010/11 Wisła Puławy Izolator Boguchwała Siarka Tarnobrzeg
2011/12 Siarka Tarnobrzeg Avia Świdnik Podlasie Biała Podlaska
2012/13 Stal Mielec Tomasovia Tomaszów Lubelski Izolator Boguchwała
awans do II ligi:
2013/14 IV Resovia JKS 1909 Jarosław Tomasovia Tomaszów Lubelski
2014/15 Stal Rzeszów Karpaty Krosno Resovia
2015/16 Motor Lublin Stal Rzeszów Resovia
  • W sezonie 2008/2009 Stal Rzeszów awansowała do II ligi z 2. miejsca po wygranych barażach.
  • Po zakończeniu sezonu 2009/2010 Spartakus Szarowola przekazał licencję i miejsce w II lidze wschodniej w sezonie 2010/2011 Motorowi Lublin S.A..
  • W sezonie 2013/2014 Resovia nie awansowała do II ligi po przegranych barażach z Kotwicą Kołobrzeg.
  • W sezonie 2014/2015 Stal Rzeszów nie awansowała do II ligi po przegranych barażach z Olimpią Zambrów.
  • W sezonie 2015/2016 Motor Lublin nie awansował do II ligi po przegranych barażach z Olimpią Elbląg.

Sezon 2015/2016[edytuj | edytuj kod]

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

W III lidze występowało 18 drużyn:

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Motor Lublin 34 77 24 5 5 80 23
2 Stal Rzeszów 34 74 23 5 6 80 33
3 Resovia 34 65 19 8 7 50 25
4 Orlęta Radzyń Podlaski 34 62 18 8 8 59 42
5 Karpaty Krosno 34 61 17 10 7 63 33
6 Avia Świdnik 34 58 17 7 10 69 41
7 JKS 1909 Jarosław 34 57 16 9 9 51 29
8 Polonia Przemyśl 34 54 16 6 12 40 40
9 Lublinianka 34 48 13 9 12 37 35
10 Chełmianka Chełm 34 47 13 8 13 57 52
11 Piast Tuczempy 34 44 12 8 14 34 41
12 Sokół Sieniawa 34 44 12 8 14 54 57
13 Wólczanka Wólka Pełkińska 34 42 11 9 14 37 42
14 Tomasovia Tomaszów Lubelski 34 37 10 7 17 40 57
15 Lewart Lubartów 34 37 10 7 17 42 54
16 Izolator Boguchwała 34 29 8 5 21 42 74
17 AMSPN Hetman Zamość 34 11 3 2 29 16 108
18 Orzeł Przeworsk 34 9 2 3 29 23 88
Legenda:
baraże o awans do II ligi
spadek do IV ligi
  • źródło: [1] oraz prasa regionalna.
  • Motor Lublin przegrał swoje mecze barażowe i pozostał w III lidze.
  • Orzeł Przeworsk, AMSPN Hetman Zamość, Izolator Boguchwała, Lewart Lubartów, Tomasovia Tomaszów Lubelski, Wólczanka Wólka Pełkińska, Sokół Sieniawa, Piast Tuczempy, Chełmianka Chełm, Lublinianka i Polonia Przemyśl spadły do IV ligi.

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

29 goli
26 goli
20 goli
19 goli
16 goli
15 goli

Baraż o awans do II ligi[edytuj | edytuj kod]

Data Drużyna 1. Drużyna 2. Wynik
1. mecz 11 czerwca 2016 Motor Lublin Olimpia Elbląg 0:1
Rewanż 15 czerwca 2016 Olimpia Elbląg Motor Lublin 2:1
  • Wynik dwumeczu – 3:1 dla Olimpii Elbląg

Sezon 2014/2015[edytuj | edytuj kod]

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

W III lidze występowało 18 drużyn:

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Stal Rzeszów 34 73 21 10 3 84 29
2 Karpaty Krosno 34 72 22 6 6 57 28
3 Resovia 34 70 20 10 4 55 21
4 Motor Lublin 34 70 21 7 6 78 33
5 Orlęta Radzyń Podlaski 34 54 14 12 8 49 33
6 Sokół Sieniawa 34 50 14 8 12 48 40
7 Chełmianka Chełm 34 49 12 13 9 41 31
8 Wólczanka Wólka Pełkińska 34 48 13 9 12 67 70
9 Izolator Boguchwała 34 47 13 8 13 49 37
10 Avia Świdnik 34 44 11 11 12 46 44
11 JKS 1909 Jarosław 34 40 11 7 16 36 50
12 Orzeł Przeworsk 34 40 9 13 12 35 45
13 Lublinianka 34 36 8 12 14 38 45
14 Tomasovia Tomaszów Lubelski 34 34 7 13 14 30 48
15 Stal Kraśnik 34 33 10 3 21 40 53
16 Podlasie Biała Podlaska 34 30 7 9 18 32 69
17 Hetman Żółkiewka 34 28 7 7 20 38 79
18 Wisłoka Dębica 34 18 4 6 24 19 87
Legenda:
baraże o awans do II ligi
spadek do IV ligi
  • źródło: [2] oraz prasa regionalna.
  • Stal Rzeszów przegrała swoje mecze barażowe i pozostała w III lidze.
  • Wisłoka Dębica, Hetman Żółkiewka, Podlasie Biała Podlaska i Stal Kraśnik spadły do IV ligi.

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

29 goli
26 goli
21 goli
19 goli
15 goli
14 goli

Baraż o awans do II ligi[edytuj | edytuj kod]

Data Drużyna 1. Drużyna 2. Wynik
1. mecz 13 czerwca 2015 Stal Rzeszów Olimpia Zambrów 2:3
Rewanż 17 czerwca 2015 Olimpia Zambrów Stal Rzeszów 1:1
  • Wynik dwumeczu – 4:3 dla Olimpii Zambrów

Sezon 2013/2014[edytuj | edytuj kod]

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

W III lidze występowało 17 drużyn:

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Resovia 32 67 20 7 5 60 24
2 JKS 1909 Jarosław 32 58 17 7 8 42 22
3 Tomasovia Tomaszów Lubelski 32 55 14 13 5 45 29
4 Izolator Boguchwała 32 53 16 5 11 62 44
5 Stal Kraśnik 32 52 16 4 12 56 40
6 Karpaty Krosno 32 52 15 7 10 54 38
7 Sokół Sieniawa 32 51 14 9 9 53 34
8 Orlęta Radzyń Podlaski 32 51 14 9 9 44 34
9 Chełmianka Chełm 32 50 15 5 12 48 36
10 Avia Świdnik 32 47 13 8 11 46 34
11 Lublinianka 32 42 12 6 14 42 43
12 Orzeł Przeworsk 32 40 13 1 18 36 61
13 Stal Sanok 32 38 10 8 14 28 41
14 Polonia Przemyśl 32 28 7 7 18 35 54
15 Podlasie Biała Podlaska 32 28 7 7 18 27 65
16 AMSPN Hetman Zamość 32 28 7 7 18 31 65
17 Omega Stary Zamość 32 18 4 6 22 18 63
Legenda:
baraże o awans do II ligi
spadek do IV ligi
rozwiązana po sezonie
  • źródło: [3] oraz prasa regionalna.
  • Resovia przegrała swoje mecze barażowe i pozostała w III lidze.
  • Stal Sanok po zakończeniu sezonu nie przystąpiła do rozgrywek IV ligi podkarpackiej w sezonie 2014/2015 (drużyna została rozwiązana).
  • Omega Stary Zamość, AMSPN Hetman Zamość i Polonia Przemyśl spadły do IV ligi.
  • W związku z awansem tylko jednej drużyny z IV ligi lubelskiej Podlasie Biała Podlaska utrzymało się w lidze jako najwyżej sklasyfikowany spadkowicz z terytorium Lubelskiego ZPN.

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

21 goli
18 goli
16 goli
15 goli
13 goli

Baraż o awans do II ligi[edytuj | edytuj kod]

Data Drużyna 1. Drużyna 2. Wynik
1. mecz 14 czerwca 2014 Kotwica Kołobrzeg Resovia 1:1
Rewanż 18 czerwca 2014 Resovia Kotwica Kołobrzeg 0:1
  • Wynik dwumeczu – 2:1 dla Kotwicy Kołobrzeg

Sezon 2012/2013[edytuj | edytuj kod]

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

W III lidze występowało 16 drużyn:

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Stal Mielec 30 73 23 4 3 62 14
2 Tomasovia Tomaszów Lubelski 30 69 21 6 3 58 20
3 Izolator Boguchwała 30 61 18 7 5 63 34
4 Avia Świdnik 30 58 17 7 6 62 28
5 Stal Sanok 30 49 14 7 9 49 43
6 Lublinianka/Wieniawa Lublin 30 47 14 5 11 38 32
7 Polonia Przemyśl 30 43 12 7 11 52 41
8 Karpaty Krosno 30 37 8 13 9 41 37
9 Stal Kraśnik 30 34 10 4 16 45 84
10 Orlęta Radzyń Podlaski 30 34 10 4 16 32 37
11 Podlasie Biała Podlaska 30 33 8 9 13 26 36
12 Chełmianka Chełm 30 33 10 3 17 34 45
13 Orzeł Przeworsk 30 30 8 6 16 37 49
14 Czarni 1910 Jasło 30 27 8 3 19 37 50
15 Orlęta Łuków 30 19 5 4 21 24 74
16 Unia Nowa Sarzyna 30 27 8 3 19 26 62
Legenda:
awans do II ligi
spadek do IV ligi
spadek do Klasy okręgowej
  • źródło: [4] oraz prasa regionalna.
  • Czarni 1910 Jasło wycofali się z rozgrywek po 25. kolejce i powrócili do rozgrywek po 26. kolejce.
  • Stal Mielec awansowała do II ligi, grupy wschodniej.
  • Orlęta Łuków i Czarni 1910 Jasło spadły do IV ligi.
  • Unia Nowa Sarzyna wycofała się z rozgrywek po rundzie jesiennej. W sezonie 2012/13 będzie występowała w klasie okręgowej.

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

20 goli
14 goli
13 goli
12 goli
11 goli

Sezon 2011/2012[edytuj | edytuj kod]

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

W III lidze występowało 16 drużyn:

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Siarka Tarnobrzeg 30 57 17 6 7 55 28
2 Avia Świdnik 30 55 16 7 7 39 27
3 Podlasie Biała Podlaska 30 53 16 5 9 47 30
4 Orlęta Radzyń Podlaski 30 50 15 5 10 40 29
5 Partyzant Targowiska 30 49 14 7 9 48 35
6 Tomasovia Tomaszów Lubelski 30 45 12 9 9 37 32
7 Izolator Boguchwała 30 41 10 11 9 28 26
8 Stal Kraśnik 30 39 11 6 13 48 50
9 Karpaty Krosno 30 38 10 8 12 29 34
10 Stal Mielec 30 38 11 5 14 28 31
11 KS Zaczernie 30 36 10 6 14 28 41
12 Stal Sanok 30 35 8 11 11 32 36
13 Polonia Przemyśl 30 35 8 11 11 31 43
14 Unia Nowa Sarzyna 30 34 8 10 12 31 34
15 Strumyk Malawa 30 29 7 8 15 31 53
16 Chełmianka Chełm 30 26 7 5 18 31 54
Legenda:
awans do II ligi
spadek do IV ligi
spadek do Klasy okręgowej
  • źródło: [5] oraz prasa regionalna.
  • Siarka Tarnobrzeg awansowała do II ligi, grupy wschodniej.
  • Strumyk Malawa spadł do IV ligi.
  • Partyzant Targowiska i KS Zaczernie w sezonie 2012/13 będą występowały w klasie okręgowej.
  • Po zakończeniu sezonu Partyzant Targowiska wycofał się z rozgrywek, dzięki czemu utrzymała się Unia Nowa Sarzyna.
  • KS Zaczernie także wycofał się z rozgrywek po ich zakończeniu, a z wolnego miejsca i z gry w III lidze w sezonie 2012/2013 zrezygnował Strumyk Malawa, dzięki czemu utrzymała się Chełmianka Chełm.

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

17 goli
15 goli
13 goli
12 goli
10 goli

Sezon 2010/2011[edytuj | edytuj kod]

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

W III lidze występowało 16 drużyn:

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Wisła Puławy 30 65 20 5 5 70 36
2 Izolator Boguchwała 30 63 19 6 5 66 26
3 Siarka Tarnobrzeg 30 51 14 9 7 62 31
4 Stal Sanok 30 50 15 5 10 44 31
5 Partyzant Targowiska 30 50 14 8 8 44 26
6 Karpaty Krosno 30 49 14 7 9 42 28
7 Avia Świdnik 30 44 11 11 8 36 29
8 Tomasovia Tomaszów Lubelski 30 44 12 8 10 35 36
9 Polonia Przemyśl 30 40 11 7 12 38 43
10 Unia Nowa Sarzyna 30 39 12 3 15 35 50
11 Podlasie Biała Podlaska 30 39 11 6 13 30 36
12 Chełmianka Chełm 30 38 11 5 14 38 53
13 Bogdanka II Łęczna 30 37 10 7 13 39 43
14 Stal Mielec 30 33 9 6 15 35 38
15 Stal Poniatowa 30 18 4 6 20 22 61
16 Olender Sól 30 9 2 3 25 10 79
Legenda:
awans do II ligi
spadek do IV ligi
spadek do Klasy A
  • źródło: [6] oraz prasa regionalna.
  • Po rundzie jesiennej Górnik II Łęczna zmienił nazwę klubu na GKS Bogdanka II Łęczna.
  • Wisła Puławy awansowała do II ligi, grupy wschodniej.
  • Stal Poniatowa i Bogdanka II Łęczna spadły do IV ligi.
  • Olender Sól wycofał się z rozgrywek po rundzie jesiennej. W sezonie 2011/12 zrezygnował z gry w klasie okręgowej i będzie występował w zamojskiej klasie A.
  • W III lidze utrzymała się Stal Mielec, ponieważ Bogdanka II Łęczna zrezygnowała z występów w III lidze w sezonie 2011/2012 i została przyjęta przez Lubelski ZPN do IV ligi lubelskiej.

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

25 goli
17 goli
16 goli
13 goli
12 goli

Sezon 2009/2010[edytuj | edytuj kod]

Mapa występujących drużyn

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

W III lidze występowało 16 drużyn:

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Spartakus Szarowola 30 70 22 4 4 57 16
2 Górnik II Łęczna 30 65 20 5 5 47 19
3 Avia Świdnik 30 53 14 11 5 34 22
4 Stal Sanok 30 45 13 6 11 37 37
5 Siarka Tarnobrzeg 30 44 11 11 8 33 34
6 Tomasovia Tomaszów Lubelski 30 44 11 11 8 32 28
7 Unia Nowa Sarzyna 30 43 11 10 9 35 31
8 Izolator Boguchwała 30 39 10 9 11 38 31
9 Podlasie Biała Podlaska 30 38 10 8 12 27 28
10 Wisła Puławy 30 38 10 8 12 43 40
11 Stal Poniatowa 30 35 9 8 13 21 37
12 Karpaty Krosno 30 35 8 11 11 30 36
13 Stal Mielec 30 34 7 13 10 33 33
14 Wisłoka Dębica 30 20 4 8 18 21 51
15 Orlęta Radzyń Podlaski 30 21 4 9 17 17 41
16 Stal Kraśnik 30 16 6 8 16 22 43
Legenda:
awans do II ligi
spadek do IV ligi
  • źródło: [7] oraz prasa regionalna.
  • Spartakus Szarowola przekazał licencję i miejsce w II lidze wschodniej w sezonie 2010/2011 Motorowi Lublin S.A. i będzie występował w zamojskiej klasie B, gdzie zajmie miejsce rezerw.
  • Stal Mielec utrzymała się w III lidze, ponieważ do rozgrywek w sezonie 2010/2011 nie przystąpi zdegradowany z II ligi Hetman Zamość (drużyna została rozwiązana).
  • Stal Kraśnik, Orlęta Radzyń Podlaski i Wisłoka Dębica spadły do IV ligi.

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

15 goli
14 goli
12 goli
11 goli
10 goli

Sezon 2008/2009[edytuj | edytuj kod]

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

W III lidze (dawniej IV lidze) występowało 16 drużyn:

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Resovia 30 64 18 10 2 54 17
2 Stal Rzeszów 30 56 16 8 6 52 25
3 Górnik II Łęczna 30 52 14 10 6 52 26
4 Unia Nowa Sarzyna 30 46 13 7 10 37 33
5 Avia Świdnik 30 46 12 10 8 36 30
6 Izolator Boguchwała 30 46 13 7 10 42 3
7 Wisłoka Dębica 30 43 10 13 7 36 30
8 Stal Kraśnik 30 39 11 6 13 31 43
9 Tomasovia Tomaszów Lubelski 30 38 9 11 10 34 30
10 Karpaty Krosno 30 36 9 9 12 36 41
11 Stal Mielec 30 35 7 14 9 29 32
12 Spartakus Szarowola 30 35 9 8 13 34 41
13 Orlęta Radzyń Podlaski 30 33 9 6 15 26 44
14 Orzeł Przeworsk 30 30 8 6 16 30 55
15 Orlęta Łuków 30 27 6 9 15 26 43
16 Łada Biłgoraj 30 23 5 8 17 24 54
Legenda:
awans do II ligi
baraże o awans do II ligi
spadek do IV ligi
  • źródło: [8] oraz prasa regionalna.
  • Resovia awansowała do II ligi, grupy wschodniej.
  • Stal Rzeszów wygrała swoje mecze barażowe i awansowała do II ligi, grupy wschodniej.
  • Łada Biłgoraj, Orlęta Łuków i Orzeł Przeworsk spadły do IV ligi.

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

19 goli
16 goli
14 goli
11 goli

Baraż o awans do II ligi[edytuj | edytuj kod]

Data Drużyna 1. Drużyna 2. Wynik
1. mecz 17 czerwca 2009 Stal Rzeszów Concordia Piotrków Trybunalski 1:0
Rewanż 20 czerwca 2009 Concordia Piotrków Trybunalski Stal Rzeszów 1:3
  • Wynik dwumeczu – 4:1 dla Stali Rzeszów