Wtoraja liga ZSRR w piłce nożnej mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy trzeciej klasy rozgrywek w Związku Radzieckim. Zobacz też: Pierwaja liga ZSRR w piłce nożnej mężczyzn – druga klasa rozgrywek.

Wtoraja Liga SSSR (ros. Вторая Лига СССР - pol. Druga Liga ZSRR) – trzecia klasa rozgrywek Mistrzostw Związku Radzieckiego w piłce nożnej. Mistrzostwa klubów były rozgrywane od 1936 do końca istnienia ZSRR w 1991. System rozgrywek zmieniał się na przestrzeni lat. Najczęściej turnieje o Mistrzostwo ZSRR toczyły się w formie rozgrywek ligowych (mecz i rewanż) w systemie wiosna-jesień. Zmieniała się także nazwa najwyższej ligi. Nazwę Wtoraja Liga nadano jej w sezonie 1971. W latach 1936-1937 nosiła nazwę Grupa W (W latach 1938-1962 nie istniała, z wyjątkiem 1946 - Trietja grupa), w latach 1963-1969 Klasa B, a w 1970 Wtoraja Grupa A.

Mistrzowie i pozostali medaliści[edytuj | edytuj kod]

Sezon K T Mistrz Wicemistrz III miejsce Br. Król strzelców Uwagi
1936 (w)     1 Dinamo Rostów nad Donem Stroiteli Baku Dynamo Odessa ? ? 8 klubów
1936 (j)     1 Dinamo Kazań Spartak Charków Dynamo Dniepropetrowsk ? ? 8 klubów
1937     1 Dynamo Odessa Łokomotyw Kijów Stachanoweć Stalino ? ? 10 klubów
1938-1945     nie rozgrywano
1946     1 Dinamo Ryga
Spartak Użhorod
Zenit Kaliningrad
Krylja Sowietow Tbilisi
Dinamo Swierdłowsk
Dinamo Ałmaty
? ? 119 klubów; 15 stref, potem 2 gr.finałowe
1947-1962     nie rozgrywano
1963     1 Wołga Kalinin
SKA Odessa
Lokomotiwi Tbilisi
Dinamo Kirow
Łokomotyw Winnica
Dinamo Batumi
Zwiezda Sierpuchow
Azowstal Żdanow
? ? 151 klubów; 9 stref, potem 3 gr.finałowe
1964     1 Rostsielmasz Rostów nad Donem
Łokomotyw Winnica
Granitas Kłajpeda
Terek Grozny
SKA Kijów
Wostok Ust-Kamienogorsk
Tiekstilszczik Iwanowo
Polissia Żytomierz
Politotdel Taszkent.oblast
? ? 151 klubów; 9 stref, potem 3 gr.finałowe
1965     1 Spartak Nalczyk
SKA Lwów
Dinamo Kirowobad
Rubin Kazań
SKA Kijów
Dinamo Baku
Sokoł Saratów
Awanhard Żółte Wody
Pamir Leninabad
? ? 175 klubów; 9 stref, potem 3 gr.finałowe
1966     1 Lokomotiw Kaługa
Awanhard Żółte Wody
Pamir Leninabad
Meszachte Tkibuli
Spartak Ordżonikidze
Dynamo Chmielnicki
Mietałłurg Szymkent
Polad Sumgait
Mietałłurg Tuła
Łokomotyw Chersoń
Dinamo Celinograd
Nioman Grodno
? ? 165 klubów; 9 stref, potem 4 gr.finałowe
1967     1 Dinamo Machaczkała
Awtomobilist Żytomierz
Zarafshon Navoiy
Nioman Grodno
Wołga Uljanowsk
Chimik Siewierodonieck
Swierdlowiec Taszkent.oblast
Polad Sumgait
Wołgar Astrachań
Dnipro Krzemieńczuk
Mietałłurg Temyrtau
? ? 190 klubów; 10 stref, potem 4 gr.finałowe
1968     1 Maszuk Piatigorsk
Awanhard Tarnopol
Swierdlowiec Taszkent.oblast
Jenbek Żezkazgan
Kalininiec Swierdłowsk
Bukowyna Czerniowce
Ak Altyn Andiżan.oblast
ADK Ałmaty
Spartak Biełgorod
Szachtar Kadijewka
FK Samarkanda
Mietałłurg Temyrtau
? ? 251 klubów; 13 stref, potem 5 gr.finałowe
1969     1 Drużba Majkop
Spartak Iwano-Frankiwsk
Taszawtomasz Taszkent
Traktor Pawłodar
Dila Gori
Saturn Rybinsk
Szachtar Gorłówka
FK Samarkanda
Cementnik Semipałatyńsk
Guria Lanczchuti
Iskra Smoleńsk
Spartak Sumy
FK Yangiyer
Jenbek Żezkazgan
Awtomobilist Nalczyk
? ? 265 klubów; 14 stref, potem 5 gr.finałowych
1970     1 Metałurh Zaporoże
Awtomobilist Nalczyk
Tawrija Symferopol
Spartak Joszkar-Oła
Awtomobilist Żytomierz
Kuzbass Kemerowo
? ? 66 klubów; 3 strefy
1971     1 Zwiezda Perm Awtomobilist Nalczyk Krywbas Krzywy Róg (wygrał baraż z Iskra Smoleńsk) ? ? 124 klubów; 6 stref, potem finał
1972     1 Kuzbass Kemerowo Mietałłurg Lipieck Spartak Iwano-Frankiwsk (wygrał baraż z Daugava Ryga) ? ? 130 klubów; 7 stref, potem finał
1973     1 Urałmasz Swierdłowsk Tawrija Symferopol Kubań Krasnodar ? ? 126 klubów; 7 stref, potem finał
1974     1 Ałga Frunze Rubin Kazań Metalist Charków ? ? 116 klubów; 6 stref, potem 3 półfinały i finał
1975     1 Terek Grozny Daugava Ryga Stroitel Aszchabad ? ? 111 klubów; 6 stref, potem 3 półfinały i finał
1976     1 Krywbas Krzywy Róg
Urałmasz Swierdłowsk
Dinamo Leningrad
Maszuk Piatigorsk
Guria Lanczchuti
Meliorator Yangiyer
? ? 121 klubów; 6 stref, potem finał
1977     1 SKA Odessa
Žalgiris Wilno
Kubań Krasnodar
Spartak Semipałatyńsk
Spartak Nalczyk
FK Yangiyer
? ? 128 klubów; 6 stref, potem finał
1978     1 Metalist Charków
Zwiezda Perm
Spartak Nalczyk
Fakieł Woroneż
Traktor Pawłodar
Ałga Frunze
? ? 139 klubów; 6 stref, potem finał
1979     1 Iskra Smoleńsk
Kołos Nikopol
Dinamo Stawropol
Guria Lanczchuti
Buston Dżyzak
SKA Chabarowsk
Tiekstilszczik Iwanowo
SKA Kijów
Rotor Wołgograd
Lokomotiwi Samtredia
Szachrichonczi Szachrichan
Szachtior Karaganda
Dynama Brześć
SKA Lwów
Mietałłurg Lipieck
Karabach Stepanakert
Aktiubiniec Aktöbe
Łucz Władywostok
? ? 142 klubów; 6 stref
1980     1 Spartak Kostroma
Traktor Pawłodar
CSKA Kijów
Rotor Wołgograd
Dinamo Samarkanda
Chimik Grodno
Lokomotiwi Samtredia
Torpedo Togliatti
Dinamo Barnauł
? ? 154 klubów; 9 stref, potem 3 finały
1981     1 Daugava Ryga
Dinamo Kirow
Rotor Wołgograd
Kotajk Abowian
Krywbas Krzywy Róg
Tiekstilszczik Iwanowo
Neftchi Fergana
Aktiubiniec Aktöbe
Tiekstilszczik Iwanowo
? ? 165 klubów; 9 stref, potem 3 finały
1982     1 Tiekstilszczik Iwanowo
Dniapro Mohylew
Kuzbass Kemerowo
Spartak Ordżonikidze
Dinamo Samarkanda
Szachtior Karaganda
Kotajk Abowian
Bukowyna Czerniowce
Lokomotiw Czelabińsk
? ? 161 klubów; 9 stref, potem 3 finały
1983     1 Irtysz Omsk
Spartak Ordżonikidze
Dinamo Batumi
Mietałłurg Lipieck
Znamia Truda Oriechowo-Zujewo
Krylja Sowietow Kujbyszew
SKA Kijów
Szachtior Karaganda
Neftchi Fergana
? ? 159 klubów; 9 stref, potem 3 finały
1984     1 Krylja Sowietow Kujbyszew
Kotajk Abowian
Dinamo Stawropol
Nywa Winnica
Gieołog Tiumeń
Dinamo Samarkanda
Celinnik Celinograd
Zorki Krasnogorsk
Bałtika Kaliningrad
? ? 162 klubów; 9 stref, potem 3 finały
1985     1 Rostsielmasz Rostów nad Donem
Atlantas Kłajpeda
Iskra Smoleńsk
Tawrija Symferopol
Zwiezda Perm
Meliorator Szymkent
Zwiezda Dżyzak
Mercchali Macharadze
Gieołog Tiumeń
? ? 153 klubów; 9 stref, potem 3 finały barażowe
1986     1 Krylja Sowietow Kujbyszew
Gieołog Tiumeń
Zoria Woroszyłowgrad
Kepez Kirowobad
Mietałłurg Lipieck
Soxibkor Xalqobod
Krasnaja Priesnia Moskwa
Meliorator Szymkient
Sokoł Saratów
? ? 159 klubów; 9 stref, potem 3 finały
1987     1 Tawrija Symferopol
Zwiezda Perm
Kubań Krasnodar
Iskra Smoleńsk
Meliorator Szymkent
Nistru Kiszyniów
Lokomotiwi Samtredia
SKA Chabarowsk
Neftchi Fergana
? ? 161 klubów; 9 stref, potem 3 finały
1988     1 Nistru Kiszyniów
Torpedo Kutaisi
Fakieł Woroneż
Neftchi Fergana
Cemient Noworosyjsk
Bukowyna Czerniowce
Irtysz Omsk
Traktor Pawłodar
Urałmasz Swierdłowsk
? ? 169 klubów; 9 stref, potem 3 finały
1989     1 Lokomotiw Gorki
Textilșcic Tyraspol
Dinamo Suchumi
Irtysz Omsk
Wołyń Łuck
Neftchi Fergana
Cemient Noworosyjsk
Krylja Sowietow Kujbyszew
Traktor Pawłodar
? ? 195 klubów; 9 stref, potem 3 finały
1990     1 Bukowyna Czerniowce
Urałmasz Swierdłowsk
Neftchi Fergana
Daugava Ryga
Tiekstilszczik Kamyszyn
Navbahor Namangan
Karpaty Lwów
Krylja Sowietow Samara
Okiean Nachodka
? ? 66 klubów; 3 strefy
1991     1 Karpaty Lwów
Asmarał Moskwa
Okiean Nachodka
Zoria Ługańsk
Krylja Sowietow Samara
Köpetdag Aszchabad
Kəpəz Gəncə
Torpedo Włodzimierz
Ałga Frunze
? ? 66 klubów; 3 strefy

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]