II Kielecki Batalion Etapowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
II Kielecki batalion etapowy
Historia
Państwo  II Rzeczpospolita
Sformowanie 1919
Rozformowanie 1921
Tradycje
Kontynuacja 28 batalion celny
Organizacja
Dyslokacja Grodno
Formacja Wojska Wartownicze
i Etapowe
Podległość DOE Mińsk

II Kielecki batalion etapowyoddział wojsk wartowniczych i etapowych w okresie II Rzeczypospolitej pełniący między innymi służbę ochronną na granicy polsko-sowieckiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Formowanie batalionu rozpoczęto na przełomie 1918-1919 roku. Otrzymał on nazwę okręgu generalnego, w którym powstał i kolejny numer porządkowy oznaczany cyfrą rzymską. Do batalionu wcielono żołnierzy starszych wiekiem i o słabszej kondycji fizycznej. Oficerowie i podoficerowie nie mieli większego doświadczenia bojowego. Batalion nie posiadał broni ciężkiej, a broń indywidualną żołnierzy stanowiły stare karabiny różnych wzorów z niewielką ilością amunicji[1]. We wrześniu 1919 roku dowództwo batalionu stacjonowało w Grodnie[2]. Wiosną 1920 batalion podlegał Dowództwu Okręgu Etapowego Mińsk[3].

W lutym 1921 bataliony etapowe przejęły ochronę granicy polsko-rosyjskiej[4]. Początkowo pełniły ją na linii kordonowej, a w maju zostały przesunięte bezpośrednio na linię graniczną z zadaniem zamknięcia wszystkich dróg, przejść i mostów[5]. W 1921 bataliony etapowe ochraniające granicę przekształcono w bataliony celne[6]. II Kielecki batalion etapowy przemianowany został na 28 batalion celny[7].

Służba etapowa[edytuj | edytuj kod]

W marcu 1921 batalion obsadzał pododcinek kordonowy Brasław od Porobrodzia (wyłącznie) do Miazany (włącznie)[8]. W maju nastąpiło przesuniecie kordonu na linię graniczną. Batalion ochraniał odcinek od Kality do Wiat[9].

Dowódcy batalionu[edytuj | edytuj kod]

  • por. / rtm. Stanisław Jabłonowski-Grzymała[10][a]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Stanisław Jabłonowski-Grzymała urodził się 15 czerwca 1869 roku. Jego oddziałem macierzystym był 2 pułk ułanów. W ewidencji c. k. Obrony Krajowej figurował jako Stanislaus Graf Jablonowski von Grzymała[11]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]