II liga polska w piłce nożnej (1980/1981)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
II liga 1980/1981
1979/1980 1981/1982
Szczegóły rozgrywek
Państwo  Polska
Termin sierpień 1980czerwiec 1981
Liczba zespołów 16/16 (32)
Liczba meczów 480 (po 240 w 2 grupach)
Mistrz II ligi Pogoń Szczecin (gr. I)
Gwardia Warszawa (gr. II)

II liga 1980/1981 – 33. edycja rozgrywek drugiego poziomu ligowego piłki nożnej mężczyzn w Polsce. Wzięły w nich udział 32 drużyny, grając w dwóch grupach systemem kołowym. Sezon ligowy rozpoczął się w sierpniu 1980, ostatnie mecze rozegrano w czerwcu 1981.

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

II liga 1980–81.png

Grupa I[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy poprzedniej edycji
Zagłębie Wałbrzych 2
Stal Stocznia Szczecin 3
Górnik Wałbrzych 4
Stoczniowiec Gdańsk 5
Lechia Gdańsk 6
Piast Gliwice 7
Pogoń Szczecin 8
Uczestnicy poprzedniej edycji
Moto Jelcz Oława 9
Olimpia Poznań 10
Stilon Gorzów Wielkopolski 11
ROW Rybnik 12
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z I ligi 1979/1980
GKS Katowice 15
Aiga uparrow inv.svg Awans z klasy międzywojewódzkiej
grupa I
Gwardia Koszalin 1
grupa VI
Kryształ Stronie Śląskie 1
grupa VII
Arkonia Szczecin 1
grupa VIII
Wisła Płock 1

Grupa II[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy poprzedniej edycji
Gwardia Warszawa 2
Broń Radom 3
Cracovia 4
Stal Stalowa Wola 5
Resovia 6
Radomiak Radom 7
GKS Tychy 8
Uczestnicy poprzedniej edycji
Hutnik Nowa Huta 9
RKS Ursus 10
Star Starachowice 11
Concordia Piotrków Trybunalski 12
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z I ligi 1979/1980
Polonia Bytom 16
Aiga uparrow inv.svg Awans z klasy międzywojewódzkiej
grupa II
Jagiellonia Białystok 1
grupa III
Błękitni Kielce 1
grupa IV
Stal Rzeszów 1
grupa V
Górnik Knurów 1

Rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy obu grup rozegrali po 30 kolejek ligowych (razem 240 spotkań) w dwóch rundach: jesiennej i wiosennej. Mistrzowie grup uzyskali awans do I ligi, zaś do III ligi spadły drużyny z miejsc 13–16.

Grupa I – tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Pogoń Szczecin (M) (A) 30 19 3 8 67 26 +41 41 Awans do I ligi
2 Piast Gliwice 30 16 7 7 42 24 +18 39
3 Stilon Gorzów Wielkopolski 30 12 10 8 33 30 +3 34 STI–GKS 1:0
GKS–STI 0:1
4 GKS Katowice 30 12 10 8 33 25 +8 34
5 Zagłębie Wałbrzych 30 11 11 8 33 24 +9 33
6 Stoczniowiec Gdańsk 30 11 9 10 36 41 −5 31 STG: 5 pkt
LEC: 4 pkt
STS: 3 pkt
7 Lechia Gdańsk 30 10 11 9 31 29 +2 31
8 Stal Stocznia Szczecin 30 11 9 10 32 30 +2 31
9 Olimpia Poznań 30 9 12 9 26 31 −5 30 OLI–ROW 1:0
ROW–OLI 0:0
10 ROW Rybnik 30 11 8 11 36 34 +2 30
11 Wisła Płock 30 11 7 12 33 38 −5 29 Przeniesiona do grupy II
12 Górnik Wałbrzych 30 8 11 11 30 39 −9 27
13 Arkonia Szczecin (S) 30 10 6 14 42 44 −2 26 Spadek do III ligi
14 Moto Jelcz Oława (S) 30 8 9 13 29 38 −9 25 MOT–GWK 2:1
GWK–MOT 1:0
15 Gwardia Koszalin (S) 30 7 11 12 18 30 −12 25
16 Kryształ Stronie Śląskie (S) 30 5 4 21 27 65 −38 14

Źródło: Paweł Mogielnicki's Page (ang.) [dostęp 2011-07-30].
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek. W przypadku miejsc spadkowych brany był pod uwagę bilans w całym cyklu rozgrywek.

Grupa II – tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Gwardia Warszawa (M) (A) 30 19 4 7 48 17 +31 42 Awans do I ligi
2 Hutnik Nowa Huta 30 18 5 7 48 25 +23 41
3 Polonia Bytom 30 14 10 6 38 23 +15 38
4 Resovia 30 16 5 9 34 29 +5 37
5 GKS Tychy 30 14 7 9 33 22 +11 35 Przeniesiona do grupy I
6 Stal Rzeszów 30 11 11 8 33 29 +4 33
7 Błękitni Kielce 30 13 5 12 30 22 +8 31
8 Stal Stalowa Wola 30 11 8 11 35 32 +3 30
9 Górnik Knurów 30 11 6 13 30 35 −5 28 GÓR: 5 pkt
CRA: 4 pkt
RAD: 3 pkt
10 Cracovia 30 10 8 12 34 38 −4 28
11 Radomiak Radom 30 10 8 12 30 25 +5 28
12 Broń Radom 30 8 9 13 29 39 −10 25 BRO–URS 2:0
URS–BRO 0:1
13 RKS Ursus (S) 30 10 5 15 32 45 −13 25 Spadek do III ligi
14 Concordia Piotrków Trybunalski (S) 30 7 8 15 36 45 −9 22
15 Jagiellonia Białystok (S) 30 7 6 17 22 55 −33 20
16 Star Starachowice (S) 30 6 5 19 21 52 −31 17

Źródło: Paweł Mogielnicki's Page (ang.) [dostęp 2011-07-31].
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.