II liga polska w piłce nożnej (2018/2019)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
II liga 2018/2019
2017/2018 2019/2020
Szczegóły rozgrywek
Państwo  Polska
Termin 22 lipca 2018 –
19 maja 2019
Liczba zespołów 18
Liczba meczów 306
Stadiony 18 (w 18 miastach)
Bramki 799 (2,61 na mecz)
Mistrz II ligi Radomiak Radom
Król strzelców Brazylia Leandro (16)

II liga polska 2018/2019 – 5. edycja rozgrywek trzeciego poziomu ligowego piłki nożnej mężczyzn w Polsce po reformie, wprowadzającej na tym szczeblu jedną grupę ogólnokrajową. Brało w nich udział 18 drużyn, grających systemem kołowym. Zmagania rozpoczęły się 22 lipca 2018, a zakończyły się 19 maja 2019. Mistrzem II ligi został Radomiak Radom.

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w II lidze 2018/2019
Uczestnicy poprzedniej edycji
RAD Radomiak Radom 5
ELB Olimpia Elbląg 6
SIA Siarka Tarnobrzeg 7
BEŁ GKS Bełchatów 8
GRW Gryf Wejherowo 9
ROZ Rozwój Katowice 10
SSW Stal Stalowa Wola 11
ROW ROW 1964 Rybnik 12
ZNI Znicz Pruszków 13
BŁS Błękitni Stargard 14
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z I ligi 2017/2018
przegrany baraży
PSI Pogoń Siedlce 15
pozostałe drużyny
GKŁ Górnik Łęczna 16
OGR Olimpia Grudziądz 17
RCH Ruch Chorzów 18
Aiga uparrow inv.svg Awans z III ligi 2017/2018
mistrzowie grup
WID Widzew Łódź (gr. I)
ELA Elana Toruń (gr. II)
SKC Skra Częstochowa (gr. III)
RES Resovia (gr. IV)

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.

Rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

W sezonie 2018/2019 drużyny rozgrywać będą 34 kolejki ligowe po 9 meczów (razem 306 spotkań) w dwóch rundach – jesiennej i wiosennej.

Trzy czołowe miejsca w tabeli końcowej premiowane będą awansem do I ligi. Cztery ostatnie drużyny spadną do III ligi.

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Radomiak Radom (A) 34 17 8 9 67 28 +39 59 Awans do I ligi
2 Olimpia Grudziądz (A) 34 18 5 11 65 44 +21 59
3 GKS Bełchatów1 (A) 34 16 12 6 41 22 +19 58
4 Elana Toruń 34 15 11 8 51 37 +14 56
5 Widzew Łódź 34 13 16 5 48 29 +19 55
6 Pogoń Siedlce 34 14 9 11 54 42 +12 51
7 Stal Stalowa Wola 34 15 6 13 47 45 +2 51
8 Znicz Pruszków 34 13 7 14 47 60 −13 46
9 Górnik Łęczna 34 12 10 12 49 55 −6 46
10 Resovia 34 13 7 14 39 45 −6 46
11 Skra Częstochowa 34 12 7 15 32 48 −16 43
12 Błękitni Stargard 34 11 8 15 41 51 −10 41
13 Olimpia Elbląg 34 10 10 14 28 38 −10 40
14 Gryf Wejherowo 34 11 7 16 49 61 −12 40
15 Siarka Tarnobrzeg (S) 34 11 6 17 33 57 −24 39 Spadek do III ligi
16 ROW 1964 Rybnik (S) 34 8 14 12 33 41 −8 38
17 Rozwój Katowice (S) 34 8 10 16 38 52 −14 34
18 Ruch Chorzów (S) 34 7 11 16 37 44 −7 32

Aktualne na 19 maja 2019. Źródło: 90minut.pl (pol.)
Oznaczenia: (M) – zapewniony tytuł mistrzowski, (A) – zapewniony awans, (S) – zapewniony spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1GKS Bełchatów został ukarany 2 punktami ujemnymi za zaległości finansowe[1].

Miejsca po danych kolejkach[edytuj | edytuj kod]

Drużyna \
Kolejka
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34
Radomiak 5 3 3 7 4 7 5 6 3 4 4 4 5 5 5 3 2 2 2 2 1 2 1 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Olimpia G. 2 2 7 4 2 2 4 2 1 1 2 3 4 4 4 6 5 4 5 6 7 7 5 4 3 3 3 3 2 4 5 5 2 2
GKS 18 11 11 10 11 11 8 5 5 5 7 5 3 3 3 4 4 5 4 4 4 4 3 3 5 5 4 5 4 3 2 4 3 3
Elana 8 7 2 8 6 5 2 3 6 3 3 2 2 2 2 2 3 3 3 3 3 3 4 5 4 4 5 4 5 5 3 2 4 4
Widzew 3 1 1 6 5 4 3 4 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 1 2 1 2 2 2 2 3 2 4 3 5 5
Pogoń 11 12 16 16 17 15 13 13 15 15 16 17 15 13 15 17 18 16 14 16 14 11 10 11 11 10 10 10 7 6 6 6 6 6
Stal 6 4 6 3 8 9 10 12 12 13 10 8 11 7 6 7 7 7 8 7 6 6 7 7 7 7 8 6 8 7 7 8 7 7
Znicz 1 8 9 11 10 10 11 11 9 8 8 9 6 6 8 8 8 9 9 9 10 10 11 10 8 8 9 7 9 10 8 7 8 8
Górnik 10 5 4 1 3 3 6 7 7 7 5 6 7 8 7 5 6 6 6 5 5 5 6 6 6 6 6 8 6 8 9 9 10 9
Resovia 17 17 15 17 16 17 17 17 14 11 12 14 14 15 11 9 9 8 7 8 8 8 8 8 9 11 11 11 10 9 10 10 9 10
Skra 14 14 18 18 18 18 18 18 16 16 15 15 16 17 17 14 11 11 11 10 9 9 9 9 10 9 7 9 11 11 11 11 11 11
Błękitni 12 9 10 9 7 8 9 9 11 12 14 11 9 11 12 10 12 12 12 14 13 15 12 12 12 12 12 13 15 12 12 12 12 12
Olimpia E. 16 16 13 14 15 13 15 16 17 18 18 18 18 16 16 18 17 18 18 18 18 17 17 18 18 18 17 14 13 14 13 13 14 13
Gryf 7 6 8 5 9 6 7 8 8 10 11 13 12 12 13 11 13 13 13 12 11 12 13 13 13 15 18 15 16 15 14 14 13 14
Siarka 4 10 5 2 1 1 1 1 4 6 6 7 8 9 9 12 14 14 17 15 15 16 16 17 16 17 13 12 12 13 15 15 15 15
ROW 13 15 17 12 13 16 16 14 13 14 13 10 13 14 14 16 17 15 16 17 17 18 18 16 17 16 14 16 17 18 16 16 16 16
Rozwój 9 13 14 15 14 12 14 15 18 17 17 16 16 18 18 15 15 17 15 13 16 14 15 15 15 14 16 18 18 17 18 18 18 17
Ruch 15 18 12 13 12 14 12 10 10 9 9 12 10 10 10 13 10 10 10 11 12 13 14 14 14 13 15 17 14 16 17 17 17 18

UWAGA:

  • Grubsza linia pionowa oznacza granicę między rundą jesienną a wiosenną.

Lider kolejka po kolejce[edytuj | edytuj kod]

Radomiak RadomWidzew ŁódźRadomiak RadomWidzew ŁódźRadomiak RadomWidzew ŁódźOlimpia GrudziądzSiarka TarnobrzegGórnik ŁęcznaWidzew ŁódźZnicz Pruszków

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość BŁS ELA BEŁ GKŁ GRW PSI RAD RES ROW ROZ RCH ELB OGR SIA SKC SSW WID ZNI
Błękitni Stargard 1:2 0:0 0:2 4:1 3:0 0:6 1:1 1:1 1:1 3:1 1:1 1:2 3:0 3:0 1:0 0:0 3:2
Elana Toruń 2:1 4:2 2:0 0:2 3:0 2:1 0:1 3:0 2:2 0:0 1:2 2:2 4:2 2:1 2:1 0:0 5:1
GKS Bełchatów 3:0 0:0 2:0 3:1 1:1 2:2 1:0 1:0 2:1 1:0 1:1 2:1 2:0 3:0 1:2 3:1 3:0
Górnik Łęczna 1:1 1:1 1:1 2:1 1:2 5:2 1:0 4:1 2:2 5:1 2:1 1:3 1:2 2:1 2:0 0:0 2:2
Gryf Wejherowo 2:0 3:1 0:1 2:2 1:1 0:3 1:0 1:0 3:1 3:2 0:2 3:0 1:1 0:1 1:3 1:2 5:2
Pogoń Siedlce 4:1 2:0 0:0 4:0 7:2 1:1 1:3 2:2 1:0 1:0 0:1 3:1 2:1 0:1 5:1 0:1 0:3
Radomiak Radom 0:1 2:0 1:1 5:1 3:0 3:2 5:0 0:0 2:0 2:0 5:0 4:2 5:0 1:0 1:0 0:1 4:0
Resovia 1:0 0:0 0:0 2:2 1:1 1:3 1:0 0:1 1:3 1:0 2:0 0:2 3:0 2:2 1:0 1:1 1:3
ROW Rybnik 1:0 0:1 0:1 1:2 1:1 1:1 2:2 2:1 0:2 1:0 1:2 1:1 1:1 0:0 0:1 2:2 3:0
Rozwój Katowice 3:1 0:0 0:0 0:1 2:1 2:2 1:0 1:2 2:4 0:3 0:1 1:2 6:0 1:1 0:0 0:4 1:3
Ruch Chorzów 1:1 1:2 2:2 1:1 1:1 2:1 0:2 5:1 3:0 1:1 1:0 1:2 2:0 4:0 1:1 1:3 1:1
Olimpia Elbląg 0:1 2:2 0:1 2:0 1:1 1:1 2:1 0:1 0:0 1:2 0:0 0:0 0:2 1:0 3:2 1:1 1:0
Olimpia Grudziądz 3:1 2:1 1:0 6:1 1:2 2:0 1:0 3:4 1:2 3:0 0:0 3:0 2:3 4:0 2:0 3:2 1:1
Siarka Tarnobrzeg 0:1 2:2 0:1 0:3 3:0 0:1 0:2 2:1 0:2 1:0 1:0 1:0 1:0 2:1 3:0 1:1 2:2
Skra Częstochowa 1:0 1:2 1:0 0:0 2:1 2:1 0:0 0:2 0:0 2:0 1:0 2:1 0:4 1:0 3:2 1:1 2:4
Stal Stalowa Wola 4:2 1:0 1:0 2:1 4:2 0:2 0:0 2:1 1:1 4:0 2:2 1:0 4:2 1:0 1:4 3:0 1:2
Widzew Łódź 4:2 1:1 0:0 3:0 3:1 1:1 0:0 2:1 1:1 1:1 3:0 1:0 1:2 4:0 2:0 0:0 1:1
Znicz Pruszków 1:2 0:2 1:0 2:0 1:4 0:2 3:2 0:2 3:1 0:2 1:0 1:1 2:1 2:2 2:1 0:2 1:0

Aktualne na 19 maja 2019. Źródło: 90minut.pl (pol.)
Objaśnienia:
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: zielony – zwycięstwo gospodarzy, żółty – remis, różowy – zwycięstwo gości.

Mecz po meczu – zwycięstwa, remisy, porażki[edytuj | edytuj kod]

Uwaga:

  • zastosowano kolejność chronologiczną (np. jeśli dana drużyna rozegrała mecz 2. kolejki jako swój piąty w kolejności, jego rezultat podano w kolumnie oznaczonej numerem „5”).
  • Grubsza linia pionowa w rzędzie „Drużyna/Mecz” oznacza granicę między rundą jesienną a wiosenną.
Drużyna \
Mecz
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34
Błękitni Stargard P Z R Z Z P R P P P P Z Z P Z P P P R P Z P Z P R P R R P Z Z Z R R
Elana Toruń R Z Z P Z R Z R Z Z R Z Z R R R R Z R P P Z P R R Z P Z P Z Z Z P P
GKS Bełchatów R Z R Z R R Z Z Z P P Z Z R R R Z R Z R P Z Z P R R Z P Z Z Z P Z R
Górnik Łęczna R Z Z Z R R P P P Z Z R P R Z Z P Z R Z R Z P R P R P R Z P P P P Z
Gryf Wejherowo R Z R Z P Z P R P P R P Z P P Z P P R Z Z P P R P P P Z P Z R Z Z P
Pogoń Siedlce R P P R P Z Z R P P P P Z Z P P P R Z R Z Z Z R R Z Z R Z Z Z R P Z
Radomiak Radom Z Z R P Z P Z R Z R Z P P Z Z Z Z R Z R Z P Z P Z Z R P Z R P R Z P
Resovia P P R P R R P Z Z Z P R P R Z Z Z Z Z P P Z R R P P P Z Z Z P P Z P
ROW 1964 Rybnik P P P Z P R R R Z R R Z P R R P P R R P P R Z R R Z R R P P Z P Z Z
Rozwój Katowice R P R R P Z P P P P Z R P P Z Z P R R Z P Z P R R R P P P Z R P P Z
Ruch Chorzów P P Z P R R Z Z R R R P Z P R P Z Z P P R P P R R P R P Z P P P R P
Olimpia Elbląg P P Z P P Z P P P P P R Z Z R P R R R Z P R R R Z R Z P Z P R Z P Z
Olimpia Grudziądz Z Z P Z Z R P Z Z Z R P P R P R Z Z P P P Z Z Z Z R Z P Z P P Z Z Z
Siarka Tarnobrzeg Z P Z Z Z R Z R P P R P P P P P P P P Z P R P Z R Z P Z R P P Z P Z
Skra Częstochowa P P P P P P Z P Z Z R R P P Z Z Z R R Z Z P Z R P Z Z R P P R P Z P
Stal Stalowa Wola Z Z P Z P P P R P R Z Z P Z Z P Z R P Z R Z P Z P P R Z P Z R P Z Z
Widzew Łódź Z Z R P Z R Z R Z Z Z Z Z Z Z R P R P R Z R R R R R R R R R R Z P P
Znicz Pruszków Z P R P Z R P Z R Z R R Z R P P Z P P Z P P R Z Z Z P Z P P Z Z P P

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

Bramki Strzelcy Drużyna
16 Gol Brazylia Leandro Radomiak Radom
14 Gol Polska Filip Kozłowski Elana Toruń
13 Gol Polska Adrian Paluchowski Pogoń Siedlce
11 Gol 5 zawodników
10 Gol 4 zawodników
9 Gol 4 zawodników
8 Gol 5 zawodników
7 Gol 8 zawodników
6 Gol 8 zawodników
5 Gol 20 zawodników
4 Gol 23 zawodników
3 Gol 26 zawodników
2 Gol 57 zawodników
1 Gol 75 zawodników

Opracowano na podstawie: 90minut.pl
W nawiasach podano liczbę bramek zdobytych przez zawodnika w ostatniej kolejce.

Hat-tricki[edytuj | edytuj kod]

Lp Piłkarz Spotkanie Rezultat Kolejka Data
1. Polska Adrian Paluchowski Pogoń Siedlce – Gryf Wejherowo 7:2 7. 26 sierpnia
2. Polska Dawid Rogalski Gryf Wejherowo – Znicz Pruszków 5:2 16. 28 października
3. Niemcy Meik Karwot Radomiak Radom – Górnik Łęczna 5:1 17. 4 listopada
4. Brazylia Leandro Radomiak Radom – Olimpia Grudziądz 4:2 21. 2 grudnia
5. Polska Mikołaj Gabor Olimpia Grudziądz – Górnik Łęczna 6:1 25. 23 marca

Wytłuszczeniem wyróżniono drużynę, w której grał zdobywca hat-tricka.

Bramki samobójcze[edytuj | edytuj kod]

Lp Piłkarz Spotkanie Rezultat Kolejka Data
1. Polska Szymon Przystalski Olimpia Grudziądz – Pogoń Siedlce 2:0 2. 28 lipca
2. Polska Piotr Witasik Górnik Łęczna – Olimpia Grudziądz 1:3 8. 1 września
3. Polska Sebastian Krawczyk Pogoń Siedlce – Resovia 1:3 9. 8 września
4. Senegal Emile Thiakane GKS Bełchatów – Rozwój Katowice 2:1 9. 8 września
5. Polska Tomasz Midzierski Górnik Łęczna – GKS Katowice 2:2 12. 30 września
6. Polska Marcin Kozłowski Ruch Chorzów – Widzew Łódź 1:3 15. 20 października
7. Polska Fryderyk Stasiak Stal Stalowa Wola - ROW 1964 Rybnik 1:1 18. 10 listopada
8. Polska Jakub Głaz Olimpia Grudziądz - Siarka Tarnobrzeg 2:3 20. 24 listopada
9. Polska Kamil Lech Ruch Chorzów - Górnik Łęczna 1:1 21. 1 grudnia
10. Polska Wojciech Daniel Górnik Łęczna - Resovia 1:0 22. 3 marca
11. Polska Grzegorz Janiszewski Pogoń Siedlce - Stal Stalowa Wola 5:1 23. 9 marca
12. Polska Łukasz Pietroń Siarka Tarnobrzeg - Gryf Wejherowo 3:0 25. 23 marca
13. Polska Arkadiusz Górka Resovia - Pogoń Siedlce 1:3 26. 27 marca
14. Polska Jakub Ostrowski Pogoń Siedlce - Błękitni Stargard 4:1 29. 20 kwietnia
15. Polska Mariusz Holik Skra Częstochowa - Widzew Łódź 1:1 31. 27 kwietnia
16. Polska Tomasz Midzierski Znicz Pruszków - Górnik Łęczna 2:0 31. 28 kwietnia
17. Polska Tomasz Midzierski Górnik Łęczna - Siarka Tarnobrzeg 1:2 32. 5 maja
18. Polska Paweł Sasin Stal Stalowa Wola - Górnik Łęczna 2:1 33. 11 maja
19. Polska Mateusz Wawrylak Radomiak Radom - Siarka Tarnobrzeg 5:0 33. 11 maja

Wytłuszczeniem wyróżniono drużynę, w której grał strzelec bramki samobójczej.
Opracowano na podstawie: 90minut.pl

Trenerzy[edytuj | edytuj kod]

Źródło: 90minut.pl

Klub Trener
Kraj Imię i nazwisko Data objęcia funkcji
Błękitni Stargard  Polska Adam Topolski 22 czerwca 2018
Elana Toruń  Polska Rafał Górak 10 kwietnia 2017
GKS Bełchatów  Polska Artur Derbin 10 kwietnia 2018
Górnik Łęczna  Polska Marcin Broniszewski 2 kwietnia 2019
Gryf Wejherowo  Polska Zbigniew Szymkowicz 21 maja 2018
Pogoń Siedlce  Polska Marcin Prasoł 3 października 2018
Radomiak Radom  Polska Dariusz Banasik 25 czerwca 2018
Resovia  Polska Szymon Grabowski 20 czerwca 2017
ROW 1964 Rybnik  Polska Jacek Trzeciak 8 listopada 2018
Rozwój Katowice  Polska Marek Koniarek 21 lipca 2018
Ruch Chorzów  Polska Marek Wleciałowski 1 listopada 2018
Olimpia Elbląg  Polska Adam Nocoń 27 września 2018
Olimpia Grudziądz  Polska Mariusz Pawlak 12 czerwca 2018
Siarka Tarnobrzeg  Polska Włodzimierz Gąsior 23 kwietnia 2015
Skra Częstochowa  Polska Paweł Ściebura 21 stycznia 2018
Stal Stalowa Wola  Polska Wojciech Fabianowski 12 września 2018
Widzew Łódź  Polska Radosław Mroczkowski 12 czerwca 2018
Znicz Pruszków  Polska Andrzej Prawda lipiec 2018

Stadiony[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość Stadion Klub Pojemność Zdjęcie
POL Łódź COA.svg Łódź Stadion Widzewa Widzew Łódź 18 018 Stadion Widzewa 29-07-2017.jpg
POL Rybnik COA.svg Rybnik Stadion Miejski ROW 1964 Rybnik 10 304 Amfiteatr i główna.JPG
POL Chorzów COA.svg Chorzów Stadion Miejski Ruch Chorzów 9 300 StadionRuch.jpg
POL Grudziądz COA.svg Grudziądz Stadion Miejski Olimpia Grudziądz 8 000 Stadion GKS Olimpia Grudziądz 2012 1.JPG
POL Łęczna COA.svg Łęczna Stadion Górnika Górnik Łęczna 7226 Górnik Łęczna photo 2.jpg
POL Stalowa Wola COA.svg Stalowa Wola Stadion MOSiR Stal Stalowa Wola 6500 Stadion MOSiR w Stalowej Woli.JPG
POL Stargard COA.svg Stargard Stadion Miejski Błękitni Stargard 6000 Stadion Błękitnych Stargard Szczeciński.png
POL Toruń COA.svg Toruń Stadion Miejski Elana Toruń 6000 Stadion w Toruniu.jpg
POL Bełchatów 1 COA.svg Bełchatów GIEKSA Arena GKS Bełchatów 5238 Stadion GKS Bełchatów (Poland).JPG
POL Radom COA.svg Radom Stadion Lekkoatletyczno-Piłkarski Radomiak Radom 4066 Stadion Miejski Radom 2012.png
POL Tarnobrzeg COA.svg Tarnobrzeg Stadion Miejski Siarka Tarnobrzeg 3676 Stadion Miejski w Tarnobrzegu.jpg
POL Rzeszów COA.svg Rzeszów Stadion CWKS Resovia Resovia 3420
POL Elbląg COA.svg Elbląg Stadion Miejski Olimpia Elbląg 3000 Trybuna kryta Ośrodka treningowego Olimpii Elbląg 'Skrzydlata' (22 maja 2011).jpg
Herb Siedlce.svg Siedlce Stadion ROSRRiT Pogoń Siedlce 2901 Siedlce-stadion na Błoniach-boisko.jpg
POL Wejherowo COA.svg Wejherowo Stadion WKS Gryf Gryf Wejherowo 2500
POL Katowice COA.svg Katowice Stadion Rozwoju Rozwój Katowice 2472 Stadion Rozwoju Katowice.jpg
POL Pruszków COA.svg Pruszków Stadion Znicza Znicz Pruszków 2150 Stadion Znicza Pruszków przed meczem.jpg
POL Boguchwała COA.svg Boguchwała Izo Arena Stal Stalowa Wola[a] 1500 Izo Arena, Poland.jpg
POL Częstochowa COA.svg Częstochowa Stolzle Stadion Sto Skra Częstochowa 990

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Stal Stalowa Wola zgłosiła do rozgrywek stadion w Boguchwale, gdyż jej obiekt jest w przebudowie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stal Stalowa Wola i GKS Bełchatów z licencjami na II ligę (pol.). 90minut.pl, 2018-06-13. [dostęp 2018-06-16].