II liga polska w piłce siatkowej mężczyzn (2009/2010)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
II liga polska 2009/2010
2008/2009 2010/2011
Szczegóły rozgrywek
Organizator PZPS
Termin 26.09.2009 - 11.04.2010
Sezon 20.
Liczba drużyn 41
Awans Awans do wyższej ligi MKS MOS Interpromex Będzin
Pekpol Ostrołęka
Red Arrow Down.svg Spadek do niższej ligi Orion Sulechów
Czarni Pruszcz Gdański
Burza Wrocław
Armat Kozienice
Górnik Siemianowice Śląskie
Strona internetowa

II liga polska w piłce siatkowej mężczyzn 2008/2009 – 20. edycja ligowych rozgrywek siatkarskich trzeciego szczebla, organizowanych przez Polski Związek Piłki Siatkowej pod nazwą II liga.

Zmagania toczyły się trójetapowo:

  1. Etap I (dwurundowa faza zasadnicza) – przeprowadzona w formule ligowej, systemem kołowym (tj. "każdy z każdym - mecz i rewanż"), rozpoczęta 10 października 2009 roku meczami 1 kolejki, a zakończona w marcu. Z uwagi na nieparzystą liczbę uczestników w grupie II podczas każdej z kolejek, jeden z zespołów zmuszony był do pauzy. Miała na celu wyłonienie dwóch grup: walczącej o awans do I ligi i walczącej o utrzymanie się w II lidze polskiej.
  2. Etap II (dwurundowa faza play-off) – przeprowadzona w systemem pucharowym, rozpoczęta w marcu 2010 pierwszymi meczami I rundy, a zakończona w maju 2010 ostatnimi spotkaniami finałowym. Przystąpi do niej 8 drużyn.
  3. Etap III (turniej finałowy) - ma za zadanie wyłonić z 4 drużyny ze wszystkich grup: 2, które awansują bezpośrednio do I ligi i 2, które będą walczyć w barażach o I ligę.

Grupa I[edytuj | edytuj kod]

Grupę I tworzy 10 klubów siatkarskich z województw: dolnośląskiego (część), lubuskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego.

Klasyfikacja końcowa
Lp. Drużyna
1 AZS UAM Poznań
2 AZS UZ Zielona Góra
3 Grześki Kalisz
4 Cuprum Lubin
5 Olimpia Sulęcin
6 Krispol Września
7 Chemik Bydgoszcz
8 Trefl II Gdańsk
9 Orion Sulechów
10 Czarni Pruszcz Gdański

     awans do I ligi

     spadek do III ligi

Grupa II[edytuj | edytuj kod]

Grupę II tworzy 11 klubów siatkarskich z województw: łódzkiego, opolskiego, dolnośląskiego (część), śląskiego (część).

Klasyfikacja końcowa
Lp. Drużyna
1 Sudety Kamienna Góra
2 Skra II Bełchatów
3 Czarni Wirex Rząśnia
4 Bzura Ozorków
5 Rosiek Syców
6 Delic-Pol Norwid Częstochowa
7 TS Volley Rybnik
8 AZS Politechnika Opolska Cementownia Odra
9 Victoria Wałbrzych
10 Burza Wrocław
11 SMS PZPS II Spała

     awans do I ligi

     spadek do III ligi

Grupa III[edytuj | edytuj kod]

Grupę III tworzy 10 klubów z województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, podlaskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Klasyfikacja końcowa
Lp. Drużyna
1 Pekpol Ostrołęka
2 Ósemka Siedlce
3 Czarni Radom
4 KS As Białołęka
5 Wilga Garwolin
6 AZS UWM II Olsztyn
7 AZS UW Warszawa
8 SKF Legia Warszawa
9 Lechia Tomaszów Mazowiecki
10 Armat Kozienice

     awans do I ligi

     spadek do III ligi

Grupa IV[edytuj | edytuj kod]

Grupę IV tworzy 10 klubów z województw: lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego (części) i świętokrzyskiego.

Klasyfikacja końcowa
Lp. Drużyna
1 MKS MOS Interpromex Będzin
2 Wanda Kraków
3 AZS Politechnika Krakowska
4 Karpaty Krosno
5 MKS Wisłok Strzyżów
6 Rafako Racibórz
7 Błękitni Ropczyce
8 AKS Resovia Rzeszów
9 STS Skarżysko-Kamienna
10 Górnik Siemianowice Śląskie

     awans do I ligi

     spadek do III ligi

Turniej Mistrzów Grup (Będzin)[edytuj | edytuj kod]

Wyniki spotkań[edytuj | edytuj kod]

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
09.04.2010 AZS UAM Poznań 0:3 MKS MOS Interpromex Będzin 18:25, 20:25, 24:26
09.04.2010 Sudety Kamienna Góra 0:3 Pekpol Ostrołęka 20:25, 21:25, 17:25
10.04.2010 MKS MOS Interpromex Będzin 3:1 Pekpol Ostrołęka 25:14, 28:26, 22:25, 25:19
10.04.2010 AZS UAM Poznań 3:0 Sudety Kamienna Góra 25:21, 25:10, 25:11
11.04.2010 Sudety Kamienna Góra 0:3 MKS MOS Interpromex Będzin 26:28, 23:25, 21:25
11.04.2010 Pekpol Ostrołęka 3:0 AZS UAM Poznań 26:24, 25:20, 25:18

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna Pkt Mecze Rodzaj wyniku Sety Małe punkty
M W P 3:0 3:1 3:2 2:3 1:3 0:3 wyg. prz. stos. zdob. str. stos.
1 MKS MOS Interpromex Będzin 6 3 3 0 2 1 0 0 0 0 9 1 9 254 216 1.18
2 Pekpol Ostrołęka 5 3 2 1 2 0 0 0 1 0 7 3 2.33 235 220 1.07
3 AZS UAM Poznań 4 3 1 2 1 0 0 0 0 2 3 6 0.5 199 194 1.03
4 Sudety Kamienna Góra 3 3 0 3 0 0 0 0 0 3 0 9 0 170 228 0.75

Źródło: inf. własna
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższy stosunek setów; 3. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

     awans do I ligi

     turniej barażowy o I ligę

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]