II liga polska w piłce siatkowej mężczyzn (2013/2014)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
II liga polska 2013/2014
2012/2013 2014/2015
Szczegóły rozgrywek
Organizator PZPS
Termin 28.09.2013 - 18.05.2014
Sezon 9.
Liczba drużyn 53
Strona internetowa

II liga polska w piłce siatkowej mężczyzn 2013/2014 – 9. sezon rozgrywek siatkarskich organizowanych przez Polski Związek Piłki Siatkowej na trzecim poziomie ligowym.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Zmagania toczą się potrójnie:

  1. Etap I (dwurundowa faza zasadnicza) – przeprowadzona w formule ligowej, systemem kołowym (tj. "każdy z każdym - mecz i rewanż"), rozpoczęta jesienią 2011 roku meczami 1 kolejki, a zakończona w marcu. Miała na celu wyłonienie dwóch grup: walczącej o awans do I ligi i walczącej o utrzymanie się w II lidze polskiej.
  2. Etap II (podział na dwie grupy) – 4/5 najlepszych zespołów w każdej grupie walczy w grupie mistrzowskiej oraz w grupie o utrzymanie w lidze z odpowiednimi punktami za zajęte miejsca w poprzedniej rundzie (1. miejsce - 9 pkt., 2. - 6 pkt., 3. - 3 pkt., 4. - 1 pkt., 5. - 0 pkt.). Dwie najlepsze drużyny przechodzą do turnieju półfinałowego, a najgorsza z grupy spadkowej spada z II ligi.
  3. Etap III (turniej półfinałowy) - Turnieje półfinałowe z udziałem 12 najlepszych drużyn podzielonych na 3 grupy; w pierwszej zmierzą się zespoły z grup 1 i 2, w drugiej - 3 i 4, w trzeciej 5 i 6. Do turnieju finałowego awansują po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy.
  4. Etap IV (turniej finałowy) - 6 drużyn podzielonych jest na 2 grupy, do półfinałów awansują dwie najlepsze, gdzie rywalizują ze sobą metodą krzyżową. Zwycięzca półfinałów awansuje bezpośrednio do I ligi.

Grupa I[edytuj | edytuj kod]

Grupę I tworzy 8 klubów siatkarskich z województw: woj. lubuskiego, woj. zachodniopomorskiego, woj. wielkopolskiego.

Klasyfikacja końcowa
Lp. Drużyna
1 Olimpia Sulęcin
2 Morze Bałtyk Szczecin
3 Rajbud Meprozet GTPS Gorzów Wielkopolski
4 AZS UAM Poznań
5 LUKS Wilki Wilczyn
6 Orzeł Międzyrzecz
7 Orion Sulechów
8 LO MS Świnoujście

     awans turnieju półfinałowego

     spadek do III ligi

Grupa II[edytuj | edytuj kod]

Grupę II tworzy 8 klubów siatkarskich z województw: woj. lubuskiego, woj. dolnośląskiego

Klasyfikacja końcowa
Lp. Drużyna
1 Victoria Wałbrzych
2 Gwardia Wrocław
3 Astra Nowa Sól
4 AZS UZ Zielona Góra
5 SPS Chrobry Głogów
6 Sobieski Arena Żagań
7 MKS Olavia Oława
8 Bielawianka Bester Bielawa

     awans turnieju półfinałowego

     spadek do III ligi

Grupa III[edytuj | edytuj kod]

Grupę III tworzy 9 klubów siatkarskich z województw: woj. kujawsko-pomorskiego, woj. wielkopolskiego, woj. łódzkiego.

Klasyfikacja końcowa
Lp. Drużyna
1 SMS PZPS Spała
2 LKS Caro Rzeczyca
3 Czarni Wirex Rząśnia
4 MKS Kalisz
5 Exact Systems Norwid Częstochowa
6 MKS Bzura Ozorków
7 Lechia Tomaszów Mazowiecki
8 AKS UŁ Łódź
9 SL Salos Ostrów Wielkopolski

     awans turnieju półfinałowego

     spadek do III ligi

Grupa IV[edytuj | edytuj kod]

Grupę IV tworzy 10 klubów siatkarskich z województw: woj. lubelskiego, woj. pomorskiego, woj. mazowieckiego, woj. podlaskiego, woj. warmińsko-mazurskiego.

Klasyfikacja końcowa
Lp. Drużyna
1 MOS Wola Warszawa
2 SKS Hajnówka
3 Huragan Wołomin
4 Centrum Augustów
5 GKS Stoczniowiec Gdańsk
6 AZS UWM II Olsztyn
7 Huragan Międzyrzec Podlaski
8 Czołg AZS UW Warszawa
9 Wicher Wilkasy
10 Zawkrze Mława

     awans turnieju półfinałowego

     spadek do III ligi

Grupa V[edytuj | edytuj kod]

Grupę V tworzy 9 klubów siatkarskich z województw: woj. opolskiego, woj. śląskiego.

Klasyfikacja końcowa
Lp. Drużyna
1 Aluron Warta Zawiercie
2 Volley Rybnik
3 Czarni Katowice
4 AZS Politechnika Opolska Cementownia Odra Opole
5 UKS Strzelce Opolskie
6 Akademia Talentów Jastrzębski Węgiel II
7 Winner Czechowice-Dziedzice
8 Juvenia Wakmet Głuchołazy
9 AZS Rafako Racibórz

     awans turnieju półfinałowego

     spadek do III ligi

Grupa VI[edytuj | edytuj kod]

Grupę VI tworzy 9 klubów siatkarskich z województw: woj. lubelskiego, woj. małopolskiego, woj. podkarpackiego, woj. świętokrzyskiego, woj. śląskiego.

Klasyfikacja końcowa
Lp. Drużyna
1 Karpaty MOSiR KHS Krosno
2 Błękitni Ropczyce
3 Hutnik Dobry Wynik Kraków
4 MKS Wisłok Strzyżów
5 MCKiS Energetyk Jaworzno
6 Contimax MOSiR Bochnia
7 MKS Andrychów
8 TSV Mansard Sanok
9 STS Skarżysko-Kamienna

     awans turnieju półfinałowego

     spadek do III ligi

Turnieje półfinałowe[edytuj | edytuj kod]

Grupa I (Wałbrzych)[edytuj | edytuj kod]

Terminarz i wyniki

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
02.05.2014 Olimpia Sulęcin 1:3 Gwardia Wrocław 29:31, 18:25, 27:25, 23:25
Morze Bałtyk Szczecin 0:3 Victoria Wałbrzych 21:25, 20:25, 16:25
03.05.2014 Gwardia Wrocław 0:3 Victoria Wałbrzych 17:25, 14:25, 20:25
Olimpia Sulęcin 2:3 Morze Bałtyk Szczecin 21:25, 18:25, 25:20, 25:20, 7:15
04.05.2014 Morze Bałtyk Szczecin 3:0 Gwardia Wrocław 25:23, 25:21, 25:22
Victoria Wałbrzych 3:2 Olimpia Sulęcin 25:23, 25:19, 23:25, 19:25, 15:13

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Rodzaj wyniku Sety Małe punkty
M
W
P
3:0 3:1 3:2 2:3 1:3 0:3 S
wyg.
prz.
stos.
zdob.
str.
stos.
1 Victoria Wałbrzych 6 3 3 0 2 0 1 0 0 0 11 9 2 4.5 257 213 1.21
2 Morze Bałtyk Szczecin 5 3 2 1 1 0 1 0 0 1 11 6 5 1.2 237 237 1
3 Gwardia Wrocław 4 3 1 2 0 1 0 0 0 2 10 3 7 0.43 223 247 0.9
4 STS Olimpia Sulęcin 3 3 0 3 0 0 0 2 1 0 14 5 9 0.56 298 318 0.94

Źródło: inf. własna
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższy stosunek setów; 3. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

     awans turnieju finałowego

Grupa II (Spała)[edytuj | edytuj kod]

Terminarz i wyniki

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
02.05.2014 SMS PZPS Spała 3:1 SKS Hajnówka 27:29, 25:17, 25:15, 25:23
Caro Rzeczyca 3:0 MOS Wola Warszawa 25:23, 25:17, 25:20
03.05.2014 SKS Hajnówka 3:1 MOS Wola Warszawa 20:25, 25:23, 25:23, 25:18
SMS PZPS Spała 3:0 Caro Rzeczyca 25:19, 25:19, 25:15
04.05.2014 Caro Rzeczyca 3:1 SKS Hajnówka 25:23, 24:26, 29:27, 25:19
MOS Wola Warszawa 1:3 SMS PZPS Spała 25:23, 20:25, 20:25, 17:25

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Rodzaj wyniku Sety Małe punkty
M
W
P
3:0 3:1 3:2 2:3 1:3 0:3 S
wyg.
prz.
stos.
zdob.
str.
stos.
1 SMS PZPS Spała 6 3 3 0 1 2 0 0 0 0 11 9 2 4.5 275 219 1.26
2 Caro Rzeczyca 5 3 2 1 1 1 0 0 0 1 10 6 4 1.5 231 230 1
3 SKS Hajnówka 4 3 1 2 0 1 0 0 2 0 12 5 7 0.71 274 294 0.93
4 MOS Wola Warszawa 3 3 0 3 0 0 0 0 2 1 11 2 9 0.22 231 268 0.86

Źródło: inf. własna
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższy stosunek setów; 3. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

     awans turnieju finałowego

Grupa III (Ropczyce)[edytuj | edytuj kod]

Terminarz i wyniki

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
02.05.2014 Warta Zawiercie 3:0 Błękitni Ropczyce 25:14, 25:21, 25:22
Volley Rybnik 2:3 Karpaty Krosno 25:20, 25:18, 21:25, 23:25, 9:15
03.05.2014 Błękitni Ropczyce 3:1 Karpaty Krosno 25:22, 27:25, 19:25, 25:22
Warta Zawiercie 3:0 Volley Rybnik 25:23, 25:21, 25:16
04.05.2014 Volley Rybnik 2:3 Błękitni Ropczyce 25:21, 25:23, 21:25, 26:28, 8:15
Karpaty Krosno 3:1 Warta Zawiercie 25:23, 25:16, 17:25, 25:21

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Rodzaj wyniku Sety Małe punkty
M
W
P
3:0 3:1 3:2 2:3 1:3 0:3 S
wyg.
prz.
stos.
zdob.
str.
stos.
1 Aluron Warta Zawiercie 5 3 2 1 2 0 0 0 1 0 10 7 3 2.33 235 209 1.12
2 PWSZ Karpaty Krosno 5 3 2 1 0 1 1 0 1 0 13 7 6 1.17 289 284 1.02
3 Błękitni Ropczyce 5 3 2 1 0 1 1 0 0 1 12 6 6 1 265 274 0.97
4 Volley Rybnik 3 3 0 3 0 0 0 2 0 1 13 4 9 0.44 268 290 0.92

Źródło: inf. własna
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższy stosunek setów; 3. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

     awans turnieju finałowego

Turniej finałowy (Rzeczyca)[edytuj | edytuj kod]

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Terminarz i wyniki

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
15.05.2014 Morze Bałtyk Szczecin 0:3 Karpaty Krosno 22:25, 24:26, 16:25
16.05.2014 Karpaty Krosno 1:3 SMS PZPS Spała 20:25, 25:27, 25:19, 16:25
17.05.2014 SMS PZPS Spała 3:0 Morze Bałtyk Szczecin 25:16, 25:22, 25:18

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Rodzaj wyniku Sety Małe punkty
M
W
P
3:0 3:1 3:2 2:3 1:3 0:3 S
wyg.
prz.
stos.
zdob.
str.
stos.
1 SMS PZPS Spała 4 2 2 0 1 1 0 0 0 0 7 6 1 6 171 142 1.2
2 PWSZ Karpaty Krosno 3 2 1 1 1 0 0 0 1 0 7 4 3 1.33 162 158 1.03
3 Morze Bałtyk Szczecin 2 2 0 2 0 0 0 0 0 2 6 0 6 0 118 151 0.78

Źródło: inf. własna
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższy stosunek setów; 3. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

     awans do półfinałów

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Terminarz i wyniki

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
15.05.2014 Warta Zawiercie 3:0 Caro Rzeczyca 28:26, 25:17, 25:20
16.05.2014 Caro Rzeczyca 1:3 Victoria Wałbrzych 19:25, 25:23, 24:26, 20:25
17.05.2014 Victoria Wałbrzych 2:3 Warta Zawiercie 25:21, 25:19, 15:25, 23:25, 10:15

Tabela

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Rodzaj wyniku Sety Małe punkty
M
W
P
3:0 3:1 3:2 2:3 1:3 0:3 S
wyg.
prz.
stos.
zdob.
str.
stos.
1 Aluron Warta Zawiercie 4 2 2 0 1 0 1 0 0 0 8 6 2 3 183 161 1.14
2 Victoria Wałbrzych 3 2 1 1 0 1 0 1 0 0 9 5 4 1.25 197 193 1.02
3 Caro Rzeczyca 2 2 0 2 0 0 0 0 1 1 7 1 6 0.17 151 177 0.85

Źródło: inf. własna
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższy stosunek setów; 3. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

     awans do półfinałów

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
18.05.2014 SMS PZPS Spała 3:2 Victoria Wałbrzych 25:20, 25:11, 19:25, 20:25, 17:15
18.05.2014 Warta Zawiercie 3:1 Karpaty Krosno 25:19, 25:16, 21:25, 25:23

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]