IPOPEMA Securities

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
IPOPEMA Securities S.A.
Państwo  Polska
Adres 00-107 Warszawa,
ul. Próżna 9
Data założenia 2003
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Jacek Lewandowski
Nr KRS 0000230737
Giełda GPW
ISIN PLIPOPM00011
Symbol akcji IPE
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
IPOPEMA Securities S.A.
IPOPEMA Securities S.A.
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
IPOPEMA Securities S.A.
IPOPEMA Securities S.A.
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
IPOPEMA Securities S.A.
IPOPEMA Securities S.A.
Ziemia52°14′10,4″N 21°00′16,0″E/52,236222 21,004444
Strona internetowa

IPOPEMA Securities – spółka dominująca w Grupie IPOPEMA, specjalizuje się w usługach bankowości inwestycyjnej oraz usługach brokerskich i analizach spółek. Zajmuje się doradztwem finansowym, a także przygotowaniem i realizacją transakcji publicznych oraz prywatnych. Prowadzi usługi brokerskie w obrocie papierami wartościowymi na rynku wtórnym, zarówno dla krajowych, jak i zagranicznych klientów instytucjonalnych. Świadczy usługi pośrednictwa w obrocie papierami wartościowymi dla klientów instytucjonalnych na Giełdach Papierów Wartościowych: w Warszawie, Pradze i Budapeszcie. Spółka jest również członkiem Praskiej Giełdy Papierów Wartościowych (PSE)[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dom Inwestycyjny IPOPEMA S.A. powstał w maju 2003 roku. W czerwcu 2005 roku powstał Dom Maklerski IPOPEMA S.A., podmiot zależny od Domu Inwestycyjnego IPOPEMA S.A. (obecnie: IPOPEMA Securities S.A.)[2]. W 2006 r. DM IPOPEMA przejął kompetencje Domu Inwestycyjnego. Od maja 2009 r. spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie wchodzi w skład indeksu sWIG80[3][4]. IPOPEMA Securities S.A. jest również polskim partnerem Mergers Alliance, grupy zrzeszającej niezależne firmy doradztwa inwestycyjnego z Europy, Azji oraz Ameryki Północnej.

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

W skład Grupy IPOPEMA wchodzą: IPOPEMA Securities S.A., IPOPEMA Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A., IPOPEMA Asset Management S.A., IPOPEMA Business Consulting Sp. z o.o. oraz IPOPEMA Business Services Kft.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

W skład Grupy Kapitałowej IPOPEMA wchodzą:

IPOPEMA Securities – świadcząca usługi pośrednictwa w obrocie papierami wartościowymi na giełdach w Warszawie oraz Budapeszcie. Jest także członkiem Praskiej Giełdy Papierów Wartościowych (PSE). Należy do czołówki najbardziej aktywnych brokerów na polskim rynku. IPOPEMA Securities oferuje również usługi analityczne. Spółka specjalizuje się także w świadczeniu kompleksowych usług związanych w pozyskiwaniem kapitału, a także świadczy usługi doradcze w zakresie restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw.

IPOPEMA Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.[5] – koncentruje się na tworzeniu i zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi – typu zamkniętego (skierowanymi do grup zamożnych klientów indywidualnych i korporacyjnych) oraz otwartego (adresowanymi do inwestorów indywidualnych).

IPOPEMA Asset Management S.A. – spółka powstała w wyniku nabycia 100% udziałów Credit Suisse Asset Management (Polska) S.A.[6]; prowadzi usługi z zakresu zarządzania aktywami klientów instytucjonalnych, korporacyjnych oraz zamożnych osób fizycznych. Spółka rozpoczęła działalność w 1996 roku. Jest jednym z najdłużej obecnych na polskim rynku podmiotów typu asset management.

IPOPEMA Business Consulting Sp. z o.o. – koncentruje się na usługach doradczych z zakresu strategii i działalności operacyjnej przedsiębiorstw oraz doradztwie w obszarze IT.

IPOPEMA Business Services Kft. – świadczy usługi wsparcia biznesowo-biurowego w związku z prowadzoną przez grupę działalnością na Giełdzie Papierów Wartościowych w Budapeszcie (BSE).

Zarząd Grupy[edytuj | edytuj kod]

Prezesem zarządu Grupy IPOPEMA jest Jacek Lewandowski[7][8] – absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Wcześniej pracował w Commercial Union Polska S.A., w Departamencie Gospodarki Pieniężnej w Banku Gospodarstwa Krajowego S.A., w Polskim Banku Rozwoju S.A., w Domu Inwestycyjnym BRE Banku S. A. W maju 2003 r. założył Dom Inwestycyjny IPOPEMA S.A., a dwa lata później Dom Maklerski IPOPEMA S.A. (obecnie: IPOPEMA Securities S.A.). W 2006 r. DM IPOPEMA przejął kompetencje Domu Inwestycyjnego. Od marca 2005 r. Jacek Lewandowski pełni funkcję prezesa zarządu IPOPEMA Securities S.A. Od 28 lutego 2011 roku, zasiada w Radzie Giełdy – organie nadzorczym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Jest także członkiem Polskiej Rady Biznesu.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Grupie IPOPEMA przyznano liczne nagrody branżowe, m.in.:

 • IPOPEMA zajęła II miejsce wśród najlepszych domów maklerskich w rankingu miesięcznika Forbes[9].
 • Arkadiusz Chojnacki i Konrad Anuszkiewicz najlepsi w rankingu Działów Analiz przygotowanym przez Parkiet[10].
 • IPOPEMA zajęła pierwsze miejsce w rankingu najlepszych zespołów rynków kapitałowych w 2012 roku, według „Parkietu”[11].
 • IPOPEMA Securities jako jedyny polski broker była zaangażowana w ofertę Alior Banku – największe IPO spółki prywatnej na GPW
 • W 2012 r. IPOPEMA Securities przeprowadziła IPO o największej wartości[12].
 • W marcu 2012 IPOPEMA Securities znalazła się w czołówce rankingu Działów Analiz według miesięcznika Forbes.
 • W lutym 2012 IPOPEMA Securities zajęła I miejsce w kategorii „Wprowadzenie na Giełdę największej liczby spółek w latach 2010-2011” - nagroda przyznana została przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.
 • IPOPEMA Securities zajęła drugie miejsce w rankingu najlepszych zespołów rynkowych kapitałowych w roku 2011 według Parkietu oraz Rzeczpospolitej
 • W grudniu 2011 r. Arkadiusz Chojnacki i Tomasz Duda z IPOPEMA Securities uznani zostali za najlepszych w swoich kategoriach w corocznym rankingu Działów Analiz przygotowanym przez Parkiet[13].
 • We wrześniu 2011 r. IPOPEMA Securities znalazła się na czele rankingu domów maklerskich według magazynu Forbes – wyróżnienie zostało przyznane przez inwestorów instytucjonalnych[14].
 • W maju 2011 roku IPOPEMA Securities znalazła się na czele rankingu Działów Analiz według miesięcznika Forbes – wyróżnienie przyznane przez inwestorów instytucjonalnych.
 • W październiku 2010 zajęła II miejsce wśród najlepszych domów maklerskich w rankingu miesięcznika Forbes[15].
 • W kwietniu 2010 zajęła I miejsce dla najlepszych Działów Analiz w rankingu miesięcznika Forbes – wyróżnienie przyznane przez inwestorów instytucjonalnych.
 • W marcu 2010 zajęła II miejsce w kategorii „Kompetencje Zarządu” w ramach plebiscytu „Giełdowa Spółka Roku” organizowanego przez Puls Biznesu, wyróżnienie przyznane przez uczestników rynku kapitałowego.
 • W marcu 2010 zajęła IV miejsce w plebiscycie „Giełdowa Spółka Roku” organizowanym przez Puls Biznesu.
 • W październiku 2009 zajęła III miejsce wśród najlepszych domów maklerskich w rankingu miesięcznika Forbes[16].
 • 31 stycznia 2008 roku otrzymała nagrodę przyznawaną przez GPW „Za największy wartościowy wzrost obrotu akcjami na Głównym Rynku GPW w 2007 roku”; III miejsce w kategorii „Wprowadzenie na Giełdę największej liczby spółek zagranicznych w 2007 roku”.
 • 18 grudnia 2007 otrzymała przyznawaną przez GPW nagrodę „Za pomoc w dotarciu do nowych rynków w regionie CEE i poza nim”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]