ITM Cup 2010

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ITM Cup 2010
2009 2011
Szczegóły rozgrywek
Państwo  Nowa Zelandia
Termin 29 lipca – 5 listopada 2010
Liczba meczów 94
Mistrz Nowej Zelandii Canterbury

ITM Cup 2010 – piąta edycja zreformowanych rozgrywek National Provincial Championship, mistrzostw nowozelandzkich prowincji w rugby union, a trzydziesta piąta ogółem. Zawody odbyły się w dniach 29 lipca – 5 listopada 2010 roku.

Z uwagi na zmianę tytularnego sponsora rozgrywki nosiły nazwę ITM Cup[1].

W maju 2009 roku ponownie rozpoczęto prace nad reformą rozgrywek[2][3]. NZRU miesiąc później zatwierdził nową strukturę zawodów obejmującą na najwyższym poziomie rozgrywek dziesięć drużyn, a poniżej niej sześciozespołową Dywizję 1. Pomiędzy nimi zaplanowane zostały spadki i awanse, zaś cały sezon składający się z fazy grupowej i pucharowej miałby trwać maksymalnie trzy miesiące[4][5]. Cztery relegowane do Dywizji 1 zespoły i dwa awansujące z Heartland Championship miały być wyłonione w wyniku zastosowania kryteriów finansowych i sportowych[6][7]. Wątpliwości dotyczące możliwości finansowych związków z Heartland Championship, które miałyby awansować do wyższej dywizji[8][9], oraz proces, którym groziły zespoły zagrożone spadkiem, spowodowały, iż w grudniu 2009 roku NZRU wycofał się z proponowanych zmian pozostawiając ten sam system rozgrywek na kolejny sezon[10][11][12]. Zmiany zostały jednak zapowiedziane na rok 2011 – zespoły miały zostać rozdzielone na dwie hierarchicznie ułożone siedmiozespołowe grupy wyznaczone według wyników osiągniętych w sezonie 2010[13].

Czternaście uczestniczących zespołów rywalizowało zatem systemem kołowym w pierwszej fazie w ramach jednej grupy, następnie czołowa czwórka awansowała do półfinałów. Zwycięzca meczu zyskiwał cztery punkty, za remis przysługiwały dwa punkty, porażka nie była punktowana, a zdobycie przynajmniej czterech przyłożeń lub przegrana nie więcej niż siedmioma punktami premiowana była natomiast punktem bonusowym. W przypadku tej samej liczby punktów przy ustalaniu pozycji w grupie brane były pod uwagę kolejno następujące kryteria: wynik bezpośredniego meczu między zainteresowanymi drużynami, lepsza różnica punktów zdobytych i straconych we wszystkich meczach grupowych, wyższa liczba zdobytych przyłożeń, ostatecznie zaś rzut monetą[14][15]. Terminarz został ogłoszony w połowie marca 2010 roku[16][17]. Do rozgrywek powróciła możliwość skorzystania z powtórek telewizyjnych, lecz zamiast dedykowanego TMO jego rolę pełnił jeden z sędziów liniowych[18].

Trzeci triumf z rzędu odnieśli zawodnicy Canterbury[19][20]. Najlepszym zawodnikiem tej edycji został uznany Robbie Fruean[21].

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Poz. Drużyna Mecze Punkty Pkt
bonus
Pkt
M W R P + - +/-
1. Canterbury 13 9 1 3 372 290 +82 7 45
2. Auckland 13 9 1 3 352 200 +152 7 45
3. Waikato 13 9 1 3 351 245 +106 6 44
4. Wellington 13 8 0 5 375 296 +79 10 42
5. Taranaki 13 9 0 4 347 306 +41 6 42
6. Bay of Plenty 13 7 0 6 341 303 +38 9 37
7. Southland 13 8 0 5 253 255 -2 2 34
8. Hawke's Bay 13 5 3 5 292 287 +5 7 33
9. Counties Manukau 13 6 0 7 296 313 -17 7 31
10. Northland 13 5 0 8 372 334 +38 9 29
11. North Harbour 13 4 0 9 359 461 -102 5 21
12. Tasman 13 4 0 9 229 340 -111 4 20
13. Manawatu 13 3 0 10 272 423 -151 6 18
14. Otago 13 2 0 11 223 381 -158 2 10
29 lipca 2010
19:35
Taranaki 19-26 Northland Yarrow Stadium, New Plymouth


30 lipca 2010
19:35
Canterbury 23-23 Hawke's Bay AMI Stadium, Christchurch


31 lipca 2010
14:35
Manawatu 23-37 Southland FMG Stadium, Palmerston North


31 lipca 2010
16:30
Counties Manukau 29-13 Otago Growers Stadium, Pukekohe


31 lipca 2010
18:35
Waikato 13-10 Bay of Plenty Waikato Stadium, Hamilton


01 sierpnia 2010
14:35
North Harbour 14-36 Auckland North Harbour Stadium, Auckland


01 sierpnia 2010
16:35
Wellington 20-11 Tasman Westpac Stadium, Wellington


05 sierpnia 2010
19:35
Manawatu 26-27 Canterbury FMG Stadium, Palmerston North


06 sierpnia 2010
19:35
Taranaki 33-11 Tasman Yarrow Stadium, New Plymouth


06 sierpnia 2010
19:35
Hawke's Bay 11-30 Bay of Plenty McLean Park, Napier


07 sierpnia 2010
14:35
Auckland 18-21 Waikato Eden Park, Auckland


07 sierpnia 2010
16:35
Southland 16-12 Otago Rugby Park Stadium, Invercargill


08 sierpnia 2010
14:35
Wellington 25-31 Counties Manukau Westpac Stadium, Wellington


08 sierpnia 2010
16:35
Northland 24-25 North Harbour Northland Events Centre, Whangarei


12 sierpnia 2010
19:35
Tasman 21-7 Hawke's Bay Lansdowne Park, Blenheim


13 sierpnia 2010
19:35
Canterbury 44-22 North Harbour AMI Stadium, Christchurch


14 sierpnia 2010
14:35
Bay of Plenty 6-11 Auckland Baypark Stadium, Mount Maunganui


14 sierpnia 2010
17:30
Southland 13-9 Counties Manukau Rugby Park Stadium, Invercargill


14 sierpnia 2010
19:35
Otago 22-35 Wellington Carisbrook, Dunedin


15 sierpnia 2010
14:35
Northland 77-8 Manawatu Northland Events Centre, Whangarei


15 sierpnia 2010
16:35
Waikato 23-33 Taranaki Waikato Stadium, Hamilton


19 sierpnia 2010
19:35
North Harbour 35-23 Otago North Harbour Stadium, Auckland


20 sierpnia 2010
19:35
Taranaki 24-15 Bay of Plenty Yarrow Stadium, New Plymouth


21 sierpnia 2010
14:35
Tasman 27-25 Canterbury Trafalgar Park, Nelson


21 sierpnia 2010
17:30
Counties Manukau 35-14 Manawatu Growers Stadium, Pukekohe


21 sierpnia 2010
19:35
Wellington 26-14 Waikato Westpac Stadium, Wellington


22 sierpnia 2010
14:35
Auckland 26-13 Northland Eden Park, Auckland


22 sierpnia 2010
16:35
Hawke's Bay 20-23 Southland McLean Park, Napier


26 sierpnia 2010
19:35
Otago 15-25 Taranaki Carisbrook, Dunedin


27 sierpnia 2010
19:35
Tasman 16-21 Southland Lansdowne Park, Blenheim


28 sierpnia 2010
14:35
Waikato 39-3 Counties Manukau Waikato Stadium, Hamilton


28 sierpnia 2010
17:30
Wellington 31-28 Northland Westpac Stadium, Wellington


28 sierpnia 2010
19:35
Canterbury 35-16 Auckland AMI Stadium, Christchurch


29 sierpnia 2010
14:35
Manawatu 9-17 Hawke's Bay FMG Stadium, Palmerston North


29 sierpnia 2010
16:35
Bay of Plenty 39-29 North Harbour Rotorua International Stadium, Rotorua


02 września 2010
19:35
Counties Manukau 23-3 Tasman Growers Stadium, Pukekohe


03 września 2010
19:35
Canterbury 28-9 Bay of Plenty AMI Stadium, Christchurch


04 września 2010
14:35
Manawatu 36-24 Wellington FMG Stadium, Palmerston North


04 września 2010
17:30
Northland 33-22 Southland Northland Events Centre, Whangarei


04 września 2010
19:35
North Harbour 27-36 Waikato North Harbour Stadium, Auckland


05 września 2010
14:35
Auckland 27-13 Taranaki Eden Park, Auckland


05 września 2010
16:35
Otago 17-16 Hawke's Bay Carisbrook, Dunedin


09 września 2010
19:35
Bay of Plenty 41-13 Manawatu Baypark Stadium, Mount Maunganui


10 września 2010
19:35
Southland 47-21 North Harbour Rugby Park Stadium, Invercargill


11 września 2010
14:35
Hawke's Bay 27-27 Waikato McLean Park, Napier


11 września 2010
16:30
Northland 23-27 Canterbury Northland Events Centre, Whangarei


11 września 2010
18:35
Auckland 21-15 Wellington Eden Park, Auckland


12 września 2010
14:35
Tasman 11-13 Otago Trafalgar Park, Nelson


12 września 2010
16:35
Taranaki 28-19 Counties Manukau Yarrow Stadium, New Plymouth


16 września 2010
19:35
Waikato 6-7 Southland Waikato Stadium, Hamilton


17 września 2010
19:35
Manawatu 6-32 Auckland FMG Stadium, Palmerston North


18 września 2010
14:35
Taranaki 31-20 Canterbury Yarrow Stadium, New Plymouth


18 września 2010
17:30
Wellington 17-13 Hawke's Bay Westpac Stadium, Wellington


18 września 2010
19:35
Tasman 21-28 North Harbour Trafalgar Park, Nelson


19 września 2010
14:35
Otago 8-13 Northland Carisbrook, Dunedin


19 września 2010
16:35
Bay of Plenty 24-21 Counties Manukau Baypark Stadium, Mount Maunganui


23 września 2010
19:35
Southland 9-6 Auckland Rugby Park Stadium, Invercargill


24 września 2010
19:35
Bay of Plenty 40-30 Otago Rotorua International Stadium, Rotorua


25 września 2010
14:35
Canterbury 37-30 Wellington AMI Stadium, Christchurch


25 września 2010
17:30
Hawke's Bay 32-24 Taranaki McLean Park, Napier


25 września 2010
19:35
Waikato 33-15 Tasman Waikato Stadium, Hamilton


26 września 2010
14:35
North Harbour 44-30 Manawatu North Harbour Stadium, Auckland


26 września 2010
16:35
Counties Manukau 40-24 Northland Growers Stadium, Pukekohe


30 września 2010
19:35
Wellington 24-31 Bay of Plenty Westpac Stadium, Wellington


01 października 2010
19:35
Auckland 34-34 Hawke's Bay Eden Park, Auckland


02 października 2010
14:35
Northland 33-45 Waikato Northland Events Centre, Whangarei


02 października 2010
17:30
Otago 20-35 Canterbury Carisbrook, Dunedin


02 października 2010
19:35
Taranaki 23-6 Southland Yarrow Stadium, New Plymouth


03 października 2010
14:35
Manawatu 20-8 Tasman FMG Stadium, Palmerston North


03 października 2010
16:35
Counties Manukau 24-23 North Harbour Growers Stadium, Pukekohe


07 października 2010
19:35
Hawke's Bay 25-13 Northland McLean Park, Napier


08 października 2010
19:35
Waikato 41-15 Otago Waikato Stadium, Hamilton


09 października 2010
14:35
Taranaki 30-16 Manawatu Yarrow Stadium, New Plymouth


09 października 2010
17:30
Counties Manukau 13-37 Auckland Growers Stadium, Pukekohe


09 października 2010
19:35
Southland 16-26 Canterbury Rugby Park Stadium, Invercargill


10 października 2010
14:35
North Harbour 23-52 Wellington North Harbour Stadium, Auckland


10 października 2010
16:35
Tasman 41-39 Bay of Plenty Lansdowne Park, Blenheim


14 października 2010
19:35
Manawatu 25-27 Waikato FMG Stadium, Palmerston North


15 października 2010
19:35
Tasman 34-29 Northland Trafalgar Park, Nelson


16 października 2010
14:35
Bay of Plenty 33-22 Southland Baypark Stadium, Mount Maunganui


16 października 2010
17:30
Canterbury 39-21 Counties Manukau AMI Stadium, Christchurch


16 października 2010
19:35
Wellington 49-15 Taranaki Westpac Stadium, Wellington


17 października 2010
14:35
Auckland 39-11 Otago Eden Park, Auckland


17 października 2010
16:35
Hawke's Bay 36-21 North Harbour McLean Park, Napier


21 października 2010
19:35
Northland 36-24 Bay of Plenty Northland Events Centre, Whangarei


22 października 2010
19:35
Waikato 26-6 Canterbury Waikato Stadium, Hamilton


23 października 2010
14:35
North Harbour 47-49 Taranaki North Harbour Stadium, Auckland


23 października 2010
17:30
Otago 24-46 Manawatu Carisbrook, Dunedin


23 października 2010
19:35
Southland 14-27 Wellington Rugby Park Stadium, Invercargill


24 października 2010
14:35
Auckland 49-10 Tasman Eden Park, Auckland


24 października 2010
16:35
Counties Manukau 28-31 Hawke's Bay Growers Stadium, Pukekohe


Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

  Półfinały Finał
             
29 października 2010
 Canterbury 57  
 Wellington 41  
 
05 listopada 2010
     Canterbury 33
   Waikato 13
30 października 2010
 Auckland 37
 Waikato 38

 
29 października 2010
19:35
sędzia: Keith Brown
Canterbury 57 - 41 Wellington AMI Stadium, Christchurch
(34-26)
Relacja


30 października 2010
19:05
sędzia: Chris Pollock
Auckland 37 - 38 Waikato Eden Park, Auckland
(17-18)
Relacja

5 listopada 2010
19:35
sędzia: Jonathon White
Canterbury 33 - 13 Waikato AMI Stadium, Christchurch
widzów: 10 500
(13-8)
Relacja


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ITM Cup the new prize of national provincial rugby (ang.). allblacks.com. [dostęp 2014-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-13)].
  2. Air New Zealand Cup workshop makes progress (ang.). allblacks.com. [dostęp 2014-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-12)].
  3. Progress made on Air New Zealand Cup changes (ang.). allblacks.com. [dostęp 2014-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-12)].
  4. New Zealand domestic competition structure to change (ang.). allblacks.com. [dostęp 2014-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-12)].
  5. Domestic competitions framework to change (ang.). allblacks.com. [dostęp 2014-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-12)].
  6. New domestic rugby competitions structure announced (ang.). allblacks.com. [dostęp 2014-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-22)].
  7. Air New Zealand cup changes confirmed (ang.). allblacks.com. [dostęp 2014-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-12)].
  8. 14-team NPC likely for 2010 (ang.). nzherald.co.nz. [dostęp 2014-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-02-22)].
  9. Money matters top of agenda (ang.). stuff.co.nz. [dostęp 2014-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-14)].
  10. Air NZ Cup retains 14-team format (ang.). espnscrum.com. [dostęp 2014-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-12)].
  11. NZRU decides against provincial rugby changes (ang.). stuff.co.nz. [dostęp 2014-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-09-13)].
  12. Current 14-team NPC (ITM Cup) structure to stay (ang.). allblacks.com. [dostęp 2014-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-22)].
  13. New domestic competition structure for New Zealand rugby (ang.). allblacks.com. [dostęp 2014-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-22)].
  14. ITM CUP MEDIA GUIDE 2010 (ang.). files.allblacks.com. [dostęp 2014-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-22)].
  15. Competition Regulations Handbook • 2010 (ang.). files.allblacks.com. [dostęp 2014-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-05-03)].
  16. Full draw for the 2010 ITM championship (ang.). allblacks.com. [dostęp 2014-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-22)].
  17. 2010 ITM Cup Draw (ang.). files.allblacks.com. [dostęp 2014-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-30)].
  18. TMOs to return for 2010 ITM Cup (ang.). allblacks.com. [dostęp 2014-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-13)].
  19. Canterbury completes the double, and treble (ang.). allblacks.com. [dostęp 2014-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-22)].
  20. Canterbury celebrate stunning hat-trick (ang.). espnscrum.com. [dostęp 2014-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-08)].
  21. 2010 Steinlager Rugby Awards winners announced (ang.). allblacks.com. [dostęp 2016-12-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-02)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]