IV liga polska w piłce nożnej, grupa dolnośląska (2012/2013)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
IV liga polska w piłce nożnej 2012/2013
(grupa dolnośląska)
Ilustracja
Zasięg geograficzny ligi
Państwo  Polska
Dyscyplina piłka nożna
Organizator rozgrywek Dolnośląski Związek Piłki Nożnej
Rozgrywki
Zwycięzca Piast Żmigród
Wyższy poziom ligowy Piast Żmigród, GKS Kobierzyce
2012/2013
2011/2012 2013/2014
Szczegóły rozgrywek
Państwo  Polska
Termin sierpień 2012 – czerwiec 2013
Liczba meczów 240
Bramki 804 (3,35 na mecz)
Mistrz IV ligi Piast Żmigród

IV liga, grupa dolnośląska, sezon 2012/2013 – 5. edycja rozgrywek piątego poziomu ligowego piłki nożnej mężczyzn w Polsce po reorganizacji lig w 2008 roku. Bierze w niej udział 16 drużyn z województwa dolnośląskiego, grając systemem kołowym, w dwóch rundach: jesiennej i wiosennej. Opiekunem ligi jest Dolnośląski Związek Piłki Nożnej. Sezon ligowy rozpoczął się w sierpniu 2012 roku, a ostatnie mecze rozegrane zostaną w czerwcu 2013 roku[1].

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

W grupie dolnośląskiej IV ligi występuje 16 zespołów z województwa dolnośląskiego. Walczą one o dwa miejsca premiowane awansem do III ligi (grupa dolnośląsko-lubuska), natomiast 4 ostatnie zespoły spadają odpowiednio do grupy: Wrocław, Jelenia Góra, Legnica i Wałbrzych klasy okręgowej[2].

Uczestnicy poprzedniej edycji
Piast Żmigród 3
Orkan Szczedrzykowice 4
Sokół Wielka Lipa 5
Karkonosze Jelenia Góra 6
Granica Bogatynia 7
GKS Kobierzyce 8
Nysa Zgorzelec 9
Piast Zawidów 10
Miedź II Legnica 11
AKS Strzegom 12
Aiga uparrow inv.svg Awans z Klasy okręgowej
grupa: Wrocław
Pogoń Oleśnica 1
grupa: Wałbrzych
Nysa Kłodzko 1
grupa: Legnica
Orla Wąsosz 1
grupa: Jelenia Góras
Łużyce Lubań 1
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z III ligi 2011/2012
grupa dolnośląsko-lubuska
Brak spadkowicza

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Piast Żmigród (M) (A) 30 21 4 5 64 22 +42 67 Awans do III ligi
2 GKS Kobierzyce (A) 30 20 4 6 64 37 +27 64
3 Olimpia Kowary 30 19 4 7 63 32 +31 61
4 AKS Strzegom 30 17 5 8 78 47 +31 56
5 Karkonosze Jelenia Góra 30 15 4 11 49 54 −5 49
6 Sokół Wielka Lipa 29 14 4 11 43 44 −1 46
7 Granica Bogatynia 30 12 7 11 52 44 +8 43
8 Piast Zawidów 30 12 6 12 48 45 +3 42
9 Pogoń Oleśnica 30 12 6 12 49 51 −2 42
10 Orkan Szczedrzykowice 30 12 5 13 56 56 0 41
11 Miedź II Legnica 30 12 4 14 65 45 +20 40
12 Orla Wąsosz 30 10 9 11 35 42 −7 39
13 Piast Nowa Ruda (S) 30 8 7 15 44 54 −10 31 Spadek do klasy okręgowej
14 Łużyce Lubań (S) 29 6 5 18 46 86 −40 23
15 Nysa Kłodzko (S) 30 4 5 21 27 73 −46 17
16 Nysa Zgorzelec (S) 30 4 3 23 27 78 −51 15
Źródło: [1]
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

[3]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość STR KOB BOG JEL LUB MLE KŁO ZGO KOW SZC WĄS PNR ZAW ŻMI POŚ WIE
AKS Strzegom 2:4 3:3 2:0 5:3 0:0 4:2 3:0 2:0 1:2 5:0 3:2 4:0 1:0 2:0 1:3
GKS Kobierzyce 0:2 2:1 2:1 7:2 2:1 2:2 3:1 1:2 2:1 5:0 2:1 1:3 0:0 3:1 4:0
Granica Bogatynia 2:3 0:1 0:2 2:2 1:2 5:2 2:1 2:2 5:1 2:0 0:1 2:1 4:2 2:3 2:1
Karkonosze Jelenia Góra 3:2 0:4 1:1 3:2 4:3 4:0 1:1 1:0 2:1 0:3wo 2:0 1:1 0:7 3:0 3:2
Łużyce Lubań 2:6 3:3 0:2 2:3 2:1 2:2 2:0 2:5 1:3 2:0 3:1 1:2 0:1 1:1 Obj=2
Miedź II Legnica 4:3 1:2 2:2 5:1 11:2 1:3 5:0 1:2 5:1 2:1 3:0 0:1 1:2 2:0 0:1
Nysa Kłodzko 1:6 0:2 0:2 0:1 0:2 1:3 1:0 0:4 0:5 1:1 2:0 0:1 0:2 1:1 1:1
Nysa Zgorzelec 4:6 0:2 1:0 2:1 1:1 0:4 1:4 0:1 1:5 1:2 1:2 2:1 1:2 2:3 2:1
Olimpia Kowary 1:1 0:2 2:3 1:0 4:0 6:2 2:0 2:0 2:0 0:0 4:3 3:1 0:1 4:0 5:0
Orkan Szczedrzykowice 2:4 1:2 1:0 3:2 2:5 1:0 5:0 1:1 4:0 0:0 1:1 4:1 0:2 0:0 2:2
Orla Wąsosz 1:0 0:0 2:2 0:2 2:1 2:0 2:0 4:1 2:0 1:2 3:3 1:1 0:2 1:1 2:4
Piast Nowa Ruda 1:1 5:0 0:2 2:2 3:1 0:0 2:1 4:0 1:1 4:3 0:2 2:2 1:5 0:2 2:0
Piast Zawidów 1:0 0:1 0:0 2:3 7:1 0:4 4:1 6:1 1:3 3:2 1:1 1:0 3:0 2:0 0:2
Piast Żmigród 3:0 3:1 3:0 1:3 4:0 0:0 1:0 3:0wo 0:1 5:0 1:0 4:3 3:1 2:0 4:1
Pogoń Oleśnica 2:2 2:3 3:2 3:0 3:0 3:1 4:1 3:1 2:5 3:1 1:2 2:0 2:1 1:1 3:4
Sokół Wielka Lipa 1:4 2:1 0:1 2:0 2:1 2:1 3:1 3:1 0:1 1:2 2:0 1:0 0:0 0:0 2:0

Źródło: [2]
Objaśnienia:
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
2Oba kluby za zgodą Dolnośląskiego ZPN-u zrezygnowały z rozegrania meczu.[4]
Kolory: zielony – zwycięstwo gospodarzy, żółty – remis, różowy – zwycięstwo gości.
[5]

Mistrz jesieni 2012/2013: GKS Kobierzyce

Awans do III ligi: Piast Żmigród, GKS Kobierzyce

Spadek do Klasy Okręgowej: brak spadkowicza

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Klasa okręgowa - grupy Dolnośląskiego ZPN. 2012-11-18. [dostęp 2012-11-18].
  2. IV liga, gr.dolnośląska w sezonie 2012/2013. 2012-11-24. [dostęp 2012-11-18].
  3. Tabela IV ligi dolnośląskiej. [dostęp 2012-11-25].
  4. Decyzja Dolnośląskiego ZPN w sprawie nierozegranego meczu. [dostęp 28 czerwca 2013].
  5. Wyniki meczów IV ligi dolnośląskiej. [dostęp 25 listopada 2013].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]