IV liga polska w piłce nożnej (grupa śląska II)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
IV liga
(grupa śląska II)
Ilustracja
Zasięg geograficzny ligi
Sports current event.svg 2019/2020
Państwo  Polska
Dyscyplina piłka nożna
Organizator rozgrywek Śląski Związek Piłki Nożnej
Data założenia 2000
Rozgrywki
Liczba drużyn 16
Wyższy poziom ligowy III liga
(grupa III)
Niższy poziom ligowy Klasa okręgowa
Puchary: Puchar Polski
Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca Victoria Jaworzno (2000/2001)
Obecny zwycięzca LKS Czaniec (2018/2019)
Najwięcej zwycięstw Koszarawa Żywiec (2)
Przyszłość Rogów (2)
LKS Bełk (2)
LKS Czaniec (2)

IV liga – grupa śląska II — jedna z dwóch grup IV ligi na terenie województwa śląskiego, stanowiącej piąty szczebel rozgrywkowy (między III ligą a klasą okręgową) systemu ligowego polskiej piłki nożnej. Organizatorem rozgrywek jest Śląski Związek Piłki Nożnej.

Grupa powstała w 2000, obejmując swym zasięgiem drużyny z południowej części województwa śląskiego. W latach 2000–2008 była częścią czwartego poziomu rozgrywek, zaś od 2008 – piątego poziomu. Mistrz grupy awansuje do grupy opolsko-śląskiej III ligi (do 2008 musiał walczyć o awans w dwumeczu z mistrzem grupy śląskiej I), ostatnie drużyny spadają do właściwych terytorialnie grup klasy okręgowej.

Dotychczasowi zwycięzcy[edytuj | edytuj kod]

Sezon Drużyna
2000/2001 Victoria Jaworzno (1)
2001/2002 Odra II Wodzisław Śląski (1)
2002/2003 Przyszłość Rogów (1)
2003/2004 Górnik Jastrzębie Zdrój (1)
2004/2005 Koszarawa Żywiec (1)
2005/2006 BKS Stal Bielsko-Biała (1)
2006/2007 Koszarawa Żywiec (1)
2007/2008 Pniówek Pawłowice Śląskie (1)
2008/2009 Skałka Żabnica (1)
2009/2010 Polonia Łaziska Górne (1)
Sezon Drużyna
2010/2011 Przyszłość Rogów (2)
2011/2012 LKS Czaniec (1)
2012/2013 Nadwiślan Góra (1)
2013/2014 GKS 1962 Jastrzębie (1)
2014/2015 LKS Bełk (1)
2015/2016 Unia Turza Śląska (1)
2016/2017 LKS Bełk (2)
2017/2018 Polonia Bytom (1)
2018/2019 LKS Czaniec (2)
2019/2020 ? (1)

Sezon 2019/2020[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 LKS Czaniec 0 0 0 0 0 0 0 0 Baraże o III ligę
2 Podbeskidzie II Bielsko-Biała 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Odra Centrum Wodzisław Śląski 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Drzewiarz Jasienica 0 0 0 0 0 0 0 0
5 Wilki Wilcza 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Spójnia Landek 0 0 0 0 0 0 0 0
7 Polonia Łaziska Górne 0 0 0 0 0 0 0 0
8 GKS Radziechowy-Wieprz 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Kuźnia Ustroń 0 0 0 0 0 0 0 0
10 LKS Bełk 0 0 0 0 0 0 0 0
11 GKS II Tychy 0 0 0 0 0 0 0 0
12 MRKS Czechowice-Dziedzice 0 0 0 0 0 0 0 0
13 LKS Goczałkowice Zdrój 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Odra Wodzisław Śląski 0 0 0 0 0 0 0 0 Spadek do klasy okręgowej
15 Unia Książenice 0 0 0 0 0 0 0 0
16 Beskid 09 Skoczów 0 0 0 0 0 0 0 0
Źródło: 90minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Sezon 2018/2019[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 LKS Czaniec (M) 30 18 7 5 49 19 +30 61 Baraże o III ligę
2 Drzewiarz Jasienica 30 17 7 6 52 31 +21 58
3 Kuźnia Ustroń 30 17 6 7 63 36 +27 57
4 LKS Bełk 30 16 6 8 61 43 +18 54
5 Polonia Łaziska Górne 30 15 7 8 52 38 +14 52
6 GKS II Tychy 30 13 12 5 53 39 +14 51
7 MRKS Czechowice-Dziedzice 30 14 8 8 52 38 +14 50
8 LKS Goczałkowice Zdrój 30 12 8 10 52 41 +11 44
9 Wilki Wilcza 30 11 4 15 43 52 −9 37
10 Podbeskidzie II Bielsko-Biała 30 10 6 14 41 52 −11 36
11 GKS Radziechowy-Wieprz 30 9 9 12 36 38 −2 36
12 Odra Centrum Wodzisław Śląski 30 8 8 14 42 45 −3 32
13 Spójnia Landek 30 7 9 14 36 46 −10 30
14 Unia Racibórz (S) 30 6 9 15 41 58 −17 27 Spadek do klasy okręgowej
15 Dąb Gaszowice (S) 30 7 5 18 38 71 −33 26
16 Płomień Połomia (S) 30 4 1 25 35 99 −64 13
Źródło: 90minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Baraże o III ligę[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu sezonu rozegrano dwumecz barażowy o prawo gry w III lidze w sezonie 2019/2020 pomiędzy 1. drużyną IV ligi, grupa śląska I a 1. zespołem IV ligi, grupa śląska II. Mecze odbyły się 15 i 19 czerwca 2019[1].

15 czerwca 2019
17:00
LKS Czaniec 2:2
(1:2)
Polonia Bytom Czaniec  
Ilja Nozdrin-Płotnickij Gol 11'
Kamil Karcz Gol 62'
Raport Gol 22' Maciej Borycka
Gol 42' Dominik Budzik
Widzów: 843
Sędzia: Rafał Rokosz (Katowice)
kartki:
Kamil Karcz Żółta kartka

19 czerwca 2019
18:00
Polonia Bytom 0:0
(0:0)
LKS Czaniec Bytom  
Raport Widzów: 999
Sędzia: Robert Kowalczyk (Częstochowa)
kartki:
Norbert Bębenek Żółta kartka
Patryk Stefański Żółta kartka
kartki:
Żółta kartka Maciej Żak
Żółta kartka Patryk Marczyński
Żółta kartka Ilja Nozdrin-Płotnickij

Awans do III ligi, grupa III wywalczyła Polonia Bytom.


Sezon 2017/2018[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Polonia Bytom 30 20 4 6 72 39 +33 64 Baraże o III ligę
2 LKS Bełk 30 16 8 6 67 44 +23 56
3 LKS Czaniec 30 13 12 5 43 28 +15 51
4 GKS Radziechowy-Wieprz 30 15 5 10 69 54 +15 50
5 Odra Centrum Wodzisław Śląski 30 12 12 6 46 29 +17 48
6 Wilki Wilcza 30 13 6 11 56 54 +2 45
7 GKS II Tychy 30 12 6 12 74 58 +16 42
8 LKS Goczałkowice Zdrój 30 10 11 9 46 53 −7 41
9 Dąb Gaszowice 30 10 8 12 54 58 −4 38
10 Drzewiarz Jasienica 30 11 5 14 45 60 −15 38
11 Unia Racibórz 30 9 7 14 53 60 −7 34
12 Spójnia Landek 30 9 7 14 43 52 −9 34
13 Podbeskidzie II Bielsko-Biała 30 9 6 15 42 54 −12 33 Baraże o IV ligę
14 Kuźnia Ustroń 30 8 9 13 48 51 −3 33 Spadek do klasy okręgowej
15 Beskid 09 Skoczów 30 6 9 15 38 72 −34 27
16 MKS Lędziny 30 5 9 16 48 78 −30 24

Źródło: 90minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
Concordia Knurów wycofała się przed rozpoczęciem rozgrywek.[2]

Baraże o III ligę[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu sezonu rozegrano dwumecz barażowy o prawo gry w III lidze w sezonie 2018/2019 pomiędzy 1. drużyną IV ligi, grupa śląska I a 11. zespołem IV ligi, grupa śląska II. Mecze odbyły się 16 i 20 czerwca 2018[3].


16 czerwca 2017
17:00
Polonia Bytom 1:1
(1:0)
Ruch Radzionków Stadion Polonii (Bytom)  
Hubert Tylec Gol 37' Raport Gol 77' Andrzej Piecuch Widzów: 1850
Sędzia: Rafał Rokosz (Katowice)
kartki:
Żółta kartka Kamnil Banaś

20 czerwca 2017
18:00
Ruch Radzionków 2:1
(0:1)
Polonia Bytom Stadion Ruchu (Radzionków)  
Andrzej Piecuch Gol 70'
Robert Wojsyk Gol 80' (k)
Raport Gol 21' Marcin Lachowski Widzów: 800
Sędzia: Tomasz Wajda (Żywiec)
kartki:
Michał Staszowski Żółta kartka
Robert Wojsyk Żółta kartka
kartki:
Żółta kartka Norbert Radkiewicz
Żółta kartka Michał Chrabąszcz
Żółta kartka Michał Szal

Wynik dwumeczu – 3:2 dla Ruchu Radzionków.

Awans na czwarty poziom rozgrywkowy wywalczył Ruch Radzionków.


Baraże o IV ligę[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu sezonu rozegrano mecz o utrzymanie się w IV lidze w sezonie 2018/2019 pomiędzy 13. drużyną IV ligi, grupa śląska I a 13. zespołem IV ligi, grupa śląska II. Mecz odbył się 23 czerwca 2018[4].


23 czerwca 2018
12:00
Raków II Częstochowa 2:3
(1:2)
Podbeskidzie II Bielsko-Biała Ruda Śląska  
Przemysław Mizgała Gol 35'
Piotr Kiński Gol 85'
Raport Gol 26'80' Peter Sládek
Gol 36' Szymon Królak
Widzów: 25

Na piątym poziomie ligowym utrzymało się Podbeskidzie II Bielsko-Biała.


Sezon 2016/2017[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 LKS Bełk (M) 34 23 6 5 92 33 +59 75 Baraże o III ligę
2 GKS Radziechowy-Wieprz 34 20 10 4 84 30 +54 70
3 LKS Czaniec 34 18 9 7 60 34 +26 63
4 Podbeskidzie II Bielsko-Biała 34 18 7 9 60 41 +19 61
5 MKS Lędziny 34 17 7 10 55 38 +17 58
6 Drzewiarz Jasienica 34 16 7 11 75 49 +26 55
7 Unia Racibórz 34 16 5 13 59 63 −4 53
8 Polonia Łaziska Górne 34 15 8 11 70 47 +23 53
9 Gwarek Ornontowice 34 16 3 15 56 53 +3 51
10 Beskid 09 Skoczów 34 14 7 13 52 52 0 49
11 Wilki Wilcza 34 15 3 16 52 51 +1 48
12 Szczakowianka Jaworzno 34 13 8 13 52 53 −1 47
13 Concordia Knurów 34 13 7 14 62 64 −2 46
14 Spójnia Landek 34 12 9 13 42 45 −3 45 Baraże o IV ligę
15 Iskra Pszczyna (S) 34 9 8 17 43 54 −11 35 Spadek do klasy okręgowej
16 Granica Ruptawa (S) 34 6 5 23 35 79 −44 23
17 Orzeł Mokre (S) 34 4 8 22 28 70 −42 20
18 Krupiński Suszec (S) 34 2 1 31 22 147 −125 7
Źródło: 90minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Baraże o III ligę[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu sezonu rozegrano dwumecz barażowy o udział w III lidze w sezonie 2017/2018 pomiędzy 1. drużyną IV ligi, grupa śląska I a 1. zespołem IV ligi, grupa śląska II. Mecze odbyły się 17 i 21 czerwca 2017[5].

Awans na czwarty poziom rozgrywkowy wywalczył Gwarek Tarnowskie Góry.

17 czerwca 2017
17:00
Gwarek Tarnowskie Góry 4:0
(2:0)
LKS Bełk Tarnowskie Góry  
Dawid Jarka Gol 13'61'
Sławomir Pach Gol 27'
Dawid Hewlik Gol 80'
Raport Widzów: 800
Sędzia: Daniel Kruczyński (Żywiec)
kartki:
Mateusz Śliwa Żółta kartka
Patryk Timochina Żółta kartka
Dawid Jarka Żółta kartka
kartki:
Żółta kartka Michał Stryczek
Żółta kartka Rafał Grzech

21 czerwca 2017
18:00
LKS Bełk 1:0
(1:0)
Gwarek Tarnowskie Góry Bełk  
Wojciech Orzech Gol 38' Raport Widzów: 600
Sędzia: Dawid Bukowczan (Żywiec)
kartki:
Dawid Semeniuk Żółta kartka
Grzegorz Jasiczek Żółta kartka
Wojciech Rasak Żółta kartka w 90. minucieDruga żółta kartkaCzerwona kartka w 90. minucie 90'
kartki:
Żółta kartka Bartłomiej Cymerys
Żółta kartka Mateusz Górka
Żółta kartka Alexander Mrozek
Żółta kartka Mateusz Śliwa
Żółta kartka Rafał Kuliński
Żółta kartka Sławomir Pach

Wynik dwumeczu – 4:1 dla Gwarka Tarnowskie Góry.


Baraże o IV ligę[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu sezonu rozegrano dwumecz barażowy o utrzymanie się w IV lidze w sezonie 2017/2018 pomiędzy 14. drużyną IV ligi, grupa śląska I a 14. zespołem IV ligi, grupa śląska II. Mecze odbyły się 21 i 24 czerwca 2017[6].

Na piątym poziomie ligowym utrzymała się Spójnia Landek.

21 czerwca 2017
18:00
Slavia Ruda Śląska 0:0
(0:0)
Spójnia Landek  
Raport

24 czerwca 2017
17:00
Spójnia Landek 2:0
(1:0)
Slavia Ruda Śląska  
Damian Sanetra Gol 22'
Rzuchowski Gol 51'75'
Raport Widzów: 150

Wynik dwumeczu – 2:0 dla Spójni Landek.


Sezon 2015/2016[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Unia Turza Śląska 30 19 7 4 54 27 +27 64 Baraże o III ligę
2 Polonia Łaziska Górne 30 17 7 6 65 33 +32 58
3 GKS Radziechowy-Wieprz 30 16 4 10 43 36 +7 52
4 Drzewiarz Jasienica 30 14 5 11 53 37 +16 47
5 Spójnia Landek 30 13 7 10 46 36 +10 46
6 Iskra Pszczyna 30 13 6 11 43 33 +10 45
7 GKS II Tychy 30 13 4 13 62 39 +23 43
8 Granica Ruptawa 30 10 10 10 46 45 +1 40
9 Krupiński Suszec 30 11 6 13 34 37 −3 39
10 Szczakowianka Jaworzno 30 9 11 10 43 44 −1 38
11 Unia Racibórz 30 10 7 13 49 49 0 37
12 Gwarek Ornontowice 30 9 9 12 34 42 −8 36
13 Jedność 32 Przyszowice 30 9 8 13 40 56 −16 35
14 GTS Bojszowy 30 9 7 14 30 53 −23 34
15 ROW 1964 II Rybnik 30 7 5 18 34 82 −48 26 Spadek do klasy okręgowej
16 Forteca Świerklany 30 6 7 17 29 56 −27 25
Źródło: 90minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Sezon 2014/2015[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 LKS Bełk1 (M) (A) 30 25 4 1 89 16 +73 79 Awans do III ligi
2 Drzewiarz Jasienica 30 16 7 7 54 25 +29 55
3 Forteca Świerklany 30 16 7 7 39 30 +9 55
4 Jedność 32 Przyszowice 30 14 7 9 67 51 +16 49
5 Gwarek Ornontowice 30 12 7 11 48 50 −2 43
6 Szczakowianka Jaworzno 30 13 4 13 53 39 +14 43
7 Iskra Pszczyna 30 13 4 13 47 52 −5 43
8 Unia Turza Śląska 30 12 7 11 49 35 +14 43
9 Unia Racibórz 30 11 9 10 55 65 −10 42
10 Krupiński Suszec 30 12 5 13 40 41 −1 41
11 GTS Bojszowy 30 11 8 11 32 45 −13 41
12 GKS II Katowice 30 11 7 12 51 40 +11 40
13 GKS Radziechowy-Wieprz 30 11 5 14 50 50 0 38
14 Czarni-Góral Żywiec (S) 30 8 5 17 33 62 −29 29 Spadek do klasy okręgowej
15 Podlesianka Katowice (S) 30 6 4 20 31 63 −32 22
16 Górnik Pszów (S) 30 3 2 25 19 93 −74 11

Źródło: 90minut [dostęp 21 listopada 2014].
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Mistrzowie obu śląskich grup IV ligi rozegrały między sobą dwumecz barażowy o awans do III ligi. Zwycięzcą został LKS Bełk i on awansował do III ligi[7].

Sezon 2013/2014[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 GKS 1962 Jastrzębie (M) (A) 30 25 3 2 100 18 +82 78 Awans do III ligi
2 Iskra Pszczyna 30 18 6 6 73 45 +28 60
3 GTS Bojszowy 30 15 7 8 57 47 +10 52
4 Jedność 32 Przyszowice 30 15 6 9 65 58 +7 51
5 Gwarek Ornontowice 30 15 4 11 64 40 +24 49
6 Krupiński Suszec 30 14 6 10 46 32 +14 48
7 Czarni-Góral Żywiec 30 14 5 11 69 68 +1 47
8 GKS II Katowice 30 12 7 11 69 59 +10 43
9 Górnik Pszów 30 11 5 14 52 62 −10 38
10 Drzewiarz Jasienica 30 9 10 11 40 46 −6 37
11 Podlesianka Katowice 30 10 6 14 45 64 −19 36
12 Forteca Świerklany 30 8 8 14 45 51 −6 32
13 Unia Racibórz 30 9 5 16 51 66 −15 32
14 KS Wisła (S) 30 7 6 17 40 84 −44 27 Spadek do klasy okręgowej
15 AKS Mikołów (S) 30 8 1 21 33 76 −43 25
16 Spójnia Landek (S) 30 3 9 18 30 63 −33 18

Źródło: 90minut [dostęp 14 czerwca 2014].
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
• Do III ligi awansowało GKS 1962 Jastrzębie[8].

Sezon 2012/2013[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Nadwiślan Góra (M) (A) 30 21 4 5 93 35 +58 67 Awans do III ligi
2 Rekord Bielsko-Biała 30 20 4 6 79 31 +48 64 Baraże o III ligę
3 GKS 1962 Jastrzębie 30 18 7 5 69 32 +37 61
4 KS Wisła 30 15 5 10 44 42 +2 50
5 Iskra Pszczyna 30 15 3 12 57 39 +18 48
6 Czarni-Góral Żywiec 30 15 3 12 63 48 +15 48
7 Drzewiarz Jasienica 30 13 7 10 61 49 +12 46
8 Jedność 32 Przyszowice 30 14 4 12 68 66 +2 46
9 Gwarek Ornontowice 30 11 10 9 56 53 +3 43
10 GKS II Katowice 30 12 5 13 52 55 −3 41
11 Forteca Świerklany 30 10 8 12 39 48 −9 38
12 AKS Mikołów 30 10 7 13 43 44 −1 37
13 GTS Bojszowy 30 9 6 15 51 52 −1 33
14 Unia Racibórz 30 10 2 18 34 76 −42 32 Baraże o utrzymanie w IV lidze
15 Polonia Marklowice (S) 30 7 3 20 27 71 −44 24 Spadek do klasy okręgowej
16 MRKS Czechowice-Dziedzice (S) 30 0 2 28 15 111 −96 2
Źródło: 90minut [dostęp 20 września 2013].
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
  • Nadwiślan Góra awansowała do III ligi.
  • Rekord Bielsko-Biała wzięła udział w barażach o awans do III ligi.
  • Unia Racibórz wzięła udział w barażach o utrzymanie się w IV lidze[9].

Baraże[edytuj | edytuj kod]

Baraże o utrzymanie w IV lidze na sezon 2013/2014.

  • 29 czerwca 2013: Victoria Częstochowa - Unia Racibórz 1:5

Unia Racibórz utrzymała się w IV lidze[10].

Baraże o udział w III lidze, grupa: opolsko-śląska w sezonie 2013/2014.

  • 30 czerwca 2013: Rekord Bielsko-Biała - Górnik Piaski (Czeladź) 1:1 (pd.k. 5:3)

Rekord Bielsko-Biała uzyskała awans do III ligi, grupa opolsko-śląska[11].

Sezon 2011/2012[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy poprzedniej edycji
REK Rekord Bielsko-Biała 2
MRK MRKS Czechowice-Dziedzice 3
CZN LKS Czaniec 4
NAG Nadwiślan Góra 5
POD Podbeskidzie II Bielsko-Biała 6
MIK AKS Mikołów 7
ORN Gwarek Ornontowice 8
BOJ GTS Bojszowy 9
MKL Polonia Marklowice 11
UNR Unia Racibórz 12
RYD Naprzód Rydułtowy 13
ŻOR KS Żory 14

KP Unia Raciborz

Aiga uparrow inv.svg Awans z klasy okręgowej 2010/2011
grupa bielska
WSŁ KS Wisła 1
CGŻ Czarni-Góral Żywiec 2
grupa katowicka I
ISK Iskra Pszczyna 1
grupa katowicka III
JAS GKS 1962 Jastrzębie 1

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.
Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w IV lidze – grupie śląskiej II 2010/2011
Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 LKS Czaniec (M) (A) 30 21 6 3 59 20 +39 69 Awans do III ligi
2 Rekord Bielsko-Biała 30 22 2 6 89 35 +54 68
3 Podbeskidzie II Bielsko-Biała 30 20 7 3 89 36 +53 67
4 Nadwiślan Góra 30 17 5 8 69 45 +24 56
5 GKS 1962 Jastrzębie 30 15 8 7 59 46 +13 53
6 Iskra Pszczyna 30 13 8 9 57 40 +17 47
7 Czarni-Góral Żywiec 30 11 9 10 48 38 +10 42
8 AKS Mikołów 30 12 5 13 42 42 0 41
9 GTS Bojszowy 30 11 6 13 55 51 +4 39
10 Gwarek Ornontowice 30 9 8 13 42 52 −10 35 ORN-MKL 2:1
MKL-ORN 4:4
11 Polonia Marklowice 30 9 8 13 51 69 −18 35
12 KS Wisła 30 9 6 15 39 46 −7 33
13 MRKS Czechowice-Dziedzice 30 7 6 17 32 61 −29 27
14 Unia Racibórz 30 7 4 19 47 79 −32 25
15 Naprzód Rydułtowy (S) 30 3 9 18 25 80 −55 18 Spadek do klasy okręgowej
16 KS Żory (S) 30 2 7 21 22 85 −63 13
Źródło: 90minut.pl [dostęp 2013-04-25].
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Sezon 2010/2011[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy poprzedniej edycji
Gwarek Ornontowice 2
MRKS Czechowice-Dziedzice 3
Przyszłość Rogów 4
LKS Czaniec 5
Zapora Porąbka 6
Rekord Bielsko-Biała 8
Grunwald Ruda Śląska 9
Uczestnicy poprzedniej edycji
KS Żory 10
Polonia Marklowice 11
Unia Racibórz 12
GTS Bojszowy 13
AKS Mikołów 14
Drużyna dołączona do rozgrywek
Odra II Wodzisław Śląski
Aiga uparrow inv.svg Awans z klasy okręgowej 2009/2010
grupa bielska
Podbeskidzie II Bielsko-Biała 1
grupa katowicka I
Nadwiślan Góra 1
grupa katowicka III
Naprzód Rydułtowy 1
grupa katowicka IV
Carbo Gliwice 1

Uwaga: Odra II Wodzisław Śląski wycofała się z rozgrywek po 9. kolejce.

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Przyszłość Rogów (M) (A) 30 20 6 4 50 22 +28 66 Awans do III ligi
2 Rekord Bielsko-Biała 30 19 5 6 77 31 +46 62
3 MRKS Czechowice-Dziedzice 30 17 8 5 71 35 +36 59
4 LKS Czaniec 30 16 6 8 46 32 +14 54
5 Nadwiślan Góra 30 14 7 9 61 48 +13 49
6 Podbeskidzie II Bielsko-Biała 30 13 9 8 66 42 +24 48
7 AKS Mikołów 30 13 6 11 44 40 +4 45
8 Gwarek Ornontowice 30 11 8 11 47 56 −9 41
9 GTS Bojszowy 30 11 7 12 59 64 −5 40
10 Grunwald Ruda Śląska1 30 8 10 12 61 57 +4 34 Przeniesiona do grupy I GRŚ: 9 pkt
MAR: 6 pkt
URA: 3 pkt
11 Polonia Marklowice 30 8 10 12 35 40 −5 34
12 Unia Racibórz 30 10 4 16 43 72 −29 34
13 Naprzód Rydułtowy 30 8 6 16 48 71 −23 30
14 KS Żory 30 6 9 15 35 55 −20 27
15 Zapora Porąbka1 (S) 30 5 7 18 34 77 −43 22 Spadek do klasy okręgowej
16 Carbo Gliwice (S) 30 3 8 19 38 73 −35 17
Odra II Wodzisław Śląski1 (S) 0 0 0 0 0 0 0 0 Drużyna rozwiązana

Źródło: 90minut.pl [dostęp 2011-06-24].
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Grunwald Ruda Śląska został przeniesiony do grupy I w miejsce wycofanej z rozgrywek Olimpii Truskolasy; Zapora Porąbka zrezygnowała z możliwości utrzymania się w IV lidze – jej miejsce zajęli wicemistrzowie grupy bielskiej klasy okręgowej – Czarni-Góral Żywiec.2Odra II Wodzisław Śląski wycofała się z rozgrywek po 9. kolejce – jej wyniki zostały anulowane.

Sezon 2009/2010[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy poprzedniej edycji
Przyszłość Rogów 2
Polonia Łaziska Górne 3
Polonia Marklowice 4
Gwarek Ornontowice 5
Zapora Porąbka 6
Concordia Knurów 8
GTS Bojszowy 9
LKS Czaniec 10
Uczestnicy poprzedniej edycji
Unia Racibórz 11
Rekord Bielsko-Biała 12
Grunwald Ruda Śląska 13
Górnik Pszów 14
 Zwycięzca baraży o IV ligę
grupa śląska I
Unia Rędziny 15
Aiga uparrow inv.svg Awans z klasy okręgowej 2008/2009
grupa bielska
MRKS Czechowice-Dziedzice 1
grupa katowicka I
AKS Mikołów 1
grupa katowicka III
KS Żory 1

Uwaga: Unia Rędziny została dołączona do grupy II, gdyż wycofały się z niej rezerwy GKS Jastrzębie.

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Polonia Łaziska Górne (M) (A) 30 21 6 3 60 16 +44 69 Awans do III ligi
2 Gwarek Ornontowice 30 17 6 7 48 30 +18 57
3 MRKS Czechowice-Dziedzice 30 18 2 10 61 40 +21 56
4 Przyszłość Rogów 30 15 6 9 51 29 +22 51 ROG–CZA 3:1
CZA–ROG 0:1
5 LKS Czaniec 30 15 6 9 49 31 +18 51
6 Zapora Porąbka 30 14 5 11 41 39 +2 47
7 Unia Rędziny 30 13 7 10 54 42 +12 46 Przeniesiona do grupy śląskiej I UNI–REK 2:0
REK–UNI 4:2
8 Rekord Bielsko-Biała 30 13 7 10 50 35 +15 46
9 Grunwald Ruda Śląska 30 10 7 13 37 51 −14 37
10 KS Żory 30 10 6 14 31 50 −19 36
11 Polonia Marklowice 30 9 5 16 43 48 −5 32 MAR–RAC 3:2
RAC–MAR 0:0
12 Unia Racibórz 30 9 5 16 46 65 −19 32
13 GTS Bojszowy 30 9 4 17 37 48 −11 31
14 AKS Mikołów 30 7 9 14 28 45 −17 30
15 Górnik Pszów (S) 30 6 11 13 40 54 −14 29 Spadek do klasy okręgowej
16 Concordia Knurów (S) 30 5 6 19 26 79 −53 21

Źródło: 90minut.pl [dostęp 2011-06-14].
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Sezon 2008/2009[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza edycja po reformie systemu ligowego w 2008, w wyniku której IV liga stała się piątym w hierarchii (wcześniej czwartym) poziomem rozgrywek.

Uczestnicy poprzedniej edycji
Przyszłość Rogów 5
Polonia Łaziska Górne 6
Skałka Żabnica 7
Grunwald Ruda Śląska 8
LKS Czaniec 9
GKS II Jastrzębie 10
Uczestnicy poprzedniej edycji
Unia Racibórz 11
LKS Łąka 12
Polonia Marklowice 13
Aiga uparrow inv.svg Awans z klasy okręgowej 2007/2008
grupa bielska
Rekord Bielsko-Biała 1
Zapora Porąbka 2
Aiga uparrow inv.svg Awans z klasy okręgowej 2007/2008
grupa katowicka I
Gwarek Ornontowice 1
GTS Bojszowy 2
grupa katowicka III
Górnik Pszów 1
Rymer Rybnik 2
grupa katowicka IV
Concordia Knurów 3
Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Skałka Żabnica (M) (A) 30 25 3 2 81 13 +68 78 Awans do III ligi
2 Przyszłość Rogów 30 21 6 3 76 22 +54 69
3 Polonia Łaziska Górne 30 15 7 8 58 29 +29 52 PŁG–MAR 2:1
MAR–PŁG 3:2
4 Polonia Marklowice 30 16 4 10 60 44 +16 52
5 Gwarek Ornontowice 30 16 2 12 70 56 +14 50
6 Zapora Porąbka 30 12 10 8 41 29 +12 46
7 GKS II Jastrzębie (S) 30 12 7 11 45 51 −6 43 Drużyna rozwiązana
8 Concordia Knurów 30 11 6 13 49 61 −12 39
9 GTS Bojszowy 30 10 8 12 47 46 +1 38 BOJ–CZA 2:1
CZA–BOJ 0:1
10 LKS Czaniec 30 10 8 12 39 35 +4 38
11 Unia Racibórz 30 11 4 15 49 55 −6 37
12 Rekord Bielsko-Biała 30 9 8 13 28 44 −16 35
13 Grunwald Ruda Śląska 30 10 4 16 45 52 −7 34
14 Górnik Pszów 30 8 8 14 46 55 −9 32
15 LKS Łąka (S) 30 9 4 17 38 54 −16 31 Baraże o IV ligę
16 Rymer Rybnik (S) 30 0 1 29 11 137 −126 1 Spadek do klasy okręgowej

Źródło: 90minut.pl [dostęp 2011-06-14].
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Baraże o IV ligę[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu rozgrywek IV ligi województwa śląskiego w sezonie 2008/2009 rozegrano mecz barażowy o miejsce w kolejnej edycji, w związku z wycofaniem się z rozgrywek GKS II Jastrzębie[12]. Wzięły w nich udział 15. drużyny obu wojewódzkich grup IV ligi – Unia Rędziny i LKS Łąka. Spotkanie rozegrano 8 sierpnia 2009 (godz. 11:00) na stadionie Grunwaldu Ruda Śląska.

Miejsce w IV lidze zachowała Unia Rędziny.

Drużyna 1 Wynik Drużyna 2
Unia Rędziny 1:0 LKS Łąka

Sezon 2007/2008[edytuj | edytuj kod]

Ostatnia edycja przed reformą systemu ligowego w 2008, w wyniku której IV liga stała się piątym w hierarchii (wcześniej czwartym) poziomem rozgrywek. De facto więc na czwartym szczeblu utrzymały się drużyny z miejsc 1–4 (które weszły do „nowej” III ligi), o jedną klasę spadły zespoły z miejsc 5–14, a o dwie – drużyny z miejsc 15–16.

Uczestnicy poprzedniej edycji
Skałka Żabnica 2
Beskid Skoczów 3
Pniówek Pawłowice Śląskie 4
Energetyk ROW Rybnik 5
Przyszłość Rogów 6
BKS Stal Bielsko-Biała 7
Uczestnicy poprzedniej edycji
Polonia Marklowice 9
Grunwald Ruda Śląska 10
Polonia Łaziska Górne 11
LKS Łąka 12
Victoria Jaworzno 13
Start Mszana 14
Aiga uparrow inv.svg Awans z klasy okręgowej 2006/2007
grupa bielska
LKS Czaniec 1
grupa katowicka I
GKS II Jastrzębie 1
grupa katowicka III
Unia Racibórz 1
grupa katowicka IV
Wawel Wirek 1
Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Pniówek Pawłowice Śląskie (M) (P) 30 24 3 3 73 26 +47 75 Baraże o II ligę
2 Energetyk ROW Rybnik (A) 30 23 4 3 80 19 +61 73 Awans do III ligi
3 Beskid Skoczów (A) 30 20 7 3 68 19 +49 67
4 BKS Stal Bielsko-Biała (A) 30 18 6 6 57 22 +35 60 Baraże o III ligę BKS: 3 pkt, 5–3
ROG: 3 pkt, 5–3
5 Przyszłość Rogów 30 19 3 8 70 40 +30 60
6 Polonia Łaziska Górne 30 17 6 7 57 40 +17 57
7 Skałka Żabnica 30 16 8 6 55 28 +27 56
8 Grunwald Ruda Śląska 30 10 6 14 44 51 −7 36 GRŚ: 4 pkt, 3–2
CZA: 1 pkt, 2–3
9 LKS Czaniec 30 9 9 12 50 44 +6 36
10 GKS II Jastrzębie 30 8 9 13 42 49 −7 33
11 Unia Racibórz 30 9 3 18 46 70 −24 30
12 LKS Łąka 30 7 6 17 35 62 −27 27
13 Polonia Marklowice 30 7 3 20 32 66 −34 24
14 Victoria Jaworzno 30 6 2 22 31 70 −39 20 Przeniesiona do grupy śląskiej I
15 Wawel Wirek (S) 30 4 3 23 30 86 −56 15 Spadek do klasy okręgowej
16 Start Mszana (S) 30 2 4 24 22 100 −78 10

Źródło: 90minut.pl [dostęp 2011-06-14].
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (S) – spadek, (A) – wejście do III ligi, (P) – porażka w barażach i wejście do III ligi.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Baraże o II ligę[edytuj | edytuj kod]

Mistrzowie obu grup IV ligi województwa śląskiego – GKS Tychy i Pniówek Pawłowice Śląskie – zmierzyli się w dwumeczu o prawo gry w kolejnej rundzie baraży o miejsce w „nowej” II lidze[13].

Miejsce w II lidze uzyskał ostatecznie GKS Tychy, pokonując w kolejnej rundzie Aluminium Konin.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
GKS Tychy 4:2 Pniówek Pawłowice Śląskie 3:1 1:1
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Baraże o III ligę[edytuj | edytuj kod]

4. drużyny obu grup IV ligi województwa śląskiego – MK Górnik Katowice i BKS Stal Bielsko-Biała – zmierzyli się w dwumeczu o prawo gry w „nowej” III lidze[14].

Miejsce w III lidze uzyskał BKS Stal Bielsko-Biała.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
BKS Stal Bielsko-Biała 5:1 MK Górnik Katowice 2:1 3:0
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Sezon 2006/2007[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy poprzedniej edycji
BKS Stal Bielsko-Biała 1
Koszarawa Żywiec 2
Energetyk ROW Rybnik 3
Victoria Jaworzno 4
Grunwald Ruda Śląska 5
Przyszłość Rogów 6
Odra II Wodzisław Śląski 7
Uczestnicy poprzedniej edycji
LKS Łąka 8
Pasjonat Dankowice 9
Polonia Łaziska Górne 10
Beskid Skoczów 11
Polonia Marklowice 12
 Zwycięzca baraży o IV ligę
Gwiazda Skrzyszów 13
Aiga uparrow inv.svg Awans z klasy okręgowej 2005/2006
grupa bielska
Skałka Żabnica 1
grupa katowicka I
Pniówek Pawłowice Śląskie 1
grupa katowicka III
Start Mszana 1
Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Koszarawa Żywiec (M) (A) 30 19 6 5 55 23 +32 63 Baraże o III ligę
2 Skałka Żabnica 30 17 6 7 54 27 +27 57
3 Beskid Skoczów 30 16 8 6 63 27 +36 56
4 Pniówek Pawłowice Śląskie 30 14 10 6 48 25 +23 52 PAW–ROW 5:1
ROW–PAW 1:0
5 Energetyk ROW Rybnik 30 15 7 8 59 37 +22 52
6 Przyszłość Rogów 30 13 12 5 52 36 +16 51 ROG–BKS 2:2
BKS–ROG 0:1
7 BKS Stal Bielsko-Biała 30 13 12 5 49 28 +21 51
8 Odra II Wodzisław Śląski1 (S) 30 13 9 8 45 31 +14 48 Drużyna wycofana
9 Polonia Marklowice 30 11 9 10 51 47 +4 42
10 Grunwald Ruda Śląska 30 10 10 10 54 43 +11 40
11 Polonia Łaziska Górne 30 11 4 15 38 43 −5 37
12 LKS Łąka 30 7 10 13 30 50 −20 31
13 Victoria Jaworzno 30 7 7 16 34 64 −30 28
14 Start Mszana 30 7 5 18 23 55 −32 26
15 Pasjonat Dankowice (S) 30 2 6 22 18 79 −61 12 Spadek do klasy okręgowej
16 Gwiazda Skrzyszów (S) 30 1 7 22 18 76 −58 10

Źródło: 90minut.pl [dostęp 2011-06-14].
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Drużyna rezerw Odry Wodzisław Śląski została wycofana z rozgrywek i przekształcona w zespół Młodej Ekstraklasy.

Baraże o III ligę[edytuj | edytuj kod]

Mistrzowie obu grup IV ligi województwa śląskiego – Ruch Radzionków i Koszarawa Żywiec – zmierzyli się w dwumeczu o prawo gry w III lidze[15].

Miejsce w II lidze uzyskała Koszarawa.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Ruch Radzionków 0:4 Koszarawa Żywiec 0:1 0:3
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Sezon 2005/2006[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy poprzedniej edycji
Koszarawa Żywiec 1
Energetyk ROW Rybnik 2
Przyszłość Rogów 3
Polonia Łaziska Górne 4
Polonia Marklowice 5
Victoria Jaworzno 7
Odra II Wodzisław Śląski 8
Uczestnicy poprzedniej edycji
Beskid Skoczów 9
Czarni-Góral Żywiec 10
Unia Racibórz 11
Pasjonat Dankowice 12
 Zwycięzca baraży o IV ligę
Grunwald Ruda Śląska 13
AKS Mikołów 14
Aiga uparrow inv.svg Awans z klasy okręgowej 2004/2005
grupa bielska
BKS Stal Bielsko-Biała 1
grupa katowicka I
LKS Łąka 1
grupa katowicka III
Gwiazda Skrzyszów 1
Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 BKS Stal Bielsko-Biała (M) 30 20 7 3 62 24 +38 67 Baraże o III ligę
2 Koszarawa Żywiec 30 19 6 5 54 22 +32 63
3 Energetyk ROW Rybnik 30 17 4 9 65 49 +16 55
4 Victoria Jaworzno 30 15 7 8 49 35 +14 52
5 Grunwald Ruda Śląska 30 16 3 11 64 43 +21 51
6 Przyszłość Rogów 30 14 7 9 49 40 +9 49
7 Odra II Wodzisław Śląski 30 13 4 13 46 40 +6 43 ODR–ŁĄK 5:0
ŁĄK–ODR 3:1
8 LKS Łąka 30 12 7 11 41 50 −9 43
9 Pasjonat Dankowice 30 12 4 14 43 48 −5 40
10 Polonia Łaziska Górne 30 9 12 9 39 37 +2 39
11 Beskid Skoczów 30 10 8 12 37 39 −2 38
12 Polonia Marklowice 30 10 7 13 50 52 −2 37
13 Gwiazda Skrzyszów 30 9 6 15 34 49 −15 33 Baraże o IV ligę
14 AKS Mikołów (S) 30 7 4 19 33 64 −31 25 Spadek do klasy okręgowej
15 Czarni-Góral Żywiec (S) 30 6 4 20 34 66 −32 22
16 Unia Racibórz (S) 30 4 4 22 29 71 −42 16

Źródło: 90minut.pl [dostęp 2011-06-14].
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Baraże o III ligę[edytuj | edytuj kod]

Mistrzowie obu grup IV ligi województwa śląskiego – GKS Katowice i BKS Stal Bielsko-Biała – zmierzyli się w dwumeczu o prawo gry w III lidze[16].

Miejsce w III lidze uzyskał GKS Katowice.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
BKS Stal Bielsko-Biała 0:3 GKS Katowice 0:2 0:1
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Baraże o IV ligę[edytuj | edytuj kod]

13. drużyna grupy śląskiej I – Zieloni Żarki – i 14. drużyna grupy śląskiej II – Gwiazda Skrzyszów – zmierzyły się w dwumeczu o prawo gry w IV lidze[17].

Miejsce w IV lidze utrzymała Gwiazda.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Zieloni Żarki 3:4 Gwiazda Skrzyszów 0:2 3:2
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Sezon 2004/2005[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy poprzedniej edycji
Koszarawa Żywiec 2
Przyszłość Rogów 3
Czarni-Góral Żywiec 4
Odra II Wodzisław Śląski 5
Grunwald Ruda Śląska 6
AKS Mikołów 7
Victoria Jaworzno 8
Górnik Pszów 9
Uczestnicy poprzedniej edycji
Polonia Marklowice 10
Pasjonat Dankowice 11
MKS Lędziny 12
 Zwycięzca baraży o IV ligę
Unia Racibórz 13
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z III ligi 2003/2004
grupa III
MK Górnik Katowice 14
Aiga uparrow inv.svg Awans z klasy okręgowej 2003/2004
grupa bielska
Beskid Skoczów 1
grupa katowicka I
Polonia Łaziska Górne 1
grupa katowicka III
Energetyk ROW Rybnik 1
Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Koszarawa Żywiec (M) 30 21 5 4 62 19 +43 68 Baraże o III ligę
2 Energetyk ROW Rybnik 30 20 7 3 73 25 +48 67
3 Przyszłość Rogów 30 16 4 10 69 39 +30 52
4 Polonia Łaziska Górne 30 14 7 9 50 40 +10 49
5 Polonia Marklowice 30 13 8 9 56 40 +16 47
6 MK Górnik Katowice 30 11 13 6 39 34 +5 46 Przeniesiona do grupy śląskiej I
7 Victoria Jaworzno 30 13 2 15 37 38 −1 41
8 Odra II Wodzisław Śląski 30 11 6 13 35 38 −3 39
9 Beskid Skoczów 30 10 8 12 47 52 −5 38 SKO–CGŻ 0:0
CGŻ–SKO 1:1
10 Czarni-Góral Żywiec 30 10 8 12 35 37 −2 38
11 Unia Racibórz 30 10 7 13 40 48 −8 37
12 Pasjonat Dankowice 30 11 3 16 41 77 −36 36
13 Grunwald Ruda Śląska 30 8 7 15 37 54 −17 31 Baraże o IV ligę GRŚ–MIK 0:1
MIK–GRŚ 0:1
14 AKS Mikołów 30 9 4 17 33 64 −31 31
15 Górnik Pszów (S) 30 7 8 15 35 56 −21 29 Spadek do klasy okręgowej
16 MKS Lędziny (S) 30 4 7 19 24 63 −39 19

Źródło: 90minut.pl [dostęp 2011-06-14].
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Baraże o III ligę[edytuj | edytuj kod]

Mistrzowie obu grup IV ligi województwa śląskiego – Raków Częstochowa i Koszarawa Żywiec – zmierzyli się w dwumeczu o prawo gry w III lidze[18].

Miejsce w III lidze uzyskał Raków.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Koszarawa Żywiec 0:0 pd.
k. 8:9
Raków Częstochowa 0:0 0:0
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Baraże o IV ligę[edytuj | edytuj kod]

W wyniku uzyskania równej liczby punktów ogółem i identycznego bilansu spotkań bezpośrednich, w pierwszym meczu barażowym o utrzymanie w grupie śląskiej II zmierzyły się 13. i 14. drużyna rozgrywek – Grunwald Ruda Śląska i AKS Mikołów[19]. Spotkanie rozegrano 22 czerwca 2005 (godz. 17:00) na stadionie Polonii Łaziska Górne.

Drużyna 1 Wynik Drużyna 2
AKS Mikołów 6:1 Grunwald Ruda Śląska

Po tym meczu utrzymał się AKS Mikołów, zaś Grunwald zmierzył się w dwumeczu o prawo gry w IV lidze z 14. drużyną grupy śląskiej I – Szombierkami Bytom[19].

Miejsce w IV lidze utrzymał Grunwald, zaś w wyniku wycofania się z rozgrywek rezerw Górnika Zabrze spadku uniknęły również Szombierki.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Grunwald Ruda Śląska 9:0 Szombierki Bytom 6:0 3:0
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Sezon 2003/2004[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy poprzedniej edycji
Przyszłość Rogów 1
Odra II Wodzisław Śląski 2
Koszarawa Żywiec 3
Górnik Jastrzębie Zdrój 4
Victoria Jaworzno 5
MKS Lędziny 6
Unia Racibórz 7
Czarni-Góral Żywiec 8
Uczestnicy poprzedniej edycji
MKS 05 Krzanowice 9
Pasjonat Dankowice 10
Górnik Pszów 11
BKS Stal Bielsko-Biała 12
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z III ligi 2002/2003
grupa III
Grunwald Ruda Śląska 12
Aiga uparrow inv.svg Awans z klasy okręgowej 2002/2003
grupa bielska
Walcownia Czechowice-Dziedzice 1
grupa katowicka I
AKS Mikołów 1
grupa katowicka III
Polonia Marklowice 1
Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Górnik Jastrzębie Zdrój (M) (A) 30 25 5 0 81 16 +65 80 Baraże o III ligę
2 Koszarawa Żywiec 30 21 3 6 76 32 +44 66
3 Przyszłość Rogów 30 16 9 5 56 30 +26 57
4 Czarni-Góral Żywiec 30 15 5 10 57 45 +12 50
5 Odra II Wodzisław Śląski 30 14 7 9 58 44 +14 49
6 Grunwald Ruda Śląska 30 13 7 10 62 45 +17 46
7 AKS Mikołów 30 11 9 10 44 50 −6 42 AKS–VIC 3:1
VIC–AKS 1:2
8 Victoria Jaworzno 30 11 9 10 33 34 −1 42
9 Górnik Pszów 30 10 6 14 31 53 −22 36
10 Polonia Marklowice 30 9 7 14 43 62 −19 34
11 Pasjonat Dankowice 30 8 6 16 34 57 −23 30 PAS: 7 pkt
LĘD: 5 pkt
URA: 4 pkt
12 MKS Lędziny 30 7 9 14 34 53 −19 30
13 Unia Racibórz 30 6 12 12 39 44 −5 30 Baraże o IV ligę
14 Walcownia Czechowice-Dziedzice (S) 30 7 7 16 26 52 −26 28 Spadek do klasy okręgowej
15 BKS Stal Bielsko-Biała (S) 30 8 3 19 40 58 −18 27
16 MKS 05 Krzanowice (S) 30 3 8 19 25 64 −39 17

Źródło: 90minut.pl [dostęp 2011-06-14].
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Baraże o III ligę[edytuj | edytuj kod]

Mistrzowie obu grup IV ligi województwa śląskiego – MKS Sławków i Górnik Jastrzębie Zdrój – zmierzyli się w dwumeczu o prawo gry w III lidze[20].

Miejsce w III lidze uzyskał Górnik.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
MKS Sławków 0:4 Górnik Jastrzębie Zdrój 0:1 0:3
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Baraże o IV ligę[edytuj | edytuj kod]

13. drużyna grupy śląskiej I – Jura Niegowa – i 13. drużyna grupy śląskiej II – Unia Racibórz – zmierzyły się w dwumeczu o prawo gry w IV lidze[21].

Miejsce w IV lidze utrzymała Unia.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Jura Niegowa 3:3 (b. wyj.) Unia Racibórz 2:2 1:1
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Sezon 2002/2003[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy poprzedniej edycji
Odra II Wodzisław Śląski 1
Pasjonat Dankowice 2
BKS Stal Bielsko-Biała 3
Unia Racibórz 4
MKS 05 Krzanowice 6
Przyszłość Rogów 7
Victoria Jaworzno 8
MKS Lędziny 9
Uczestnicy poprzedniej edycji
Beskid Skoczów 10
Koszarawa Żywiec 11
Czarni-Góral Żywiec 12
po barażach o utrzymanie
Unia Bieruń Stary 13
Aiga downarrow inv.svg  Spadek z III ligi 2001/2002
grupa III
Górnik Jastrzębie Zdrój 15
Aiga uparrow inv.svg Awans z klasy okręgowej 2001/2002
grupa bielska
Sokół Zabrzeg 1
grupa katowicka III
Górnik Pszów 1
grupa katowicka IV
Naprzód Rydułtowy 1

Uwaga: MKS 05 Krzanowice występował w rundzie jesiennej pod nazwą Peberow Krzanowice.

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Przyszłość Rogów (M) 30 22 7 1 69 22 +47 73 Baraże o III ligę
2 Odra II Wodzisław Śląski 30 16 7 7 50 23 +27 55
3 Koszarawa Żywiec 30 15 9 6 51 32 +19 54 KOŻ–JAS 1:0
JAS–KOŻ 2:1
4 Górnik Jastrzębie Zdrój 30 16 6 8 43 20 +23 54
5 Victoria Jaworzno 30 14 7 9 52 35 +17 49
6 MKS Lędziny 30 12 7 11 43 57 −14 43
7 Unia Racibórz 30 12 4 14 39 44 −5 40 URA: 7 pkt
CGŻ: 6 pkt
KRZ: 4 pkt
8 Czarni-Góral Żywiec 30 12 4 14 38 45 −7 40
9 MKS 05 Krzanowice 30 10 10 10 31 31 0 40
10 Pasjonat Dankowice 30 9 12 9 39 35 +4 39
11 Górnik Pszów 30 10 5 15 48 59 −11 35
12 BKS Stal Bielsko-Biała 30 9 7 14 35 51 −16 34
13 Unia Bieruń Stary (S) 30 8 9 13 31 40 −9 33 Baraże o IV ligę
14 Sokół Zabrzeg (S) 30 9 6 15 35 46 −11 33 Spadek do klasy okręgowej
15 Beskid Skoczów (S) 30 8 5 17 35 49 −14 29
16 Naprzód Rydułtowy (S) 30 3 5 22 22 72 −50 14

Źródło: 90minut.pl [dostęp 2011-06-14].
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Baraże o III ligę[edytuj | edytuj kod]

Mistrzowie obu grup IV ligi województwa śląskiego – Walka Makoszowy i Przyszłość Rogów – zmierzyli się w dwumeczu o prawo gry w III lidze[22].

Miejsce w III lidze uzyskała Walka.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Przyszłość Rogów 0:2 Walka Makoszowy 0:0 0:2
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Baraże o IV ligę[edytuj | edytuj kod]

13. drużyna grupy śląskiej I – Urania Ruda Śląska – i 13. drużyna grupy śląskiej II – Unia Bieruń Stary – zmierzyły się w dwumeczu o prawo gry w IV lidze[23].

Miejsce w IV lidze utrzymała Urania.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Urania Ruda Śląska 3:1 Unia Bieruń Stary 2:0 1:1
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Sezon 2001/2002[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy poprzedniej edycji
Victoria Jaworzno 1
Walcownia Czechowice-Dziedzice 2
BKS Stal Bielsko-Biała 3
MKS Lędziny 4
Czarni-Góral Żywiec 5
Beskid Skoczów 6
Unia Bieruń Stary 7
Uczestnicy poprzedniej edycji
Pasjonat Dankowice 8
Odra II Wodzisław Śląski 9
Unia Racibórz 10
Wawel Wirek 12
Górnik Czerwionka 13
Peberow Krzanowice 14
Aiga uparrow inv.svg Awans z klasy okręgowej 2000/2001
grupa bielska
Koszarawa Żywiec 1
grupa katowicka I
GKS Tychy '71 1
grupa katowicka III
Przyszłość Rogów 1

Uwaga: Czarni-Góral Żywiec występowali w sezonie 2000/2001 pod nazwą Góral Żywiec.

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Odra II Wodzisław Śląski (M) 30 17 5 8 57 27 +30 56 Baraże o III ligę
2 Pasjonat Dankowice 30 16 7 7 49 37 +12 55
3 BKS Stal Bielsko-Biała 30 15 6 9 50 35 +15 51
4 Unia Racibórz 30 14 7 9 40 29 +11 49
5 GKS Tychy '71 30 13 9 8 46 36 +10 48 Przeniesiona do grupy śląskiej I
6 Peberow Krzanowice 30 12 9 9 35 40 −5 45
7 Przyszłość Rogów 30 13 5 12 49 58 −9 44 ROG–VIC 3:1
VIC–ROG 1:3
8 Victoria Jaworzno 30 13 5 12 44 44 0 44
9 MKS Lędziny 30 10 13 7 53 37 +16 43
10 Beskid Skoczów 30 13 3 14 49 52 −3 42
11 Koszarawa Żywiec 30 12 4 14 34 36 −2 40
12 Czarni-Góral Żywiec 30 11 6 13 42 42 0 39
13 Unia Bieruń Stary 30 10 6 14 43 49 −6 36 Baraże o IV ligę
14 Wawel Wirek (S) 30 8 7 15 44 54 −10 31 Spadek do klasy okręgowej WIR–CZE 2:1
CZE–WIR 1:1
15 Walcownia Czechowice-Dziedzice (S) 30 9 4 17 29 46 −17 31
16 Górnik Czerwionka (S) 30 3 6 21 22 64 −42 15

Źródło: 90minut.pl [dostęp 2011-06-14].
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Baraże o III ligę[edytuj | edytuj kod]

Mistrzowie obu grup IV ligi województwa śląskiego – Carbo Gliwice i Odra II Wodzisław Śląski – zmierzyli się w dwumeczu o prawo gry w III lidze[24].

Miejsce w III lidze uzyskało Carbo.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Odra II Wodzisław Śląski 1:2 Carbo Gliwice 0:1 1:1
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Baraże o IV ligę[edytuj | edytuj kod]

13. drużyna grupy śląskiej I – Ruch II Radzionków – i 13. drużyna grupy śląskiej II – Unia Bieruń Stary – zmierzyły się w dwumeczu o prawo gry w IV lidze[25].

Miejsce w IV lidze utrzymała Unia.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Ruch II Radzionków 1:5 Unia Bieruń Stary 1:2 0:3
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Sezon 2000/2001[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy sezon funkcjonowania grupy w obecnym kształcie, powstałej w wyniku reformy systemu ligowego z 2000, przeprowadzonej w oparciu o nowy podział administracyjny kraju z 1 stycznia 1999. Stała się ona jedną z dwóch grup czwartego poziomu ligowego na terenie województwa śląskiego.

W skład grupy weszły drużyny, które uczestniczyły w poprzednim sezonie w następujących rozgrywkach:

  • 11 drużyn z grupy katowicko-bielskiej ligi międzywojewódzkiej (czwarty poziom ligowy)[26]
  • 3 drużyny z grupy katowicko-opolsko-częstochowskiej ligi międzywojewódzkiej[27]
  • mistrzowie grup bielskiej i katowickiej III klasy okręgowej (piąty poziom ligowy)[28][29]
Uczestnicy ligi międzywojewódzkiej 1999/2000
grupa katowicko-bielska
Walcownia Czechowice-Dziedzice 3
Pasjonat Dankowice 4
BKS Stal Bielsko-Biała 5
Beskid Skoczów 6
Victoria Jaworzno 7
Odra II Wodzisław Śląski 8
Peberow Krzanowice 9
MKS Lędziny 12
Unia Bieruń Stary 13
Rymer Niedobczyce 14
Góral Żywiec 17
Uczestnicy ligi międzywojewódzkiej 1999/2000
grupa katowicko-opolsko-częstochowska
Górnik Czerwionka 8
GKS II Katowice 11
Wawel Wirek 15
Aiga uparrow inv.svg Awans z klasy okręgowej 1999/2000
grupa bielska
Mieszko Piast Cieszyn 1
grupa katowicka III
Unia Racibórz 1

Uwaga: Mieszko Piast Cieszyn występował w sezonie 1999/2000 pod nazwą Piast Cieszyn.

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
1 Victoria Jaworzno (M) 30 19 10 1 67 13 +54 67 Baraże o III ligę
2 Walcownia Czechowice-Dziedzice 30 16 8 6 49 33 +16 56
3 BKS Stal Bielsko-Biała 30 15 6 9 59 37 +22 51
4 MKS Lędziny 30 15 5 10 49 34 +15 50
5 Góral Żywiec 30 14 7 9 46 43 +3 49
6 Beskid Skoczów 30 14 5 11 61 45 +16 47
7 Unia Bieruń Stary 30 14 4 12 47 36 +11 46
8 Pasjonat Dankowice 30 13 6 11 51 31 +20 45
9 Odra II Wodzisław Śląski 30 11 11 8 55 41 +14 44
10 Unia Racibórz 30 11 6 13 39 42 −3 39
11 GKS II Katowice 30 12 2 16 53 46 +7 38 Przeniesiona do grupy śląskiej I
12 Wawel Wirek 30 10 7 13 34 38 −4 37
13 Górnik Czerwionka 30 8 9 13 43 70 −27 33
14 Peberow Krzanowice 30 9 5 16 39 61 −22 32
15 Rymer Niedobczyce (S) 30 5 7 18 28 72 −44 22 Spadek do klasy okręgowej
16 Mieszko Piast Cieszyn (S) 30 3 4 23 30 109 −79 13 Drużyna rozwiązana

Źródło: Paweł Mogielnicki's Page (ang.) [dostęp 2011-06-14].
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Baraże o III ligę[edytuj | edytuj kod]

Mistrzowie obu grup IV ligi województwa śląskiego – Piast Gliwice i Victoria Jaworzno – zmierzyli się w dwumeczu o prawo gry w III lidze[30].

Miejsce w III lidze uzyskał Piast.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Victoria Jaworzno 2:4 Piast Gliwice 1:1 1:3
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Baraże o udział w III lidze, grupa: III. [dostęp 17 lipca 2019].
  2. Concordia Knurów wycofała się przed rozpoczęciem rozgrywek. [dostęp 4 grudnia 2017].
  3. Baraże o udział w III lidze, grupa: III. [dostęp 30 czerwca 2018].
  4. Baraże o utrzymanie w IV lidze, grupa: śląska. [dostęp 30 czerwca 2018].
  5. Baraże o udział w III lidze, grupa: III. [dostęp 8 czerwca 2017].
  6. Baraże o utrzymanie w IV lidze, grupa: śląska. [dostęp 6 czerwca 2017].
  7. LKS Bełk uzyskał awans do III ligi (pol.). 90minut.pl. [dostęp 12 lipca 2015].
  8. IV liga grupa śląska II w sezonie 2013/2014. [dostęp 6 lipca 2014].
  9. Tabela końcowa IV ligi grupa śląska II w sezonie 2012/2013. [dostęp 21 września 2013].
  10. Baraże o utrzymanie w IV lidze, grupa: śląska. [dostęp 21 września 2013].
  11. Baraże o udział w grze w III lidze, grupa: opolsko-śląska. [dostęp 21 września 2013].
  12. Łukasz Malesa: Baraż o utrzymanie w IV lidze, grupa: śląska II (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2010-06-08].
  13. Łukasz Bieszke: Baraże o awans do II ligi (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2010-06-08].
  14. Paweł Mogielnicki: Baraże o udział w III lidze, grupa: opolsko-śląska (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2010-06-08].
  15. Michał Turulski: Baraże o udział w III lidze, grupa: 3 (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2011-06-07].
  16. Paweł Mogielnicki: Baraże o udział w III lidze, grupa: 3 (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2011-06-07].
  17. Paweł Mogielnicki: Baraże o utrzymanie w IV lidze, grupa: śląska (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2011-06-07].
  18. Paweł Mogielnicki: Baraże o udział w III lidze, grupa: 3 (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2011-06-08].
  19. a b Paweł Mogielnicki: Baraże o utrzymanie w IV lidze, grupa: śląska (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2011-06-08].
  20. Marcin Kasprzak: Baraże o udział w III lidze, grupa: 3 (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2011-06-13].
  21. Marcin Kasprzak: Baraże o udział w IV lidze, grupa: śląska (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2011-06-13].
  22. Paweł Mogielnicki: Baraże o udział w III lidze, grupa: 3 (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2011-06-13].
  23. Paweł Mogielnicki: Baraże o udział w IV lidze, grupa: śląska (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2011-06-13].
  24. Łukasz Mizera: Baraże o udział w III lidze, grupa: 3 (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2011-06-13].
  25. Łukasz Mizera: Baraże o udział w IV lidze, grupa: śląska I i II (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2011-06-13].
  26. Poland Fourth Division 1999/00. Czwarta liga (4th division, group Bielsko-Biała, Katowice) (ang.). Pawel Mogielnicki's Page. [dostęp 2011-06-14].
  27. Poland Fourth Division 1999/00. Czwarta liga (4th division, group Opole, Częstochowa, Katowice) (ang.). Pawel Mogielnicki's Page. [dostęp 2011-06-14].
  28. Poland Fifth Division 1999/00. Liga okręgowa (5th division, group Bielsko-Biała) (ang.). Pawel Mogielnicki's Page. [dostęp 2011-06-14].
  29. Poland Fifth Division 1999/00. Liga okręgowa (5th division, group Katowice III) (ang.). Pawel Mogielnicki's Page. [dostęp 2011-06-13].
  30. Poland Fourth Division 2000/01. Czwarta liga (4th division, group Śląsk II) (ang.). Paweł Mogielnicki's Page. [dostęp 2011-06-14].