IV liga polska w piłce nożnej (grupa świętokrzyska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
IV liga polska w piłce nożnej
(grupa świętokrzyska)
Ilustracja
Zasięg geograficzny ligi
Sports current event.svg 2019/2020
Państwo  Polska
Dyscyplina piłka nożna
Organizator rozgrywek Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej (Świętokrzyski ZPN)
Data założenia 2000
Poprzednia nazwa IV liga
Chełm-Kielce-Tarnobrzeg-Zamość
Rozgrywki
Liczba drużyn 18
Wyższy poziom ligowy III liga
grupa IV
Niższy poziom ligowy Klasa okręgowa
świętokrzyska
Puchary: Puchar Polski
Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca Star Starachowice
Obecny zwycięzca Korona II Kielce
Strona internetowa

Świętokrzyska grupa IV ligi jest jedną z 20 grup IV ligi. Występuje w niej 18 drużyn z województwa świętokrzyskiego. Opiekunem rozgrywek jest Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej z siedzibą w Kielcach.

Ostatni zwycięzcy[edytuj | edytuj kod]

Zwycięzcy tej ligi w ostatnich kilku latach (awans do III ligi):

Od sezonu 2008/2009 IV liga stanowi piąty szczebel w hierarchii rozgrywek piłkarskich w Polsce.

awans do III ligi, grupy IV (sezony 2000/01-2006/07)

Historia ligi[edytuj | edytuj kod]

Lata 2000-2005[edytuj | edytuj kod]

Rafał Grzyb występował w IV lidze w latach 2001-2004, będąc graczem Wiernej Małogoszcz

W 2000 roku w wyniku nowego podziału administracyjnego Polski uległy zmianie kluby zrzeszone w Świętokrzyskim Związku Piłki Nożnej. Po 25. latach do ŚZPN powróciły kluby występujące wcześniej w ościennych województwach. Powołano także IV ligę świętokrzyską, w której znalazło się 18. drużyn[1]. Sezon 2000/2001 rozpoczął się w połowie sierpnia meczami pierwszej kolejki, zaś zakończył w czerwcu 2001 roku. Mistrzem został Star Starachowice, który nad drugą Nidą Pińczów uzyskał siedem punktów przewagi[2]. Dalsze miejsca wywalczyły Hetman Włoszczowa i Orlicz Suchedniów. Zespoły te zgromadziły tyle samo punktów, a o wyższej pozycji włoszczowskiego zespołu zadecydował lepszy bilans bramek. Ostatnie miejsce zajął Cukrownik Włostów, który zwycięstwo odniósł w zaledwie jednym meczu. Degradacja dotknęła również GKS Rudki i Łysicę Bodzentyn[2].

W sezonie 2001/2002 również tak jak w poprzednim rozstrzygnięcia zapadły przed zakończeniem rozgrywek. Liga została zmniejszona do 16. zespołów. Zwycięzcą została Nida Pińczów, która latem 2001 roku pozyskała solidnego sponsora, firmę "Lafarge Nida Gips" i we wzmocnionym składzie zajęła pierwsze miejsce[3]. Pińczowscy piłkarze bardzo dobrze radzili sobie w meczach na swoim stadionie, w których nie odnieśli doznali porażki oraz stracili zaledwie dwa gole[4]. Z ligi spadła ostatnia drużyna, Sparta Dwikozy. Przedostatni Hetman Włoszczowa uratował się przed degradacją po dokooptowaniu Pogoni Staszów do grona trzecioligowców[4]. Przed sezonem 2002/2003 do IV ligi został zdegradowany Star Starachowice[5]. Rozgrywki wygrał rewelacyjny beniaminek, Heko Czermno, który bez większych problemów zajął pierwsze miejsce[6]. Nad drugim GKS-em Nowiny uzyskał przewagę ponad 20. punktów, a w 34. meczach strzelił 91. goli[7]. Z ligi spadły cztery ostatnie zespoły, m.in Star Starachowice.

W sezonie 2003/2004 rywalizacja przebiegała wyjątkowo ciekawie zaś rozstrzygnięcia zapadły dopiero w meczach ostatniej kolejki[8]. W walce o awans liczyło się pięć drużyn, ale najlepszym zespołem okazała się Wierna Małogoszcz, która wyprzedziła Nidę Pińczów przechodzącą po spadku z III ligi kryzys organizacyjny. Pewnym zaskoczeniem była postawa Orląt Kielce, które zajęły czwarte miejsce[8]. Również w dolnej części tabeli rywalizacja o pozostanie w tej klasie rozgrywek toczyła się do końca. Najsłabszy okazał się beniaminek, GKS Świniary, dla którego występ w czwartej lidze był dużym wyzwaniem[8]. Również w sezonie 2004/2005 drużyny toczyły zaciętą rywalizację, a o miejsce premiowane awansem walczyły cztery zespoły[9]. Zwycięstwo w ostatnich kolejkach zapewnił sobie AKS Busko-Zdrój. Buszczan do III ligi wprowadził Stanisław Maj, który na stanowisku trenera zajął miejsce Lecha Malczewskiego[9]. Zdegradowane zostały Wicher Miedziana Góra i Hetman Włoszczowa. Pozostałe zespoły prezentowały swój poziom, choć przed rozpoczęciem rozgrywek do grona faworytów zaliczano Granat Skarżysko-Kamienna, Naprzód Jędrzejów i Orlęta Kielce[9].

Lata 2005-2010[edytuj | edytuj kod]

Korona II Kielce rozgrywała swoje czwartoligowe mecze na stadionie mogącym pomieścić 6. tys widzów

Przed rozpoczęciem sezonu 2005/2006 z rozgrywek wycofała się Pogoń Staszów, która po spadku z III ligi nie mogła wyjść z zapaści finansowej i organizacyjnej[10]. Na półmetku prowadziły rezerwy pierwszoligowej Korony Kielce, które w jednym z meczów pokonały 10:0 Wisłę Sandomierz[11]. Również w rundzie wiosennej piłkarze drugiego zespołu Korony spisywali się dobrze i wywalczyli awans. Kielczanie przegrali pięć spotkań, a największe problemy mieli wtedy, gdy w drużynie występowali zawodnicy z pierwszego składu[11]. Czołowe miejsca zajęły także GKS Nowiny, Piaskowianka Piaski, Nida Pińczów oraz Naprzód Jędrzejów. Wszystkie wymieniane były w gronie faworytów[12]. Ponadto z ligi nie spadła żadna drużyna, co spowodowało, że brakło emocji w spotkaniach, w których rywalizowały ze sobą kluby z dolnych rejonów tabeli[12]. Przed sezonem 2006/2007 do faworytów zaliczano m.in drużynę rezerw Korony i Nidę Pińczów[13]. Dobrze wystartował Orlicz Suchedniów, który przez trzy kolejki przewodził w czwartoligowej stawce. Następnie najlepiej prezentowały się Naprzód Jędrzejów i Orlęta Kielce. Solidnym zespołem okazało się także Ponidzie-Nida Pińczów, którego napastnik Krzysztof Chlewicki z dorobkiem 26. goli został najlepszym strzelcem[14]. Ostatecznie rozgrywki wygrał Naprzód, który po 29. latach awansował do III ligi[15]. Po zamieszaniu z karnymi degradacjami w wyższych ligach skompilowała się sprawa z meczami barażowymi. Po zakończeniu sezonu okazało się, że spadły Piast Chęciny, Zenit Chmielnik i Spartakus Daleszyce, a w barażach znalazły się Łysica Bodzentyn i Lubrzanka Kajetanów[16].

Neptun Końskie w sezonie 2009/2010

W sezonie 2007/2008 drużyny występujące w IV lidze walczyły o awans do II ligi, gdyż 7 stycznia 2007 roku obradujące w Warszawie walne zgromadzenie sprawozdawczo–statutowe Polskiego Związku Piłki Nożnej przyjęło nową strukturę piłkarskich rozgrywek centralnych od sezonu 2008/2009 – cztery ligi centralne, od ekstraklasy przez pierwszą, dwie grupy drugiej do ośmiu grup trzeciej ligi[17]. Zwyciężyła Nida Pińczów, która później pokonała w barażach Izolatora Boguchwała[18]. Z ligi spadło siedem ostatnich zespołów, a Bucovia Bukowa wycofała się po zakończeniu rundy jesiennej[19]. Od sezonu 2008/2009 IV liga świętokrzyska stanowi piąty poziom rozgrywek piłkarskich w Polsce. W 2009 roku awans wywalczyły Hetman Włoszczowa i Juventa Starachowice, żadna drużyna nie został zdegradowana[20]. W sezonie 2009/2010 triumfował MKS Stąporków, a promocję uzyskały również Orlęta Kielce. Heko Czermno wycofało się po rundzie jesiennej, a z ligi spadła także Sparta Dwikozy[21]. W 2010 roku do IV ligi miał dołączyć Naprzód Jędrzejów, który zajął miejsce spadkowe w III lidze, grupie małopolsko-świętokrzyskiej, jednak Komisja do Spraw Nagłych Polskiego Związku Piłki Nożnej przyjęła wniosek Świętokrzyskiego i Małopolskiego Związku Piłki Nożnej o pozostawienie w III lidze w sezonie 2010/2011 osiemnastu zespołów[22], co spowodowało, że degradacji uniknął Naprzód i Górnik Wieliczka[23].

Sezony[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2019/2020[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Orlicz Suchedniów 0 0 0 0 0 0 0 0 Awans do III ligi
2 Naprzód Jędrzejów 0 0 0 0 0 0 0 0
3 Alit Ożarów 0 0 0 0 0 0 0 0
4 Neptun Końskie 0 0 0 0 0 0 0 0
5 ŁKS Łagów 0 0 0 0 0 0 0 0
6 Nida Pińczów 0 0 0 0 0 0 0 0
7 Granat Skarżysko-Kamienna 0 0 0 0 0 0 0 0
8 Lubrzanka Kajetanów 0 0 0 0 0 0 0 0
9 Wierna Małogoszcz 0 0 0 0 0 0 0 0
10 GKS Nowiny 0 0 0 0 0 0 0 0
11 Zdrój Busko-Zdrój 0 0 0 0 0 0 0 0
12 Łysica Bodzentyn 0 0 0 0 0 0 0 0
13 Partyzant Radoszyce 0 0 0 0 0 0 0 0
14 Pogoń 1945 Staszów 0 0 0 0 0 0 0 0
15 Spartakus Daleszyce 0 0 0 0 0 0 0 0
16 Star Starachowice 0 0 0 0 0 0 0 0
17 Czarni Połaniec 0 0 0 0 0 0 0 0 Spadek do klasy okręgowej
18 GKS Rudki 0 0 0 0 0 0 0 0
Źródło: 90minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Sezon 2018/2019[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Korona II Kielce (M) (A) 34 27 2 5 105 25 +80 83 Awans do III ligi
2 Neptun Końskie 34 24 4 6 89 37 +52 76
3 Granat Skarżysko-Kamienna 34 22 8 4 91 40 +51 74
4 Zdrój Busko-Zdrój 34 21 5 8 86 40 +46 68
5 GKS Nowiny 34 18 9 7 63 34 +29 63
6 Wierna Małogoszcz 34 16 8 10 59 41 +18 56
7 ŁKS Łagów 34 15 7 12 52 53 −1 52
8 Partyzant Radoszyce 34 14 9 11 51 49 +2 51
9 Pogoń 1945 Staszów 34 13 6 15 58 74 −16 45
10 Lubrzanka Kajetanów 34 12 8 14 46 63 −17 44
11 Nida Pińczów 34 11 8 15 37 51 −14 41
12 Łysica Bodzentyn 34 12 3 19 49 68 −19 39
13 Alit Ożarów 34 10 5 19 48 67 −19 35
14 Naprzód Jędrzejów 34 8 10 16 36 58 −22 34
15 Hetman Włoszczowa 34 6 9 19 33 71 −38 27
16 Klimontowianka Klimontów 34 7 5 22 41 85 −44 26
17 Unia Sędziszów (S) 34 6 7 21 35 73 −38 25 Spadek do klasy okręgowej
18 Kamienna Brody (S) 34 3 9 22 32 82 −50 18
Źródło: 90minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Sezon 2017/2018[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
3 Czarni Połaniec (M) (A) 34 25 6 3 81 26 +55 81 Awans do III ligi
2 Neptun Końskie 34 24 5 5 74 31 +43 77 KOŃ – BUS 1:2
BUS – KOŃ 1:3
1 Zdrój Busko-Zdrój 34 24 5 5 76 28 +48 77
8 Alit Ożarów 34 17 7 10 72 49 +23 58
4 Naprzód Jędrzejów 34 16 8 10 52 41 +11 56
5 Partyzant Radoszyce 34 16 5 13 64 49 +15 53
7 Łysica Bodzentyn 34 14 8 12 72 67 +5 50
6 ŁKS Łagów 34 12 11 11 47 42 +5 47
9 GKS Nowiny 34 13 6 15 44 56 −12 45
10 Pogoń 1945 Staszów 34 12 6 16 41 58 −17 42
12 Wierna Małogoszcz 34 11 7 16 40 56 −16 40
11 Kamienna Brody 34 10 9 15 34 39 −5 39
16 Lubrzanka Kajetanów 34 10 8 16 41 59 −18 38
13 Hetman Włoszczowa 34 8 11 15 31 52 −21 35
17 Unia Sędziszów 34 9 7 18 44 61 −17 34
14 Nida Pińczów 34 9 6 19 31 45 −14 33 PIN – MOR 1:0
MOR – PIN 1:1
15 Moravia Morawica (S) 34 9 6 19 39 61 −22 33 Spadek do klasy okręgowej
18 Nidzianka Bieliny (S) 34 4 5 25 33 96 −63 17
Źródło: 90minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Sezon 2016/2017[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Wisła Sandomierz (M) (A) 34 26 6 2 84 18 +66 84 Awans do III ligi
2 Zdrój Busko-Zdrój 34 23 7 4 69 24 +45 76
3 Korona II Kielce 34 20 6 8 79 25 +54 66
4 ŁKS Łagów 34 18 10 6 74 43 +31 64
5 Czarni Połaniec 34 18 7 9 67 45 +22 61
6 Neptun Końskie 34 17 7 10 56 40 +16 58
7 Łysica Bodzentyn 34 16 9 9 67 47 +20 57
8 Hetman Włoszczowa 34 12 13 9 62 55 +7 49
9 Partyzant Radoszyce 34 9 12 13 45 51 −6 39
11 Naprzód Jędrzejów 34 10 8 16 39 56 −17 38
10 Lubrzanka Kajetanów 34 9 10 15 39 51 −12 37
13 Alit Ożarów 34 10 7 17 45 63 −18 37
12 Pogoń 1945 Staszów 34 7 14 13 45 64 −19 35
15 Moravia Morawica 34 8 9 17 31 63 −32 33
14 Nidzianka Bieliny 34 10 3 21 55 85 −30 33
17 Nida Pińczów 34 8 6 20 30 63 −33 30
16 Unia Sędziszów 34 7 8 19 41 85 −44 29
18 Sparta Kazimierza Wielka (S) 34 3 8 23 34 84 −50 17 Spadek do klasy okręgowej
Źródło: 90minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Sezon 2015/2016[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Wierna Małogoszcz (M) (A) 30 20 6 4 66 27 +39 66 Awans do III ligi
2 Lubrzanka Kajetanów 30 15 5 10 53 45 +8 50
3 Zdrój Busko-Zdrój 30 14 4 12 44 36 +8 46
4 Neptun Końskie 30 12 9 9 42 29 +13 45
5 ŁKS Łagów 30 12 8 10 47 42 +5 44
6 Pogoń 1945 Staszów 30 12 7 11 51 53 −2 43
7 Unia Sędziszów 30 13 4 13 49 47 +2 43
8 Hetman Włoszczowa 30 12 6 12 46 39 +7 42
9 Alit Ożarów 30 12 4 14 47 55 −8 40
10 Nida Pińczów 30 10 9 11 31 38 −7 39
11 Nidzianka Bieliny 30 11 5 14 63 67 −4 38
12 Naprzód Jędrzejów 30 11 5 14 33 44 −11 38
13 Partyzant Radoszyce 30 10 8 12 43 44 −1 38
14 GKS Rudki (S) 30 10 5 15 33 51 −18 35 Spadek do klasy okręgowej
15 Klimontowianka Klimontów (S) 30 10 5 15 45 59 −14 35
16 Kamienna Brody (S) 30 8 6 16 45 62 −17 30
Źródło: 90minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Sezon 2014/2015[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Sparta Kazimierza Wielka (M) (A) 30 24 2 4 83 28 +55 74 Awans do III ligi
2 Spartakus Razem Daleszyce (A) 30 20 6 4 64 20 +44 66
3 Nida Pińczów 30 17 3 10 47 36 +11 54
4 Lubrzanka Kajetanów 30 15 6 9 62 34 +28 51
5 Pogoń 1945 Staszów 30 12 10 8 47 37 +10 46
6 Naprzód Jędrzejów 30 12 9 9 44 48 −4 45
7 Klimontowianka Klimontów 30 12 7 11 48 39 +9 43
8 GKS Rudki 30 10 12 8 35 38 −3 42
9 Alit Ożarów 30 12 4 14 50 43 +7 40
10 Unia Sędziszów 30 10 9 11 41 40 +1 39
11 Neptun Końskie 30 10 5 15 32 43 −11 35
12 ŁKS Łagów 30 8 8 14 34 39 −5 32
13 Hetman Włoszczowa 30 6 10 14 30 56 −26 28
14 Skała Tumlin 30 7 5 18 42 80 −38 26
15 Orlicz Suchedniów 30 7 3 20 29 76 −47 24
16 Zdrój Busko-Zdrój 30 6 5 19 26 57 −31 23

Źródło: 90minut [dostęp 22 listopada 2014].
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
* Awans do III ligi uzyskały: Sparta Kazimierza Wielka i Spartakus Razem Daleszyce.

Sezon 2013/2014[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Czarni Połaniec (M) (A) 30 19 9 2 62 27 +35 66 Awans do III ligi
2 Partyzant Radoszyce (A) 30 17 7 6 64 25 +39 58
3 Unia Sędziszów 30 15 8 7 47 34 +13 53
4 Lubrzanka Kajetanów 30 13 9 8 52 37 +15 48
5 Pogoń 1945 Staszów 30 13 8 9 54 47 +7 47
6 Orlicz Suchedniów 30 13 4 13 43 54 −11 43
7 Sparta Kazimierza Wielka 30 10 12 8 43 39 +4 42
8 Naprzód Jędrzejów 30 12 6 12 33 37 −4 42
9 Zdrój Busko-Zdrój 30 11 8 11 37 36 +1 41
10 ŁKS Łagów 30 10 10 10 43 46 −3 40
11 Spartakus Razem Daleszyce 30 10 9 11 43 43 0 39
12 Klimontowianka Klimontów 30 10 6 14 40 46 −6 36
13 Skała Tumlin 30 9 9 12 44 56 −12 36
14 Alit Ożarów 30 7 11 12 44 46 −2 32
15 Hetman Włoszczowa 30 8 6 16 35 48 −13 30
16 Orlęta Kielce (S) 30 1 2 27 25 86 −61 5 Spadek do klasy okręgowej


Źródło: 90minut [dostęp 22 czerwca 2014].
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Sezon 2012/2013[edytuj | edytuj kod]

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski 30 68 21 5 4 55 22
2 Nida Pińczów 30 64 20 4 6 65 28
3 Lubrzanka Kajetanów 30 60 19 3 8 69 39
4 Naprzód Jędrzejów 30 52 14 10 6 39 28
5 Hetman Włoszczowa 30 49 15 4 11 59 51
6 Pogoń 1945 Staszów 30 47 14 5 11 43 40
7 Unia Sędziszów 30 46 11 13 6 56 43
8 Alit Ożarów 30 44 11 11 8 41 41
9 Sparta Kazimierza Wielka 30 44 13 5 12 44 44
10 Partyzant Radoszyce 30 40 12 4 14 48 45
11 Zdrój Busko-Zdrój 30 37 11 4 15 42 41
12 Spartakus Daleszyce 30 35 9 8 13 34 45
13 ŁKS Łagów 30 29 8 5 17 48 65
14 Orlęta Kielce 30 28 8 4 18 39 64
15 Orlicz Suchedniów 30 23 6 5 19 29 58
16 Sokół Rykoszyn 30 8 2 2 26 24 81
Legenda:
Awans do III ligi
Spadek do klasy okręgowej

Sezon 2011/2012[edytuj | edytuj kod]

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Wisła Sandomierz 30 64 19 7 4 66 27
2 Czarni Połaniec 30 63 19 6 5 53 22
3 Sparta Kazimierza Wielka 30 59 17 8 5 54 28
4 Nida Pińczów 30 54 16 6 8 51 27
5 Pogoń 1945 Staszów 30 54 16 6 8 40 36
6 Hetman Włoszczowa 30 43 13 4 13 58 45
7 Partyzant Radoszyce 30 42 12 6 12 38 44
8 Unia Sędziszów 30 42 12 6 12 42 47
9 Alit Ożarów 30 41 12 5 13 56 50
10 Spartakus Daleszyce 30 39 11 6 13 39 49
11 Lubrzanka Kajetanów 30 37 11 4 15 46 51
12 Orlęta Kielce 30 35 9 8 13 39 43
13 Sokół Rykoszyn 30 35 10 5 15 35 46
14 ŁKS Łagów 30 29 8 5 17 31 62
15 GKS Nowiny 30 27 8 3 19 38 67
16 Piaskowianka Piaski 30 10 1 7 22 16 58
Legenda:
Awans do III ligi
Spadek do klasy okręgowej

Sezon 2010/2011[edytuj | edytuj kod]

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Granat Skarżysko-Kamienna 30 68 20 8 2 71 23
2 Łysica Bodzentyn 30 66 20 6 4 63 21
3 Pogoń 1945 Staszów 30 59 18 5 7 55 27
4 Wisła Sandomierz 30 59 17 8 5 56 31
5 Sparta Kazimierza Wielka 30 48 13 9 8 38 32
6 Lubrzanka Kajetanów 30 44 12 8 10 42 35
7 Alit Ożarów 30 42 13 3 14 42 49
8 Hetman Włoszczowa 30 42 12 6 12 35 32
9 ŁKS Łagów 30 41 11 8 11 36 37
10 Partyzant Radoszyce 30 40 12 4 14 38 48
11 GKS Nowiny 30 36 10 6 14 32 38
12 KSZO II Ostrowiec Św. 30 34 10 4 16 45 43
13 Spartakus Daleszyce 30 26 6 8 16 41 57
14 Piaskowianka Piaski 30 26 7 5 18 24 65
15 Neptun Końskie 30 22 5 7 18 19 51
16 Lechia Strawczyn 30 19 6 1 23 31 79
Legenda:
Awans do III ligi
rozwiązana po sezonie
Spadek do klasy okręgowej
  • źródło: [1] oraz prasa regionalna.
  • MKS Stąporków (spadkowicz z III ligi sezon 2010/11) wycofał się z rozgrywek IV ligi grupy świętokrzyskiej w sezonie 2011/12 i będzie występował w świętokrzyskiej klasie A, w związku z czym dodatkowo utrzymał się Spartakus Daleszyce.
  • KSZO II Ostrowiec Świętokrzyski wycofał się po zakończeniu rozgrywek (drużyna została rozwiązana), w związku z czym dodatkowo utrzymała się Piaskowianka Piaski.

Sezon 2009/2010[edytuj | edytuj kod]

Źródło[21]:

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 MKS Stąporków 30 58 18 4 8 71 39
2 Orlęta Kielce 30 58 18 4 8 59 40
3 Pogoń 1945 Staszów 30 57 18 3 9 64 37
4 KSZO II Ostrowiec Św. 30 57 17 6 7 65 40
5 Alit Ożarów 30 51 15 6 9 47 31
6 Wisła Sandomierz 30 50 14 8 8 50 34
7 Łysica Bodzentyn 30 48 13 9 8 50 35
8 Granat Skarżysko-Kamienna 30 46 13 7 10 44 36
9 ŁKS Łagów 30 43 13 4 13 58 51
10 Sparta Kazimierza Wielka 30 43 13 4 13 57 50
11 Partyzant Radoszyce 30 37 10 7 13 41 44
12 Spartakus Daleszyce 30 33 9 6 15 36 49
13 Piaskowianka Piaski 30 31 9 4 17 36 53
14 Neptun Końskie 30 26 8 2 20 33 80
15 Sparta Dwikozy 30 15 5 0 25 21 83
16 HEKO Czermno[26] 30 29 9 2 19 29 59
Legenda:
Awans do III ligi
Spadek do klasy okręgowej

Sezon 2008/2009[edytuj | edytuj kod]

Źródło[20]:

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Hetman Włoszczowa 30 63 19 6 5 52 28
2 Juventa Starachowice 30 58 17 7 6 66 26
3 Sparta Dwikozy 30 53 15 8 7 52 32
4 Orlęta Kielce 30 48 14 6 10 47 35
5 Sparta Kazimierza Wielka 30 47 14 5 11 61 41
6 HEKO Czermno 30 46 13 7 10 50 34
7 Partyzant Radoszyce 30 46 13 7 10 49 49
8 Alit Ożarów 30 46 13 7 10 44 34
9 Spartakus Daleszyce 30 39 11 6 13 47 48
10 KSZO II Ostrowiec Św. 30 39 10 9 11 51 42
11 Piaskowianka Piaski 30 36 10 6 14 33 49
12 Łysica Bodzentyn 30 35 10 5 15 30 39
13 Wisła Sandomierz 30 33 10 3 17 30 70
14 GKS Rudki 30 33 9 6 15 28 42
15 OKS Opatów 30 30 9 3 18 30 63
16 GKS Nowiny 30 20 5 5 20 26 64
Legenda:
Awans do III ligi
Spadek do klasy okręgowej

Sezon 2007/2008[edytuj | edytuj kod]

Źródło[19]:

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Ponidzie Nida Pińczów 30 67 21 4 5 61 20
2 Czarni Połaniec 30 63 18 9 3 57 27
3 Pogoń 1945 Staszów 30 62 18 8 4 67 22
4 Lubrzanka Kajetanów[27] 30 57 17 6 7 64 33
5 Orlicz Suchedniów 30 55 15 10 5 45 20
6 Piaskowianka Piaski 30 51 15 6 9 48 23
7 Neptun Końskie 30 49 15 4 11 48 42
8 Granat Skarżysko-Kamienna 30 46 13 7 10 57 40
9 KSZO II Ostrowiec Św. 30 44 12 8 10 44 28
10 Orlęta Kielce 30 36 11 3 16 37 42
11 GKS Rudki 30 35 10 5 15 35 51
12 Alit Ożarów 30 33 8 9 13 36 44
13 Łysica Bodzentyn 30 21 5 6 19 26 57
14 GKS Nowiny 30 18 5 3 22 18 81
15 Wisła Sandomierz[28] 30 12 3 3 24 25 99
16 Bucovia Bukowa[29] 30 22 5 7 18 27 66
Legenda:
Baraż o awans do nowej II ligi
Awans do nowej III ligi
Baraż o awans do nowej III ligi
Spadek do nowej IV ligi

Baraże o awans do II ligi[edytuj | edytuj kod]

14 czerwca 2008
17.00
Ponidzie Nida Pińczów 1:0[30]
0:0
Izolator Boguchwała Stadion MOSiR, Pińczów  
Kula Gol 70' Widzów: 1.500
Sędzia: Marcin Borski (Warszawa)

18 czerwca 2008
17.00
Izolator Boguchwała 3:2[31]
1:1
Ponidzie Nida Pińczów Izo Arena, Boguchwała  
Marcin Karpiński (s) Gol 12'
Iwanowski Gol 50'
Iwanowski Gol 85'
Mika Gol 17'
Zaręba Gol 58'
Widzów: 1.000
Sędzia: Jacek Walczyński (Lublin)

Baraże o awans do III ligi[edytuj | edytuj kod]

24 czerwca 2008
17.00
Granat Skarżysko-Kamienna 2:0[32]
0:0
MZKS Alwernia Stadion Rejów, Skarżysko-Kamienna  
Płusa Gol 59'
Kukulski Gol 61'
Widzów: 250

28 czerwca 2008
17.00
MZKS Alwernia 1:0[32]
0:0
Granat Skarżysko-Kamienna Stadion OSiR, Alwernia  
Józkowicz (k) Gol 84' Widzów: 300

Sezon 2006/2007[edytuj | edytuj kod]

Źródło[33]:

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Naprzód Jędrzejów 30 70 21 7 2 58 11
2 Czarni Połaniec 30 60 19 3 8 43 24
3 Ponidzie Nida Pińczów 30 58 17 7 6 55 33
4 Orlęta Kielce 30 55 15 10 5 53 24
5 Piaskowianka Piaski 30 52 15 7 8 56 35
6 Orlicz Suchedniów 30 49 14 7 9 48 34
7 Granat Skarżysko-Kamienna 30 41 11 8 11 41 42
8 GKS Nowiny 30 39 11 6 13 40 37
9 Alit Ożarów 30 39 12 3 15 35 41
10 GKS Rudki 30 36 9 9 12 36 46
11 Wisła Sandomierz 30 33 9 6 15 31 43
12 Łysica Bodzentyn 30 32 7 11 12 39 55
13 Lubrzanka Kajetanów 30 32 9 5 16 39 67
14 Piast Chęciny 30 31 8 7 15 26 44
15 Zenit Chemielnik 30 30 8 6 16 38 56
16 Spartakus Daleszyce 30 11 3 2 25 21 67
Legenda:
Awans do III ligi
Baraż o udział w IV lidze
Spadek do klasy okręgowej

Baraże o udział w IV lidze[edytuj | edytuj kod]

28 czerwca 2007
17.30
KSZO II Ostrowiec Św. 1:1[34]
0:0
Lubrzanka Kajetanów Ostrowiec Św.  
Kotwa Gol 53' Bracha Gol 74'

1 lipca 2007
17.00
Lubrzanka Kajetanów 1:3[34]
0:2
KSZO II Ostrowiec Św. Kajetanów  
Pocheć Gol 70' Cichos Gol 39'
Wojtal Gol 44'
Kapsa Gol 78'

30 czerwca 2007
17.30
Neptun Końskie 2:0[34]
0:0
Łysica Bodzentyn Końskie  
Łuszczyński Gol 60'
Anioł Gol 84'

3 lipca 2007
17.00
Łysica Bodzentyn 1:3[34]
b/d
Neptun Końskie Bodzentyn  
Dróżdż Gol b/d Gol
b/d Gol
b/d Gol

Sezon 2005/2006[edytuj | edytuj kod]

Źródło[35]:

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Korona II Kielce 28 59 18 5 5 84 33
2 Piaskowianka Piaski 28 53 15 8 5 39 21
3 GKS Nowiny 28 53 15 8 5 44 23
4 Ponidzie Nida Pińczów 28 50 14 8 6 49 28
5 Naprzód Jędrzejów 28 43 12 7 9 37 27
6 Czarni Połaniec 28 43 12 7 9 37 30
7 Orlęta Kielce 28 42 11 9 8 41 25
8 Alit Ożarów 28 40 11 7 10 44 37
9 Granat Skarżysko-Kamienna 28 36 10 6 12 35 37
10 Piast Chęciny 28 35 9 8 11 25 31
11 Zenit Chmielnik 28 31 8 7 13 30 40
12 Orlicz Suchedniów 28 28 7 7 14 31 46
13 Łysica Bodzentyn 28 26 6 8 14 26 52
14 Spartakus Daleszyce 28 24 6 6 16 25 53
15[36] Wisła Sandomierz 28 14 3 5 20 20 84
Legenda:
Awans do III ligi

Sezon 2004/2005[edytuj | edytuj kod]

Źródło[37]:

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 AKS Busko-Zdrój 30 66 20 6 4 52 22
2 GKS Nowiny 30 62 18 8 4 45 21
3 Ponidzie Nida Pińczów 30 61 18 7 5 50 17
4 Piaskowianka Piaski 30 53 13 14 3 51 24
5 Orlicz Suchedniów 30 50 14 8 8 44 34
6 Granat Skarżysko-Kamienna 30 44 12 8 10 40 33
7 Naprzód Jędrzejów 30 41 10 11 9 33 25
8 Orlęta Kielce 30 38 11 5 14 38 39
9 Wisła Sandomierz 30 37 11 4 15 37 42
10 Czarni Połaniec 30 35 10 5 15 39 52
11 Piast Chęciny 30 34 8 10 12 23 41
12 Alit Ożarów 30 34 9 7 14 34 45
13 Łysica Bodzentyn 30 33 8 9 13 39 58
14 Spartakus Daleszyce 30 28 7 7 16 19 38
15 Hetman Włoszczowa 30 23 5 8 17 25 45
16 Wicher Miedziana Góra 30 19 4 7 19 22 55
Legenda:
Awans do III ligi
Spadek do klasy okręgowej

Sezon 2003/2004[edytuj | edytuj kod]

Źródło[38]:

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Wierna Małogoszcz 30 68 21 5 4 61 19
2 Nida Pińczów 30 67 21 4 5 65 24
3 GKS Nowiny 30 62 19 5 6 47 21
4 Orlęta Kielce 30 60 17 9 4 40 22
5 Wisła Sandomierz 30 50 14 8 8 44 31
6 Granat Skarżysko-Kamienna 30 50 15 5 10 54 35
7 Spartakus Daleszyce 30 46 13 7 10 40 30
8 Naprzód Jędrzejów 30 39 11 6 13 35 36
9 Orlicz Suchedniów 30 38 10 8 12 45 44
10 Czarni Połaniec 30 37 11 4 15 36 43
11 Alit Ożarów 30 30 7 9 14 33 56
12 Wicher Miedziana Góra 30 29 7 8 15 31 43
13 Hetman Włoszczowa 30 28 7 7 16 23 50
14 Piast Chęciny 30 25 5 10 15 25 51
15 Łysica Bodzentyn 30 24 6 6 18 20 47
16 GKS Świniary 30 13 2 7 21 19 66
Legenda:
Awans do III ligi
Spadek do klasy okręgowej

Sezon 2002/2003[edytuj | edytuj kod]

Źródło[7]:

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 HEKO Czermno 34 88 28 4 2 91 16
2 GKS Nowiny 34 67 20 7 7 63 26
3 Spartakus Daleszyce 34 56 15 11 8 50 33
4 Granat/Ruch Skarżysko-Kamienna 34 53 14 11 9 52 36
5 Orlęta Kielce 34 53 14 11 9 44 28
6 Wierna Małogoszcz 34 52 15 7 12 47 36
7 Wisła Sandomierz 34 52 15 7 12 48 40
8 Hetman Włoszczowa[39] 34 49 13 10 11 36 37
9 Czarni Połaniec 34 47 12 11 11 45 40
10 Naprzód Jędrzejów 34 46 12 10 12 33 37
11 Alit Ożarów 34 46 13 7 14 50 53
12 Orlicz Suchedniów 34 41 11 8 15 45 58
13 Łysica Bodzentyn 34 40 11 7 16 41 67
14 Piast Chęciny 34 40 11 7 16 43 45
15 Zenit Chmielnik 34 39 10 9 15 37 44
16 Star Starachowice 34 32 8 8 18 37 53
17 MKS Końskie 34 28 7 7 20 42 57
18 Świt Cmielów 34 17 5 2 27 26 124
Legenda:
Awans do III ligi
Spadek do klasy okręgowej

Sezon 2001/2002[edytuj | edytuj kod]

Źródło[4]:

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Nida Pińczów 30 64 19 7 4 58 17
2 Alit Ożarów 30 57 18 3 9 56 35
3 GKS Nowiny 30 54 15 9 6 57 17
4 HEKO Czermno 30 54 15 9 6 46 24
5 Czarni Połaniec 30 48 14 6 10 40 42
6 Orlęta Kielce 30 46 14 4 12 27 26
7 Spartakus Daleszyce 30 45 13 6 11 36 37
8 Orlicz Suchedniów 30 45 14 3 13 41 46
9 Granat/Ruch Skarżysko-Kamienna 30 42 12 6 12 40 46
10 Wisła Sandomierz 30 36 8 12 10 27 37
11 Wierna Małogoszcz 30 36 11 3 16 33 42
12 MKS Końskie 30 35 9 8 13 32 46
13 Naprzód Jędrzejów 30 34 9 7 14 34 42
14 Piast Chęciny 30 28 8 4 18 30 59
15 Hetman Włoszczowa[40] 30 28 8 4 18 33 40
16 Sparta Dwikozy 30 20 5 5 20 32 66
Legenda:
Awans do III ligi
Spadek do klasy okręgowej

Sezon 2000/2001[edytuj | edytuj kod]

Rafał Wójcik w rundzie wiosennej sezonu 2000/2001 był jednym z graczy zwycięskiego Staru Starachowice[41]

Źródło[2]:

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Star Starachowice 34 79 24 7 3 84 19
2 Nida Pińczów 34 72 22 6 6 63 28
3 Hetman Włoszczowa 34 66 20 6 8 67 28
4 Orlicz Suchedniów 34 66 20 6 8 56 32
5 Spartakus Daleszyce 34 61 18 7 9 51 36
6 Naprzód Jędrzejów 34 61 19 4 11 60 34
7 GKS Nowiny 34 57 15 12 7 49 37
8 Alit Ożarów 34 51 16 3 15 50 32
9 Granat/Ruch Skarżysko-Kamienna 34 42 12 6 16 44 51
10 Wisła Sandomierz 34 40 9 13 12 33 35
11 Piast Chęciny 34 40 10 10 14 32 49
12 MKS Końskie 34 39 11 6 17 34 53
13 Czarni Połaniec 34 38 11 5 18 47 48
14 Sparta Dwikozy 34 38 12 2 20 45 61
15 Orlęta Kielce 34 38 10 8 16 39 55
16 Łysica Bodzentyn 34 37 9 10 15 38 72
17 GKS Rudki 34 24 6 6 22 30 60
18 Cukrownik Włostów 34 8 1 5 28 17 109
Legenda:
Awans do III ligi
Spadek do klasy okręgowej

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Szymon Piasta: 80 lat Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej. Kielce: Oficyna Poligraficzna APLA Spółka Jawna, 2008. ISBN 978-83-85953-44-9.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. S. Piasta: 80 lat Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej. s. 58.
  2. a b c Poland Fourth Division 2000/01 (ang.). mogiel.net. [dostęp 1 sierpnia 2010].
  3. S. Piasta: 80 lat Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej. s. 267.
  4. a b c IV liga 2001/2002, grupa: świętokrzyska (pol.). 90minut.pl. [dostęp 1 sierpnia 2010].
  5. S. Piasta: 80 lat Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej. s. 59.
  6. S. Piasta: 80 lat Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej. s. 60.
  7. a b IV liga 2002/2003, grupa: świętokrzyska (pol.). 90minut.pl. [dostęp 1 sierpnia 2010].
  8. a b c S. Piasta: 80 lat Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej. s. 65.
  9. a b c S. Piasta: 80 lat Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej. s. 75.
  10. S. Piasta: 80 lat Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej. s. 247.
  11. a b S. Piasta: 80 lat Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej. s. 85.
  12. a b S. Piasta: 80 lat Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej. s. 86.
  13. S. Piasta: 80 lat Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej. s. 93.
  14. Strzelcy: (pol.). 90minut.pl. [dostęp 1 sierpnia 2010].
  15. S. Piasta: 80 lat Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej. s. 94.
  16. S. Piasta: 80 lat Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej. s. 95.
  17. Reforma rozgrywek od sezonu 2008/09 (pol.). 90minut.pl. [dostęp 19 kwietnia 2010].
  18. Baraże o awans do II ligi (pol.). 90minut.pl. [dostęp 1 sierpnia 2010].
  19. a b IV liga 2007/2008, grupa: świętokrzyska (pol.). 90minut.pl. [dostęp 1 sierpnia 2010].
  20. a b IV liga 2008/2009, grupa: świętokrzyska (pol.). 90minut.pl. [dostęp 1 sierpnia 2010].
  21. a b IV liga 2009/2010, grupa: świętokrzyska (pol.). 90minut.pl. [dostęp 1 sierpnia 2010].
  22. To już pewne – trzecia liga z osiemnastoma zespołami (pol.). echodnia.eu. [dostęp 30 lipca 2010].
  23. W III lidze małopolsko-świętokrzyskiej nadal 18 zespołów (pol.). 90minut.pl. [dostęp 30 lipca 2010].
  24. Końcowa tabela i wyniki IV ligi świętokrzyskiej w sezonie 2012/2013. [dostęp 2 października 2013].
  25. Końcowa tabela i wyniki IV ligi świętokrzyskiej w sezonie 2011/2012. [dostęp 2 października 2013].
  26. Heko Czermno wycofało się z rozgrywek po rundzie jesiennej
  27. Lubrzanka Kajetanów zajęła miejsce w IV lidze w sezonie 2007/2008 wycofanego przed rozpoczęciem rozgrywek AKS-u Busko-Zdrój
  28. Wisła Sandomierz swoje mecze w roli gospodarza w rundzie wiosennej rozgrywała w Dwikozach bez udziału publiczności
  29. Bucovia Bukowa wycofała się z rozgrywek po rundzie jesiennej
  30. Ponidzie Nida Pińczów 1 - 0 Izolator Boguchwała (pol.). 90mninut.pl. [dostęp 25 grudnia 2010].
  31. Izolator Boguchwała 3 - 2 Ponidzie Nida Pińczów (pol.). 90minut.pl. [dostęp 25 grudnia 2010].
  32. a b Baraże o udział w III lidze, grupa: małopolsko-świętokrzyska (pol.). 90minut.pl. [dostęp 25 grudnia 2010].
  33. IV liga 2006/2007, grupa: świętokrzyska (pol.). 90minut.pl. [dostęp 25 grudnia 2010].
  34. a b c d Baraże o udział w IV lidze, grupa: świętokrzyska (pol.). 90minut.pl. [dostęp 25 grudnia 2010].
  35. IV liga 2005/2006, grupa: świętokrzyska (pol.). 90minut.pl. [dostęp 25 grudnia 2010].
  36. W sezonie 2005/2006 w lidze wystąpiło 15 zespołów, ponieważ Pogoń Staszów nie otrzymała licencji
  37. IV liga 2004/2005, grupa: świętokrzyska (pol.). 90minut.pl. [dostęp 25 grudnia 2010].
  38. IV liga 2003/2004, grupa: świętokrzyska (pol.). 90minut.pl. [dostęp 25 grudnia 2010].
  39. Hetman Włoszczowa zastąpił w rozgrywkach Pogoń Staszów, po dokooptowaniu staszowskiej drużyny do rozgrywek III ligi 26 sierpnia 2002 roku
  40. Hetman Włoszczowa uniknął spadku, dzięki dokooptowaniu Pogoni Staszów do rozgrywek III ligi
  41. Rafał Wójcik (pol.). 90minut.pl. [dostęp 21 lutego 2011].