IV liga polska w piłce nożnej (grupa Chełm-Kielce-Tarnobrzeg-Zamość 1998-2000)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
IV liga polska w piłce nożnej
(grupa Chełm-Kielce-Tarnobrzeg-Zamość)
Państwo  Polska
Dyscyplina piłka nożna
Organizator rozgrywek Kielecki Okręgowy Związek Piłki Nożnej
Data założenia 1998
Poprzednia nazwa klasa międzyokręgowa
Chełm-Zamość
Kielce-Tarnobrzeg
Data rozwiązania 2000
Nowa nazwa IV liga
IV liga lubelska
IV liga świętokrzyska
Rozgrywki
Liczba drużyn 18
Wyższy poziom ligowy III liga
grupa IV
Niższy poziom ligowy Klasa okręgowa
chełmska
kielecka
tarnobrzeska
zamojska
Puchary: Puchar Polski
Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca Tomasovia Tomaszów Lubelski (1998/1999)
Ostatni zwycięzca Pogoń Staszów (1999/2000)
Najwięcej zwycięstw Pogoń Staszów i
Tomasovia Tomaszów Lubelski (1)

Chełmsko-kielecko-tarnobrzesko-zamojska grupa IV ligi – była jedną z 16 grup IV ligi piłki nożnej (w latach 1998-2000), które były rozgrywkami czwartego poziomu ligowego piłki nożnej mężczyzn w Polsce.

Grupa ta powstała w 1998 roku na skutek reorganizacji rozgrywek. Rozgrywki w tej grupie trwały dwa sezony i w 2000 roku zostały zastąpione przez IV ligę, grupę lubelską i IV ligę, grupę świętokrzyską. Występowało w niej 18 drużyn z województw: chełmskiego, kieleckiego, tarnobrzeskiego i zamojskiego. Za rozgrywki toczące się w tej grupie odpowiedzialny był Kielecki Okręgowy Związek Piłki Nożnej z siedzibą w Kielcach.

Mistrzowie ligi[edytuj | edytuj kod]

Sezon Poziom Mistrz Wicemistrz 3. miejsce
awans do III ligi, grupy IV:
1998/99 IV Tomasovia Tomaszów Lubelski Nida Pińczów Granat Skarżysko-Kamienna
1999/00 Pogoń Staszów Łada Biłgoraj Alit Ożarów
  • W sezonie 1999/00 Łada Biłgoraj awansowała do III ligi z 2. miejsca po wygranych barażach.

Sezon 1999/2000[edytuj | edytuj kod]

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

W IV lidze występowało 18 drużyn.

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Pogoń Staszów 34 86 27 5 2 89 12
2 Łada Biłgoraj 34 72 23 3 8 81 33
3 Alit Ożarów 34 69 21 6 7 56 23
4 Hetman Włoszczowa 34 64 19 7 8 61 27
5 Naprzód Jędrzejów 34 64 19 7 8 52 24
6 GZKS Nowiny 34 53 14 11 9 34 25
7 Spartakus Daleszyce 34 47 13 8 13 49 50
8 Victoria Łukowa 34 45 13 6 15 45 51
9 Unia Hrubieszów 34 44 12 8 14 41 48
10 Nida Pińczów 34 43 12 7 15 39 45
11 Granica Lubycza Królewska 34 41 10 11 13 43 33
12 Piast Chęciny 34 39 10 9 15 34 55
13 Granat Skarżysko-Kamienna 34 38 11 5 18 35 55
14 Wisan Skopanie 34 37 9 10 15 36 46
15 Czarni Połaniec 34 37 9 10 15 34 53
16 Wisła Sandomierz 34 31 7 10 17 36 62
17 Granica Dorohusk 34 25 6 7 21 28 84
18 Sparta Rejowiec Fabryczny 34 13 1 10 23 15 81
Legenda:
awans do III ligi
baraże o awans do III ligi
spadek do klasy okręgowej
  • źródło: [1] oraz prasa regionalna.
  • Pogoń Staszów awansowała do III ligi, grupy IV.
  • Łada Biłgoraj wygrała swoje mecze barażowe i awansowała do III ligi, grupy IV.
  • Granica Dorohusk i Sparta Rejowiec Fabryczny spadły do klasy okręgowej.
  • Po zakończeniu sezonu Victoria Łukowa/Chmielek, Unia Hrubieszów i Granica Lubycza Królewska zostały przeniesione do IV ligi lubelskiej, Alit Ożarów, Hetman Włoszczowa, Naprzód Jędrzejów, GZKS Nowiny, Spartakus Daleszyce, Nida Pińczów, Piast Chęciny, Granat Skarżysko-Kamienna, Czarni Połaniec i Wisła Sandomierz zostały przeniesione do IV ligi świętokrzyskiej, a Wisan Skopanie został przeniesiony do IV ligi podkarpackiej.

Sezon 1998/1999[edytuj | edytuj kod]

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

W IV lidze występowało 18 drużyn.

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Tomasovia Tomaszów Lubelski 34 82 25 7 2 93 18
2 Nida Pińczów 34 74 22 8 4 81 26
3 Granat Skarżysko-Kamienna 34 72 22 6 6 60 28
4 Hetman Włoszczowa 34 67 20 7 7 79 25
5 Naprzód Jędrzejów 34 62 17 11 6 68 37
6 Pogoń Staszów 34 58 17 7 10 67 47
7 Granica Lubycza Królewska 34 51 16 3 15 58 58
8 Łada Biłgoraj 34 50 14 8 12 56 43
9 Victoria Łukowa 34 50 14 8 12 54 44
10 Piast Chęciny 34 48 14 6 14 50 55
11 Wisan Skopanie 34 47 14 5 15 52 45
12 Czarni Połaniec 34 45 13 6 15 49 64
13 Sparta Rejowiec Fabryczny 34 42 12 6 16 41 47
14 Sparta Kazimierza Wielka 34 33 10 3 21 41 78
15 Kryształ Werbkowice 34 28 8 4 22 51 88
16 Granica Chełm 34 24 6 6 22 29 75
17 Unia Rejowiec 34 22 6 4 24 21 79
18 Korona Łaszczów 34 9 2 3 29 26 119
Legenda:
awans do III ligi
spadek do klasy okręgowej
  • źródło: [2] oraz prasa regionalna.
  • Unia Rejowiec wycofała się z rozgrywek po 21 kolejce.
  • Tomasovia Tomaszów Lubelski awansowała do III ligi, grupy IV.
  • Sparta Kazimierza Wielka, Kryształ Werbkowice, Granica Chełm, Unia Rejowiec i Korona Łaszczów spadły do klasy okręgowej.