IV liga polska w piłce nożnej (grupa dolnośląska 2008-2016)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
IV liga polska w piłce nożnej
(grupa dolnośląska)
Ilustracja
Zasięg geograficzny ligi
Sports current event.svg 2017/2018
Państwo  Polska
Dyscyplina piłka nożna
Organizator rozgrywek Dolnośląski Związek Piłki Nożnej
Data założenia 2008
Poprzednia nazwa IV liga polska w piłce nożnej
(grupa dolnośląska)
Rozgrywki
Liczba drużyn 32
Wyższy poziom ligowy III liga, grupa dolnośląsko-lubuska
Niższy poziom ligowy Klasa okręgowa
Puchary: Puchar Polski
Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca Górnik Wałbrzych (2008/2009)
Obecny zwycięzca Foto-Higiena Gać (2016/2017) (grupa wschodnia)
Zagłębie II Lubin (2016/2017) (grupa zachodnia)
Ten artykuł dotyczy bieżących rozgrywek. Zobacz też: artykuł o lidze o tej samej nazwie w latach 2000-2008.

,

Ten artykuł dotyczy bieżących rozgrywek. Zobacz też: artykuł o IV liga polska w piłce nożnej (grupa dolnośląska zachód), IV liga polska w piłce nożnej (grupa dolnośląska wschód).

.

Dolnośląska grupa IV ligi - jedna z 21 grup IV ligi. Występowało w niej 32 (dawniej 16) drużyn z województwa dolnośląskiego. Opiekunem rozgrywek był Dolnośląski Związek Piłki Nożnej z siedzibą we Wrocławiu. Od sezonu 2008/2009 IV liga stanowiła piąty szczebel w hierarchii rozgrywek piłkarskich w Polsce. Przed reformą w 2008 roku rozgrywki toczono w lidze o identycznej nazwie, która jednakże znajdowała się na wyższym (czwartym) poziomie rozgrywkowym.

Sezon 2015/2016[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Olimpia Kowary 30 26 2 2 77 16 +61 80 Awans do III ligi
2 Sokół Wielka Lipa 30 24 4 2 99 26 +73 76
3 Orkan Szczedrzykowice 30 18 8 4 85 33 +52 62
4 Pogoń Oleśnica 30 15 7 8 61 52 +9 52
5 GKS Kobierzyce 30 15 5 10 78 37 +41 50
6 Orzeł Ząbkowice Śląskie 30 14 7 9 59 47 +12 49
7 Chrobry II Głogów 30 13 5 12 59 52 +7 44
8 Bielawianka Bielawa 30 11 9 10 41 42 −1 42
9 Granica Bogatynia 30 13 2 15 62 69 −7 41
10 AKS Strzegom 30 10 6 14 36 47 −11 36 AKS – PNR 2:0
PNR – AKS 2:0
11 Piast Nowa Ruda 30 11 3 16 46 66 −20 36
12 Lotnik Jeżów Sudecki 30 8 8 14 52 68 −16 32
13 Zjednoczeni Żarów 30 9 1 20 40 83 −43 28 Spadek do klasy okręgowej
14 Polonia Trzebnica 30 7 5 18 47 83 −36 26
15 Włókniarz Mirsk 30 6 7 17 41 71 −30 25
16 BKS Bobrzanie Bolesławiec 30 0 1 29 13 104 −91 1

Źródło: 90minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
LZS Stary Śleszów wycofał się przed rozpoczęciem rozgrywek.
BKS Bobrzanie Bolesławiec wycofał się z rozgrywek po rundzie jesiennej.

Sezon 2014/2015[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Miedź II Legnica (M) (A) 30 24 4 2 122 25 +97 76 Awans do III ligi
2 KS Polkowice (A) 30 22 4 4 92 31 +61 70
3 Sokół Wielka Lipa 30 17 6 7 69 33 +36 57
4 Orkan Szczedrzykowice 30 16 6 8 57 32 +25 54
5 BKS Bobrzanie Bolesławiec 30 15 6 9 66 54 +12 51
6 LZS Stary Śleszów 30 13 7 10 55 55 0 46
7 Olimpia Kowary 30 14 1 15 47 53 −6 43
8 GKS Kobierzyce 30 12 6 12 55 50 +5 42
9 Orzeł Ząbkowice Śląskie 30 12 4 14 58 59 −1 40
10 Granica Bogatynia 30 10 8 12 44 62 −18 38
11 AKS Strzegom 30 10 8 12 41 43 −2 38
12 Włókniarz Mirsk 30 11 2 17 40 66 −26 35
13 Zjednoczeni Żarów 30 10 5 15 55 71 −16 35
14 Widawa Bierutów (S) 30 7 6 17 32 59 −27 27 Spadek do klasy okręgowej
15 Nysa Zgorzelec (S) 30 4 7 19 25 67 −42 19
16 Chojnowianka Chojnów (S) 30 1 4 25 24 122 −98 7

Źródło: 90minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
• Do III ligi awansowały Miedź II Legnica i KS Polkowice.

Sezon 2013/2014[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 KP Brzeg Dolny (M) (A) 30 20 5 5 66 22 +44 65 Awans do III ligi
2 Karkonosze Jelenia Góra (A) 30 18 4 8 58 27 +31 58
3 Olimpia Kowary 30 15 12 3 51 27 +24 57
4 LZS Stary Śleszów 30 15 6 9 60 44 +16 51
5 AKS Strzegom 30 15 5 10 48 36 +12 50
6 Miedź II Legnica 30 13 10 7 66 38 +28 49
7 Orzeł Ząbkowice Śląskie 30 16 1 13 59 45 +14 49
8 Sokół Wielka Lipa 30 12 7 11 44 41 +3 43
9 Orkan Szczedrzykowice 30 11 8 11 61 56 +5 41
10 Granica Bogatynia 30 11 6 13 50 55 −5 39
11 BKS Bobrzanie Bolesławiec 30 10 7 13 55 49 +6 37
12 Kuźnia Jawor (S) 30 10 6 14 33 54 −21 36 Spadek do klasy okręgowej
13 Orla Wąsosz (S) 30 9 6 15 43 72 −29 33
14 Pogoń Oleśnica (S) 30 7 3 20 34 74 −40 24
15 Piast Zawidów (S) 30 5 4 21 26 65 −39 19
16 MKS Szczawno Zdrój1 (S) 30 6 4 20 26 75 −49 22

Źródło: 90minut
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1MKS Szczawno Zdrój wycofał się z rozgrywek po rundzie jesiennej[1].
• Do III ligi awansowały KP Brzeg Dolny i Karkonosze Jelenia Góra.

Sezon 2012/2013[edytuj | edytuj kod]

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Piast Żmigród 30 67 21 4 5 64 22
2 GKS Kobierzyce 30 64 20 4 6 64 37
3 Olimpia Kowary 30 61 19 4 7 63 32
4 AKS Strzegom 30 56 17 5 8 78 47
5 Karkonosze Jelenia Góra 30 49 15 4 11 49 54
6 Sokół Wielka Lipa 29 46 14 4 11 43 44
7 Granica Bogatynia 30 43 12 7 11 52 44
8 Piast Zawidów 30 42 12 6 12 48 45
9 Pogoń Oleśnica 30 42 12 6 12 49 51
10 Orkan Szczedrzykowice 30 41 12 5 13 56 56
11 Miedź II Legnica 30 40 12 4 14 65 45
12 Orla Wąsosz 30 39 10 9 11 35 42
13 Piast Nowa Ruda 30 31 8 7 15 44 54
14 Łużyce Lubań 29 23 6 5 18 46 86
15 Nysa Kłodzko 30 17 4 5 21 27 73
16 Nysa Zgorzelec 30 15 4 3 23 27 78
Legenda:
awans
spadek

• Awans uzyskały Piast Żmigród i GKS Kobierzyce[2].

Sezon 2011/2012[edytuj | edytuj kod]

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Ślęza Wrocław 30 64 19 7 4 75 31
2 Foto-Higiena Gać 30 57 16 9 5 49 23
3 Piast Żmigród 30 53 13 14 3 38 21
4 Orkan Szczedrzykowice 30 46 14 4 12 53 43
5 Sokół Wielka Lipa 30 45 11 12 7 49 30
6 Karkonosze Jelenia Góra 30 44 12 8 10 34 26
7 Granica Bogatynia 30 42 11 9 10 41 46
8 GKS Kobierzyce 30 41 12 5 13 45 41
9 Nysa Zgorzelec 30 40 11 7 12 36 42
10 Piast Zawidów 30 39 11 6 13 32 44
11 Miedź II Legnica 30 38 11 5 14 44 42
12 AKS Strzegom 30 37 11 4 15 39 50
13 Strzelinianka Strzelin 30 37 9 10 11 32 35
14 Konfeks Legnica 30 29 8 5 17 26 61
15 Puma Pietrzykowice 30 25 6 7 17 22 48
16 Iskra Kochlice 30 25 7 4 19 31 63
Legenda:
awans
spadek

Awans uzyskały Ślęza Wrocław i Foto-Higiena Gać

Sezon 2010/2011[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2009/2010[edytuj | edytuj kod]

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Lechia Dzierżoniów 30 64 19 7 4 59 23
2 Twardy Świętoszów 30 63 19 6 5 72 29
3 Chrobry Nowogrodziec 30 56 17 5 8 56 26
4 1985 Szczawno Zdrój 30 49 14 7 9 37 33
5 Kuźnia Jawor 30 47 11 14 5 42 32
6 Prochowiczanka Prochowice 30 46 11 13 6 42 29
7 Konfeks Legnica 30 41 11 8 11 54 53
8 Karkonosze Jelenia Góra 30 40 11 7 12 41 49
9 Puma Pietrzykowice 30 39 11 6 13 59 53
10 GKS Kobierzyce 30 39 10 9 11 56 52
11 BKS Bobrzanie Bolesławiec 30 37 10 7 13 42 46
12 Miedź II Legnica 30 35 9 8 13 39 47
13 Polonia Środa Śląska 30 32 9 5 16 33 60
14 Nysa Kłodzko 30 28 7 7 16 27 56
15 Chojnowianka Chojnów 30 27 7 6 17 33 60
16 Ślęża II Wrocław 30 16 3 7 20 30 74
Legenda:
awans
spadek

Awans uzyskały Lechia Dzierżoniów i Twardy Świętoszów

Sezon 2008/2009[edytuj | edytuj kod]

Poz. Klub M Pkt. Mecze Bramki
zwy. rem. por. zdob. stra.
1 Górnik Wałbrzych 30 77 24 5 1 77 11
2 Polonia Trzebnica 30 62 19 5 6 58 21
3 Prochowiczanka Prochowice 30 62 18 8 4 63 32
4 Lechia Dzierżoniów 30 47 14 5 11 38 33
5 Kuźnia Jawor 30 46 13 7 10 50 44
6 Ślęza Wrocław 30 45 14 3 13 59 53
7 Karkonosze Jelenia Góra 30 44 13 5 12 45 35
8 BKS Bobrzanie Bolesławiec 30 41 13 2 15 38 44
9 1985 Szczawno Zdrój 30 39 12 3 15 32 39
10 Chojnowianka Chojnów 30 38 12 2 16 28 44
11 Miedź II Legnica 30 37 11 4 15 49 57
12 GKS Kobierzyce 30 33 9 6 15 45 62
13 Puma Pietrzykowice 30 33 10 3 17 37 57
14 Victoria Świebodzice 30 30 8 6 16 32 55
15 Górnik Złotoryja 30 27 7 6 17 32 59
16 Olimpia Kamienna Góra 30 21 5 6 19 37 74
Legenda:
awans
spadek

• Awans uzyskały Górnik Wałbrzych i Polonia Trzebnica[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. MKS Szczawno Zdrój wycofał się z rozgrywek. [dostęp 26 marca 2014].
  2. Tabela IV liga, grupa: dolnośląska w sezonie 2012/2013. [dostęp 10 września 2013].
  3. 90minut.pl: IV liga 2008/2009, grupa: dolnośląska (pol.). [dostęp 2009-08-10].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]