I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
I Liceum Ogólnokształcące
im. Juliusza Słowackiego
liceum
Państwo  Polska
Miejscowość Częstochowa
Adres al. Tadeusza Kościuszki 8
42-200 Częstochowa
Data założenia 1907
Patron Juliusz Słowacki
Dyrektor mgr Małgorzata Kaim
Wicedyrektorzy mgr Magdalena Rataj
Członkostwo Comenius
Położenie na mapie Częstochowy
Mapa konturowa Częstochowy, w centrum znajduje się punkt z opisem „I Liceum Ogólnokształcąceim. Juliusza Słowackiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „I Liceum Ogólnokształcąceim. Juliusza Słowackiego”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „I Liceum Ogólnokształcąceim. Juliusza Słowackiego”
Ziemia50°48′48,4″N 19°07′11,6″E/50,813444 19,119889
Strona internetowa

I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie – publiczne liceum ogólnokształcące w Częstochowie, potocznie określane jako Słowacki czy Słowak, założone w 1907 roku. Należy do najstarszych szkół w mieście.

Historia szkoły[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

Historia szkoły sięga lat 70. XIX wieku. Najstarszy zachowany dokument, świadczący o istnieniu Zakładu Żeńskiego (1896-1907), prowadzonego przez Kazimierę Garbalską, pochodzi z 1896 – to plan lekcji na rok szkolny 1896/1897. Mowa jest w nim o nauce m.in. j. rosyjskiego, j. francuskiego, j. polskiego, także kaligrafii i arytmetyki. W kolejnych latach odbywały się lekcje geografii, historii (w tym Rosji), wliczając w to jeszcze nauki przyrodnicze, matematykę i fizykę. W drugiej dekadzie XX wieku do szkoły uczęszczali uczniowie nie tylko polskiej narodowości (ok. 1/4 stanowili Żydzi[1]), ale i odmiennym pochodzeniu (nauczyciele też byli różnego wyznania). Powyższe informacje sugerują, że uczennice wychowywane były w atmosferze tolerancji, zaś szkoła zajmowała miejsce w "elicie oświatowej" miasta.

Powstanie gimnazjum[edytuj | edytuj kod]

Dotychczasowy Zakład przekształcono w 7-klasowe Żeńskie Gimnazjum w 1907 (za pozwoleniem zaborców rosyjskich), a po śmierci K. Garbalskiej w 1908 powstało 8-letnie Gimnazjum Żeńskie, pod kierunkiem Wacławy Golczewskiej[2]. W 1913 powstała żeńska drużyna harcerska im. ks. Józefa Poniatowskiego. Funkcję dyrektora szkoły objął w 1915 Jan Prüffer. Podczas I wojny światowej państwo Chrzanowscy, właściciele, dokonali rozbudowy placówki i obecnie stojący budynek postawiono w głębi podwórza.

Starania jednego z dyrektorów, Mieczysława Dominikiewicza, doprowadziły do upaństwowienia szkoły już w 1920 i nadania jej imienia wybitnego polskiego poety, Juliusza Słowackiego. Istotną rolę odegrała w historii liceum nowa dyrektor – Zofia Idzikowska. Doprowadziła np. do powstania pierwszego w mieście, a drugiego w Polsce, Komitetu Rodzicielskiego. Za sprawą jego działalności w 1926 odkupiono od właścicieli całej posesji plac z budynkiem szkoły, łącznie z ogrodem, boiskiem czy biblioteką. Zakupiono również willę Zofia w Olsztynie – pieniądze z Komitetu dawały możliwość wyjazdów uczennicom w celach regeneracyjno-zdrowotnych, a mniej zamożne osoby mogły tam spędzać wakacje. Oprócz tego, komitet wspierał najzdolniejszych uczniów poprzez stypendia, dając im szansę na dalsze kształcenie. Według dokumentów prof. Marii Kutty, pracującej w latach 30. w szkole, uczennice odbywały liczne wycieczki dydaktyczne (np. do huty szkła, elektrowni). Należy wspomnieć, że większość nauczycieli ówczesnego gimnazjum uczestniczyła w Państwowych Kursach Wakacyjnych w Wilnie, Lwowie i Gdyni - dla podniesienia kwalifikacji.

Zarządzeniem Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z 1937 zostało utworzone „III Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie” (państwowa szkoła średnią ogólnokształcąca, złożoną z czteroletniego gimnazjum i dwuletniego liceum), po wejściu w życie tzw. reformy jędrzejewiczowskiej szkoła miała charakter żeński, a wydział liceum ogólnokształcącego był prowadzony w typie humanistycznym i przyrodniczym[3]. Pod koniec lat 30. szkoła funkcjonowała pod adresem ulicy Tadeusza Kościuszki 8[3].

Czas okupacji[edytuj | edytuj kod]

W 1938 Komitet utworzył Koedukacyjną Prywatną Szkołę Powszechną, jednak wybuch II wojny światowej skutecznie udaremnił tę inicjatywę. W 1939 budynek szkoły został zajęty przez nazistów (i włączony do Generalnego Gubernatorstwa), jednak nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły, wraz z rodzicami uczniów, zdołali ukryć m.in. zasoby biblioteki, które woźny Władysław Lis umieścił w pomieszczeniu, do którego zamurował drzwi. Pomimo starań, działalność "ukrytego gimnazjum" została przez okupanta szybko odkryta i odebrano szkole zezwolenie na nauczanie. Pozostała jedynie możliwość tajnego nauczania, które odbywało się w mieszkaniach uczniów (bądź też w domach nauczycieli), piwnicach czy strychach. Uczniowie mieszkający poza Częstochową zmuszeni byli do samodzielnej nauki, będąc jedynie dozorowanym co pewien czas przez nauczycieli. Egzamin dojrzałości, co do formy, odbywał się na takich samych warunkach, jak przed rozpoczęciem okupacji: pisano trwającą 5 godzin pracę z j. polskiego oraz 4 godziny - pracę z matematyki, resztę przedmiotów zdawano w postaci egzaminów ustnych. Nauczyciele, narażając własne życie dla dobra uczniów Gimnazjum i Liceum im. J. Słowackiego, umożliwili uzyskanie łącznie 100 świadectw ukończenia gimnazjum oraz 218 świadectw dojrzałości.

Po wojnie[edytuj | edytuj kod]

W lutym 1945, ok. miesiąc po wyzwoleniu miasta, wznowiono naukę. Do września tego roku do szkoły uczęszczali uczniowie z liceum Sienkiewicza i Traugutta. Od 1967, po utworzeniu klasy koedukacyjnej, szkoła przestała mieć charakter typowo żeński[4]. W 1972 dyrektorem został Tomasz Kołodziejczyk. W okresie czerwca-grudnia 1980 został on pozbawiony funkcji, a siedziba liceum przeniesiona do budynku Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Pułaskiego. Po protestach nauczycieli, uczniów i rodziców, przywrócono dyrektora, a szkoła powróciła do dawnej siedziby.

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie

W 1997 obchodzono 90-lecie istnienia szkoły. W 2004 na dziedzińcu szkoły odsłonięto pomnik – w postaci popiersia – Juliusza Słowackiego. Na uroczystość przybyła m.in. poetka, Ludmiła Marjańska i ówczesny prezydent miasta, Tadeusz Wrona[5].

13 października 2007 miały miejsce uroczyste obchody 100-lecia istnienia szkoły[6], w trakcie których dokonano przemarszu ze sztandarem liceum Alejami NMP na Jasną Górę. Część artystyczna uroczystości odbyła się w Filharmonii Częstochowskiej.

W 2010, tuż przed wakacjami, mgr Lidia Jończyk zrezygnowała ze stanowiska dyrektora - rok przed końcem kadencji[7]. Pod koniec sierpnia 2010 prezydent miasta powołał nowego dyrektora, dotychczasową nauczycielkę języka polskiego w II LO im. R. Traugutta w Częstochowie – mgr Agnieszkę Henel[8][9]. Zajmowała to stanowisko do wakacji w 2015. Od 1 września 2015 obowiązki dyrektora pełni nauczycielka historii Małgorzata Kaim.

Tradycje[edytuj | edytuj kod]

W celu podkreślenia wieloletniej tradycji szkoły wprowadzono w 2008 obowiązek noszenia białych lub granatowych (błękitnych) koszul, wraz z ciemnoniebieskim krawatem, na którym widnieją inicjały szkoły. Zasadę tę zniesiono w 2010, obecnie krawat i strój galowy obowiązują jedynie podczas szkolnych uroczystości[10].

Hymn Szkoły[edytuj | edytuj kod]

Jako hymn szkoły wybrano utwór Juliusza Słowackiego, Testament mój.

Dyrektorzy[edytuj | edytuj kod]

Inicjatywy[edytuj | edytuj kod]

 • 15 listopada 2010 w szkole zorganizowano prawybory na prezydenta miasta Częstochowy. Koło politologiczne Entropia zaprosiło do dyskusji wszystkich kandydatów na ten urząd, którzy udzielali odpowiedzi na pytania uczniów[12].

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Poszczególne, ważniejsze osiągnięcia uczniów na przełomie lat 2002-2006:[13][14][15]

 • finalista olimpiady geograficznej (2002)
 • finalista olimpiady historycznej (2003)
 • finalistka olimpiady artystycznej (2003)
 • I miejsce - finał ogólnopolskiego konkursu historycznego "Wiedza o współczesnym Izraelu" (2002)
 • I miejsce - zespołu teatralnego w XXVIII wojewódzkim przeglądzie szkolnych zespołów artystycznych
 • I miejsce - Rejonowe Mistrzostwa Drużyn Ratowniczych PCK
 • I miejsce - eliminacje rejonowe XXX Jubileuszowego Wojewódzkiego Przeglądu Szkolnych Zespołów Artystycznych

Statystyki[edytuj | edytuj kod]

 • W 2010 na 192 wolne miejsca było 222 chętnych (z pierwszego wyboru). W klasie o profilu z rozszerz. j. polskim, historią i WOS-em na 32 miejsca było aż 84 chętnych[16].

W Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych szkoła zajęła 11 miejsce na Śląsku i 89 w kraju[17].

Znani absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Dane na rok szkolny 1905/1906 (katolicy: 92, żydzi: 32, protestanci: 7)
 2. Goniec Częstochowski nr 238, 31 sierpnia 1908, (Zakład naukowy (...) przechodzi pod kierunek Wacławy Golczewskiej)
 3. a b Wykaz państwowych liceów i gimnazjów ogólnokształcących Kuratorium Okręgu Szkolnego Krakowskiego. „Dziennik Urzędowy Kuratorjum Okręgu Szkolnego Krakowskiego”. Nr 8, s. 266-267, 31 października 1938. 
 4. Obecnie także zdecydowaną większość uczniów stanowią kobiety
 5. Szkoła ma pomnik swojego patrona, Gazeta.pl. 18 czerwca 2004. [dostęp 14 stycznia 2011].
 6. Witold Iwańczak - Stulecie Pierwszego LO w Częstochowie; "Niedziela" 39/2007
 7. Dyrektor szkoły z teczki Kurpiosa, Tygodnik Regionalny 7 Dni. 23 lipca 2010. [dostęp 27 grudnia 2010].
 8. Nowi dyrektorzy częstochowskich szkół, Gazeta Wyborcza Częstochowa (nr 203, s. 3). 31 sierpnia 2010. [dostęp 27 grudnia 2010].
 9. Gazeta Wyborcza Częstochowa nr 174, Konkurs po czy przed?, 28 lipca 2010, s. 2
 10. Mundurki będą także w liceach, Gazeta Wyborcza Częstochowa (nr 203, s. 3). 9 listopada 2007. [dostęp 14 stycznia 2011].
 11. Zajmowała stanowisko dyrektora szkoły jedynie w okresie, gdy władze miasta próbowały przenieść siedzibę liceum
 12. Gazeta Wyborcza Częstochowa nr 269, Prawybory w "Słowackim". Wygrał Matyjaszczyk, 18 listopada 2010, s. 1
 13. Gazeta Wyborcza Częstochowa nr 65, Licea bez tajemnic, 18 marca 2003, s. 4
 14. Gazeta Wyborcza Częstochowa nr 65, Spacerkiem po liceach, 17 marca 2004, s. 4
 15. Gazeta Wyborcza Częstochowa nr 69, Przewodnik po liceach, 22 marca 2006, s. 4
 16. Tłumnie wybierali licea, ale nie wszystkie, Gazeta Wyborcza Częstochowa. 25 czerwca 2010. [dostęp 27 grudnia 2010].
 17. Ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych, Perspektywy.pl. [dostęp 14 stycznia 2011].
 18. Ukończyła liceum (profil humanistyczny) w 1978; absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach; solistka Państwowej Opery Śląskiej w Bytomiu (1984-1995); od połowy lat 90. mieszka w Danii

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Z tradycją w XXI wiek: monografia Gimnazjum i Liceum im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie, Iwona Kociołek, Urszula Zaleska, Częstochowa: Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego, 2007, ISBN 83-917118-8-9, OCLC 832638059.
 • Jarosław Sobkowski, Na początku była pensja online, "Gazeta Wyborcza Częstochowa" 12 października 2010, [dostęp: 27 grudnia 2010]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]