Wersja ortograficzna: I Państwowe Gimnazjum im. Wincentego Pola w Tarnopolu

I Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Wincentego Pola w Tarnopolu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
I Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Wincentego Pola w Tarnopolu
gimnazjum / liceum ogólnokształcące
Ilustracja
Państwo  II Rzeczpospolita
Miejscowość Tarnopol
Adres ul. 3 Maja 8
Data założenia 1820
Patron Wincenty Pol
brak współrzędnych

I Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Wincentego Pola w Tarnopolupolska szkoła z siedzibą w Tarnopolu w okresie II Rzeczypospolitej, od 1938 o statusie gimnazjum i liceum ogólnokształcącego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie w okresie zaboru austriackiego 4 listopada 1820 zostało otwarte gimnazjum[1]. Do 1840 było prowadzone przez ojców jezuitów[1]. Do 1868 językiem wykładowym był język niemiecki, a od tego czasu nauczano w języku polskim[1]. Jako pierwszy świecki dyrektor pracował Eustachy Prokopczyc[1].

Od 1 listopada 1918 Tarnopol pozostawał pod władzą ukraińską, a od 15 lipca 1919 do miasta wkroczyły wojska polskie[2]. W 1920 miasto zajęli przejściowo bolszewicy[2]. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości władze II Rzeczypospolitej podjęły decyzję o przekształceniu gimnazjum w typ klasyczny[1]. W latach 20. i 30. gimnazjum funkcjonowało pod adresem ul. 3 Maja 8[1]. W 1926 w gimnazjum w typie klasycznym prowadzono osiem klas w 8 oddziałach, w których uczyło się 202 uczniów wyłącznie płci męskiej[1].

Zarządzeniem Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Wojciecha Świętosławskiego z 23 lutego 1937 „I Państwowe Gimnazjum im. Wincentego Pola w Tarnopolu” zostało przekształcone w „I Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Wincentego Pola w Tarnopolu” (państwową szkołę średnią ogólnokształcącą, złożoną z czteroletniego gimnazjum i dwuletniego liceum), a po wejściu w życie tzw. reformy jędrzejewiczowskiej szkoła miała charakter męski, a wydział liceum ogólnokształcącego był prowadzony w typie klasycznym[3].

Dyrektorzy[edytuj | edytuj kod]

Nauczyciele[edytuj | edytuj kod]

Uczniowie[edytuj | edytuj kod]

Absolwenci
Uczniowie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]