I kadencja Sejmu Krajowego Galicji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

I kadencja Sejmu Krajowego Galicji – pierwsza kadencja Sejmu Krajowego Galicji, odbywająca się w latach 1861-1867 we Lwowie.

Sesje Sejmu[edytuj | edytuj kod]

I sesja[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza sesja odbyła się w dniach 15-26 kwietnia 1861. Marszałkiem krajowym był książę Leon Ludwik Sapieha, zastępcą biskup lwowski Spirydion Litwinowicz, namiestnikiem Alexander von Mensdorff-Pouilly, komisarzem rządowym Karol Mosch.

W czasie sesji powołano 3 komisje (zwane wydziałami), odbyto 9 posiedzeń.

II sesja[edytuj | edytuj kod]

Druga sesja odbyła się w dniach 12-31 stycznia 1863. Marszałkiem krajowym był książę Leon Sapieha, zastępcą biskup lwowski Spirydion Litwinowicz, namiestnikiem Alexander von Mensdorff-Pouilly, komisarzem rządowym Karol Mosch, radcami Antoni Mrawincsis i Ludwik Possinger-Choborski.

W czasie sesji powołano 8 komisji, odbyto 9 posiedzeń.

III sesja[edytuj | edytuj kod]

Trzecia sesja odbyła się w dniach 23 listopada 1865 – 28 kwietnia 1866. Marszałkiem krajowym był książę Leon Sapieha, zastępcą biskup lwowski Spirydion Litwinowicz, namiestnikiem Franz Xaver Freiherr von Baumgarten, komisarzem rządowym Ludwik Possinger-Choborski.

W czasie sesji powołano 16 komisji, odbyto 78 posiedzeń.

IV sesja[edytuj | edytuj kod]

Czwarta sesja odbyła się w dniach 19 listopada-31 grudnia 1866. Marszałkiem krajowym był książę Leon Sapieha, zastępcą biskup lwowski Spirydion Litwinowicz, namiestnikiem Agenor Romuald Gołuchowski, komisarzem rządowym Ludwik Possinger-Choborski.

W czasie sesji powołano 9 komisji, odbyto 26 posiedzeń.

Skład Sejmu[edytuj | edytuj kod]

Wiryliści[edytuj | edytuj kod]

Rektorzy Uniwersytetu Lwowskiego (obsadzali miejsca, jeżeli w czasie ich rocznej kadencji wypadała sesja Sejmu):

Rektorzy Uniwersytetu Jagiellońskiego (obsadzali miejsca, jeżeli w czasie ich rocznej kadencji wypadała sesja Sejmu):

Posłowie obieralni[edytuj | edytuj kod]

I kuria[edytuj | edytuj kod]

Początkowo w tym obwodzie zostali wybrani Leon Sapieha i Leszek Dunin-Borkowski. Jednak Sapieha zdobył mandat z I kurii w Krakowie, a Dunin-Borkowski w III kurii we Lwowie, zrzekli się mandatów w Brzeżanach, i odbyły się wybory uzupełniające, a posłami zostali:

Początkowo w tym obwodzie został wybrany Leon Sapieha, zrzekł się jednak mandatu w Przemyślu, i odbyły się wybory uzupełniające, w których wybrany został Adam Sapieha.

II kuria[edytuj | edytuj kod]

III kuria[edytuj | edytuj kod]

IV kuria[edytuj | edytuj kod]

Według numerów okręgów wyborczych:

  1. Okręg Lwów-Winniki-Szczerzec – ks. Jakiw Szwedyćkyj (jego wybór Sejm zawiesił, a potem unieważnił, w 1863 wybrany powtórnie)
  2. Okręg Gródek-Janów – ks. Łew Treszczakiwśkyj (w 1863 jego wybór unieważniono, został wybrany powtórnie, wybór znowu unieważniono. Mandat uznano za opróżniony i 15 października 1866 na to miejsce został wybrany Iwan Kowałyszyn)
  3. Okręg Brzeżany-Przemyślany – ks. Teofil Pawłykiw
  4. Okręg Bóbrka-Chodorów – ks. Hipolit Dżerowycz
  5. Okręg Rohatyn-Bursztyn – Wasyl Seńkiw (na jego miejsce 30 listopada 1865 wybrano Jakuba Kulczyckiego)
  6. Okręg Podhajce-Kozowa – ks. Łew Polowyj
  7. Okręg Zaleszczyki-Tłuste – Stefan Dwoliński
  8. Okręg Borszczów-Mielnica – Fedor Andrejczuk
  9. Okręg Czortków-Jazlowiec-Budzanów – Iwan Karpyneć
  10. Okręg Kopyczyńce-Husiatyn – Iwan Borysykewycz
  11. Okręg Kołomyja-Gwoździec-Peczeniżyn – Mykoła Kowbasiuk
  12. Okręg Horodenka-Obertyn – Hryć Procak
  13. Okręg Kosów-Kuty – ks. Sofron Wytwyćkyj (złożył mandat po I sesji, w 1863 na jego miejsce wybrano Kostia Łepkaluka)
  14. Okręg Śniatyń-Zabołotów – ks. Iwan Łewyćkyj (w 1863 wybrano na jego miejsce Iwana Zaparyluka lub Zacharyniuka. Pierwszy jego wybór został zakwestionowany, został wybrany powtórnie)
  15. Okręg Przemyśl-Niżankowice – ks. Hryhorij Hynyłewycz
  16. Okręg Jarosław-Sieniawa-Radymno – ks. Antin Dobrianśkyj
  17. Okręg Jaworów-Krakowiec – ks. Osyp Łozynśkyj (pierwotnie wybrany Hryhorij Hynyłewycz nie przyjął mandatu)
  18. Okręg Mościska-Sądowa Wisznia – Ołeksa Bałabuch (Sejm unieważnił wybór, na jego miejsce powołano Walentego Bielewicza)
  19. Okręg Sambor-Stare Miasto-Stara Sól – Julijan Ławriwśkyj
  20. Okręg Turka-Borynia – Szymon Tarczanowski
  21. Okręg Drohobycz-Podbuż – Mychajło Kaczkowśkyj
  22. Okręg Rudki-Komarno – ks. Julijan Nehrebećkyj
  23. Okręg Łąka-Medenice – Osyp Krawciw
  24. Okręg Sanok-Rymanów-Bukowsko – Iwan Łapiczak
  25. Okręg Lisko-Baligród-Lutowiska – Mychajło Staruch
  26. Okręg Dobromil-Ustrzyki Dolne-Bircza – Iwan Rusiecki
  27. Okręg Dubiecko-Brzozów – Antoni Błaz (jego wybór unieważniono na sesji w 1863 roku, na jego miejsce wybrano ks. Wojciecha Stępka, wybór został unieważniony, ale w kolejnych wyborach wybrano ponownie ks. Stępka)
  28. Okręg Stanisławów-Halicz – Ołeksa Koroluk
  29. Okręg Bohorodczany-Sołotwina – ks. Antin Mohylnyćkyj
  30. Okręg Monasterzyska-Buczacz – ks. Mychajło Małynowśkyj
  31. Okręg Nadwórna-Delatyn – Mykoła Ławrynowycz
  32. Okręg Tyśmienica-Tłumacz – Mychajło Hrycak
  33. Okręg Stryj-Skole – ks. Mykoła Ustyjanowycz
  34. Okręg Dolina-Bolechów-Rożniatów – ks. Iwan Huszałewycz
  35. Okręg Kałusz-Wojniłów – ks. Antoni Petruszewicz
  36. Okręg Mikołajów-Żurawno – ks. Mychajło Kuzemśkyj (pierwotnie wybrany ks. Jakiw Szwedyćkyj nie przyjął mandatu)
  37. Okręg Tarnopol-Ihrowica-Mikulińce – Teodor Biłous
  38. Okręg Skałat-Grzymałów – Antoni Rogalski
  39. Okręg Zbaraż-Medyń – ks. Stepan Kaczała
  40. Okręg Trembowla-Złotniki – ks. Mychajło Kuryłowycz
  41. Okręg Złoczów-Gliniany – ks. Iwan Naumowycz
  42. Okręg Łopatyn-Brody-Radziechów – Adam Stocki
  43. Okręg Busk-Kamionka Strumiłowa-Olesko – Ilko Zahorojko (3 stycznia 1863 aresztowany pod zarzutami kryminalnymi, oczyszczony z zarzutów, powrócił jako poseł)
  44. Okręg Załośce-Zborów – ks. Wasyl Fortuna
  45. Okręg Żółkiew-Kulików-Mosty Wielkie – ks. Antin Juzyczynśkyj
  46. Okręg Bełz-Uhnów-Sokal – Joachim Chomiński (wybór ten zakwestionowano, bo jako dyrektor policji Chomiński prowadził antypolską działalność, łamiąc prawo. Uczestniczył w sesji 1863 roku, później opróżnił mandat, a na jego miejsce wybrano Mykołę Demkowa)
  47. Okręg Lubaczów-Cieszanów – Amwrosij Janowśkyj
  48. Okręg Rawa-Niemirów – Antoni Pawęcki (wybrany w tym okręgu Ambroży Janowski nie przyjął mandatu)
  49. Okręg Kraków-Mogiła-Liszki-Skawina – Walery Wielogłowski (zmarł 4 czerwca 1865, na jego miejsce 20 listopada 1865 wybrano Ludwika Szumańczowskiego)
  50. Okręg Chrzanów-Jaworzno-Krzeszowice – Adam Józef Potocki
  51. Okręg Bochnia-Niepołomice-Wiśnicz – Tomasz Drozd
  52. Okręg Brzesko-Radłów-Wojnicz – Piotr Hebda
  53. Okręg Wieliczka-Podgórze-Dobczyce – Nikodem Bętkowski (zmarł w 1865, na jego miejsce 30 listopada 1865 wybrano Marcina Dziewońskiego)
  54. Okręg Jasło-Brzostek-Frysztak – Michał Żebracki (jego wybór unieważniono na sesji w 1863, na jego miejsce wybrano Jana Kobaka, którego wybór zakwestionowano, jednak w końcu zdobył mandat posła)
  55. Okręg Gorlice-Biecz – Karol Rogawski (złożył mandat w 1865, na jego miejsce 30 listopada 1865 wybrano Andrzeja Rydzowskiego)
  56. Okręg Dukla-Krosno-Żmigród – Maciej Pudło
  57. Okręg Rzeszów-Głogów – Józef Liszcz
  58. Okręg Łańcut-Przeworsk – Wawrzyniec Szpunar
  59. Okręg Leżajsk-Sokołów-Ulanów – Alfred Potocki (zmarł 23 grudnia 1862, na jego miejsce w 1863 został wybrany Alfred Józef Potocki)
  60. Okręg Rozwadów-Tarnobrzeg-Nisko – Jan Kobylarz
  61. Okręg Tyczyn-Strzyżów – ks. Leopold Olcyngier (na opróżnione przez niego miejsce wybrano 15 września 1866 Stanisława Szurleja, ale Sejm uznał ten wybór za nieważny)
  62. Okręg Nowy Sącz-Grybów-Ciężkowice – Szymon Trochanowski (wybór został zakwestionowany, ale na sesji w 1863 uznano go za ważny)
  63. Okręg Stary Sącz-Krynica – Michał Kmietowicz
  64. Okręg Nowy Targ-Krościenko – Maksymilian Marszałkowicz (po jego rezygnacji, 30 listopada 1865 wybrano na jego miejsce Józefa Żabińskiego)
  65. Okręg Limanowa-Skrzydlna – Wojciech Zelek (po jego śmierci 27 grudnia 1861, na jego miejsce w 1863 wybrano Michała Cichorza, wybór został zakwestionowany przez Sejm, w kolejnych wyborach został wybrany ponownie Michał Cichorz)
  66. Okręg Tarnów-Tuchów – Michał Witalis
  67. Okręg Dąbrowa-Żabno – ks. Stanisław Morgenstern
  68. Okręg Dębica-Pilzno – Jan Przybyło (złożył mandat po I sesji, na jego miejsce w 1863 wybrano Jana Kozioła. Jego wybór został unieważniony, ale w powtórnych wyborach ponownie wybrano Jana Kozioła)
  69. Okręg Ropczyce-Kolbuszowa – ks. Ludwik Ruczka
  70. Okręg Mielec-Zassów – Maciej Czechura
  71. Okręg Wadowice-Kalwaria-Andrychów – Józef Baum (na jego miejsce 30 listopada 1865 wybrano Ludwika Kapiszewskiego)
  72. Okręg Kenty-Biała-Oświęcim – Franciszek Krawczyk
  73. Okręg Myślenice-Jordanów-Maków – Michał Leśniak (jego wybór unieważniono, został wybrany ponownie w 1863, wybór ponownie unieważniono, na jego miejsce wybrano Józefa Zdunia, którego wybór także unieważniono, ale w powtórnych wyborach został znowu wybrany)
  74. Okręg Żywiec-Ślemień-Milówka – Jan Siwiec (jego wybór unieważniono na sesji w 1863, na jego miejsce wybrano ks. Antoniego Antałkiewicza, którego wybór w 1866 uznano za nieważny. W ponownych wyborach wybrano Józefa Wolnego)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]